Home
Úvodná stránka
Vyhľadávanie
Vyhľadávanie
Forums
Fórum
Your Account
Váš účet
Navigačné menu



Kto je online
Momentálne je 412 návštevník(ov) a 0 člen(ov) online.

Ste anonymný užívateľ. Môžete sa zdarma zaregistrovať tu


Fórum

organisti.sk :: Zobraziť tému - Tridentská omša - Most pri Bratislave
FAQ
FAQ
Hľadať
Hľadať
Zoznam užívateľov
Zoznam užívateľov
užívateľské skupiny
užívateľské skupiny
Nastavenie
Nastavenie
Prihlásenie
Prihlásenie
Súkromné správy
Súkromné správy
Obsah fóra organisti.sk » Rôzne témy - nezaradené

odoslať novú tému   Odpovedať na tému
Tridentská omša - Most pri Bratislave Choď na stránku 1, 2  Ďalší
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
marec
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 18. 01. 2010
Príspevky: 2
Bydlisko: Jiráskova 22, Bardejov

PríspevokZaslal: 18 01, 2010, 11:07    Predmet: Tridentská omša - Most pri Bratislave Odpovedať s citátom

Dobrý deň,
V Moste pri Bratislave bývajú (zväčša pravidelné s občasnými prestávkami) každú sobotu o 16:00 h Tridentské omše. Momentálne sa omše slúžia ako recitované (missa recitata). Ak by bol nejaký záujemca, mohohl by túto omšu sprevádzať organom.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
marec
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 18. 01. 2010
Príspevky: 2
Bydlisko: Jiráskova 22, Bardejov

PríspevokZaslal: 18 01, 2010, 11:08    Predmet: Odpovedať s citátom

najbližšia omša však bude až 30.01.2010!
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Vladimír Kopec
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 20. 09. 2005
Príspevky: 265
Bydlisko: Oponice

PríspevokZaslal: 18 01, 2010, 14:11    Predmet: Odpovedať s citátom

Ďakujem, nemám záujem. Pokoncilová liturgia je oveľa krajšia a bohatšia...samozrejme, keď sa vie, ako sa má sláviť... Starí kňazi, ktorí si pamätajú tridentskú liturgiu a správne pochopili reformu Druhého vatikánskeho koncilu, mi povedali, že by sa už NIKDY nevrátili k tridentskej... To o niečom svedčí. Pápež Benedikt XVI. urobil tento krok iba kvôli časti kardinálov z Francúzska, ktorí sa postavili proti 2. vat. koncilu a viem, že keď im z Vatikánu posielali Motu proprio Benedikta XVI., ktorým povolil pápež aj tridentský "obrad", tak sa im obálka vrátila do Vatikánu neotvorená... A takisto viem, že pápež sa sám vyjadril, že nikdy nebude slúžiť tridentskú omšu.Povedal to medzi štyrmi očami osobe, s ktorou som sa vo Vatikáne rozprával o spomínanom Motu proprio Benedikta XVI. Takže si urobte obraz...
_________________
Mgr. Vladimír Kopec, organista, pedagóg.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
andrej
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 15. 08. 2007
Príspevky: 675
Bydlisko: Vrable

PríspevokZaslal: 18 01, 2010, 14:52    Predmet: Odpovedať s citátom

...nie všetko staré je zlé... aj my sme mali v sobotu tridenskú omšu- spievanú a nemyslím že to bolo zlé
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
Matus_Sliacky
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 01. 09. 2008
Príspevky: 51
Bydlisko: Sklené Teplice 119

PríspevokZaslal: 18 01, 2010, 16:44    Predmet: Odpovedať s citátom

Ja by som osobne chcel byť na slúžení Tridentskej omši. Lebo každá omša je niečím zaujimava a to nielen z hľadiska hudby!
_________________
Matúš
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Fero
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 19. 10. 2006
Príspevky: 1110
Bydlisko: Prešov

