Home
Úvodná stránka
Vyhľadávanie
Vyhľadávanie
Forums
Fórum
Your Account
Váš účet
Navigačné menu



Kto je online
Momentálne je 320 návštevník(ov) a 0 člen(ov) online.

Ste anonymný užívateľ. Môžete sa zdarma zaregistrovať tu


Fórum

organisti.sk :: Zobraziť tému - Extenzie a transmisie v novom organe v Bratislave v Do´me
FAQ
FAQ
Hľadať
Hľadať
Zoznam užívateľov
Zoznam užívateľov
užívateľské skupiny
užívateľské skupiny
Nastavenie
Nastavenie
Prihlásenie
Prihlásenie
Súkromné správy
Súkromné správy
Obsah fóra organisti.sk » Rôzne témy - nezaradené

odoslať novú tému   Táto téma je zamknutá bez možnosti úpravy príspevkov a písania odpovedí
Extenzie a transmisie v novom organe v Bratislave v Do´me Choď na stránku 1, 2, 3  Ďalší
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
Chamades
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 11. 08. 2009
Príspevky: 403
Bydlisko: Žilina/Rossenberg

PríspevokZaslal: 07 02, 2010, 21:02    Predmet: Extenzie a transmisie v novom organe v Bratislave v Do´me Odpovedať s citátom

Veľavážení a drahí kolegovia...

čítal som si dispozíciu budúceho organa v Dome sv.Martina ,ktorý postaví renomovaná firma WOEHL z Nemecka...Videl som tam mnoho extenzíí a tranzmisií najma do pedálu....
Ja osobne som zástancom tohto typu šetrenia na veľkých pedálových píšťalách...SO ZVUKOM ORGANA TO ENORMNE VEľA UROBí....myslím ,že WOEHL vie čo robí....
Preto zakladám túto tému aby ste si vyjadrili svoje názory na túto problematiku...

V žiadnom prípade som tento svoj názor nechcel prezentovať tak aby ste to pochopili tak,že extenzie naplno uzávam...toto vôbec nieje tak ale v Pedáli sa to hodne vyplatí myslím-nech sa vyjadria skúsenejší??????
Malá otázka-Prečo nieje na pozitíve Cromorne 8???????????????
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
JurajHruby
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 21. 05. 2007
Príspevky: 50
Bydlisko: Uherský Brod 2130, Morava, CZ

PríspevokZaslal: 08 02, 2010, 20:28    Predmet: Odpovedať s citátom

Dispozice je parádní, k ní asi není co dodat. Množství transm. a ext. mne trochu zarazilo, dělá se to hlavně pro úsporu místa a nákladů - pak je to pochopitelné. A pan Chamades, proč by musel být v pozitivu Krivý roh? Má nejaké výsadní postavení? Nechám se rád poučit Smile
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
Chamades
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 11. 08. 2009
Príspevky: 403
Bydlisko: Žilina/Rossenberg

PríspevokZaslal: 09 02, 2010, 12:20    Predmet: Odpovedať s citátom

Myslím,že každý veľký koncertný umelec by tvrdil to isté......Lebo Cromorne má v Symfonickej dispozícií výsadné postavenie a v každej organovej literatúre sa používa tento register-je však rozdiel medzi Krummhornom a Cromornom...
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
JurajHruby
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 21. 05. 2007
Príspevky: 50
Bydlisko: Uherský Brod 2130, Morava, CZ

PríspevokZaslal: 09 02, 2010, 13:03    Predmet: Odpovedať s citátom

Chamades napísal:
Myslím,že každý veľký koncertný umelec by tvrdil to isté......Lebo Cromorne má v Symfonickej dispozícií výsadné postavenie a v každej organovej literatúre sa používa tento register-je však rozdiel medzi Krummhornom a Cromornom...


