Home
Úvodná stránka
Vyhľadávanie
Vyhľadávanie
Forums
Fórum
Your Account
Váš účet
Navigačné menu



Kto je online
Momentálne je 457 návštevník(ov) a 0 člen(ov) online.

Ste anonymný užívateľ. Môžete sa zdarma zaregistrovať tu


Fórum

organisti.sk :: Zobraziť tému - Správne registrovanie
FAQ
FAQ
Hľadať
Hľadať
Zoznam užívateľov
Zoznam užívateľov
užívateľské skupiny
užívateľské skupiny
Nastavenie
Nastavenie
Prihlásenie
Prihlásenie
Súkromné správy
Súkromné správy
Obsah fóra organisti.sk » Organová registrácia v liturgii

odoslať novú tému   Odpovedať na tému
Správne registrovanie Choď na stránku 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Ďalší
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
JozefTimulak
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 28. 01. 2007
Príspevky: 810
Bydlisko: Čaňa

PríspevokZaslal: 17 02, 2007, 22:26    Predmet: Správne registrovanie Odpovedať s citátom

Stretávam sa s tým, že organista by mal okrem hry (a spevu) ovládať aj základy registrácie. Poprosil by som teda kompetentných, aby sa podelili, ako na to, čomu sa vyhnúť a pod. Vopred ďakujem a teším sa na poučné príspevky Smile.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
LukasDrozd
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 07. 10. 2006
Príspevky: 630
Bydlisko: Svit

PríspevokZaslal: 18 02, 2007, 16:44    Predmet: Odpovedať s citátom

Ja uznávam registráciu podľa organovej školy- Používame čo najmenej registrov, aby sme dosiahli zvuk aký chceme.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
Fero
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 19. 10. 2006
Príspevky: 1110
Bydlisko: Prešov

PríspevokZaslal: 18 02, 2007, 23:10    Predmet: Odpovedať s citátom

Obľúbená registrácia na malom organe:

Všedné dni / málo ľudí: Bourdon 8+Salicionál 8+Flauta koncertná 4
Tá flauta vyzerá skôr na principál, ale je to taký kompromis medzi Dolce
a Oktávou.

Nedele: Principál 8 +(Bourdon 8´)+Flauta koncertná 4´, ak je naozaj veľa ľudí, tak potom ešte Oktáva 4´. Organ nemá veľké možnosti, dokonca nemá ani mixtúru. Na veľké sviatky používame ešte superspojku, čo síce nie je ideálne, ale je to jediné riešenie. Občas dobre poslúži aj "kresliaci" register (Gamba 8´). Myslím si však, že primeranú ostrosť dodá aj Salicionál, ale určite nie v spojení s Principálmi.

Ako tu už kolega spomenul, treba si to odskúšať.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
Peter Vymazal
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 25. 01. 2007
Príspevky: 1699
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: 21 02, 2007, 21:13    Predmet: Odpovedať s citátom

Ja preferujem jednoduchú, jasnú registraciu - Flauta 8´ + Oktáva 4´, prípadne Principál 8´ keď spieva veľa ľudí.... Registrácia by mala byť jasná aj pre ucho veriacich, aby dobre vnímali melódiu a vedenie horného hlasu, myslím, že zahusťovať zvuk organa sláčikovými hlasmi prípadne nebodaj sub-spojkami nie je dobré.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Peter Vymazal
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 25. 01. 2007
Príspevky: 1699
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: 23 02, 2007, 13:27    Predmet: Odpovedať s citátom

Frantisek_Beer napísal:
Nezdá sa mi, že by Gamba zahustila zvuk. Shocked


Register Gamba 8´ je sláčikový hlas s ostrým a jasným zvukom, vhodný ku Krytu 8´ alebo Flaute 8´......
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
JozefTimulak
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 28. 01. 2007
Príspevky: 810
Bydlisko: Čaňa

PríspevokZaslal: 23 02, 2007, 23:04    Predmet: Odpovedať s citátom

Zahustovať subspojkami, to je vážne zlý nápad. Poznam organistu, ktorý keď chcel zahrať slávnostnú predohru, tak zapol všetko čo sa dalo, a teda aj subspojku. Chudák organ, nestíhal dýchať a jeho hlas... No veď viete si predstaviť... Ale nielen to. Ono to bolo celé také tmavé, hoci znela aj mixtúra so superspojkou. Jedným slovom katastrofa. Vôbec tomu nebolo rozumieť a vlastne to len hučalo a kvílilo.

