Home
Úvodná stránka
Vyhľadávanie
Vyhľadávanie
Forums
Fórum
Your Account
Váš účet
Navigačné menu



Kto je online
Momentálne je 362 návštevník(ov) a 0 člen(ov) online.

Ste anonymný užívateľ. Môžete sa zdarma zaregistrovať tu


Fórum

organisti.sk :: Zobraziť tému - Vlková
FAQ
FAQ
Hľadať
Hľadať
Zoznam užívateľov
Zoznam užívateľov
užívateľské skupiny
užívateľské skupiny
Nastavenie
Nastavenie
Prihlásenie
Prihlásenie
Súkromné správy
Súkromné správy
Obsah fóra organisti.sk » Novostavby píšťalových organov na Slovensku

odoslať novú tému   Odpovedať na tému
Vlková Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5  Ďalší
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
Chamades
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 11. 08. 2009
Príspevky: 403
Bydlisko: Žilina/Rossenberg

PríspevokZaslal: 02 01, 2010, 14:38    Predmet: Odpovedať s citátom

A je sním ozaj sranda-je to úžasný človek
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
titkoooo
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 11. 04. 2009
Príspevky: 21

PríspevokZaslal: 02 01, 2010, 20:57    Predmet: Odpovedať s citátom

Chcel by som vedieť kde je to u Vás v dedine ak sa smiem spýtať.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
titkoooo
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 11. 04. 2009
Príspevky: 21

PríspevokZaslal: 02 01, 2010, 20:58    Predmet: Odpovedať s citátom

Neviem prečo tu niektorí stále nadávajú na Chlebnice, keď vôbec si neuvedomujú v akých začiatkoch sa ten organ staval. Momentálne to určite nieje najlepší nástroj, aleveď to bol prvý väčší organ, ktorý sa postavil na Slovensku po revolúcii a slovenskou firmou. V tých časoch to bol zázrak že sa takéto niečo postavilo. A aby som upresnil článok z inej témy, tak v tom organe nemali prsty Ján Belák a dnes už nebohý Jozef Bednár, ale ten organ navrhol Mgr. Marián Muška, a organárske práce vykonala firma SLOVORGAN Hlohovec ktorej spoločníci boli spomínaní Ján Belák a Jozef Bednár

Slovorgan u nás v dedine robil generálnu opravu pred 13 rokmi. Ich práca sa neukázala ako dobrá. Mimochodom Jozef Benár zomrel pár mesiacov po tom čo náš organ dorobili - asi to bol jeho posledný.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Tomas Socha
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 22. 02. 2006
Príspevky: 286
Bydlisko: Kuzmice, Nová 363/ KE Nad Jazerom

PríspevokZaslal: 03 01, 2010, 10:30    Predmet: Odpovedať s citátom

napísať slovo firma s y ... vrchol dneštného dňa. ešteže Vás máme, kolega
pekný deň
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
Peter Vymazal
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 25. 01. 2007
Príspevky: 1699
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: 03 01, 2010, 13:42    Predmet: Odpovedať s citátom

Chamades napísal:
Peter Vymazal napísal:
Fero napísal:
Choď sa pozrieť do Chlebníc a potom hovor o blbostiach... Magnety od Laukhuffa poznám, nemysli si, že si cicám z prsta.



Chlebnice sú v otázke magnetov diskutabilné, mám informáciu, že magnety si firma vyrábala sama... Starý skalický organ mal tiež magnety "na kolene" vyrobené


Pán Vymazal musím Vám to povedať kruto ale trepete kraviny!!!!!!!!!
Aj o Lendaku sa hovorilo že Magnety niesú od Laukhufa a predsa sú...
Tomu svojmu zdroju povedzte že evidentne je pozadu...Pán Muška by sa mal s Vami súdiť.o všetkom čo ste tu netrepali aj o Lendaku Laughing Laughing Laughing Kritizovať organ o tom či nemá žalúzie...to beriem ale takéto splašky nie



pokiaľ viem, tak som len napísal svoj názor na organovú skriňu a na extenzie, transmisie a iné veci.... o magnetoch v Lendaku som nenapísal ani jedno slovo... a čo sa týka chlebníc, na ten organ mám svoj názor... ale radšej si ho nechám pre seba, aby ma tu 16-ročné dieťa neukameňovalo...
_________________
Peter Vymazal
www.organista.wbl.sk
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Chamades
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 11. 08. 2009
Príspevky: 403
Bydlisko: Žilina/Rossenberg

