Home
Úvodná stránka
Vyhľadávanie
Vyhľadávanie
Forums
Fórum
Your Account
Váš účet
Navigačné menu



Kto je online
Momentálne je 457 návštevník(ov) a 0 člen(ov) online.

Ste anonymný užívateľ. Môžete sa zdarma zaregistrovať tu


Fórum

organisti.sk :: Zobraziť tému - Odporučané piesne
FAQ
FAQ
Hľadať
Hľadať
Zoznam užívateľov
Zoznam užívateľov
užívateľské skupiny
užívateľské skupiny
Nastavenie
Nastavenie
Prihlásenie
Prihlásenie
Súkromné správy
Súkromné správy
Obsah fóra organisti.sk » Jednotný katolícky spevník

odoslať novú tému   Odpovedať na tému
Odporučané piesne
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
LukasDrozd
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 07. 10. 2006
Príspevky: 630
Bydlisko: Svit

PríspevokZaslal: 13 06, 2007, 19:53    Predmet: Odporučané piesne Odpovedať s citátom

Na rôzné sviatky a nedele sú vzadu v direktóriu uvedené piesne z JKS. Sú tieto piesne povinné v uvedený sviatok a nemusia sa hrať iba v ojedinelých prípadoch, alebo sa vôbec nemusia hrať?
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
dusan83
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 10. 06. 2007
Príspevky: 52
Bydlisko: Rákoš/ Tatranská Lomnica

PríspevokZaslal: 13 06, 2007, 21:31    Predmet: Odpovedať s citátom

Co sa tyka nedeli, su to len odporucane piesne. Avsak sa dost hodia na tu ktoru nedelu. Ale urcite to moze byt aj ina piesen. Vsetko zalezi od "nadychu" omse. Staci si prejst evanjelium, popripade citania a jednotlive modlitby (modlitba dna, nad obetnymi darmi) a napad je hned tu. Aspon ja to tak robim. No hlavne cez tyzden. Nedele a sviatky sa necham inspirovat direktoriom
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
RastislavPodpera
administrátor portálu
administrátor portálu


Zaregistrovaný od: 18. 01. 2006
Príspevky: 235
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: 13 06, 2007, 23:20    Predmet: Odpovedať s citátom

Tato otazka by sa hodila skor do sekcie "Otazky a odpovede" (menu vlavo).

Tabulka piesni JKS, ktora je vzadu v direktoriu, vznikla myslim roku 1977, schvalil ju Zbor ordinarov Slovenska. Odvtedy ju prebera kazdorocne direktorium, tusim bezo zmeny. Z nazvu tabulky ani z nicoho ineho nevyplyva jej zavaznost. Kto pozna spiritualnu tematiku jednotlivych sviatkov a nediel, lahko zisti, ze v mnohych pripadoch tabulka uvadza piesne, ktore vobec myslienkovo nesuvisia s textami Rimskeho misala (IN, CO), evanjelia ani Rimskeho graduala. V obnovenej liturgii prave tieto zdroje pokladaju za myslienkove voditko pre vyber spevov.

Osobne si myslim, ze tabulka bola akousi prvou "barlickou" v pokoncilovych casoch, najma pre tych organistov, ktori vobec nemali predstavu o kriteriach spravneho vyberu piesni (mozno akurat podla lit. obdobia).

Zo sucasnych vyskumov vieme, ze mnohi sa podla tabulky stale riadia, dokonca ju povazuju za predpis. Lepsie robia ti, ktori pri vybere piesni pracuju s horeuvedenymi liturgickymi priruckami a podla myslienok z nich hladaju v JKS (rovnako to plati pre gitarove piesne a pre zborove skladby) priliehave piesne. Samozrejme, zaberie to viac casu. Ked vyjde ocakavany pokoncilovy spevnik so starostlivo vybranymi piesnami na IN, OF, CO..., starosti s vyberom uz nebudu.

Jefitto, neviem, ci som odpovedal dostatocne...

Dusan, robite to dobre. Len pripominam, ze vo ferialnych pracovnych dnoch je formular omse, vratane troch predsednickych modlitieb knaza, rovnaky ako v nedelu. Pre kantora to znamena, ze sa moze spievat to, co v nedelu (ak nema nieco vynimocne priliehave k ferialnemu evanjeliu). S vynimkou ferii vianocneho a velkonocneho okruhu.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
JozefTimulak
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 28. 01. 2007
Príspevky: 810
Bydlisko: Čaňa

PríspevokZaslal: 14 06, 2007, 21:53    Predmet: Odpovedať s citátom

Tiež keď si niekedy pozriem tie odporúčané skladby v direktóriu, tak mám čo robiť, aby som našiel súvis s omšovými textami Smile. Ale keď sa chce, tak sa dá... Tak či onak mi pripadá zodpovednejšie sa výberu trošku povenovať, a nie len tesne pred omšou nakuknúť do tabuľky.

U nás ešte praktizujem takú vec, že sa spýtam celebranta, "o čom bude omša". Nie vždy sa totiž káže o evanjeliu. A povie mi napr. "o modlitbe" alebo "o odpustení". Potom už viem priliehavo vybrať a často sa toho celebrant aj chytí - napr. hneď po prežehnaní povie - "bratia a sestry, v piesni sme spievali ...". Raz ma dokonca vyzval, aby som zopakoval text do mikrofónu Smile. No sranda.

