Home
Úvodná stránka
Vyhľadávanie
Vyhľadávanie
Forums
Fórum
Your Account
Váš účet
Navigačné menu



Kto je online
Momentálne je 461 návštevník(ov) a 1 člen(ov) online.

Ste anonymný užívateľ. Môžete sa zdarma zaregistrovať tu


Fórum

organisti.sk :: Zobraziť tému - Čo by podľa vás mal ovládať chrámový organista ?
FAQ
FAQ
Hľadať
Hľadať
Zoznam užívateľov
Zoznam užívateľov
užívateľské skupiny
užívateľské skupiny
Nastavenie
Nastavenie
Prihlásenie
Prihlásenie
Súkromné správy
Súkromné správy
Obsah fóra organisti.sk » Prax - Ako hráme/spievame?

odoslať novú tému   Odpovedať na tému
Čo by podľa vás mal ovládať chrámový organista ? Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
MarianFedor
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 15. 04. 2008
Príspevky: 426
Bydlisko: 48°46.16 22°5.1

PríspevokZaslal: 16 01, 2010, 0:23    Predmet: Odpovedať s citátom

A ja som dostal "pochvalu" od kostolnicky, ze "precahujem" (snazim sa dodrziavat rytmus), lebo ze na Lumene tak nespieva. Takze teraz druhy tyzden marodujem a skoro kazdy den som pocuval omsu na spomynanom radiu s notovanym JKS v rukach. Zistil som ze rytmus sa hraje kde ako a komu ako pasuje (hlavne ked je polova nota na zaciatku fraz tak ju skracuju na stvrtovu (dnes 15.1 konkretne 239 pri slovach BO-že , ČLO-veku))... samozrejme nie vzdy sa to striktne da, to ze treba odsadit a brat ohlad aj na velkost kostola dozvu a pod., aby bol presny nastup ludi je samozrejmost nemusi to byt presne podla metropnomu...Aj napriek tomu si mysly ze "dlhe" doby by sa nemali (priliz) skracovat a "kratke" predlzovat...

Vygooglil som nieco o organistoch čo haravaju a z toho je mi jasne ze vsetci su skuseni a studovani. Uvazujem nad tym ze do redakcie radia Lumen poslem mail(mozno aj list) upozornujuci na problem a chcem poziadat aby oslovili organistov a poprosili ich o doslednejsie dodrzanie notoveho zapisu hlavne co sa tyka rytmu a tym prispiet k skvalitneniu a zjednoteniu urovne hry a spevu sv. omsi. Ked sa chce niekto pridat nech mi da vediet cez SS a pridam aj jeho podpis.

Mne osobne je to dost trapne vysvetlovat kostolnicke, spevuzhavym babkam ruzenciarkam aj ostatnym ze nie vzdy v radiu hraju vsetko ako sa ma...a mna co hram rok a snazim sa hrat podla mojich schopnosti spravne podla notoveho zapisu, navyse hram zadarmo a kvoli tomu sa aj vzdelavam (seminar pre organistoch ma vysiel na cca 60€(absolvoval som dva a chystam sa aj treti) a ZUS ma stoji kazdy mesiac 9€). Z tretej ruky sa mi dostavaju informacie ze ta a ta hovorila ze nedobre hram ze v radiu hra inaksie tu a tu piesen...som z toho riadne znechuteny a uvazuhjem ze to vzdam a posadim za organ kostolnicku a ja pojdem zazvonit a fararovi chystat vino a rucho a knihy...milerad si vymenim miesto a uvidime co komu pojde lepsie...

Chcel by som dosiahnut aby, ked uz nie v celej SR, aspon v nasom krestanskom radiu bol Jednotny Katolicky Spevnik naozaj (akotak) jednotny.
_________________
Elektrikár čo fušuje organistom do remesla vo Fekišovciach (okr. Sobrance), a Zavadke (okr. Michalovce)
http://ubrez.fara.sk/
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
toMI
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 18. 04. 2007
Príspevky: 146
Bydlisko: Hatalov

PríspevokZaslal: 16 01, 2010, 12:19    Predmet: Odpovedať s citátom

djmayo tak to ti prajem hodne stastia...to mas ako boj proti veternym mlynom...tu jednotnost v radiu by si zabezpecil podla mna jedine tak, ze by Lumen malo svojho vlastneho organistu....samozrejme z vyssie uvedenymi vlastnostami...a to je asi nonsens Smile
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
ludmilag
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 24. 11. 2009
Príspevky: 34
Bydlisko: Lipt. Lúžna

PríspevokZaslal: 19 02, 2010, 19:55    Predmet: Odpovedať s citátom

stefek napísal:
pripajam sa + a ma napadlo este ze musi byt aj trpezlivy, znasanlivy, a trosku aj svoj razny


heej svojrazny ale v akom zmysle Smile ?...niekomu svo´jraznosť moze pripadat ako nieco ine....co nik nechce samozrejme Smile ja len ze jak to myslis D:
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
stefek
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 29. 05. 2008
Príspevky: 185
Bydlisko: Nová Ľubovňa