Nooo, Krummhorn je to německy a Cromorne francouzsky. Je to ale ten samý register, rozdíl je jen v intonaci, menzure... něm. x franc. org. škola. Neřekl bych, že se v bratislavském dóme jedná o symfonickou dispozici, možná proto tam chybí Wink díky za info.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
Chamades
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 11. 08. 2009
Príspevky: 403
Bydlisko: Žilina/Rossenberg

PríspevokZaslal: 09 02, 2010, 16:56    Predmet: Odpovedať s citátom

nO NA Dú DISPOZíCIU TAM TEN REGISTER HROZNE ABSENTUJE CHýBA TAM
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MartinBako
administrátor portálu
administrátor portálu


Zaregistrovaný od: 23. 08. 2006
Príspevky: 216
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: 09 02, 2010, 17:00    Predmet: Odpovedať s citátom

ach jaj..
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
JozefVasko
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 18. 07. 2007
Príspevky: 87
Bydlisko: Gregorovce 84

PríspevokZaslal: 09 02, 2010, 20:52    Predmet: Odpovedať s citátom

Kolegovia, musíme si uvedomiť, že bratislavský Dóm je miesto primárne slúžiace k liturgii, takže symfonická dispozícia je vhodnejšia na inom mieste.
Pri všetkej úcte, skôr by som sa o niečom podobnom bavil pri novostavbe organa v nejakej koncertnej sieni, kde je ten primárný účel koncertný a nie bohoslužobný.
Pekný večer!
_________________
Jozef Vaško
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail ICQ
JurajZareczky
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 10. 01. 2008
Príspevky: 112
Bydlisko: Galanta

PríspevokZaslal: 09 02, 2010, 20:58    Predmet: Odpovedať s citátom

Ale, Jožko Vaško, nevrav!!
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
JozefVasko
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 18. 07. 2007
Príspevky: 87
Bydlisko: Gregorovce 84

PríspevokZaslal: 09 02, 2010, 21:22    Predmet: Odpovedať s citátom

Zjuraj napísal:
Ale, Jožko Vaško, nevrav!!

???
_________________
Jozef Vaško
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail ICQ
JurajZareczky
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 10. 01. 2008
Príspevky: 112
Bydlisko: Galanta

PríspevokZaslal: 09 02, 2010, 21:55    Predmet: Odpovedať s citátom

Chcel som len slušnou či srandovnou formou vyjadriť nesúhlas s tým, čo si napísal. Podľa mňa pri organe takej veľkosti je úplne na mieste diskusia o jeho "koncertnosti" či o "symfonickosti", aj keď súhlasím s tým, že "bratislavský Dóm je miesto primárne slúžiace k liturgii". Keď by sa hľadelo len na liturgickú účelnosť organa, tak by tam stačil nástroj minimálne o tretinu menší.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
JurajHruby
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 21. 05. 2007
Príspevky: 50
Bydlisko: Uherský Brod 2130, Morava, CZ

PríspevokZaslal: 09 02, 2010, 22:01    Predmet: Odpovedať s citátom

Souhlasím s Jozefem, nicméně ta dispozice určitě splňuje liturgické i koncertní požadavky.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
TTV
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 08. 09. 2007
Príspevky: 80
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: 10 02, 2010, 9:44    Predmet: Odpovedať s citátom

Kúsal som si do jazyka, ale nedalo mi to aby som nereagoval.

Ale súhlasím spolu s nikolausom a Jozefom a nebudem to tu znovu písať.


Cromorne 8 - hmm takú blbú otázku akú môžem mať iba ja, ale ak som dobre čítal dispozíciu organu v Redute tam je musí byť aj v Dóme??

Dispozícia je aj tu v jednom fóre, ale pridám link aj na oficiálne info.

http://www.filharm.sk/docs/Organ_SF_popis-1.doc
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Chamades
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 11. 08. 2009
Príspevky: 403
Bydlisko: Žilina/Rossenberg

PríspevokZaslal: 10 02, 2010, 11:46    Predmet: Odpovedať s citátom

mbako napísal:
ach jaj..


Chcel by som sa opýtať Pána Martina Baka na čo týmto slovným spojením narážal?????????
Tento temer obrovský organ do krásneho priestoru majúci 4 manuály a 75 registrov a nemá Cromorne????????????V starej francúzskej hudbe alebo u romantických skladatelov je to nenahraditeľný register....


Je tu však ešte jeden argument-možno ten Clarinette 8 na 4.manuály bude tak úzko menzúrovaný že nahradí/aj ked nie plnohodnotne/ Cromorne 8....

Chcel by som sa kompetentných opýtať jednou otázkou,že ako je možné,že tieto dva SUPERORGANY nemajú septimu????????Je aspon zahrnutá v Cornetoch?????????oboch organov???????

