Home
Úvodná stránka
Vyhľadávanie
Vyhľadávanie
Forums
Fórum
Your Account
Váš účet
Navigačné menu



Kto je online
Momentálne je 350 návštevník(ov) a 0 člen(ov) online.

Ste anonymný užívateľ. Môžete sa zdarma zaregistrovať tu


Fórum

organisti.sk :: Zobraziť tému - Dokument - Košický dóm
FAQ
FAQ
Hľadať
Hľadať
Zoznam užívateľov
Zoznam užívateľov
užívateľské skupiny
užívateľské skupiny
Nastavenie
Nastavenie
Prihlásenie
Prihlásenie
Súkromné správy
Súkromné správy
Obsah fóra organisti.sk » Rôzne témy - nezaradené

odoslať novú tému   Odpovedať na tému
Dokument - Košický dóm Choď na stránku 1, 2  Ďalší
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
MartinPivka
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 02. 01. 2009
Príspevky: 390
Bydlisko: Považská Bystrica

PríspevokZaslal: 12 01, 2010, 17:06    Predmet: Dokument - Košický dóm Odpovedať s citátom

Našiel som tento dokument o košickom dóme na YouTube, no zamrtelo ma, že ani len okrajovo, ani náznakom nespomenuli organ... Sad ...
Kód:

http://www.youtube.com/watch?v=9upDhFPajro
http://www.youtube.com/watch?v=scFinJARNYE

_________________
Martin Pivka, organista v Považskej Bystrici
----------
Čo pokladali za posvätné generácie pred nami, ostáva posvätné a významné aj pre nás a toto nemožno len tak z ničoho nič navždy zabudnúť alebo sa stať škodlivým...
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Chamades
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 11. 08. 2009
Príspevky: 403
Bydlisko: Žilina/Rossenberg

PríspevokZaslal: 12 01, 2010, 19:49    Predmet: Odpovedať s citátom

Ja si mzlím ,že ten organ netreba ani spomínat-jedine ak tak skrinu...Podla mna jedine to dáva na sláve košickému organu,že stojí práve vo velkolepom dome ale inak to je asi kopa komuzmu....

To je moj nayor-hral som na nom a bolo to nic moc-ten do´m je hodný omnoho lepšieho nástroja...
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
JurajZareczky
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 10. 01. 2008
Príspevky: 112
Bydlisko: Galanta

PríspevokZaslal: 12 01, 2010, 20:37    Predmet: Odpovedať s citátom

Áno, Martin, takéto múdre vajcia, ako sú aj tvorcovia takéhoto dokumentu, permanentne zabúdajú na organ. A nielen, zabúdajú! Ale úmyselne obchádzajú túto tému, no ani len netuším, prečo. Vlastne prečo im to tak vadí?
Stalo sa raz počas môjho pôsobenia v Šaštíne, že pripravili podklady na vydanie novej informačnej brožúrky o bazilike. Keď sa mi to dostalo do rúk, prečítal som si to, no keď som videl, že organ vôbec nie je spomenutý, tak dosť dôrazne som prejavil sklamanie a nesúhlas. Žiadal som, aby sa to doplnilo aspoň o krátku informáciu o organe. Pán farár súhlasil a povedal mi, aby som tam niečo dopísal do pripraveného textu. Tak sa aj stalo. O pár dní však mi pán farár povedal, že už naozaj nevie, komu má vyjsť v ústrety. Keď si totiž prečítal text jeden už dnes nebohý kňaz z ich komunity, ktorý sa rátal za autoritu medzi nimi, uznávaný a známy spisovateľ, tak sa ten rozčúlene opýtal, že načo tam bolo treba písať o organe. Koho už len zaujíma organ?!
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Fero
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 19. 10. 2006
Príspevky: 1110
Bydlisko: Prešov

PríspevokZaslal: 12 01, 2010, 21:32    Predmet: Odpovedať s citátom

Z vlastnej skúsenosti môžem povedať, že v kostoloch sa viac rozpráva o intímnom živote, ako o organe, ktorý denne vedie spev ľudu. Ak sa náhodou organ spomenie, vyvoláva to najmä u kňazov rozpačité reakcie. Aj mnoho mladých kňazov nemá záujem prijať organistov ako rovnocenných partnerov, majú len svoje požiadavky, ale pred požiadavkami organistov zatvárajú uši, dvere aj srdcia, vzniknuté problémy organistom nepomáhajú riešiť, ale snažia sa presadzovať svoje metódy a nanucovať ich organistom - pritom si neuvedomujú, že práve organista je človek z praxe, ktorý zvyčajne najlepšie vie, čo treba robiť a aké prostriedky na to použiť. Kým bude v našej spoločnosti zaznávaná kultúra, organ braný ako nutné zlo a kňazi si budú myslieť, že organista má byť rád, že mu je umožnené hrať, situácia sa nezlepší a už vôbec nečakajme, že sa u nás budú stavať kvalitné nové organy. Všetko je len vecou zmýšľania. A ak niet úmyslu, nebudú ani prostriedky.
_________________
František Marcin
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
zuzanka
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 10. 12. 2007
Príspevky: 23
Bydlisko: Humenné

