Home
Úvodná stránka
Vyhľadávanie
Vyhľadávanie
Forums
Fórum
Your Account
Váš účet
Navigačné menu



Kto je online
Momentálne je 424 návštevník(ov) a 0 člen(ov) online.

Ste anonymný užívateľ. Môžete sa zdarma zaregistrovať tu


Fórum

organisti.sk :: Zobraziť tému - Správne registrovanie
FAQ
FAQ
Hľadať
Hľadať
Zoznam užívateľov
Zoznam užívateľov
užívateľské skupiny
užívateľské skupiny
Nastavenie
Nastavenie
Prihlásenie
Prihlásenie
Súkromné správy
Súkromné správy
Obsah fóra organisti.sk » Organová registrácia v liturgii

odoslať novú tému   Odpovedať na tému
Správne registrovanie Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Ďalší
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
Fero
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 19. 10. 2006
Príspevky: 1110
Bydlisko: Prešov

PríspevokZaslal: 11 05, 2007, 21:00    Predmet: Odpovedať s citátom

Vzhľadom na inštalovaný register bude vzdušnica 100% predimenzovaná, takže tu problém nevidím. Ale povedzme si aj tak: koľkí organári nemajú ani poňatia o stolárstve a "robia"? Ako inac si potom mozem vysvetlit niektore "vyrobky" Kutnej Hory napr.?
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
Peter Vymazal
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 25. 01. 2007
Príspevky: 1699
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: 11 05, 2007, 21:06    Predmet: Odpovedať s citátom

Fero napísal:
Vzhľadom na inštalovaný register bude vzdušnica 100% predimenzovaná, takže tu problém nevidím. Ale povedzme si aj tak: koľkí organári nemajú ani poňatia o stolárstve a "robia"? Ako inac si potom mozem vysvetlit niektore "vyrobky" Kutnej Hory napr.?




kutna hora je kutna hora... vazeni, preco mate vzdy "plne usta" riegera, kutnej hory, a podobnych ceskoslovenskych nezmyslov??? preco sa radsej neotacate za firmami typu Klais, Mathis, Cavaille-Coll..... toto su organy... to, co stavia rieger kloss a kutna hora su obycajne sumitka... treba sa obzriet za starymi francuzskymi a nemeckymi menzurami, a nie za pochybnymi ceskoslovenskymi, ktore pouzivali krnovaci od 1948 roku....
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
JozefTimulak
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 28. 01. 2007
Príspevky: 810
Bydlisko: Čaňa

PríspevokZaslal: 11 05, 2007, 22:12    Predmet: Odpovedať s citátom

Frantisek_Beer napísal:
Bez urážky, ale ak stolár, ktorý nemá organárske skúsenosti vyrábal vzdušnicu, tak to nebude mat dlhú trvácnosť.

Podľa mňa bude trvácnejšia vzdušnica od skúseného stolára neorganára, ako od skúseného organára nestolára. Ak bude fungovať na prvú šupu dobre, tak nevidím problém s trvácnosťou. Stolár by mal vedieť o ohýbaní a starnutí dreva. Zatiaľ čo organár bez stolárskych skúseností navrtá diery, ale ani nevie aké drevo je vhodné...
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
Fero
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 19. 10. 2006
Príspevky: 1110
Bydlisko: Prešov

PríspevokZaslal: 11 05, 2007, 22:30    Predmet: Odpovedať s citátom

Peter Vymazal napísal:

kutna hora je kutna hora... vazeni, preco mate vzdy "plne usta" riegera, kutnej hory, a podobnych ceskoslovenskych nezmyslov??? preco sa radsej neotacate za firmami typu Klais, Mathis, Cavaille-Coll..... toto su organy... to, co stavia rieger kloss a kutna hora su obycajne sumitka... treba sa obzriet za starymi francuzskymi a nemeckymi menzurami, a nie za pochybnymi ceskoslovenskymi, ktore pouzivali krnovaci od 1948 roku....


Peto, dones mi jeden francúzsky organ, stačí taký menši - dvojmanuál, 15 registrov, 2 jazyky. Ja sa nepohnevám... Very Happy
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
JozefTimulak
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 28. 01. 2007
Príspevky: 810
Bydlisko: Čaňa

PríspevokZaslal: 11 05, 2007, 22:37    Predmet: Odpovedať s citátom

Fero napísal:
Peter Vymazal napísal:

kutna hora je kutna hora... vazeni, preco mate vzdy "plne usta" riegera, kutnej hory, a podobnych ceskoslovenskych nezmyslov??? preco sa radsej neotacate za firmami typu Klais, Mathis, Cavaille-Coll..... toto su organy... to, co stavia rieger kloss a kutna hora su obycajne sumitka... treba sa obzriet za starymi francuzskymi a nemeckymi menzurami, a nie za pochybnymi ceskoslovenskymi, ktore pouzivali krnovaci od 1948 roku....