PríspevokZaslal: 04 01, 2010, 13:09    Predmet: Odpovedať s citátom

Vy evidentne neviete čo ,pri dobrom zostrojení dokážu so zvukom organa extenzie..-.najma v pedály
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Peter Vymazal
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 25. 01. 2007
Príspevky: 1699
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: 04 01, 2010, 14:19    Predmet: Odpovedať s citátom

Chamades napísal:
Vy evidentne neviete čo ,pri dobrom zostrojení dokážu so zvukom organa extenzie..-.najma v pedály



nahodou to evidentne viem.... začinal som na organe, ktory ma extenzii možno viac, ako ty rokov... extenzie boli moderné a obľubené na konci 19. a na začiatku 20. storočia....
_________________
Peter Vymazal
www.organista.wbl.sk
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Fero
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 19. 10. 2006
Príspevky: 1110
Bydlisko: Prešov

PríspevokZaslal: 04 01, 2010, 14:22    Predmet: Odpovedať s citátom

Chamades, asi všetci sme hrali a hrávame na nástrojoch s extenziami. Poviem Ti to aj z tej druhej strany, ako funguje klasická pneumatická extenzia. V prvom rade je potrebné si uvedomiť, že extendovaný register má dve vzdušnice - ušetrí sa len na píšťalách a niekoľko cm šírky na ich postavenie. Na týchto dvoch vzdušniciach je inštalovaná spoločná píšťalnica, ktorá zabezpečuje prívod vzduchu z oboch strán. Problémom PNEUMATICKEJ extenzie je však jedna necnosť - obsahuje spätné klapky, ktoré za určitých podmienok (zostarnutá koža, nepresné vrtanie, atď...) spôsobia to, že píšťala bude mať iný tlak vzduchu z jedného registra, ako z druhého a iný, keď dostane vzduch z oboch vzdušníc naraz. A to sa okamžite prejaví nemožnosťou organ naladiť na 100%. Svoje tu robí ešte aj vlhkosť vzduchu, keďže koža optimálne tesní len pri dobrej elasticite. Podobne je to aj s transmisiami. Z tohto dôvodu, ak mám dobré informácie, museli byť odpojené vo veľkom kežmarskom organe transmisie jazykov z manuálu do pedálu - nedali sa naladiť. Moderný elektrický systém samozrejme tento problém rieši, nerieši však jednotvárnosť zvuku. Sám sa priznám, že keď som pred časom riešil návrh prestavby jedného organu, s extenziami a transmisiami som rátal, najmä u jazykov. Bolo to z finančných dôvodov a píšťalového materiálu, ktorý sa podarilo zabezpečiť. Projekt sa nakoniec nerealizoval a myslím si, že je to aj dobré.
_________________
František Marcin
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
Radka Horakova
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 04. 06. 2007
Príspevky: 213
Bydlisko: Poprad - Veľká

PríspevokZaslal: 04 01, 2010, 14:51    Predmet: Odpovedať s citátom

Nechcela som tu už nič písať, ale nedá mi... Dvaja úzašní ľudia vytvárajú úžasné diela a ešte tu nikto nenapísal na ich adresu a nový Opus niečo pozitívne. MIesto toho sa tu riešia negatíva iných organov... TO sme naozaj my organisti už takí pesimisti, že nič dobré v "organovom svete" nevidíme? Toľko sa sťažujeme na kvalitu našich organov a keď tu niekto postaví kvalitu, tak sa zasa iba nadáva... Čo to je s nami??? Veď je to také smutné!!! To už nevieme vnímať krásu, pokoru, jednoduchosť... nevieme oceniť snahu a dobrú prácu niekoho iného... ???
_________________
Radka Horáková, organistka v Kostole sv. Cyrila a Metoda v Poprade a sv. Michala v Gánovciach
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail ICQ
Fero
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 19. 10. 2006
Príspevky: 1110
Bydlisko: Prešov