PríspevokZaslal: 12 01, 2010, 22:44    Predmet: Odpovedať s citátom

Chamades napísal:
Ja si mzlím ,že ten organ netreba ani spomínat-jedine ak tak skrinu...Podla mna jedine to dáva na sláve košickému organu,že stojí práve vo velkolepom dome ale inak to je asi kopa komuzmu....

To je moj nayor-hral som na nom a bolo to nic moc-ten do´m je hodný omnoho lepšieho nástroja...


ked tam budete hrat nabuduce, dajte vediet, kolegovia by sa mali poznat....a konkretne mi aj vysvetlite, v com spociva ten 'komuzmus' Smile)))
_________________
*In Love with Music *
Zuzana Polovková, organistka Humenné/Košice
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
AlbertSobek
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 08. 02. 2009
Príspevky: 237
Bydlisko: Hertník

PríspevokZaslal: 12 01, 2010, 23:10    Predmet: Košický organ Odpovedať s citátom

Chamades napísal:
Ja si mzlím ,že ten organ netreba ani spomínat-jedine ak tak skrinu...Podla mna jedine to dáva na sláve košickému organu,že stojí práve vo velkolepom dome ale inak to je asi kopa komuzmu....

To je moj nayor-hral som na nom a bolo to nic moc-ten do´m je hodný omnoho lepšieho nástroja...


Mladý pán študent 2. roč. konzervatória!

Prof. Ivan Sokol ,zakladateľ Košickej organovej hudobnej jari, prvé ročníky organových koncertov, za účasti renomovaných zahraničných organistov, situoval do košického Dómu, na tamojší organ;(nemyslím, že to bolo kvôli skrini) a až na nátlak režimu bol postavený organ v Dome umenia a "muselo" sa hrať tam. A tiež akustika v Dóme sv. Alžbety je vynikajúca.
Neznalosť neospravedlňuje, zvykne sa hovorievať v takýchto prípadoch.

Albert
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
Viliam Gurbal
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 21. 04. 2006
Príspevky: 131
Bydlisko: Jantárová 2, Košice

PríspevokZaslal: 13 01, 2010, 7:56    Predmet: Odpovedať s citátom

Nie je čas na dôslednú odpoveď, a ani sa necítim na to, aby som presviedčal toho, alebo tých "absolútne" presvedčených, ale:
V súčasnom dómskom nástroji sú všetky drevené píšťaly a niekoľko registrov kovovoých zo starého Angstra (1896), čo môže znamenať až vyše 60 perc. materiálu.
Hodnotiť organ samostatne, teda odtrhnúť jeho kvality od akustiky je scestné, a spomínam si, ako mi nebohý pán prof. I. Sokol povedal, že úmysel pre/staviteľov bol postaviť nástroj delikátneho zvuku, pretože akustika v Dóme nepotrebuje revando grando!
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Chamades
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 11. 08. 2009
Príspevky: 403
Bydlisko: Žilina/Rossenberg

PríspevokZaslal: 13 01, 2010, 20:18    Predmet: Odpovedať s citátom

ospravedlnujem sa za to zet a ypsilon-mal som to nejak prehodené

KOMUZMUS znamená KOMUNIZMUS
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Chamades
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 11. 08. 2009
Príspevky: 403
Bydlisko: Žilina/Rossenberg

PríspevokZaslal: 13 01, 2010, 20:21    Predmet: Odpovedať s citátom

To všetko beriem-božechrán niečo tu povedat--čo sa týka tohto názoru na domsky organ je zcela subjektívny-podla mna do domu treba niečo také ako bude v bratislavskej katedrále....
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Viliam Gurbal
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 21. 04. 2006
Príspevky: 131
Bydlisko: Jantárová 2, Košice

