Home
Úvodná stránka
Vyhľadávanie
Vyhľadávanie
Forums
Fórum
Your Account
Váš účet
Navigačné menu



Kto je online
Momentálne je 311 návštevník(ov) a 0 člen(ov) online.

Ste anonymný užívateľ. Môžete sa zdarma zaregistrovať tu


Fórum

organisti.sk :: Zobraziť tému - Ticho, hrobové ticho - pieseň pri pohrebe
FAQ
FAQ
Hľadať
Hľadať
Zoznam užívateľov
Zoznam užívateľov
užívateľské skupiny
užívateľské skupiny
Nastavenie
Nastavenie
Prihlásenie
Prihlásenie
Súkromné správy
Súkromné správy
Obsah fóra organisti.sk » Notový materiál

odoslať novú tému   Odpovedať na tému
Ticho, hrobové ticho - pieseň pri pohrebe
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
ReneHumaj
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 06. 01. 2010
Príspevky: 292
Bydlisko: Nitrica

PríspevokZaslal: 06 02, 2010, 11:27    Predmet: Ticho, hrobové ticho - pieseň pri pohrebe Odpovedať s citátom

Pozdravujem vás.
Má niekto pieseň Ticho, hrobové ticho znotovanú.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
Peter Vymazal
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 25. 01. 2007
Príspevky: 1699
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: 06 02, 2010, 17:08    Predmet: Re: Ticho, hrobové ticho - pieseň pri pohrebe Odpovedať s citátom

Rene napísal:
Pozdravujem vás.
Má niekto pieseň Ticho, hrobové ticho znotovanú.



Nechcem rýpať,ale čo tak držať sa radšej textov,ktoré liturgicky schválené???
_________________
Peter Vymazal
www.organista.wbl.sk
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
PavolT
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 06. 09. 2008
Príspevky: 231
Bydlisko: PB

PríspevokZaslal: 07 02, 2010, 8:25    Predmet: Odpovedať s citátom

Páči sa mi napr. nejaká liturgicky neschválená pieseň. Čo treba urobiť aby ju liturgicky schválili?
Ja si myslím že každý organista má svoj rozum a vie zvážiť čo je vhodné a čo nie. Predsa nikto nebude hrať ľudovky, hymny... A čo tak mládežnícke piesne?
Možno by stačilo sa zamyslieť nad textom horeuvedenej piesne. Čo je na ňom neliturgické? Držať sa úplne liturgie je dobré, ale potom sa takéto piesne strácajú. Možno by lit. komisia mohla vyhlásiť za liturgické aj niečo takého.
(toľko z môjho neliturgického pohľadu).
Rád by som vám poslal noty ale mám iba slová. Na pohrebe (len spev) sú mi zbytočné.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
adelka
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 14. 02. 2007
Príspevky: 14
Bydlisko: Čab 75, okr. Nitra

PríspevokZaslal: 07 02, 2010, 16:15    Predmet: Odpovedať s citátom

Zdravím Vás, kolegovia. Myslím si, že na pohrebe trebaspievať piesne, z ktorých ide nádej, a nie také, ktoré sú trúchlivé. Odporuje to našej kresťanskej nádeji a je jasná z pohrebnej liturgie. Bohužiaľ, u nás sú zakorenené (a obľúbené Very Happy )hlavne také, ktoré rozplačú aj okolité náhrobné kamene. Vhodné piesne sú napríklad v notovej publikácii A svetlo večné nech im svieti.Zostavil ju ThDr. Amantius Akimjak, má imprimatur a je si z čoho vybrať. Podľa môjho názoru sa treba držať schválených piesní. Platí to nielen pre pohreby.......V predslove tejto publikácie je v stručnosti popísaný charakter pohrebných obradov.....asi toľko nielen k tejto téme.
Adela Ondrušková
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
Fero
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 19. 10. 2006
Príspevky: 1110
Bydlisko: Prešov

PríspevokZaslal: 07 02, 2010, 16:22    Predmet: Odpovedať s citátom

Tí, ktorí spievajú takéto "slaďáky", ako Už vložte to telo, Zhasla už svieca, V cintorine pri hrobe,... pochopia, ako sa to ťažko počúva až vtedy, keď sami budú pochovávať niekoho, na kom im veľmi záleží... Keď sme pochovávali moju babku, bol som organistovi veľmi vďačný, že vyberal piesne veľkonočné a plné nádeje.

No čo nadávame na ľudí, keď sme minule pochovávali jedného pátra, omšu a pohrebné obrady slúžil otec biskup Stolárik, celá omša sa niesla vo veľkonočnom duchu a bratia františkáni to zaklincovali nad hrobom, keď začali "Už vložte..."
_________________
František Marcin
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
MarioTantos
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 09. 05. 2008
Príspevky: 206
Bydlisko: Svätoplukovo

PríspevokZaslal: 07 02, 2010, 17:04    Predmet: Odpovedať s citátom

Piesne: Zhasla už svieca..., Už vložte to telo...sú v novej príručke pre organistov a aj v nových pohrebných obradoch...
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
stefek
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 29. 05. 2008
Príspevky: 185
Bydlisko: Nová Ľubovňa

PríspevokZaslal: 07 02, 2010, 17:36    Predmet: Odpovedať s citátom

aj ja si myslim, ze by sme tam mohli dat nieco z tych velkonocnych, ale nie zase Aleluja radujme sa... Wink
_________________
organista v Novej Ľubovni(sčasti v Levoči)
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
dankajakubcova
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 10. 02. 2007
Príspevky: 107
Bydlisko: Pohorelá

PríspevokZaslal: 07 02, 2010, 18:07    Predmet: Odpovedať s citátom

Naozaj nebývam nadšená z "hitov", ktoré bežne znejú v našich chrámoch, ale tentoraz sa zastanem pisateľa, ktorý hľadá túto pieseň.
Jej slová som prešla x krát, vôbec nič na nich nevidím závadné (samozrejme že z môjho laického pohľadu.