Peto, dones mi jeden francúzsky organ, stačí taký menši - dvojmanuál, 15 registrov, 2 jazyky. Ja sa nepohnevám... Very Happy

Aj ja by som bral. Ale ešte spokojnejší by som bol s Riegerom z Dómu sv. Alžbety Smile.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
Fero
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 19. 10. 2006
Príspevky: 1110
Bydlisko: Prešov

PríspevokZaslal: 12 05, 2007, 8:18    Predmet: Odpovedať s citátom

joozi napísal:
Ale ešte spokojnejší by som bol s Riegerom z Dómu sv. Alžbety Smile.


Ja som skromny Very Happy
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
Peter Vymazal
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 25. 01. 2007
Príspevky: 1699
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: 12 05, 2007, 9:19    Predmet: re:organy Odpovedať s citátom

ja som narazal na konstrukcie... ze by sme mohli radsej pozerat na lepsie firmy a skusat to podla nich... nie podla klossa, k. hory a podobnych nezmyslov
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Fero
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 19. 10. 2006
Príspevky: 1110
Bydlisko: Prešov

PríspevokZaslal: 12 05, 2007, 12:55    Predmet: Odpovedať s citátom

Peto, mozno by pomohlo, keby na internete boli zverejnene menzury a vykresy tychto organov. (Nevie niekto o niecom takom?) U nas je tazko nieco robit, lebo nie je podla coho. Ja osobne zboznujem francuzsky romantizmus na francuzskych organoch, rad by som mal nieco take aj "doma", ale tu je najvacsi problem - zohnat informacie.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
Peter Vymazal
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 25. 01. 2007
Príspevky: 1699
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: 12 05, 2007, 13:18    Predmet: Odpovedať s citátom

Fero napísal:
Peto, mozno by pomohlo, keby na internete boli zverejnene menzury a vykresy tychto organov. (Nevie niekto o niecom takom?) U nas je tazko nieco robit, lebo nie je podla coho. Ja osobne zboznujem francuzsky romantizmus na francuzskych organoch, rad by som mal nieco take aj "doma", ale tu je najvacsi problem - zohnat informacie.



to ti nikto nezverejni... ale mozno by bolo dobre pri stavbe noveho organu konzultovat so stavitelom aj menzury a dispoziciu... ked organista povie organarovi, ze chce organ na francuzsku romanticku hudbu, organar by mu mal vyjst v ustrety aj po stranke dispozicnej, aj po menzuracnej.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
JozefMazur
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 10. 01. 2007
Príspevky: 98

PríspevokZaslal: 12 05, 2007, 14:11    Predmet: Odpovedať s citátom



Naposledy upravil JozefMazur dňa 22 08, 2007, 14:56, celkovo upravené 1 krát
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
Peter Vymazal
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 25. 01. 2007
Príspevky: 1699
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: 12 05, 2007, 14:41    Predmet: Re: Organové menzúry Odpovedať s citátom

JozefMazur napísal:
Vašu predstavu by asi ťažko akceptoval akýkoľvek organár. Pre ilustráciu posielam link http://www.hetorgel.nl/elinks.htm ak budete mať čas tak mi odpíšte aspoň jednu firmu v ktoromkoľvek štáte, ktorá by si od miestneho a určite dočasného organistu nechala diktovať menzúry. Organári sa ani nechcú podpísať na organ kde nemali možnosť určovať dispozíciu a menzúry. Príkladom je organ v biskupskej katedre v B.Bystrici, kde dispozíciu a menzúry robil bývalý umelecký poradca Rieger-Kloss Krnov pán Plánsky ale výrobcovia - stavitelia Brachtl Kánsky sa tam nepodpísali Tým samozrejme nie je vylučená akákoľvek konzultačná spolupráca, ale o konkrétnom zapracovaní do nástroja rozhoduje organár, lebo potom by to nebolo dielo oraganára ale niekoho úplne iného.



ano, ale organar by mal urcite veci konzultovat aj s organistom, pripadne aj s organologom... na tom organe nebude hrat ten organar... vo farnosti kde hravam stavali v roku 1993 novy organ... ku stavbe nebol prizvany ziadny organista a organolog, a co je najvacsia tragedia, mechanicky organ musel "ustupit" pneumatickemu nepodarku, ktory mal navyse aj konstrukcne vady, nedosusene drevo, zle pistaly... cize na veriacich sa firma "nabalila", zarobili, a niektore registre v organe vyzerali tak, ako vyzerali... a o zvuku radsej ani nebudem hovorit.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
JozefMazur
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 10. 01. 2007
Príspevky: 98

PríspevokZaslal: 12 05, 2007, 15:26    Predmet: Odpovedať s citátom



Naposledy upravil JozefMazur dňa 22 08, 2007, 14:54, celkovo upravené 1 krát
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
Peter Vymazal
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 25. 01. 2007
Príspevky: 1699
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: 12 05, 2007, 15:31    Predmet: Re: re:Organové menzúry Odpovedať s citátom

