Home
Úvodná stránka
Vyhľadávanie
Vyhľadávanie
Forums
Fórum
Your Account
Váš účet
Navigačné menu



Kto je online
Momentálne je 362 návštevník(ov) a 0 člen(ov) online.

Ste anonymný užívateľ. Môžete sa zdarma zaregistrovať tu


Fórum

organisti.sk :: Zobraziť tému - Správne registrovanie
FAQ
FAQ
Hľadať
Hľadať
Zoznam užívateľov
Zoznam užívateľov
užívateľské skupiny
užívateľské skupiny
Nastavenie
Nastavenie
Prihlásenie
Prihlásenie
Súkromné správy
Súkromné správy
Obsah fóra organisti.sk » Organová registrácia v liturgii

odoslať novú tému   Odpovedať na tému
Správne registrovanie Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Ďalší
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
MatusCigan
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 25. 02. 2007
Príspevky: 269
Bydlisko: Bratislava / Londyn

PríspevokZaslal: 14 11, 2007, 21:55    Predmet: Odpovedať s citátom

Tak ja pouzivam registraciu ako nasleduje:

Tyzden - Flauta/Burdon 8 + Oktava 4 + daku dvojecku slabsieho razenia napr. Gemshorn alebo roh nocny 2 stiahnutu z ineho stroja

Nedela - Prinicipal 8 + 4 + 2

A Papezak? Twisted Evil Tak to dam aj Mixturu, nech ludia pocitia ten rozdiel. Alebo ak treba, dodam aj jazyk...inak zungen ab Twisted Evil lebo ten jazyk moze dost zahmlievat, zalezi od farby
_________________
Matus Cigan - poloorganista/amater svojho casu kdekolvek v Bratislave

Niekto hovori co vie a niekto vie co hovori...
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail MSN Messenger ICQ
Fero
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 19. 10. 2006
Príspevky: 1110
Bydlisko: Prešov

PríspevokZaslal: 14 11, 2007, 22:23    Predmet: Odpovedať s citátom

MatusCigan napísal:
. Alebo ak treba, dodam aj jazyk...inak zungen ab Twisted Evil lebo ten jazyk moze dost zahmlievat, zalezi od farby


Keď som v jednom kostole po 14 rokoch naladil Hoboj, používal sa v kuse asi 3 týždne Twisted Evil
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
Katarina Sumichrastova
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 31. 10. 2006
Príspevky: 172
Bydlisko: Bratislava/Dubnica nad Vahom

PríspevokZaslal: 15 11, 2007, 7:43    Predmet: Odpovedať s citátom

Gusto napísal:
Principál je z princípu principálny hlas organu- asi preto je aj taký hlučný. Ja si skôr myslím, že oveľa hlučnejšie neprijatelnejšia je Oktáva.

Cez týždeň zvyknem používať Principál 8 + Oktáva 4, a niekedy dám namiesto Oktávy len Flautu 4, keď je ozaj málo ľudí.. Keď je ľudí viac, akosi hlcú ten zvuk Very Happy a aj oktáva, ktorá sa mi inak zdá dosť silná, znie lepšie.. Smile
A ešte mám otázku: Používate rovnakú registráciu počas liturgie napr. na Kyrie, Agnus ako aj na JKS, Sanktus, Gloriu?
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
Peter Vymazal
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 25. 01. 2007
Príspevky: 1699
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: 15 11, 2007, 9:54    Predmet: Odpovedať s citátom

Katarína Šumichrastová napísal:
A ešte mám otázku: Používate rovnakú registráciu počas liturgie napr. na Kyrie, Agnus ako aj na JKS, Sanktus, Gloriu?



na kyrie pouzivam skromnejsiu registraciu - jedna sa o prosbu o zmilovanie.... na gloriu si pridam superoktavu, pripadne aj mixturu... Svaty svaty tiez aspon so superoktavou a Agnus Dei tak isto ako aj Kyrie.
_________________
Peter Vymazal
www.organista.wbl.sk
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
JozefTimulak
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 28. 01. 2007
Príspevky: 810
Bydlisko: Čaňa

PríspevokZaslal: 15 11, 2007, 11:24    Predmet: Odpovedať s citátom

Katarína Šumichrastová napísal:
A ešte mám otázku: Používate rovnakú registráciu počas liturgie napr. na Kyrie, Agnus ako aj na JKS, Sanktus, Gloriu?

Dobrý organista to tak nerobí. To jest odlišuje aj registračne jednotlivé piesne. A to nemám z vlastnej hlavy, ale zo školenia organistov v KE-arcidiecéze.

Ináč, Peter, nám školiteľ hovoril, že Kyrie nie je v zmysle "ja biedny človek, ó, Pane, maj so mnou zľutovanie", hoci náš preklad je taký. On vravel, že je to akoby privítanie Pána na začiatku omše. A vraj máme hrať kyrie na tutti...