Napr. posledný verš : Pane, v mene Tvojom lúčim sa so svetom, slávne vzkriesenie čakám Amen.

Až raz odídem (dúfam že nie skoro) Rolling Eyes možno by som bola rada, keby mi túto pieseň, veľmi peknú, ktosi zanôtil.

Prosím, neukameňujte ma za môj názor, pieseň je naozaj na míle vzdialená od slaďákov alebo nejakých trúchlohier ...
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PavolT
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 06. 09. 2008
Príspevky: 231
Bydlisko: PB

PríspevokZaslal: 07 02, 2010, 19:52    Predmet: Odpovedať s citátom

Na jednej strane je pravda že sú to piesne ktoré sú smutné aj slovami aj melódiou, no na druhej strane nie je pohreb o tom? Na jednej strane smútiť zo straty a na druhej sa tešiť že mu je lepšie (možno).
Na pohrebe ľudia zvyčajne smútia nad tým že ich opustil blízky. Takéto piesne umocňujú vážnosť tejto situácie. Plnia úlohu smútenia, ale aj zamyslenia sa nad svojim životom.
My používame aj schválené aj neschválené piesne. A svoj účel to plní.
A teraz ma niečo napadlo. Myslím že piesne ako Ticho hrobove ticho, Zhasla už svieca, Čas letí, Tam nad hviezdami... sú vhodnejšie ako spievať o poľnej tráve. - Aj to som už počul.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Fero
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 19. 10. 2006
Príspevky: 1110
Bydlisko: Prešov

PríspevokZaslal: 07 02, 2010, 23:09    Predmet: Odpovedať s citátom

Áno, je mnoho piesni v oboch príručkách, teda aj Akimjak, aj Obrady. Sú medzi nimi aj také, ktoré by tam naozaj podľa liturgických zásad nemali čo robiť. Prečo tam sú? Pretože aj keby sa tam neuverejnili, sú tak hlboko zakorenené, že by na pohreboch odznievali aj naďalej. No je tam aj mnoho hodnotných piesni, ako "Nech rúcho sa ti skvie", "V náruči Božej", "Vzniesla sa duša drahá", "Blíž k tebe, Bože môj" a iné. Je potrebné si uvedomiť, že zamýšľať sa nad životom nie je potrebné ešte "posilňovať" piesňou - to si každý uvedomí, keď príde na pohreb. Rovnako rozplakávať najbližších len preto, aby smútili, takými piesňami tiež nie je šťastné - chcete mi povedať, že pozostalí majú začať smútiť až na podnet organistu a v čase od smrti do pohrebu nesmútili? Pohreb by mal byť práve o tom, aby sa ľudia povzbudili, a zmierili sa s odchodom milovanej osoby a toho smútku tam bude ešte "požehnane" v ďalších dňoch.

Na zádušné omše máme taktiež dosť vhodných piesni v JKS, námatkovo 462, 209, 201, 194, 118, 119, v príručke A svetlo večné zasa vyššie spomenuté, tak prečo máme spievať ako mi náš bývalý farár povedal: Už vložte to telo, i tielko i tričko...
_________________
František Marcin
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
adelka
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 14. 02. 2007
Príspevky: 14
Bydlisko: Čab 75, okr. Nitra

PríspevokZaslal: 08 02, 2010, 16:58    Predmet: Odpovedať s citátom

Som veľmi rada, že niektorí kolegovia zdielajú so mnou podobný názor. Smútku na pohrebe je dosť a treba to nasmerovať na nádej. Záleží, samozrejme, aj od vkusu organistu, čo vyberie z ponúkaných piesní. To sa týka každej príležitosti. Very Happy
Adela
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
ReneHumaj
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 06. 01. 2010
Príspevky: 292
Bydlisko: Nitrica

PríspevokZaslal: 09 02, 2010, 18:30    Predmet: Odpovedať s citátom

Ďakujem vám za všetky vaše príspevky.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
AndrejSimonek
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 09. 12. 2013
Príspevky: 12
Bydlisko: Vráble

PríspevokZaslal: 13 02, 2014, 20:37    Predmet: Odpovedať s citátom

dovolím si použiť taký reálny vtip, ktorý stále spomína môj p. farár. Bolo to krátko po koncile, kde sa práve tak veľmi vyzdvihovala veľkonočná nádej. A už pri pohrebe ako dávali truhlu do zeme kantor začal spievať Alleluja, jasavý chválospev spievajme (bolo to maďarsky) Very Happy Very Happy takže na tom pohrebe to bolo po prvé a taky naposled Very Happy
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra organisti.sk » Notový materiál Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Prejdi na:  
Nemôžete odosielať novú správu do tohto fóra
Nemôžete odpovedať na správu v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete hlasovať v tomto fóre

Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
iCGstation v1.0 Template By Ray © 2003, 2004 iOptional -- Ported for PHP-Nuke by nukemods.com
organisti.sk
administrátori: Martin Bako - organy/organológia, Martin Puhovich - Spoločnosť priateľov organov, Rastislav Podpera - teória liturgickej hudby, Marek Klein, Matej Kubeš - technická správa serveru © 2005-2013.

Ad maiorem Dei gloriam!
Odber článkov: rss-091.xml, rss-092.xml, rss-20.xml or atom.xml
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. All Rights Reserved.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.23 sekúnd