Home
Úvodná stránka
Vyhľadávanie
Vyhľadávanie
Forums
Fórum
Your Account
Váš účet
Navigačné menu



Kto je online
Momentálne je 395 návštevník(ov) a 0 člen(ov) online.

Ste anonymný užívateľ. Môžete sa zdarma zaregistrovať tu


Fórum

organisti.sk :: Zobraziť tému - Obľúbené stupnice
FAQ
FAQ
Hľadať
Hľadať
Zoznam užívateľov
Zoznam užívateľov
užívateľské skupiny
užívateľské skupiny
Nastavenie
Nastavenie
Prihlásenie
Prihlásenie
Súkromné správy
Súkromné správy
Obsah fóra organisti.sk » Jednotný katolícky spevník

odoslať novú tému   Odpovedať na tému
Obľúbené stupnice Choď na stránku 1, 2, 3  Ďalší
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  

Najradšej mám stupnicu
C dur
5%
 5%  [ 1 ]
G dur
40%
 40%  [ 8 ]
D dur
0%
 0%  [ 0 ]
A dur
0%
 0%  [ 0 ]
F dur
15%
 15%  [ 3 ]
B dur
35%
 35%  [ 7 ]
Es dur
5%
 5%  [ 1 ]
Celkom hlasov : 20

Autor Správa
LukasDrozd
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 07. 10. 2006
Príspevky: 630
Bydlisko: Svit

PríspevokZaslal: 07 08, 2007, 10:38    Predmet: Obľúbené stupnice Odpovedať s citátom

V akých stupniciach najradšej hráte piesne z JKS?( týka sa to len piesni v durových stupniciach)
_________________
"I'm back and don't feat neither death nor pain"

Lukáš Drozd
Farnosť sv. Jozefa Robotníka
Svit
http://www.mego.6f.sk
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
Peter Vymazal
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 25. 01. 2007
Príspevky: 1699
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: 07 08, 2007, 21:09    Predmet: Re: Obľúbené stupnice Odpovedať s citátom

Jefitto44 napísal:
V akých stupniciach najradšej hráte piesne z JKS?( týka sa to len piesni v durových stupniciach)




Very Happy Very Happy Very Happy a to hras piesne napisane v molovej tonine ako durove??? to musi byt sranda na pohrebnych omsiach Very Happy Very Happy Very Happy
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
iva
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 24. 05. 2007
Príspevky: 37
Bydlisko: USA

PríspevokZaslal: 08 08, 2007, 8:13    Predmet: Odpovedať s citátom

Je mi to jedno. Skor ma zaujima rozsah piesne, aby nebola prilis nizko (pod C alebo prilis vysoko - D je hranica, Eb strop). Treba mat na zreteli hlavne na rannych bohosluzbach, ze niektori starsi ludia nemuseli s nikym v ten den prevraviet ani slovo a uz maju spievat. Takze ak sa o nich trosinku pastoralne postarame (a ked treba, piesen budeme transponovat), odvdacia sa nam spevom a nie tichom.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Stanislav Brath
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 22. 06. 2006
Príspevky: 60
Bydlisko: Stitare,okres Nitra

PríspevokZaslal: 08 08, 2007, 8:24    Predmet: Re: Obľúbené stupnice Odpovedať s citátom

Peter Vymazal napísal:
Jefitto44 napísal:
V akých stupniciach najradšej hráte piesne z JKS?( týka sa to len piesni v durových stupniciach)




Very Happy Very Happy Very Happy a to hras piesne napisane v molovej tonine ako durove??? to musi byt sranda na pohrebnych omsiach Very Happy Very Happy Very Happy

Prosim Ta, mohol by si zjednodsene vysvetlit, ako zistim ci je piesen pisana v molovej, alebo durovej tonine.
Dakujem
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
Michael Augustín
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 10. 04. 2007
Príspevky: 663
Bydlisko: Podolie