PríspevokZaslal: 18 01, 2010, 17:58    Predmet: Odpovedať s citátom

Poznám sa s kaplánom, ktorý sa ako bohoslovec dostal do USA, tuším k benediktínom. Taktiež miništroval pri tridentských omšiach. Kňaz, ktorý tieto omše slúžil, vtedy povedal "Toto je ozajstná omša". Stalo sa tak ešte pred oficiálnym povolením tejto omše sv. Otcom. Taktiež sa poznám s bohoslovcami a mladými kňazmi, ktorí by tieto omše chceli slúžiť. A napr. sv. Páter Pio inú omšu ani neslúžil. Mimochodom - tridentský obrad v podstate ani nebol zakázaný, pretože tým by zpochybnili platnosť všetkých omší, ktoré boli dovtedy odslúžené. Ak mám dobré informácie, tridentskú omšu môžu slúžiť len kňazi, ktorí majú povolenie od biskupa. Je to preto, že každá omša je vážna vec a nie je to futbalový zápas, a nemôžeme si dovoliť povedať, že dnes to nevyšlo. Tridentská liturgia má tiež svoju krásu, svoju symboliku, dokonca aj to, že kňaz stojí chrbtom k ľudu, je symbolom toho, že kňaz stojí ako vodca ľudu pred Bohom. Koncil bol samozrejme potrebný, ale najväčšia chyba bola tá, že latinčina sa prakticky odsunula na okraj a to dokonca aj z Misála. Osobne by som bol šťastný, keby sa takéto omše občasne slúžili aj tu na východe. Je to taktiež bohatstvo našej liturgie a odsúvať ich na okraj je rovnaká chyba, ako zlikvidovať gregorián len preto, že dnešné spevy sú bližšie dnešným hudobným trendom.
_________________
František Marcin
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
andrej
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 15. 08. 2007
Príspevky: 675
Bydlisko: Vrable

PríspevokZaslal: 18 01, 2010, 19:15    Predmet: Odpovedať s citátom

Fero napísal:
Poznám sa s kaplánom, ktorý sa ako bohoslovec dostal do USA, tuším k benediktínom. Taktiež miništroval pri tridentských omšiach. Kňaz, ktorý tieto omše slúžil, vtedy povedal "Toto je ozajstná omša". Stalo sa tak ešte pred oficiálnym povolením tejto omše sv. Otcom. Taktiež sa poznám s bohoslovcami a mladými kňazmi, ktorí by tieto omše chceli slúžiť. A napr. sv. Páter Pio inú omšu ani neslúžil. Mimochodom - tridentský obrad v podstate ani nebol zakázaný, pretože tým by zpochybnili platnosť všetkých omší, ktoré boli dovtedy odslúžené. Ak mám dobré informácie, tridentskú omšu môžu slúžiť len kňazi, ktorí majú povolenie od biskupa. Je to preto, že každá omša je vážna vec a nie je to futbalový zápas, a nemôžeme si dovoliť povedať, že dnes to nevyšlo. Tridentská liturgia má tiež svoju krásu, svoju symboliku, dokonca aj to, že kňaz stojí chrbtom k ľudu, je symbolom toho, že kňaz stojí ako vodca ľudu pred Bohom. Koncil bol samozrejme potrebný, ale najväčšia chyba bola tá, že latinčina sa prakticky odsunula na okraj a to dokonca aj z Misála. Osobne by som bol šťastný, keby sa takéto omše občasne slúžili aj tu na východe. Je to taktiež bohatstvo našej liturgie a odsúvať ich na okraj je rovnaká chyba, ako zlikvidovať gregorián len preto, že dnešné spevy sú bližšie dnešným hudobným trendom.


už pápež povolil každému kňazi slúžiť takúto omšu bez povolenia...
...s tým pátrom Piom máš pravdu Smile
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
luki93
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 30. 07. 2007
Príspevky: 88
Bydlisko: Prešovský kraj