PríspevokZaslal: 04 03, 2010, 15:59    Predmet: Odpovedať s citátom

myslim, ze by mal vediet rozoznat, toto moze a toto nie, toto dokaze toto nie,, alebo po tade satci, nejak to ukoncim aby to malo zmysel
_________________
organista v Novej Ľubovni(sčasti v Levoči)
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
JozefTimulak
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 28. 01. 2007
Príspevky: 810
Bydlisko: Čaňa

PríspevokZaslal: 09 03, 2010, 14:46    Predmet: Odpovedať s citátom

djmayo napísal:
skoro kazdy den som pocuval omsu na spomynanom radiu s notovanym JKS v rukach. Zistil som ze rytmus sa hraje kde ako a komu ako pasuje

Veď na Lumene je v pondelok, stredu a piatok prenos z Dómu v KE a v utorok a štvrtok z Bystrice, nie? Neviem presne, koľko organistov hrá v Bystrici, ale Vilo a Martin z košického Dómu patria k elite, takže by som netvrdil, že hrajú "ako im pasuje". Je jasné, že niektoré veci možno nevyjdu v danej situácii tak ako by mali, veď sme len ľudia. Ale podľa mojej skúsenosti sú omše z Košíc na veľmi vysokej úrovni a keby tak hralo viac organistov, bola by to paráda.
_________________
Jozef Timuľák
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
MarianFedor
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 15. 04. 2008
Príspevky: 426
Bydlisko: 48°46.16 22°5.1

PríspevokZaslal: 09 03, 2010, 16:03    Predmet: Odpovedať s citátom

Nie z Kosic je v pondelok a v sobotu (okrem 1 soboty v m. tedy je Stare Hory). V Utorok vecsinou Kezmarok, Streda Trnava/Bratislava, Stvrtok, Piatok BB, Nedela sa striedaju kazdy tyzden inde.

No nechcel som konkretizovat, ale musim s vami suhlasit ze z KE je to na velmi slusnej urovni, bez ohladu na to ktory organista hra, Takisto z BA celkom sa da, len obcas cim viac sa blizi konic piesni tym je tempo rychlejsie a rychlejsie, asi sa nevedia dospievat konca Very Happy.
V BB je to väcsinou tiez dobre len v niktorych pienach sa nedodrzuje rytmus, konkretne hodnota polovych not a skracuju sa, potom piesen zneje jednotvarne resp, niekedy sa posledna nota frazy pretahuje, asi aj ludia su zle nauceny tie "problemove" piesne spievat a organista ich nechce preucat v priamom prenose.
KK skoro ziaden problem, iba som postrehol ze organista stale na zaciatku piesne aj pri nastupe kazdej frazy najprv asi 1/4 doby drzi sopranovy ton a potom prida ostatne hlasy a zacne spievat, inac asi najlepsie tam ludia spievaju podla organu/istu.
TN: organista sa snazi dodrzavat rytmus a spieva celu frazu na jeden nadych, no ludia si spievaju ako vedia, asi tam hra viac organistov a niektori robia nadych po 2 iny po 4 taktoch. Aj v poste su dlhe predohry, vyhravky a preludovanie, navyse vstup. predohra stale na plene...

Dufam ze som tym nikoho neurazil, sam si priznam ze aj ja obcas robím chyby a ani nemam take vzdelanie ani technicku uroven hry ako ti organisti v radiu (aj ked cvicim a snazim sa pripravit cim lepsie na kazdu omsu), ale ma vie dobre vytocit ked ma zastavy nejaka babca a mi povie ze nedobre som hral ze v radijove ne tak spieval tu a tu piesen pred X dnami.
_________________
Elektrikár čo fušuje organistom do remesla vo Fekišovciach (okr. Sobrance), a Zavadke (okr. Michalovce)
http://ubrez.fara.sk/
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra organisti.sk » Prax - Ako hráme/spievame? Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2
Strana 2 z 2

 
Prejdi na:  
Nemôžete odosielať novú správu do tohto fóra
Nemôžete odpovedať na správu v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete hlasovať v tomto fóre

Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
iCGstation v1.0 Template By Ray © 2003, 2004 iOptional -- Ported for PHP-Nuke by nukemods.com
organisti.sk
administrátori: Martin Bako - organy/organológia, Martin Puhovich - Spoločnosť priateľov organov, Rastislav Podpera - teória liturgickej hudby, Marek Klein, Matej Kubeš - technická správa serveru © 2005-2013.

Ad maiorem Dei gloriam!
Odber článkov: rss-091.xml, rss-092.xml, rss-20.xml or atom.xml
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. All Rights Reserved.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.20 sekúnd