PríspevokZaslal: 08 08, 2007, 9:50    Predmet: Odpovedať s citátom

Najjednoduchší rozdiel medzi durom a molom je ten, že durová stupnica je veselá, a pieseň zložená v tejto stupnici má veselý nádych, naopak vaäščina pohrebných, aj niektoré postne a adventné piesne su zložené v molových stupniciach, teda je z nich počuť smútok alebo nesie istú kajúcnu myšlienku, a to čisto záleží práve od molovej stupnice.
Najlepšie pochopíš rozdiel vtedy, keď sa naučíš hrať akordy,a zahráš si napr. akord D dur( tóny d, fis, a ) a akord d moll ( tóny d, f , a). Pochopíš je dur znie krajšie, veselšie ako moll.
_________________
Michael Augustín, organista v kostole sv. Juraja v Podolí
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail ICQ
Michael Augustín
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 10. 04. 2007
Príspevky: 663
Bydlisko: Podolie

PríspevokZaslal: 08 08, 2007, 9:54    Predmet: Odpovedať s citátom

Ked som bol mladší, som mal pohnútky toho typu, že jedny stupnice som mal radšej ako druhé, v súčasnosti už nie, mám rád všetky stupnice aj durové aj molové, lebo každá nesie v sebe istú krásu a inšpiráciu pre improvizáciu a skladanie. Keby som si mal vyberať, tak samozrejme, lepšie sa hrá v C dure ako vo Fis dure, to je logické., ale to je čisto otázka zvyku, kto si často cviči hraie aj v zložitejších stupniciach, tak mu idú aj tie zložitejšie, kde je viac krížikov alebo béčiek.
_________________
Michael Augustín, organista v kostole sv. Juraja v Podolí
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail ICQ
Stanislav Brath
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 22. 06. 2006
Príspevky: 60
Bydlisko: Stitare,okres Nitra

PríspevokZaslal: 08 08, 2007, 12:53    Predmet: Odpovedať s citátom

Gusto napísal:
Najjednoduchší rozdiel medzi durom a molom je ten, že durová stupnica je veselá, a pieseň zložená v tejto stupnici má veselý nádych, naopak vaäščina pohrebných, aj niektoré postne a adventné piesne su zložené v molových stupniciach, teda je z nich počuť smútok alebo nesie istú kajúcnu myšlienku, a to čisto záleží práve od molovej stupnice.
Najlepšie pochopíš rozdiel vtedy, keď sa naučíš hrať akordy,a zahráš si napr. akord D dur( tóny d, fis, a ) a akord d moll ( tóny d, f , a). Pochopíš je dur znie krajšie, veselšie ako moll.

Prepac, ja som mal na mysli nejake exaktne pravidla pre piesne. Lebo sa najdu aj take, ktore priblizne vyzneju dobre aj v durovej aj v molovej tonine.
Dakujem
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
MarekKlein
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 22. 09. 2006
Príspevky: 524
Bydlisko: Košice

PríspevokZaslal: 08 08, 2007, 13:57    Predmet: Odpovedať s citátom

Melódia nemusí byť zásadne durová ani molová... aj keď neviem, či v JKS máme takú, ktorá by vybočovala z tejto základnej klasifikácie.
Durová stupnica sa vyznačuje poltónmi medzi tretím a čtvrtým a medzi siedmym a ôsmym stupňom. Naproti tomu mólová má poltóny medzi druhým a tretím a medzi piatym a šiestym stupňom.
Napríklad:
  • c-dur: c d e f g a h c (poltóny e-f, h-c)
  • a-mol: a h c d e f g a (poltóny h-c, e-f).

Melódie gregoriánskeho repertoáru sa napríklad rozdeľujú do ôsmich tzv. módov. Na dnešnú hudbu nám poväčšine postačuje rozdelenie na dur a mol.
_________________
Marek Klein, chrámový spevák - neorganista, Košice, http://gregoriana.sk
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Michael Augustín
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 10. 04. 2007
Príspevky: 663
Bydlisko: Podolie

PríspevokZaslal: 08 08, 2007, 14:59    Predmet: Odpovedať s citátom

cantor_marek napísal:
Melódia nemusí byť zásadne durová ani molová... aj keď neviem, či v JKS máme takú, ktorá by vybočovala z tejto základnej klasifikácie.
Durová stupnica sa vyznačuje poltónmi medzi tretím a čtvrtým a medzi siedmym a ôsmym stupňom. Naproti tomu mólová má poltóny medzi druhým a tretím a medzi piatym a šiestym stupňom.
Napríklad:
  • c-dur: c d e f g a h c (poltóny e-f, h-c)
  • a-mol: a h c d e f g a (poltóny h-c, e-f).