JozefMazur napísal:
To je druhý extrém pri stavbe organu, ale možno vychádzal s toho, že v tej dobe tam nebol dostatočne kvalifikovaný organista, alebo podľahol novinke - ľahko ovladateľnej pneumatike a daľším vymoženostiam, ktoré vtedy mechanické organy nemali. To všetko je už história, dnes po 70 roch služby organa je čas pripraviť podmienky na stavbu nového, zodpovedajúceho dnešnej dobe. Netvrdil by som že sa ktokoľvek nabalil pri stavbe pôvodného organu. Myslím, že jediní kto sa bezpracne obohacuje - nabaľuje sú súčasní programátori a vôbec distributéri programov, stlačia "enter" a práca je ukončená. Organy sa nedajú vyrábať stlačením "enter" snáď okrem zdroja zvukovej časti digitálnych, ale to nie je organ. Organ treba postaviť od začiatku do konca a ak sa použije nevhodný materiál nemusí to byť z dôvodu neoprávnene zarobiť, ale z dôvodu nedostatku takéhoto vhodného materialu, často aj odmietnutia. Problém je v tom že nie každý organár si môže dovoliť kúpiť a dlhé roky nechať dozrievať prvotriedne drevo. Na to treba byť ekonomicky veľmi silný. Ťažko sa vysvetľuje farárovi, alebo farskej rade, ktorí majú úplne iné kritéria, že vzdušnice a registre budú s takéhoto materiálu, často to skončí tak že ho vyslovne odmietnu s odôvodnením že to aj tak bežný človek nerozozná a tí čo počujú majú smolu.



ja som narazal na to, ze stavitelia noveho organu napisali na stary organ, ze je neopravitelny, co nebola vobec pravda... bol to historicky mechanicky organ s 2. manualmi a pedalom, a postaveny bol v roku 1885... problem bol v tom, ze keby opravovali ten stary organ, zarobili by o polovicu menej... tak ten stary jednoducho rozpredali na suciastky a postavili novy.... ten stary bol po zvukovej aj materialnej stranke rozhodne lepsi ako ten novy pneumaticky nepodarok
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
JozefTimulak
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 28. 01. 2007
Príspevky: 810
Bydlisko: Čaňa

PríspevokZaslal: 13 05, 2007, 17:37    Predmet: Re: re:Organové menzúry Odpovedať s citátom

JozefMazur napísal:
Myslím, že jediní kto sa bezpracne obohacuje - nabaľuje sú súčasní programátori a vôbec distributéri programov, stlačia "enter" a práca je ukončená.

Shocked
Vážený pán Mazur, ako predstaviteľ programátorskej pospolitosti si Vás dovoľujem upozorniť, že programátorom nestačí stlačiť klávesu "enter" aby sa "nabalili". Uvažujte o projektoch s 10000 a viac riadkami zdrojových textov, uvažujte o teoretických základoch programovania, o zvažovaní optimálnych štruktúr, algoritmov, uvažujte o testovaní a ladení, uvažujte synchronizáciu tímov... Uvažujte o zvládnutí programovacích jazykov a informačných technológii. Ubezpečujem vás, že to nie je len o stláčaní "enteru"... Idea

JozefMazur napísal:
Organy sa nedajú vyrábať stlačením "enter" snáď okrem zdroja zvukovej časti digitálnych, ale to nie je organ.

Shocked
1. Ani zdroj zvukovej časti digitálnych organov nevytvoríte stlačením "enteru".
2. Ak digitálny organ nie je organ, potom ani digitálny fotoaparát nie je fotoaparát, digitálne hodinky nie sú hodinky, digitálny teplomer nie je teplomer, atď., atď...
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
Peter Vymazal
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 25. 01. 2007
Príspevky: 1699
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: 13 05, 2007, 18:16    Predmet: Re: re:Organové menzúry Odpovedať s citátom

joozi napísal:
.....digitálny organ nie je organ,...



digitalny organ nie je organ... je to len nejaka napodobenina, ktora sa moze a nemusi podarit, ale od organa to ma velmi daleko uz len z principu... JE TO MRTVE... a naopak organ - to je zivy zvuk
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra organisti.sk » Organová registrácia v liturgii Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Ďalší
Strana 3 z 8

 
Prejdi na:  
Nemôžete odosielať novú správu do tohto fóra
Nemôžete odpovedať na správu v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete hlasovať v tomto fóre

Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
iCGstation v1.0 Template By Ray © 2003, 2004 iOptional -- Ported for PHP-Nuke by nukemods.com
organisti.sk
administrátori: Martin Bako - organy/organológia, Martin Puhovich - Spoločnosť priateľov organov, Rastislav Podpera - teória liturgickej hudby, Marek Klein, Matej Kubeš - technická správa serveru © 2005-2013.

Ad maiorem Dei gloriam!
Odber článkov: rss-091.xml, rss-092.xml, rss-20.xml or atom.xml
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. All Rights Reserved.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.19 sekúnd