A už keď sme pri tom... Pri registrácii a vítaní... Preto som za to, aby sa používali "brutálne predohry" s mixtúrami a pozaunami a všetkým možným. Veď sv. omša je taká veľká vec, tam celé nebo s nami slávi, a predohrať tam 2 takty na nejakom bourdone, aj to len kvoli tomu, aby sa ľudia naladili do tóniny a do tempa... To je málo podľa mňa. Podľa mňa treba využiť silu organa, a vyvolať zimomriavky v ľuďoch, aby sa trošičku vnútorne povzniesli... Teda nie len technicky pripraviť na pieseň, ale aj duchovne pripraviť na celú slávnosť.
_________________
Jozef Timuľák
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
Peter Vymazal
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 25. 01. 2007
Príspevky: 1699
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: 15 11, 2007, 11:54    Predmet: Odpovedať s citátom

joozi napísal:
Katarína Šumichrastová napísal:
A ešte mám otázku: Používate rovnakú registráciu počas liturgie napr. na Kyrie, Agnus ako aj na JKS, Sanktus, Gloriu?

Dobrý organista to tak nerobí. To jest odlišuje aj registračne jednotlivé piesne. A to nemám z vlastnej hlavy, ale zo školenia organistov v KE-arcidiecéze.

Ináč, Peter, nám školiteľ hovoril, že Kyrie nie je v zmysle "ja biedny človek, ó, Pane, maj so mnou zľutovanie", hoci náš preklad je taký. On vravel, že je to akoby privítanie Pána na začiatku omše. A vraj máme hrať kyrie na tutti...

A už keď sme pri tom... Pri registrácii a vítaní... Preto som za to, aby sa používali "brutálne predohry" s mixtúrami a pozaunami a všetkým možným. Veď sv. omša je taká veľká vec, tam celé nebo s nami slávi, a predohrať tam 2 takty na nejakom bourdone, aj to len kvoli tomu, aby sa ľudia naladili do tóniny a do tempa... To je málo podľa mňa. Podľa mňa treba využiť silu organa, a vyvolať zimomriavky v ľuďoch, aby sa trošičku vnútorne povzniesli... Teda nie len technicky pripraviť na pieseň, ale aj duchovne pripraviť na celú slávnosť.



Ale ved kyrie je pocas ukonu kajucnosti........
_________________
Peter Vymazal
www.organista.wbl.sk
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Fero
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 19. 10. 2006
Príspevky: 1110
Bydlisko: Prešov

PríspevokZaslal: 15 11, 2007, 22:38    Predmet: Odpovedať s citátom

joozi napísal:
A už keď sme pri tom... Pri registrácii a vítaní... Preto som za to, aby sa používali "brutálne predohry" s mixtúrami a pozaunami a všetkým možným. Veď sv. omša je taká veľká vec, tam celé nebo s nami slávi, a predohrať tam 2 takty na nejakom bourdone, aj to len kvoli tomu, aby sa ľudia naladili do tóniny a do tempa... To je málo podľa mňa. Podľa mňa treba využiť silu organa, a vyvolať zimomriavky v ľuďoch, aby sa trošičku vnútorne povzniesli... Teda nie len technicky pripraviť na pieseň, ale aj duchovne pripraviť na celú slávnosť.


Zimomriavky vyvoláš tak na 2 týždne, potom to ľuďom zovšednie a bude to mať presne opačný efekt. Cez týždeň predohrám tak na Pr. 8+4+2, bez mixtúr. Aj to je jedna z možností.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
JozefTimulak
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 28. 01. 2007
Príspevky: 810
Bydlisko: Čaňa

PríspevokZaslal: 16 11, 2007, 7:11    Predmet: Odpovedať s citátom

Fero napísal:
Zimomriavky vyvoláš tak na 2 týždne, potom to ľuďom zovšednie a bude to mať presne opačný efekt.

Nemyslím... U 70-ročných tetušiek zimomriavky nevyvoláš ani Bombardou 64, ani keď tam prevedieš Bacha alebo Widora... Ale sú ľudia, ktorý "cítia" a doslova "rešpektujú" silu organa. A potom sú ľudia ako my - to jest takí, ktorí milujú organovú hudbu. A nemyslím, že keby si napr. ty alebo ja počúval každý deň 30 sekundovú predohru s mixtúrami, že by sa ti to za 2 týždne prejedlo...