PríspevokZaslal: 18 01, 2010, 20:49    Predmet: re Odpovedať s citátom

Co je na tom zle??? Je to krasny obraad
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
TLM
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 19. 08. 2008
Príspevky: 13
Bydlisko: zapadne Slovensko

PríspevokZaslal: 19 01, 2010, 20:46    Predmet: Odpovedať s citátom

Vladimír Kopec napísal:
Ďakujem, nemám záujem. Pokoncilová liturgia je oveľa krajšia a bohatšia...samozrejme, keď sa vie, ako sa má sláviť... Starí kňazi, ktorí si pamätajú tridentskú liturgiu a správne pochopili reformu Druhého vatikánskeho koncilu, mi povedali, že by sa už NIKDY nevrátili k tridentskej... To o niečom svedčí. Pápež Benedikt XVI. urobil tento krok iba kvôli časti kardinálov z Francúzska, ktorí sa postavili proti 2. vat. koncilu a viem, že keď im z Vatikánu posielali Motu proprio Benedikta XVI., ktorým povolil pápež aj tridentský "obrad", tak sa im obálka vrátila do Vatikánu neotvorená... A takisto viem, že pápež sa sám vyjadril, že nikdy nebude slúžiť tridentskú omšu.Povedal to medzi štyrmi očami osobe, s ktorou som sa vo Vatikáne rozprával o spomínanom Motu proprio Benedikta XVI. Takže si urobte obraz...


Ja mam uplne opacny posto.Ak citate a pochopite motu proprio Summorum Pontificum,tak je jasne,ze sv.Otcovi ide o liturgicku reformu pokoncilovej liturgie,lebo ta reforma sa nevydarila. Preco sa mnohi biskupi,kardinali ci knazi tak velmi boja tohto obradu,ze hladaju a vymyslaju prostriedky ako zabranit k jeho uplatnovaniu v praxi? Ved sam Sv.Otec si to zelal.Ako kardinal viackrat sluzil pontifikalnu omsu a pomahal zriadit Bratstvo sv.Petra.Ak ste si vsimili,zmeny pri jeho omsiach od MP z roku 2007 (napr. vzhlad papezskeho oltaru,sv.prijimanie na klakatku a do ust,papezsky tron,liturg.rucha..),tak viete,ze to s reformou mysli vazne.
Ano,aj mne povedali niekolki knazi na Slovensku i v zahranici,ze "Toto je ozajstná omša".Lebo tento obrad ide do hlbky,do podstaty toho co je katolicka viera.Reforma bola potrebna,ale mierna.Na Slovensku este asi dlho potrva,pokial to ludom dojde o co papezovi ide.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Vladimír Kopec
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 20. 09. 2005
Príspevky: 265
Bydlisko: Oponice

PríspevokZaslal: 20 01, 2010, 8:49    Predmet: Odpovedať s citátom

"Toto je ozajstná omša"[/i].[/quote]

Tak potom neviem, načo chodíme od 2. vatikánskeho koncilu do kostola...
_________________
Mgr. Vladimír Kopec, organista, pedagóg.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
TLM
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 19. 08. 2008
Príspevky: 13
Bydlisko: zapadne Slovensko

PríspevokZaslal: 20 01, 2010, 19:45    Predmet: Odpovedať s citátom

Vladimír Kopec napísal:
"Toto je ozajstná omša"[/i].


Tak potom neviem, načo chodíme od 2. vatikánskeho koncilu do kostola...[/quote]
Dobra otazka...Vo vacsine rimskokatolickych kostolov sa od adventu 1969 sluzi tzv.riadna forma rimskej liturgie,teda omsa Novus Ordo.Je to samozrejme platne a legitimne vyjadrenie lex orandi.Ak si precitate diela dnesneho papeza Benedikta XVI.,tak pochopite,ze ze liturgia po Koncile by mala vyzerat inak.
Netvrdim,ze pred 2VK bolo vsetko v poriadku,ale to,co sa odohralo odvtedy ma sice aj pozitivne aspekty,ale odpadnutie mnohych od viery svedci tiez o niecom (a nielen v suvislosti s liturgiou). A v nasom priestore po roku 1989 mali mnohi chut opakovat to,coho dosledky si uz na Zapade mnohi uvedomili.