PríspevokZaslal: 04 01, 2010, 19:52    Predmet: Odpovedať s citátom

Radka, v podstate máš pravdu, ale uvedom si:

- neviem, koľkí z diskutujúcich už mali možnosť dotknúť sa posledného diela firmy Bies.
- táto téma bola založená skôr na informovanie o novom diele, zatiaľ ubehlo príliš málo času aby vôbec mal kto dielo posúdiť. Nakoniec - bude to možné až o niekoľko rokov.
- každému organu sa dá niečo vytknúť, stavajú ho predsa len omylní ľudia a je zložený z materiálu, ktorý pracuje.

Táto téma sa minula účinku - je to pravda, že tu rozoberáme všetko iné, len nie organ vo Vlkovej. Sme radi, že sa na Slovensku niečo robí, ale zasa nečakaj, že každý, kto sem príde, bude tu písať oslavné ódy, že sa v nejakej dedine postavil nový organ. Je to udalosť lokálneho významu a nás prirodzene zaujíma to, čo sa deje bezprostredne v našom okolí.
A navyše - každý má svoje estetické cítenie, svoju predstavu o dispozícii, atď. To, čo sa jednému zdá geniálnym dielom, môže druhý úplne zhodiť. Momentálne môžem firmu pochváliť jedine za vynaloženú námahu, ktorá je skutočne veľká. Z príspevkov na fóre nemožno ohodnotiť kvalitu výsledného diela.
_________________
František Marcin
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
Chamades
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 11. 08. 2009
Príspevky: 403
Bydlisko: Žilina/Rossenberg

PríspevokZaslal: 04 01, 2010, 20:00    Predmet: Odpovedať s citátom

Tak potom brízgajme aj na organ v dome sv.Martina nie???ked extenzie sú smiešne...

Pán Vymazal,nebudte smiešny...

Co sa týka kritiky na opus 6 bratov Biesovcov,slečna Horáková...

Ked som hral na Prehliadke mladých organistov v Košiciach 2009 tak som mal neblahú skúsenosť s "Regenschorim" kostola Nad Jazerom...Prečo????lebo mojej z kritiky sa urazil on,farnosť a tuším/ako mi ten regenschori povedal,aj pán BIes/.Myslím že dovod na urážanie to nebol ,lebo moja krityka bola objektívna na 1000000000% toto žiadny koncertný hráč nevyvráti...Ja si cením prácu každého organára,lebo oni sú palivom pre hasnúcu slovenskú organovú kultúru...Veľmi,aj pánu Biesovi za to vdačím...Ako som už podotkol...Diela pána biesa nebudem kritizovať,z dôvodu neblahej skúsenosti z Košíc...

Myslím si že tu má dôvod na urážanie jeden nemenovaný organár,o ktorom tu jedo nemenované indivíduum vypisuje totálne šplech a kraviny...

Dakujem vám všetkým za pochopenie a oneskorene vám prajem všetko dobré do nového roka a študujúcim organistom tým dupľom... Laughing Laughing Laughing Laughing
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Chamades
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 11. 08. 2009
Príspevky: 403
Bydlisko: Žilina/Rossenberg

PríspevokZaslal: 04 01, 2010, 20:02    Predmet: Odpovedať s citátom

Radka Horakova napísal:
Nechcela som tu už nič písať, ale nedá mi... Dvaja úzašní ľudia vytvárajú úžasné diela a ešte tu nikto nenapísal na ich adresu a nový Opus niečo pozitívne. MIesto toho sa tu riešia negatíva iných organov... TO sme naozaj my organisti už takí pesimisti, že nič dobré v "organovom svete" nevidíme? Toľko sa sťažujeme na kvalitu našich organov a keď tu niekto postaví kvalitu, tak sa zasa iba nadáva... Čo to je s nami??? Veď je to také smutné!!! To už nevieme vnímať krásu, pokoru, jednoduchosť... nevieme oceniť snahu a dobrú prácu niekoho iného... ???