A ide tu aj o druhú skutočnosť: ty ako organista na sebe musíš pracovať. Lebo môžeš zapnúť aj onú Bombardu 64 aj čo chceš, ale keď s tým predohráš len suchých pár taktov, tak je to na zaplakanie... Takže riešenie? Improvizácia. Len potom po čase si uvedomíš, že stále improvizuješ rovnako, teda stále používaš rovnaké techniky. Napr. robiš všetko na štýl fugy, alebo často používaš zadržanú basu, alebo alebo... A vtedy na sebe začínaš pracovať, aby si vždy vedel prísť s niečim novým. A tým pádom zabezpečíš, že to ľuďom nezovšednie. Vieš, lebo tí, čo tomu trošku rozumejú, tak budú stále zvedaví: čo použije dnes??? A ty ak prídeš s niečim novým a zaonačíš tam poriadnu silu registrácie, tak sú zimomriavky zaručené.

Na opačnej strane je predohranie zopár taktov na bourdone alebo proste "slabo". Vôbec nerastieš, ľuďom sa to preje a poriadny vypracovaný organista ťa bude brať buď za technicky slabého (ak sa neodvážiš improvizovať) alebo lenivého (ak na sebe nepracuješ a neprinesieš vždy niečo nové).
_________________
Jozef Timuľák
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
Peter Vymazal
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 25. 01. 2007
Príspevky: 1699
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: 16 11, 2007, 10:25    Predmet: Odpovedať s citátom

joozi napísal:
Na opačnej strane je predohranie zopár taktov na bourdone alebo proste "slabo". Vôbec nerastieš, ľuďom sa to preje a poriadny vypracovaný organista ťa bude brať buď za technicky slabého (ak sa neodvážiš improvizovať) alebo lenivého (ak na sebe nepracuješ a neprinesieš vždy niečo nové).




kvalita organistu sa neposudzuje podla toho, ako dokaze vrieskat s mixturami.... jooozi, spamataj sa, je to o niecom inom, nie o mixturach
_________________
Peter Vymazal
www.organista.wbl.sk
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
JozefTimulak
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 28. 01. 2007
Príspevky: 810
Bydlisko: Čaňa

PríspevokZaslal: 16 11, 2007, 11:22    Predmet: Odpovedať s citátom

Peter Vymazal napísal:
kvalita organistu sa neposudzuje podla toho, ako dokaze vrieskat s mixturami.... jooozi, spamataj sa, je to o niecom inom, nie o mixturach

Peter, spamataj sa ty Smile, pretoze nepisem, ze sa kvalita organistu posudzuje podla toho, ci pouziva mixturu. Ved som napisal, ze ak aj s mixturou zahras len suchych par taktov, tak to nestaci. Pisem, ze podla mna je velmi dobrym kriteriom na posudenie organistu improvizacia a to, ci sa snazi priniest nieco nove do svojej hry. Idea
_________________
Jozef Timuľák
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
Peter Vymazal
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 25. 01. 2007
Príspevky: 1699
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: 16 11, 2007, 11:47    Predmet: Odpovedať s citátom

joozi napísal:
Peter Vymazal napísal:
kvalita organistu sa neposudzuje podla toho, ako dokaze vrieskat s mixturami.... jooozi, spamataj sa, je to o niecom inom, nie o mixturach

Peter, spamataj sa ty Smile, pretoze nepisem, ze sa kvalita organistu posudzuje podla toho, ci pouziva mixturu. Ved som napisal, ze ak aj s mixturou zahras len suchych par taktov, tak to nestaci. Pisem, ze podla mna je velmi dobrym kriteriom na posudenie organistu improvizacia a to, ci sa snazi priniest nieco nove do svojej hry. Idea




ano, ale prostriedkom na modlitbu a dobro veriacich je aj posvatne ticho.... a dobry organista MUSI vediet akceptovat aj to, ze napr. po sv. prijimani sa ludia chcu pomodlit.... a co sa tyka toho kyrie na mixture - mam na to svoj nazor, ale dobre... je to tvoja vec.... ja som to tak nerobil, ani to tak robit nebudem
_________________
Peter Vymazal
www.organista.wbl.sk
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Katarina Sumichrastova
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 31. 10. 2006
Príspevky: 172
Bydlisko: Bratislava/Dubnica nad Vahom

PríspevokZaslal: 16 11, 2007, 11:56    Predmet: Odpovedať s citátom

joozi napísal:
podla mna je velmi dobrym kriteriom na posudenie organistu improvizacia a to, ci sa snazi priniest nieco nove do svojej hry. Idea

Áno, ale ak v prvom rade správne chápe liturgiu, a na základe toho zvolí i hudbu v nej ..a „liturgická hudba predpokladá aj istú dávku ´hudobnej askézy´“ .. Wink
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
JozefTimulak
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 28. 01. 2007
Príspevky: 810
Bydlisko: Čaňa

PríspevokZaslal: 16 11, 2007, 12:01    Predmet: Odpovedať s citátom

Peter Vymazal napísal:
ano, ale prostriedkom na modlitbu a dobro veriacich je aj posvatne ticho.... a dobry organista MUSI vediet akceptovat aj to, ze napr. po sv. prijimani sa ludia chcu pomodlit....