Septima či už 1 1/7 alebo 2 2/7 je nanhraditeľnou a krásnou farbou organa-úžasná syntetická farba v obľube u Maurica Duruflého a Oliviera Messiaena.....

V žiadnom prípade nechcem znevažovať tieto organy ,ale osobne si myslím,že tieto moje argumenty na ,myslím dosť veľké "Diery" v týchto organoch sú hodné riadnej diskusie


DAKUJEM ZA POCHOPENIE!!!!!!!!!!!!!!!!!!
S úctou Pavol Valášek-študen 2.ročníka konzervatoria v Žiline
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Chamades
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 11. 08. 2009
Príspevky: 403
Bydlisko: Žilina/Rossenberg

PríspevokZaslal: 10 02, 2010, 12:39    Predmet: Odpovedať s citátom

Jozef Vaško napísal:
Kolegovia, musíme si uvedomiť, že bratislavský Dóm je miesto primárne slúžiace k liturgii, takže symfonická dispozícia je vhodnejšia na inom mieste.
Pri všetkej úcte, skôr by som sa o niečom podobnom bavil pri novostavbe organa v nejakej koncertnej sieni, kde je ten primárný účel koncertný a nie bohoslužobný.
Pekný večer!



Pán Vaško myslím,že to máte trošku pomýlené............. Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
TTV
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 08. 09. 2007
Príspevky: 80
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: 10 02, 2010, 13:05    Predmet: Odpovedať s citátom

Chamades napísal:
Jozef Vaško napísal:
Kolegovia, musíme si uvedomiť, že bratislavský Dóm je miesto primárne slúžiace k liturgii, takže symfonická dispozícia je vhodnejšia na inom mieste.
Pri všetkej úcte, skôr by som sa o niečom podobnom bavil pri novostavbe organa v nejakej koncertnej sieni, kde je ten primárný účel koncertný a nie bohoslužobný.
Pekný večer!



Pán Vaško myslím,že to máte trošku pomýlené............. Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad


Tak ale toto už presahuje medze mal by si sa kontrólovať a rozmyslieť si čo píšeš a nie urážať druhých.

Je mi veľmi lúto ale organ v hociakom kostole bez ohľadu či je to posledný kostol v najzastrčenejšej dedine či najvýznamnejšia svetová Katedrála slúži v prvom rade na litturgické účely a až potom na ostatné


A ak to má niekto pomýlené tak mám dojem že v prvom rade TY a ak dobre rátam tak bez extenzí a transmisí má len 59 registrov (6ext. 8 tr.) čo na daný priestor a možný maximálny počet ľudí nie je až tak veľa, ale to si sa snaď učil .

Ak nie tu máš video ak rozumieš trochu nemecký tak aj tam dali väčší organ preto že ten za oltárom nebolo počuť ďalej ako za obetný stôl

Rieger-Orgel im Dom Regensburg IV. manuály 80 registrov

http://www.youtube.com/watch?v=uKWNCI2zATg

a ešte z rovnakého ale taký celkový pohľad

http://www.youtube.com/watch?v=Sir-2xoTbq8


A keď reaguješ neprivlastňuj si právo neomylnosti a rozhodovať čo je správne a dobré ale píš že podľa tvojho názoru nie v tóne akom to píšeš ty.

a Redute boli vo výberovej komisí trochu skúsenejší ľudia ako ty a keď to vybrali tak asi vedeli čo vyberajú.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
odoslať novú tému   Táto téma je zamknutá bez možnosti úpravy príspevkov a písania odpovedí    Obsah fóra organisti.sk » Rôzne témy - nezaradené Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku 1, 2, 3  Ďalší
Strana 1 z 3

 
Prejdi na:  
Nemôžete odosielať novú správu do tohto fóra
Nemôžete odpovedať na správu v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete hlasovať v tomto fóre

Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
iCGstation v1.0 Template By Ray © 2003, 2004 iOptional -- Ported for PHP-Nuke by nukemods.com
organisti.sk
administrátori: Martin Bako - organy/organológia, Martin Puhovich - Spoločnosť priateľov organov, Rastislav Podpera - teória liturgickej hudby, Marek Klein, Matej Kubeš - technická správa serveru © 2005-2013.

Ad maiorem Dei gloriam!
Odber článkov: rss-091.xml, rss-092.xml, rss-20.xml or atom.xml
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. All Rights Reserved.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.18 sekúnd