Home
Úvodná stránka
Vyhľadávanie
Vyhľadávanie
Forums
Fórum
Your Account
Váš účet
Navigačné menu



Kto je online
Momentálne je 429 návštevník(ov) a 0 člen(ov) online.

Ste anonymný užívateľ. Môžete sa zdarma zaregistrovať tu


Fórum

organisti.sk :: Zobraziť tému - Správne registrovanie
FAQ
FAQ
Hľadať
Hľadať
Zoznam užívateľov
Zoznam užívateľov
užívateľské skupiny
užívateľské skupiny
Nastavenie
Nastavenie
Prihlásenie
Prihlásenie
Súkromné správy
Súkromné správy
Obsah fóra organisti.sk » Organová registrácia v liturgii

odoslať novú tému   Odpovedať na tému
Správne registrovanie Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Ďalší
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
MarekKlein
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 22. 09. 2006
Príspevky: 524
Bydlisko: Košice

PríspevokZaslal: 24 02, 2007, 22:38    Predmet: Odpovedať s citátom

exitus napísal:

Tak mi porad nejaku lepsiu registraciu charakterizujucu toto obdobie

Registráciu ti poradiť neviem, nie som organista, len som sa chcel vyjadriť k tej pochmúrnosti...
Nenechajte sa vyrušovať a pokračujte v debate o registrácii...
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Beho
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 31. 05. 2006
Príspevky: 50
Bydlisko: Levice (Dolny Kubin)

PríspevokZaslal: 25 02, 2007, 9:34    Predmet: Odpovedať s citátom

Inak ako pozeram, tak sa tu dohadujeme o nicom. Kazdy organ ma jedinecny zvuk a je umiestneny v jedinecnom priestore a preto znie inak. Na jednom moze byt Gamba ticha a jemna a na inom "kvakajuca". Myslim, ze kazdy organista by mal svoj nastroj poznat a vediet odhadnut, co sa hodi a co nie.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
Rudolf Seman
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 12. 11. 2006
Príspevky: 236
Bydlisko: Sokoľany

PríspevokZaslal: 25 02, 2007, 11:31    Predmet: Odpovedať s citátom

Beho napísal:
Inak ako pozeram, tak sa tu dohadujeme o nicom. Kazdy organ ma jedinecny zvuk a je umiestneny v jedinecnom priestore a preto znie inak. Na jednom moze byt Gamba ticha a jemna a na inom "kvakajuca". Myslim, ze kazdy organista by mal svoj nastroj poznat a vediet odhadnut, co sa hodi a co nie.


svätá pravda Smile niekedy je to s registraciou muka. hlavne na dedinach na malych organoch (u nas nevynimajuc)... keby videli niektore registracie ti, co sa v tom vyznaju, tak by ich asi svihlo. no nie je na vyber, aj mna to trapi, ale novy register stoji vela a asi by sa uz nevosiel Confused a teraz v poste - Oktava 4´ "krici", registrovat Principal 8´+ Nocny roh 2´ (ktory je tichsi) nie je najlepsie riesenie a tak ostava len alikvotny register Kvinta 2 2/3´ (nema taky rusivy zvuk) a Akuta 1´ 3x (ktora v poste nema co robit). tak si vyberte. naozaj treba registraciu prisposobit priestoru a danym moznostiam.
PS: samotny principal je dost slaby a nevhodny (spodne tony: C-H obsahuju pistaly z dreva, lebo kovove by sa do daneho priestoru nevosli). a je tam este Bourdon 8´ na solovy spev.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Peter Vymazal
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 25. 01. 2007
Príspevky: 1699
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: 25 02, 2007, 13:41    Predmet: Odpovedať s citátom

[quote="Frantisek_Beer"][quote="HuGo"]
Beho napísal:
Podľa mňa v takomto prípade jednoznačne Principál 8 a Roh nočný 2.
Alebo zapnúť Oktávu 4 a Roh nočný 2 a hrať všetko o oktávu nižšie Wink





Ale k tomu Rohu nocnemu 2´ treba aj nejaku 4´´.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Rudolf Seman
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 12. 11. 2006
Príspevky: 236
Bydlisko: Sokoľany