PríspevokZaslal: 14 01, 2010, 8:42    Predmet: Odpovedať s citátom

Neviem presne, čo tým myslíš?
V Dóme sv. Martina sa išlo od nuly - zrejme predchádzajúci nástroj neslúžil ako vzor pre nový, v našom košickom Dóme to bolo trochu inak. zrejme mali stavitelia rešpekt pred Angstrovým /zrejme/ najlepším nastrojom. Smile
Nehovoriac o tom, že nemohli rátať s možnosťami, ktoré máme dnes.
hm...
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Chamades
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 11. 08. 2009
Príspevky: 403
Bydlisko: Žilina/Rossenberg

PríspevokZaslal: 14 01, 2010, 20:34    Predmet: Odpovedať s citátom

Dom sv.Alžbety v Košiciach je velkolepým doomom...aj organ by sa mal rovnat doomu...nic v zlom aj ja by som bol štastný ako blcha-keby hrávam aspon na takom organe...fakt nič v zlom ale moj nazor je taký že ten dom je hodný omnoho lepšieho nástroja...aj ked si cením,že sa tam poriada medznárodný festival na ktorom sa zúčastnujú najlepší renomovaní svetoví organisti-sklánam sa
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
peterprielomek
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 26. 07. 2008
Príspevky: 98
Bydlisko: Oravská Jasenica 393

PríspevokZaslal: 17 01, 2010, 19:18    Predmet: Odpovedať s citátom

A sme znova nazad v tom istom. Podľa mňa by sa každý mohol pozrieť doma, na čom hráva, a čo urobil osobne pre to, aby sa doma situácia zlepšila. Kritizujete nástroj v Dóme a na druhej strane sa sťažujete, že doma hráte na šrotoch. U robte si poriadok doma, a potom kritizujte niekoho mimo, nehovoriac o tom, že nemáte všetky dostupné informácie.
Ak chceš niekoho súdiť, choď tri týždne v jeho mokasínoch.
Si myslím, že dómsky organ je v používateľnom stave a slúži veľmi dobre svojmu účelu.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
titkoooo
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 11. 04. 2009
Príspevky: 21

PríspevokZaslal: 18 01, 2010, 0:48    Predmet: Odpovedať s citátom

Súhlasím s Vami peterprielomek pretože mnohí by tu chceli kritizovať nástroje ktoré sú výdobytkom svojej doby a pritom hrajú na nástrojoch ktoré sú hodné jedine na oheň ako to v inej téme spomenul istý kolega
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MarianFedor
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 15. 04. 2008
Príspevky: 426
Bydlisko: 48°46.16 22°5.1

PríspevokZaslal: 18 01, 2010, 11:45    Predmet: Odpovedať s citátom

V nasom okrese by asi kazdy organista bral "Domsky organ" vo svojom kostole vsetkymi 10. Co som zistoval tak skoro vsade pneumatika KH alebo Tucek... semtam dajaky riegrik, mechanika vynimocne... A stav organov vecsinou taky ze "vydavaju zvuk"...
_________________
Elektrikár čo fušuje organistom do remesla vo Fekišovciach (okr. Sobrance), a Zavadke (okr. Michalovce)
http://ubrez.fara.sk/
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
Chamades
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 11. 08. 2009
Príspevky: 403
Bydlisko: Žilina/Rossenberg

PríspevokZaslal: 20 01, 2010, 21:56    Predmet: Odpovedať s citátom

tak to máš svatú pravdu...ja mám organ od Riegra z roku 1887 ale v takom stave že .....viete asi čo!!!!!!!!!!!!!!
Je to hroza a ja by som bol velmi rád,keby mám aspon taký organ-predsa len sa na nom hrajú koncerty v do´me,ktoré zalozil skvelý Prof.Sokol...vsetci mu za to dakujeme
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra organisti.sk » Rôzne témy - nezaradené Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku 1, 2  Ďalší
Strana 1 z 2

 
Prejdi na:  
Nemôžete odosielať novú správu do tohto fóra
Nemôžete odpovedať na správu v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete hlasovať v tomto fóre

Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
iCGstation v1.0 Template By Ray © 2003, 2004 iOptional -- Ported for PHP-Nuke by nukemods.com
organisti.sk
administrátori: Martin Bako - organy/organológia, Martin Puhovich - Spoločnosť priateľov organov, Rastislav Podpera - teória liturgickej hudby, Marek Klein, Matej Kubeš - technická správa serveru © 2005-2013.

Ad maiorem Dei gloriam!
Odber článkov: rss-091.xml, rss-092.xml, rss-20.xml or atom.xml
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. All Rights Reserved.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.18 sekúnd