Slečna Horáková,teraz s úctou ale ste naivná...Tu nikto nepochybuje o kvalite menovaného opusu Laughing Laughing Laughing
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Chamades
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 11. 08. 2009
Príspevky: 403
Bydlisko: Žilina/Rossenberg

PríspevokZaslal: 04 01, 2010, 20:04    Predmet: Odpovedať s citátom

Fero napísal:
Chamades, asi všetci sme hrali a hrávame na nástrojoch s extenziami. Poviem Ti to aj z tej druhej strany, ako funguje klasická pneumatická extenzia. V prvom rade je potrebné si uvedomiť, že extendovaný register má dve vzdušnice - ušetrí sa len na píšťalách a niekoľko cm šírky na ich postavenie. Na týchto dvoch vzdušniciach je inštalovaná spoločná píšťalnica, ktorá zabezpečuje prívod vzduchu z oboch strán. Problémom PNEUMATICKEJ extenzie je však jedna necnosť - obsahuje spätné klapky, ktoré za určitých podmienok (zostarnutá koža, nepresné vrtanie, atď...) spôsobia to, že píšťala bude mať iný tlak vzduchu z jedného registra, ako z druhého a iný, keď dostane vzduch z oboch vzdušníc naraz. A to sa okamžite prejaví nemožnosťou organ naladiť na 100%. Svoje tu robí ešte aj vlhkosť vzduchu, keďže koža optimálne tesní len pri dobrej elasticite. Podobne je to aj s transmisiami. Z tohto dôvodu, ak mám dobré informácie, museli byť odpojené vo veľkom kežmarskom organe transmisie jazykov z manuálu do pedálu - nedali sa naladiť. Moderný elektrický systém samozrejme tento problém rieši, nerieši však jednotvárnosť zvuku. Sám sa priznám, že keď som pred časom riešil návrh prestavby jedného organu, s extenziami a transmisiami som rátal, najmä u jazykov. Bolo to z finančných dôvodov a píšťalového materiálu, ktorý sa podarilo zabezpečiť. Projekt sa nakoniec nerealizoval a myslím si, že je to aj dobré.



Nehovorím o pneumatike-tú by v dnešnej dobe staval asi len bláznivý organár Laughing Laughing Laughing
Za príklad dávam Dolné Kočkovce a geniálny Lendak-to je nádhera
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
titkoooo
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 11. 04. 2009
Príspevky: 21

PríspevokZaslal: 04 01, 2010, 22:24    Predmet: Odpovedať s citátom

Lendak je v podstate to isté ako Chlebnice takže potom aj to je nádhera
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Chamades
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 11. 08. 2009
Príspevky: 403
Bydlisko: Žilina/Rossenberg

PríspevokZaslal: 05 01, 2010, 11:29    Predmet: Odpovedať s citátom

Mna osobne zaujíma,prečo pán Bies nestavá organy so žalúziami??????
Može mi to niekto vysvetliť?????
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra organisti.sk » Novostavby píšťalových organov na Slovensku Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5  Ďalší
Strana 2 z 5

 
Prejdi na:  
Nemôžete odosielať novú správu do tohto fóra
Nemôžete odpovedať na správu v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete hlasovať v tomto fóre

Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
iCGstation v1.0 Template By Ray © 2003, 2004 iOptional -- Ported for PHP-Nuke by nukemods.com
organisti.sk
administrátori: Martin Bako - organy/organológia, Martin Puhovich - Spoločnosť priateľov organov, Rastislav Podpera - teória liturgickej hudby, Marek Klein, Matej Kubeš - technická správa serveru © 2005-2013.

Ad maiorem Dei gloriam!
Odber článkov: rss-091.xml, rss-092.xml, rss-20.xml or atom.xml
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. All Rights Reserved.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.10 sekúnd