PríspevokZaslal: 26 02, 2007, 19:29    Predmet: Odpovedať s citátom

exitus napísal:
Frantisek_Beer napísal:
HuGo napísal:
a teraz v poste - Oktava 4´ "krici", registrovat Principal 8´+ Nocny roh 2´ (ktory je tichsi) nie je najlepsie riesenie a tak ostava len alikvotny register Kvinta 2 2/3´ (nema taky rusivy zvuk) a Akuta 1´ 3x (ktora v poste nema co robit). tak si vyberte. naozaj treba registraciu prisposobit priestoru a danym moznostiam.

Podľa mňa v takomto prípade jednoznačne Principál 8 a Roh nočný 2.
Alebo zapnúť Oktávu 4 a Roh nočný 2 a hrať všetko o oktávu nižšie Wink

Ale k tomu Rohu nocnemu 2´ treba aj nejaku 4´´.

no o oktávu nizsie... a klavesy si donesiem z domu Very Happy inac ta oktava je mierny podvod - som zabudol napisat - lebo zneju v nej pistaly z principalu + nejake pridane navyse, aby to teda bola oktava
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Fero
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 19. 10. 2006
Príspevky: 1110
Bydlisko: Prešov

PríspevokZaslal: 26 02, 2007, 21:42    Predmet: Odpovedať s citátom

Citácia:
Inac ta oktava je mierny podvod - som zabudol napisat - lebo zneju v nej pistaly z principalu + nejake pridane navyse, aby to teda bola oktava


Áno, ten "podvod" presnejšie extenzia, je veľmi častým javom na Riegerových organoch. Takéto riešenie umožnilo zlacniť stavbu nástroja a ušetriť miesto v skrini. Veľká časť týchto organov má extenzie Principál - Oktáva, Salicionál - Dolce, Bourdon 16 - Kryt 8, Flauta 8´ - Flauta 4´, Violon 16 - Cello 8´, ba dokonca Subbas 16´ - Oktávbas 8´. Ten oktávbas sa mi trochu nepáči, keďže ide o kryté drevené píšťaly. Originál oktávbas zvykne byť principál a nie kryt. Okrem výhod takéhoto riešenia sú zjavné nevýhody: Hrá menší počet píšťal (menej znejúcich registrov), intonácia musí byť nemenná v celom rozsahu, hlasy sa líšia len výškou, nie je možné farebne ani dynamicky odlíšiť jednotlivé registre,... Dnes sa už takéto nástroje viac-menej nestavajú, opäť sa dáva prednosť vybudovaniu celého registra. Zvlášť v manuáloch sú extenzie veľmi bolestivé, v pedáli zvyčajne hráme jednohlasne (výnimočne v oktávach, resp. iných intervaloch), preto najpriateľnejšie sú extenzie a transmisie pedálových registrov. Napriek tomu, že Váš nástroj má extenziu, nie je to UNIT organ, ktorý sa rozhodne nedá považovať za plnohodnotný nástroj.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
Peter Vymazal
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 25. 01. 2007
Príspevky: 1699
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: 27 02, 2007, 15:37    Predmet: Odpovedať s citátom

Fero napísal:
Citácia:
Inac ta oktava je mierny podvod - som zabudol napisat - lebo zneju v nej pistaly z principalu + nejake pridane navyse, aby to teda bola oktava