To je jasna vec. To moze byt prave ten priestor na uplatnenie askezy, ktoru spomina Katarina.

Peter Vymazal napísal:
a co sa tyka toho kyrie na mixture - mam na to svoj nazor, ale dobre... je to tvoja vec.... ja som to tak nerobil, ani to tak robit nebudem

Nie je to moja vec, takto nam to hovoril prednasajuci na kurze... A priznam sa ti, Peter, medzi 4 ocami, ze ani ja to tak neriesim a pouzivam na kyrie iba Principal Smile. Takze mam na to rovnaky nazor ako ty.
_________________
Jozef Timuľák
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
JozefTimulak
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 28. 01. 2007
Príspevky: 810
Bydlisko: Čaňa

PríspevokZaslal: 16 11, 2007, 12:06    Predmet: Odpovedať s citátom

Katarína Šumichrastová napísal:
Áno, ale ak v prvom rade správne chápe liturgiu, a na základe toho zvolí i hudbu v nej

Velľmi správne, to je základ. Predpokladal som, že to je samozrejmé. Teda ak toto spĺňaš, potom ťa ako organistu hodnotím podľa tých ďalších vecí. Ak toto nespĺňaš, tak môžeš byť síce parádny organista s parádnou improvizáciou, technikou a inovatívnosťou, ale nie na liturgiu.

Katarína Šumichrastová napísal:
..a „liturgická hudba predpokladá aj istú dávku ´hudobnej askézy´“ .. Wink

Problém tu je, čo je to "istá dávka". Vieš, lebo môžem byť taký asketik, že mixtúru radšej ani nezapnem. Ale to je extrém. Myslím, že rozumná miera askézy je napríklad vylúčiť mixtúry a veľkolepé predohry v pôste a advente, vedieť zachovať aj posvätné ticho, ďalej napr. nepredohrávať pohrebnú omšu veľkolepo ale skôr miernejšie, nepoužívať prehané a nemiestne "vylepšenia", nekričať do mikrofónu ako zmyslov zbavený atď, atď.
_________________
Jozef Timuľák
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
Katarina Sumichrastova
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 31. 10. 2006
Príspevky: 172
Bydlisko: Bratislava/Dubnica nad Vahom

PríspevokZaslal: 16 11, 2007, 12:27    Predmet: Odpovedať s citátom

joozi napísal:
Katarína Šumichrastová napísal:
Áno, ale ak v prvom rade správne chápe liturgiu, a na základe toho zvolí i hudbu v nej

Velľmi správne, to je základ. Predpokladal som, že to je samozrejmé. Teda ak toto spĺňaš, potom ťa ako organistu hodnotím podľa tých ďalších vecí. Ak toto nespĺňaš, tak môžeš byť síce parádny organista s parádnou improvizáciou, technikou a inovatívnosťou, ale nie na liturgiu..

.. samozrejme.. tá poznámka smerovala k tomu, od čoho závisí "posúdeniu organistu"..

joozi napísal:
Katarína Šumichrastová napísal:
..a „liturgická hudba predpokladá aj istú dávku ´hudobnej askézy´“ .. Wink

Problém tu je, čo je to "istá dávka". Vieš, lebo môžem byť taký asketik, že mixtúru radšej ani nezapnem. Ale to je extrém. Myslím, že rozumná miera askézy je ...

presne tak.. v citovanej myšlienke to bolo myslené hlavne na doprovod spevov, ktorý vedia poniektorí organisti riadne "vyšperkovať"..
A tiež zjav, keď si kňaz pred záverečnými obradmi sadne, tak vtedy vedia spustiť svoje .. (toť môj postreh; čo však tiež môže závisieť od dohody s celebrantom).
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra organisti.sk » Organová registrácia v liturgii Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Ďalší
Strana 5 z 8

 
Prejdi na:  
Nemôžete odosielať novú správu do tohto fóra
Nemôžete odpovedať na správu v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete hlasovať v tomto fóre

Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
iCGstation v1.0 Template By Ray © 2003, 2004 iOptional -- Ported for PHP-Nuke by nukemods.com
organisti.sk
administrátori: Martin Bako - organy/organológia, Martin Puhovich - Spoločnosť priateľov organov, Rastislav Podpera - teória liturgickej hudby, Marek Klein, Matej Kubeš - technická správa serveru © 2005-2013.

Ad maiorem Dei gloriam!
Odber článkov: rss-091.xml, rss-092.xml, rss-20.xml or atom.xml
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. All Rights Reserved.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.41 sekúnd