Melódie gregoriánskeho repertoáru sa napríklad rozdeľujú do ôsmich tzv. módov. Na dnešnú hudbu nám poväčšine postačuje rozdelenie na dur a mol.


Melódia skutočne nemusí byť ani durová ani molová, ale celkom stačí pozreť, akým akordom sa daná pieseň končí.Ak sa končí piesň akordom g moll, tým pádom určím, že pieseň je písaná v g molle. Ak sa končí akordom F dur, tak je písaná v F dure...to je logické.
_________________
Michael Augustín, organista v kostole sv. Juraja v Podolí
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail ICQ
Dendulvlocka
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 18. 05. 2007
Príspevky: 88
Bydlisko: Banská Bystrica

PríspevokZaslal: 08 08, 2007, 16:33    Predmet: Odpovedať s citátom

No neviem ako vy ale ja mam ovela radsej piesne ktore su v molovej tonine...d mol a a mol moje najoblubenejsie..... ak vsak hram piesne v durovych toninach najradsej mam F dur alebo E dur... nas knaz vyborne na to chyta odpovede...tieto toniny su v pripade nudze ked sa mi nechce rozmyslat nad tym ake tony to vlastne spieva... ale hram aj zvysne dalsia oblubena je asi D dur ja som na tych deckach zavysla asi za to ze som Dendulvlocka.... Cool
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
LukasDrozd
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 07. 10. 2006
Príspevky: 630
Bydlisko: Svit

PríspevokZaslal: 08 08, 2007, 17:21    Predmet: Re: Obľúbené stupnice Odpovedať s citátom

Peter Vymazal napísal:
Jefitto44 napísal:
V akých stupniciach najradšej hráte piesne z JKS?( týka sa to len piesni v durových stupniciach)




Very Happy Very Happy Very Happy a to hras piesne napisane v molovej tonine ako durove??? to musi byt sranda na pohrebnych omsiach Very Happy Very Happy Very Happy


Na pohrebe som v živote nehral nič iné ako SARABANDE od Händela, a ani tak skoro hrať nebudem.

Čo sa týka tých rozdielov, je to jednoduché. Durová stupnica je veselá a má poltóny medzi 3-4 a 7-8 tónom. Mólová stupnica má poltóny medzi 2-3 a 6-7 stupňom. Ale mólová stupnica nemusí mať vždy poltóny na rovnakých miestach ( napr. v harmonickej stupnici vzniká medzi 6-7 stupňom jedenapoltónová vzdialenosť- HIATUS).
_________________
"I'm back and don't feat neither death nor pain"

Lukáš Drozd
Farnosť sv. Jozefa Robotníka
Svit
http://www.mego.6f.sk
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
matus
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 05. 01. 2007
Príspevky: 267
Bydlisko: Nové Mesto nad Váhom

PríspevokZaslal: 08 08, 2007, 20:14    Predmet: Odpovedať s citátom

Ja by som stupnice netriedil takým spôsobom, že durová je automaticky veselá a molová je smutna a podobne. Stupnice sú iba za sebou idúce tóny, medzi ktorými su určité pravidla. Takže to nemá nijaký vplyv na výraz piesne a ešte ktomu molové stupnice sú melodické a harmonické a aj tam je výrazový rozdiel.

A v JKS nenajdete jednu piesen, ktorá by bola celý čas v tej istej tónine, prvý a posledný akord je síce rovnaký, ale počas piesne sa zmeníharmonickým posunom základný akord (tonika) na dominantu, poprípade na subdominantu a v harmonizácii tak vzniká nová tonika a tým aj nová stupnica, takže počas skladby hráte v vo viacerých tóninách. Čiže nemá zmysel hladať skladby podla tóniny, lebo M.Sch. Trnavský ich zharmonizoval ešte pomocou starej harmonizácie a podľa jej pravidiel
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
iva
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 24. 05. 2007
Príspevky: 37
Bydlisko: USA

PríspevokZaslal: 08 08, 2007, 23:32    Predmet: Odpovedať s citátom

matus napísal:
Ja by som stupnice netriedil takým spôsobom, že durová je automaticky veselá a molová je smutna a podobne. Stupnice sú iba za sebou idúce tóny, medzi ktorými su určité pravidla. Takže to nemá nijaký vplyv na výraz piesne a ešte ktomu molové stupnice sú melodické a harmonické a aj tam je výrazový rozdiel.