Áno, ten "podvod" presnejšie extenzia, je veľmi častým javom na Riegerových organoch. Takéto riešenie umožnilo zlacniť stavbu nástroja a ušetriť miesto v skrini. Veľká časť týchto organov má extenzie Principál - Oktáva, Salicionál - Dolce, Bourdon 16 - Kryt 8, Flauta 8´ - Flauta 4´, Violon 16 - Cello 8´, ba dokonca Subbas 16´ - Oktávbas 8´. Ten oktávbas sa mi trochu nepáči, keďže ide o kryté drevené píšťaly. Originál oktávbas zvykne byť principál a nie kryt. Okrem výhod takéhoto riešenia sú zjavné nevýhody: Hrá menší počet píšťal (menej znejúcich registrov), intonácia musí byť nemenná v celom rozsahu, hlasy sa líšia len výškou, nie je možné farebne ani dynamicky odlíšiť jednotlivé registre,... Dnes sa už takéto nástroje viac-menej nestavajú, opäť sa dáva prednosť vybudovaniu celého registra. Zvlášť v manuáloch sú extenzie veľmi bolestivé, v pedáli zvyčajne hráme jednohlasne (výnimočne v oktávach, resp. iných intervaloch), preto najpriateľnejšie sú extenzie a transmisie pedálových registrov. Napriek tomu, že Váš nástroj má extenziu, nie je to UNIT organ, ktorý sa rozhodne nedá považovať za plnohodnotný nástroj.







Vazeni!!!!!!! Rozoberame registraciu, nie nauku o organe....
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Fero
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 19. 10. 2006
Príspevky: 1110
Bydlisko: Prešov

PríspevokZaslal: 27 02, 2007, 17:28    Predmet: Odpovedať s citátom

exitus napísal:

Vazeni!!!!!!! Rozoberame registraciu, nie nauku o organe....


Áno, ale registrácia úzko súvisí s náukou o organe. Mimochodom, už niekoľko dní sa tu nič prevratné o registrácii nenapísalo... Navyše, ak chcem reagovať na príspevok, hoci v "nesprávnej" téme, predsa nebudem zakladať novú, nie?
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
Filip Kiripovský
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 20. 04. 2006
Príspevky: 13
Bydlisko: Stupava

PríspevokZaslal: 01 03, 2007, 12:48    Predmet: Odpovedať s citátom

HuGo napísal:
Beho napísal:
Inak ako pozeram, tak sa tu dohadujeme o nicom. Kazdy organ ma jedinecny zvuk a je umiestneny v jedinecnom priestore a preto znie inak. Na jednom moze byt Gamba ticha a jemna a na inom "kvakajuca". Myslim, ze kazdy organista by mal svoj nastroj poznat a vediet odhadnut, co sa hodi a co nie.


svätá pravda Smile niekedy je to s registraciou muka. hlavne na dedinach na malych organoch (u nas nevynimajuc)... keby videli niektore registracie ti, co sa v tom vyznaju, tak by ich asi svihlo. no nie je na vyber, aj mna to trapi, ale novy register stoji vela a asi by sa uz nevosiel Confused a teraz v poste - Oktava 4´ "krici", registrovat Principal 8´+ Nocny roh 2´ (ktory je tichsi) nie je najlepsie riesenie a tak ostava len alikvotny register Kvinta 2 2/3´ (nema taky rusivy zvuk) a Akuta 1´ 3x (ktora v poste nema co robit). tak si vyberte. naozaj treba registraciu prisposobit priestoru a danym moznostiam.
PS: samotny principal je dost slaby a nevhodny (spodne tony: C-H obsahuju pistaly z dreva, lebo kovove by sa do daneho priestoru nevosli). a je tam este Bourdon 8´ na solovy spev.


chcel som poznamenať, že cena registra a pohybuje v priemere od 250 do 300 tisíc Sk
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Peter Vymazal
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 25. 01. 2007
Príspevky: 1699
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: 03 03, 2007, 13:35    Predmet: Odpovedať s citátom

goyr napísal:
Frantisek a Exitus...

To co tu predvadzate je maximalne nekonstruktivne a mnoho ucastnikov ani nevie o co vam obom ide....to co pisete vobec nepatri do "registracie"....