Ale že sláčiky zahusťujú? Veď sláčiký majú "rezavý" zvuk, podľa mňa podporujú jasnosť zvuku. Ale aj takú sladkosť, ak to mám tak nazvať. Alebo ľúbeznosť. Ono ich v registrácii s principálom nemusí byť jasne počuť, ale keď ich vypnem, tak vo zvuku "čosi príjemné ubudlo".
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
Filip Kiripovský
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 20. 04. 2006
Príspevky: 13
Bydlisko: Stupava

PríspevokZaslal: 24 02, 2007, 8:33    Predmet: Odpovedať s citátom

Čo sa týka mojej registrácie, väčšinou pôsobím ako registrátor, kedže mi hra na organe ešte moc nejde. Chcel som poznamenať, že väčšina vašich príspevkov sa mi páčila. Svätá pravda je, ze základ zvuku vždy tvorí Principálový, flautový a sláčikový zbor, cez nedeľu a sviatky sa patrí pridať nejakú alikvotu, napr. kvinta 2 2/3. Mixtúry sa hodia skôr len na preludovanie.
Dokonca som už počul, že sa na omši používali jazykové hlasy, ja ich (nastasie?) k dispozicii nemam (sekcia organy, Stupava)
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Peter Vymazal
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 25. 01. 2007
Príspevky: 1699
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: 24 02, 2007, 9:16    Predmet: Odpovedať s citátom

joozi napísal:
Ale že sláčiky zahusťujú? Veď sláčiký majú "rezavý" zvuk, podľa mňa podporujú jasnosť zvuku. Ale aj takú sladkosť, ak to mám tak nazvať. Alebo ľúbeznosť. Ono ich v registrácii s principálom nemusí byť jasne počuť, ale keď ich vypnem, tak vo zvuku "čosi príjemné ubudlo".






Pomylil som sa.... Chcel som povedat len tolko, ze sa podla mna neoplati registraciu "spinit" este gambou, ktora by mozno lepsie vyznela s inym registrom...
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Beho
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 31. 05. 2006
Príspevky: 50
Bydlisko: Levice (Dolny Kubin)

PríspevokZaslal: 24 02, 2007, 11:37    Predmet: Odpovedať s citátom

exitus napísal:
joozi napísal:
Ale že sláčiky zahusťujú? Veď sláčiký majú "rezavý" zvuk, podľa mňa podporujú jasnosť zvuku. Ale aj takú sladkosť, ak to mám tak nazvať. Alebo ľúbeznosť. Ono ich v registrácii s principálom nemusí byť jasne počuť, ale keď ich vypnem, tak vo zvuku "čosi príjemné ubudlo".






Pomylil som sa.... Chcel som povedat len tolko, ze sa podla mna neoplati registraciu "spinit" este gambou, ktora by mozno lepsie vyznela s inym registrom...


Nazval si to dobre "spinit" a presne to robim v poste. Nepouzivam ziadne alikvoty, ani nasobne registre, a zvuk pekne zaspinim Gambou. Mozno sa mylim, ale v poste by mal aj organ inak zniet. Potom aj velka noc vyznie inak, ked konecne organ znie jasno a cisto.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
Fero
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 19. 10. 2006
Príspevky: 1110
Bydlisko: Prešov

PríspevokZaslal: 24 02, 2007, 14:59    Predmet: Odpovedať s citátom

Priznám sa, nie veľmi rád používam pri doprovode Gambu. Zvuk sa potom stáva akýsi hutný, nie príliš organový. Na druhej strane - ľudia sa lepšie chytajú, keď je použitá Gamba a to najmä v spojení so superspojkou. V pôste registrujem naozaj len čo najmenej, žiadne alikvoty, mixtúry, jazyky. Gamba sa mi najviac páči v spojení s Bourdonom 8´ - je to taký typický zvuk romantického organu. Prosím aj ostatných, aby sa vyjadrili k používaniu Gamby, prípadne nejaké typy, kde vyznie najlepšie.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
Peter Vymazal
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 25. 01. 2007
Príspevky: 1699
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: 24 02, 2007, 20:11    Predmet: Odpovedať s citátom

[/quote]Nazval si to dobre "spinit" a presne to robim v poste. Nepouzivam ziadne alikvoty, ani nasobne registre, a zvuk pekne zaspinim Gambou. Mozno sa mylim, ale v poste by mal aj organ inak zniet. Potom aj velka noc vyznie inak, ked konecne organ znie jasno a cisto.[/quote]





Myslím, že v pôste by mal byť zvuk organu temný a pochmúrny vzhľadom na charakter liturgického obdobia. Preto zásadne používam principál 8´ bez akýchkoľvek slákov, mixtúr, nebodaj jazykov.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
MarekKlein
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 22. 09. 2006
Príspevky: 524
Bydlisko: Košice

PríspevokZaslal: 24 02, 2007, 20:40    Predmet: Odpovedať s citátom

exitus napísal:
Myslím, že v pôste by mal byť zvuk organu temný a pochmúrny vzhľadom na charakter liturgického obdobia.

