Home
Úvodná stránka
Vyhľadávanie
Vyhľadávanie
Forums
Fórum
Your Account
Váš účet
Navigačné menu



Kto je online
Momentálne je 313 návštevník(ov) a 0 člen(ov) online.

Ste anonymný užívateľ. Môžete sa zdarma zaregistrovať tu


Fórum

organisti.sk :: Zobraziť tému - 2. nedeľa "Cez rok" C
FAQ
FAQ
Hľadať
Hľadať
Zoznam užívateľov
Zoznam užívateľov
užívateľské skupiny
užívateľské skupiny
Nastavenie
Nastavenie
Prihlásenie
Prihlásenie
Súkromné správy
Súkromné správy
Obsah fóra organisti.sk » Prax - Ako hráme/spievame?

odoslať novú tému   Odpovedať na tému
2. nedeľa "Cez rok" C
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
Rudolf Seman
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 12. 11. 2006
Príspevky: 236
Bydlisko: Sokoľany

PríspevokZaslal: 10 01, 2010, 11:45    Predmet: 2. nedeľa "Cez rok" C Odpovedať s citátom

Na 2. nedeľu "Cez rok" v roku C (ale aj na iné všedné dni v cykle I aj II) pripadá ako medzispev Ž96 s resp. Zvestujte všetkým národom...
Jeho rytmus podľa zápisu mi príde dosť čudný...ale dá sa to zaspievať aj tak. Je jedno z mála v LS II s takým rytmickým členením (napr. 6. nedeľa B - toto má uvedené dokonca aj takt.)
Ako zvyknete hrávať/spievať toto responzum?
Chcel som "špehovať" v archíve rádia Lumen, ale ten až tak ďaleko nesiaha...
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
petoSova
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 24. 08. 2006
Príspevky: 241
Bydlisko: Trenčín-Juh

PríspevokZaslal: 10 01, 2010, 12:43    Predmet: Odpovedať s citátom

Mne ten žalm vždy pripadá dosť ,,vianočný", keďže sa cez Vianoce spievala sloha na ten istý nápev... A čo sa týka responza tak to hrávam zvyčajne tak ako je tam. Ale ja nie som odborník, preto sa väčšinou snažím hrať veci tak ako sú napísané, aj keď veľa vecí hrám už akosi trochu po svojom, hlavne vtedy ak si všimnem, že sa ľudia s tým trápia. Vtedy sa pokúšam nájsť vhodný kompromis...
_________________
Peter Sova, organista vo farskom kostole sv. Rodiny - Trenčín - Juh; http://www.ksrtn.sk/index.php
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Chamades
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 11. 08. 2009
Príspevky: 403
Bydlisko: Žilina/Rossenberg

PríspevokZaslal: 10 01, 2010, 13:05    Predmet: Odpovedať s citátom

Ja si myslím že to ako je urobený hudobne litugický spevník-je dost čudné...

Messiaenn oslobodil hranice hudby ale náš liturgický spevník nemá ani takty,čo je dosť mätúce
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
petoSova
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 24. 08. 2006
Príspevky: 241
Bydlisko: Trenčín-Juh

PríspevokZaslal: 10 01, 2010, 14:14    Predmet: Odpovedať s citátom

Na kurze nám rozprávali o tom a je to myslím písané aj v spevníkoch, že LS sú stavané na základoch kladenia dôrazu na prízvučné slabiky a tiež berú ohľad na striedanie dlhých a krátkych slabík v slovenčine a z toho dôvodu sa tam nenachádzajú takty, ale len akési pauzy na nádych, prípadne intonačné značky, ktoré určujú danú logiku jednotlivého žalmu a pravidelnosť sa vytvára na základe znenia slabík. Preto samotný pevný rytmus tam nie je. V podstate je to návrat ku gregoriánskemu chorálu, ktorý samotný rytmus v takej podobe ako máme dnes, nepoznal. To je moja vlastná dedukcia. Možno sa mýlim, ale ja nápevy na žalmy vnímam takto a v tom sú podľa mňa jedinečné a krásne.
_________________
Peter Sova, organista vo farskom kostole sv. Rodiny - Trenčín - Juh; http://www.ksrtn.sk/index.php
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
MichalKukla
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 28. 08. 2006
Príspevky: 8
Bydlisko: Lužianky

PríspevokZaslal: 10 01, 2010, 19:22    Predmet: žalm 96 Odpovedať s citátom

U žalmov je to tak, že daný text sa zhudobňuje. To znamená, že text je prvoradý a hudbou sa má zvýrazniť význam, zmysel textu. Preto dĺžky nôt neberiem v absolútnej hodnote, ale prihliadam na zrozumiteľné vyslovovanie slabík. Konkrétne responzum mám rozčlenené na 3 frázy: Zvestujte / všetkým národom / zázraky Pánove. Po prvej je krátky nádych, všetkým národom - je mierne rýchlejšie, nádych a voľnejšie, výraznejšie nasledujúce slabiky (okrem no).
Tento nápev sa mi veľmi páči, je povznášajúci.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Rudolf Seman
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 12. 11. 2006
Príspevky: 236
Bydlisko: Sokoľany

PríspevokZaslal: 10 01, 2010, 19:31    Predmet: Odpovedať s citátom

petoSova napísal:
Na kurze nám rozprávali o tom a je to myslím písané aj v spevníkoch, že LS sú stavané na základoch kladenia dôrazu na prízvučné slabiky a tiež berú ohľad na striedanie dlhých a krátkych slabík v slovenčine a z toho dôvodu sa tam nenachádzajú takty, ale len akési pauzy na nádych, prípadne intonačné značky, ktoré určujú danú logiku jednotlivého žalmu a pravidelnosť sa vytvára na základe znenia slabík. (...)

No práve, a v tomto responze to akosi "nefunguje", preto sa pýtam, ako to zvyknete spievať... Mne neprítomnosť taktov s nápevoch rezpozórií neprekáža.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra organisti.sk » Prax - Ako hráme/spievame? Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Prejdi na:  
Nemôžete odosielať novú správu do tohto fóra
Nemôžete odpovedať na správu v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete hlasovať v tomto fóre

Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
iCGstation v1.0 Template By Ray © 2003, 2004 iOptional -- Ported for PHP-Nuke by nukemods.com
organisti.sk
administrátori: Martin Bako - organy/organológia, Martin Puhovich - Spoločnosť priateľov organov, Rastislav Podpera - teória liturgickej hudby, Marek Klein, Matej Kubeš - technická správa serveru © 2005-2013.

Ad maiorem Dei gloriam!
Odber článkov: rss-091.xml, rss-092.xml, rss-20.xml or atom.xml
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. All Rights Reserved.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.09 sekúnd