Admin by tieto prispevky moholo presunut do exitusovej temy organologia...tam to bude na mieste







Zalozil som novu temu - organologia
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
michal62
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 23. 01. 2007
Príspevky: 55
Bydlisko: Dubovce pri Skalici

PríspevokZaslal: 15 03, 2007, 19:46    Predmet: Odpovedať s citátom

Ako registrovať na "šľapacom" harmóniu? Smile
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MartinBako
administrátor portálu
administrátor portálu


Zaregistrovaný od: 23. 08. 2006
Príspevky: 216
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: 16 03, 2007, 9:55    Predmet: Odpovedať s citátom

Táto téma bude presunutá do témy Skúsenosti s registráciou, nakoľko vzniká duplicita
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
1Ranger1
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 03. 05. 2007
Príspevky: 1
Bydlisko: Martin nad Žitavou

PríspevokZaslal: 10 05, 2007, 14:45    Predmet: Odpovedať s citátom

Filip Kiripovský napísal:
HuGo napísal:
Beho napísal:
Inak ako pozeram, tak sa tu dohadujeme o nicom. Kazdy organ ma jedinecny zvuk a je umiestneny v jedinecnom priestore a preto znie inak. Na jednom moze byt Gamba ticha a jemna a na inom "kvakajuca". Myslim, ze kazdy organista by mal svoj nastroj poznat a vediet odhadnut, co sa hodi a co nie.


svätá pravda Smile niekedy je to s registraciou muka. hlavne na dedinach na malych organoch (u nas nevynimajuc)... keby videli niektore registracie ti, co sa v tom vyznaju, tak by ich asi svihlo. no nie je na vyber, aj mna to trapi, ale novy register stoji vela a asi by sa uz nevosiel Confused a teraz v poste - Oktava 4´ "krici", registrovat Principal 8´+ Nocny roh 2´ (ktory je tichsi) nie je najlepsie riesenie a tak ostava len alikvotny register Kvinta 2 2/3´ (nema taky rusivy zvuk) a Akuta 1´ 3x (ktora v poste nema co robit). tak si vyberte. naozaj treba registraciu prisposobit priestoru a danym moznostiam.
PS: samotny principal je dost slaby a nevhodny (spodne tony: C-H obsahuju pistaly z dreva, lebo kovove by sa do daneho priestoru nevosli). a je tam este Bourdon 8´ na solovy spev.


chcel som poznamenať, že cena registra a pohybuje v priemere od 250 do 300 tisíc Sk


Sranduješ ??? nás vyšla Mixtúra 1´ 3x 55 tisíc Sk. Jednak sme vzdušnicu robili u stolára (kuželkovú) a ostatné sme spravili sami(elektr. traktúra) akurát sme museli kúpiť magnety, ktoré si teraz už aj sami navíjame. stačí mať len skúsenosti a nič nedokafreš Very Happy. ale samozrejme cena závisí od typu registra.
Poznámka: ja mám 14 a sused s ktorým som to robil má 20.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
Fero
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 19. 10. 2006
Príspevky: 1110
Bydlisko: Prešov

PríspevokZaslal: 10 05, 2007, 17:29    Predmet: Odpovedať s citátom

A kto dodal píšťaly?
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
Peter Vymazal
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 25. 01. 2007
Príspevky: 1699
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: 10 05, 2007, 20:32    Predmet: Odpovedať s citátom

Frantisek_Beer napísal:

Bez urážky, ale ak stolár, ktorý nemá organárske skúsenosti vyrábal vzdušnicu, tak to nebude mat dlhú trvácnosť. Je dobré, že sa na Slovensku o organárstvo zaujímajú mladí ľudia, ale nie je všetko také jednoduché ako sa zdá.



suhlasim s nazorom frantiska beeera.... stolar niekedy ani nema paru velkosti vzdusnice.... kazdy register potrebuje inu velkost...
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra organisti.sk » Organová registrácia v liturgii Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Ďalší
Strana 2 z 8

 
Prejdi na:  
Nemôžete odosielať novú správu do tohto fóra
Nemôžete odpovedať na správu v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete hlasovať v tomto fóre

Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
iCGstation v1.0 Template By Ray © 2003, 2004 iOptional -- Ported for PHP-Nuke by nukemods.com
organisti.sk
administrátori: Martin Bako - organy/organológia, Martin Puhovich - Spoločnosť priateľov organov, Rastislav Podpera - teória liturgickej hudby, Marek Klein, Matej Kubeš - technická správa serveru © 2005-2013.

Ad maiorem Dei gloriam!
Odber článkov: rss-091.xml, rss-092.xml, rss-20.xml or atom.xml
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. All Rights Reserved.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.19 sekúnd