Chápať pôstne obdobie ako temné a pochmúrne je myslím chyba. Je to tak aj v "ľudových" piesňach (JKS), ale to je tiež deformácia. Podobne je to aj v pohrebných obradoch - liturgia je celá orientovaná na nádej a vieru v zmŕtvychvstanie, ale ľudové piesne sú všetky oplakávacie...

V gregoriánskom repertoire (ktorý je mimochodom oficiálnym vzorom liturgickej hudby katolíckej cirkvi) to takto vôbec nie je. Napríklad ordinárium XVII, ktoré je určené na pôstne a adventné nedele vyznieva radostnejšie ako mnohé iné ordináriá...

Pochmúrny charakter je namieste možno od zeleného štvrtku po vzkriesenie.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Peter Vymazal
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 25. 01. 2007
Príspevky: 1699
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: 24 02, 2007, 21:33    Predmet: Odpovedať s citátom

cantor_marek napísal:
exitus napísal:
Myslím, že v pôste by mal byť zvuk organu temný a pochmúrny vzhľadom na charakter liturgického obdobia.

Chápať pôstne obdobie ako temné a pochmúrne je myslím chyba. Je to tak aj v "ľudových" piesňach (JKS), ale to je tiež deformácia. Podobne je to aj v pohrebných obradoch - liturgia je celá orientovaná na nádej a vieru v zmŕtvychvstanie, ale ľudové piesne sú všetky oplakávacie...

V gregoriánskom repertoire (ktorý je mimochodom oficiálnym vzorom liturgickej hudby katolíckej cirkvi) to takto vôbec nie je. Napríklad ordinárium XVII, ktoré je určené na pôstne a adventné nedele vyznieva radostnejšie ako mnohé iné ordináriá...

Pochmúrny charakter je namieste možno od zeleného štvrtku po vzkriesenie.




Tak mi porad nejaku lepsiu registraciu charakterizujucu toto obdobie
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
JozefTimulak
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 28. 01. 2007
Príspevky: 810
Bydlisko: Čaňa

PríspevokZaslal: 24 02, 2007, 22:19    Predmet: Odpovedať s citátom

Aj ja sa snažím registrovať v pôste "suchšie". To preto, aby sa toto obdobie odlíšilo od predchádzajúceho obdobia cez rok, podobne ako sa redukujú hlasité zábavy. A ďalej, aby na Veľkú noc opäť vynikla jasnejšia a živšia registrácia.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
Fero
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 19. 10. 2006
Príspevky: 1110
Bydlisko: Prešov

PríspevokZaslal: 24 02, 2007, 22:24    Predmet: Odpovedať s citátom

joozi napísal:
Aj ja sa snažím registrovať v pôste "suchšie". To preto, aby sa toto obdobie odlíšilo od predchádzajúceho obdobia cez rok, podobne ako sa redukujú hlasité zábavy. A ďalej, aby na Veľkú noc opäť vynikla jasnejšia a živšia registrácia.


Myslím si, že toto je správna teória, len v praxi je to niekedy podstatne ťažšie.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra organisti.sk » Organová registrácia v liturgii Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Ďalší
Strana 1 z 8

 
Prejdi na:  
Nemôžete odosielať novú správu do tohto fóra
Nemôžete odpovedať na správu v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete hlasovať v tomto fóre

Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
iCGstation v1.0 Template By Ray © 2003, 2004 iOptional -- Ported for PHP-Nuke by nukemods.com
organisti.sk
administrátori: Martin Bako - organy/organológia, Martin Puhovich - Spoločnosť priateľov organov, Rastislav Podpera - teória liturgickej hudby, Marek Klein, Matej Kubeš - technická správa serveru © 2005-2013.

Ad maiorem Dei gloriam!
Odber článkov: rss-091.xml, rss-092.xml, rss-20.xml or atom.xml
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. All Rights Reserved.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.18 sekúnd