A v JKS nenajdete jednu piesen, ktorá by bola celý čas v tej istej tónine, prvý a posledný akord je síce rovnaký, ale počas piesne sa zmeníharmonickým posunom základný akord (tonika) na dominantu, poprípade na subdominantu a v harmonizácii tak vzniká nová tonika a tým aj nová stupnica, takže počas skladby hráte v vo viacerých tóninách. Čiže nemá zmysel hladať skladby podla tóniny, lebo M.Sch. Trnavský ich zharmonizoval ešte pomocou starej harmonizácie a podľa jej pravidiel


To mas sice pravdu - ale harmonia a melodia su dve rozlicne veci. Melodia moze byt v jednej tonine a harmonizaciou mozes docasne "tonizovat" inu toninu. Preto je mozne reharmonizovat odstavce/verse piesni podla toho, o com lud spieva - a teda vyzdvihnut slova, frazy, ci celkovu "naladu" piesne.

Je vsak pravda, ze odist z toniky aspon docasne je naramne osviezujuce - najma pri piesnach nad 3 strofy.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
matus
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 05. 01. 2007
Príspevky: 267
Bydlisko: Nové Mesto nad Váhom

PríspevokZaslal: 09 08, 2007, 8:20    Predmet: Odpovedať s citátom

Však presne to som mal na mysli. Že stupnica sú len tóny, čiže monofónna melódia a pri používanej temperovanej stupnici je úplne jedno, ktorú stupnicu použivame, je to stále to iste, iba posunuté - teda transponované hore alebo dole.
Síce melódia je napr. v f dur, lenže tón f sa vyskytuje vo velkom množstve akordov, takze v piesni v JKS je soprán stáje v f dur, ale po správnej a trefnej harmonizácii sa ku každému tónu tejto f dur stupnice pridelí akord aj z uplne inej tóniny.
Čiže mne sa može perfektne hrať v f dur, ale asi na omsi stupnice hravať nebudem Very Happy A pri piesňach z JKS nemá táto debata opodstatnennie Cool
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Katarina Sumichrastova
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 31. 10. 2006
Príspevky: 172
Bydlisko: Bratislava/Dubnica nad Vahom

PríspevokZaslal: 09 08, 2007, 21:24    Predmet: Re: Obľúbené stupnice Odpovedať s citátom

Jefitto44 napísal:

Na pohrebe som v živote nehral nič iné ako SARABANDE od Händela, a ani tak skoro hrať nebudem.


Tiež zvyknem hrávať jej strednú časť (piano) - na omši po prijímaní.. jednoduchá, efektná a nevtieravá vecička.

Čo sa týka tónin piesní JKS - najsympatickejšie sú mi B-durové. A vôbec - radšej hrám s b ako s # . Cool


Naposledy upravil Katarina Sumichrastova dňa 10 08, 2007, 10:30, celkovo upravené 1 krát
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra organisti.sk » Jednotný katolícky spevník Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku 1, 2, 3  Ďalší
Strana 1 z 3

 
Prejdi na:  
Nemôžete odosielať novú správu do tohto fóra
Nemôžete odpovedať na správu v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete hlasovať v tomto fóre

Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
iCGstation v1.0 Template By Ray © 2003, 2004 iOptional -- Ported for PHP-Nuke by nukemods.com
organisti.sk
administrátori: Martin Bako - organy/organológia, Martin Puhovich - Spoločnosť priateľov organov, Rastislav Podpera - teória liturgickej hudby, Marek Klein, Matej Kubeš - technická správa serveru © 2005-2013.

Ad maiorem Dei gloriam!
Odber článkov: rss-091.xml, rss-092.xml, rss-20.xml or atom.xml
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. All Rights Reserved.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.26 sekúnd