Inac,boli ste uz niekedy na tzv.tridentskej omsi?
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MartinPivka
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 02. 01. 2009
Príspevky: 390
Bydlisko: Považská Bystrica

PríspevokZaslal: 20 01, 2010, 21:19    Predmet: Odpovedať s citátom

TLM napísal:
...tak pochopite,ze ze liturgia po Koncile by mala vyzerat inak...

mohol by som poprosit o popisanie tych odlisnosti proti tomu ako to vyzerat malo?
TLM napísal:

Inac,boli ste uz niekedy na tzv.tridentskej omsi?

ja veru este nie, ale rad by som sa zucastnil...
_________________
Martin Pivka, organista v Považskej Bystrici
----------
Čo pokladali za posvätné generácie pred nami, ostáva posvätné a významné aj pre nás a toto nemožno len tak z ničoho nič navždy zabudnúť alebo sa stať škodlivým...
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
TLM
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 19. 08. 2008
Príspevky: 13
Bydlisko: zapadne Slovensko

PríspevokZaslal: 20 01, 2010, 22:51    Predmet: Odpovedať s citátom

[/quote]
mohol by som poprosit o popisanie tych odlisnosti proti tomu ako to vyzerat malo?
[quote="TLM"]

Spomeniem len niektore veci od P.Milana Glasera SJ z ceskej stranky Radia Vaticana.Nenasiel som narychlo vhodny clanok kde by to bolo zhrnute komplexne.
Existuje totiž nemálo koncilních textů, jimž i hlasití stoupenci koncilu naslouchají velmi neradi. Jen jako příklad lze uvést z konstituce o liturgii: „užívání latinského jazyka ať je zachováno“ (SC, 36) a „národnímu jazyku se může poskytnout přiměřený prostor zvláště ve čteních a přímluvách.. je však třeba dbát na to, aby věřící dovedli spolu recitovat nebo zpívat také latinsky části mešního řádu, které jim přísluší“ (SC, 54). Laciné předhazování věrnosti vůči koncilu a následné liturgické reformě se může rychle obrátit právě proti těm, kteří se domnívají, že jsou v tomto ohledu bez poskvrny. Velmi snadno lze upadnout do toho, že se voda káže a víno se pije.Nejhmatatelnějším důkazem toho je slavení eucharistie tzv. „čelem k lidu“. Kard. Ratzinger k tomu už v roce 1981 v knize Slavnost víry (Das Fest des Glaubens, Johannes Verlag Einsiedeln, 1981) podotýká: „postoj slavení mše tzv. »čelem k lidu« koncil vůbec nezmiňuje a dokonce jej neukládá ani reformovaný pokoncilní misál z roku 1970, ale ujal se spontánně a rychle i přesto (nebo snad právě proto?).“ V jiné knize nazvané Duch liturgie vydané roku 2000 (česky vyd. Barrister & Principal, Brno 2006) pak uplynulý vývoj shrnuje: „Celebrování čelem k lidu se dnes jeví skoro jako vlastní plod liturgické obnovy uskutečněné 2.vatikánským koncilem.“ To je nejenom nepravda, ale „došlo tím - pokračuje kard. Ratzinger – k určité klerikalizaci, a to způsobem, který neexistoval nikdy předtím.
http://www.radiovaticana.cz/clanek.php4?id=10836
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Dionyz Takacs
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 18. 06. 2007
Príspevky: 78
Bydlisko: Košice, Kechnec

PríspevokZaslal: 21 01, 2010, 15:51    Predmet: Odpovedať s citátom

Ja som chodil pravidelne na sv. omše v starom obrade, aj teraz by som chodil, keby bolo kde.
Na svätú omšu v originálnom starom Rímskom ríte si nedovolím kritizovať, alebo aj pol zlé slovo na ňu povedať.
Skúmajte ten obrad do hlbky, prídete na to, čo sme stratili od roka 1970.

Každopádne, treba vidiet liturgiu Cirvki v jeho celistvosti, od Krista až po súčasnosť, a nechápať DVK ako zlomový bod, je to hermeneutika kontinuity,
čo veľmi zdôrazňuje aj Sv. otec Benedikt XVI, aj Guido Marini, jeho ceremonár.

Kto opovrhne starým rítom, opovrhne tým Cirkvou, pápežom Benediktom, kardálom Lovera, ktorý vedie teraz Kongregáciu pre posv. obradov,
a ľudí, ktorí žijú týmto obradom.

Pred pastračným ročníkom nepoznal som velmi starý rítus, teraz ho už poznám viac, treba skúmať to, a ne zavrhovať.
Toto je nedocenený poklad Cirkvi, 1300 ročný. Kto toto vyhodí von oknom, vyhadzuje celú minulosť.

čo tu vyššie povedal TLM s tým plno súhlasím, a modlím sa za to, aby aspoň niektorým kňazom a veriacim došlo, čo to je, starý rítus, a že čo to je, pravá liturgia Cirkvi.

Dokumenty a učenie DVK naplno uznávam, ale dodávam, že odvtedy bolo vydaných mnoho dokumentov, a ja idem s dobou dopredu.
A DVK treba dobre chápať, nie liberalisticky.

Liberálnu liturgiu neuznávam. žiadne tance a občianske pozdravy, a menenie omšových textov, atď.............................................

Sv. Otec Benedikt XVI. este neslúži staré omše, nemôže hned začať slúžiť,
lebo čo by povedali jeho spolupracovníci vo Vatikáne, ktorí sú proti starému obradu? Musí vyčkať, nemôže hned všetko.
Treba čítať stránky v anglickom a nemeckom jazyku, a kto vie, tak aj v iných jazykoch.
Svet nie je iba 4x4m2, čo vidíme a počujeme okolo seba.
Nech žije svätý Otec!!!
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Fero
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 19. 10. 2006
Príspevky: 1110
Bydlisko: Prešov

PríspevokZaslal: 21 01, 2010, 17:41    Predmet: Odpovedať s citátom

Veľmi si cením vyjadrenie budúceho kňaza. Kiež by takých bolo čím viac. Nech Ťa žehná Pán a verím tomu, že v nasledujúcich rokoch dôjde k pochopeniu tohto nedoceneného pokladu Cirkvi. Ťažko však môžeme očakávať, že sa tak stane okamžite, keďže väčšina najmä mladších kňazov nie je nadšená slúžiť latinsky ani "novú" omšu.
_________________
František Marcin
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra organisti.sk » Rôzne témy - nezaradené Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku 1, 2  Ďalší
Strana 1 z 2

 
Prejdi na:  
Nemôžete odosielať novú správu do tohto fóra
Nemôžete odpovedať na správu v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete hlasovať v tomto fóre

Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
iCGstation v1.0 Template By Ray © 2003, 2004 iOptional -- Ported for PHP-Nuke by nukemods.com
organisti.sk
administrátori: Martin Bako - organy/organológia, Martin Puhovich - Spoločnosť priateľov organov, Rastislav Podpera - teória liturgickej hudby, Marek Klein, Matej Kubeš - technická správa serveru © 2005-2013.

Ad maiorem Dei gloriam!
Odber článkov: rss-091.xml, rss-092.xml, rss-20.xml or atom.xml
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. All Rights Reserved.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.22 sekúnd