Na druhej strane - istý organista z pomerne významného kostola v KE mi raz povedal, že piesne sa tam vyberajú tak, že na ktorej strane náhodne otvorí JKS, to bude hrať...
_________________
Jozef Timuľák
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
Fero
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 19. 10. 2006
Príspevky: 1110
Bydlisko: Prešov

PríspevokZaslal: 14 06, 2007, 22:07    Predmet: Odpovedať s citátom

Bohužiaľ... Stalo sa to cez pôst... Bola taká dlhšia kázeň a ja som počas tejto kázne stihol prehodnotiť väčšinu pôstnych piesni. Chcel som medzi nimi nájsť takú, ktorá by bola priliehavá údajom z Výňatku Rímskeho misálu. A výsledok? Žiadna... O tom to je... absentujú spevy, ktoré by boli priliehavé. Možno je to len moja neschopnosť, ale na 80% sa nedokážem trafiť do vhodnej piesne. Preto cez týždeň idem za radom, ako pesničky nasledujú, ev. sa poradím s kňazom, ktorý mi dá nejaké to odporúčanie - tiež sa však nedá povedať, žeby takto odporúčané piesne boli priliehavé ku konkrétnej omši.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
RastislavPodpera
administrátor portálu
administrátor portálu


Zaregistrovaný od: 18. 01. 2006
Príspevky: 235
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: 15 06, 2007, 0:38    Predmet: Odpovedať s citátom

Presne tak, vela potrebnych tem v textoch JKS chyba. Ved aj preto sa pracuje na pokoncilovom spevniku. Basnici doplnaju tradicne piesne o nove strofy, vznikaju aj uplne nove spevy (piesne i antifony, mnohe z nich uz poznate), priamo na texty liturgie. Takze neskor uz nebude problem najst spev na pozadovanu temu.
_________________
doc. PaedDr. Rastislav Podpera, PhD., muzikológ, pedagóg, člen Hudobnej sekcie Liturgickej komisie KBS.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
LukasDrozd
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 07. 10. 2006
Príspevky: 630
Bydlisko: Svit

PríspevokZaslal: 17 06, 2007, 20:00    Predmet: Odpovedať s citátom

RastislavPodpera napísal:
Tato otazka by sa hodila skor do sekcie "Otazky a odpovede" (menu vlavo).

Tabulka piesni JKS, ktora je vzadu v direktoriu, vznikla myslim roku 1977, schvalil ju Zbor ordinarov Slovenska. Odvtedy ju prebera kazdorocne direktorium, tusim bezo zmeny. Z nazvu tabulky ani z nicoho ineho nevyplyva jej zavaznost. Kto pozna spiritualnu tematiku jednotlivych sviatkov a nediel, lahko zisti, ze v mnohych pripadoch tabulka uvadza piesne, ktore vobec myslienkovo nesuvisia s textami Rimskeho misala (IN, CO), evanjelia ani Rimskeho graduala. V obnovenej liturgii prave tieto zdroje pokladaju za myslienkove voditko pre vyber spevov.

Osobne si myslim, ze tabulka bola akousi prvou "barlickou" v pokoncilovych casoch, najma pre tych organistov, ktori vobec nemali predstavu o kriteriach spravneho vyberu piesni (mozno akurat podla lit. obdobia).

Zo sucasnych vyskumov vieme, ze mnohi sa podla tabulky stale riadia, dokonca ju povazuju za predpis. Lepsie robia ti, ktori pri vybere piesni pracuju s horeuvedenymi liturgickymi priruckami a podla myslienok z nich hladaju v JKS (rovnako to plati pre gitarove piesne a pre zborove skladby) priliehave piesne. Samozrejme, zaberie to viac casu. Ked vyjde ocakavany pokoncilovy spevnik so starostlivo vybranymi piesnami na IN, OF, CO..., starosti s vyberom uz nebudu.

Jefitto, neviem, ci som odpovedal dostatocne...

Dusan, robite to dobre. Len pripominam, ze vo ferialnych pracovnych dnoch je formular omse, vratane troch predsednickych modlitieb knaza, rovnaky ako v nedelu. Pre kantora to znamena, ze sa moze spievat to, co v nedelu (ak nema nieco vynimocne priliehave k ferialnemu evanjeliu). S vynimkou ferii vianocneho a velkonocneho okruhu.


Mňa by zaujímalo, ako sa tam dajú tie otázky pridať. Nikde som tam totiž nevidel možnosť "Pridať otázku"
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
RastislavPodpera
administrátor portálu
administrátor portálu


Zaregistrovaný od: 18. 01. 2006
Príspevky: 235
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: 20 06, 2007, 19:27    Predmet: Odpovedať s citátom

Pytal som sa na to admina M. Kubesa, pockajme si na odpoved. Ale nic nepokazite, ak date otazku cez mail na niektoreho z moderatorov podla prislusnej temy.
_________________
doc. PaedDr. Rastislav Podpera, PhD., muzikológ, pedagóg, člen Hudobnej sekcie Liturgickej komisie KBS.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
MartinPivka
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 02. 01. 2009
Príspevky: 390
Bydlisko: Považská Bystrica

PríspevokZaslal: 13 03, 2010, 23:22    Predmet: Odpovedať s citátom

nema niekto z vas kolegov "aktualizovanu" tabulku odporucanych piesni...taku, co by aspon trochu pasovala k citaniam?..ked sa preberalo direktorium v nejakom vlakne, niekto spominal, ze ma poupravovane...nedalo by sa to zverejnit?
_________________
Martin Pivka, organista v Považskej Bystrici
----------
Čo pokladali za posvätné generácie pred nami, ostáva posvätné a významné aj pre nás a toto nemožno len tak z ničoho nič navždy zabudnúť alebo sa stať škodlivým...
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Peter Vymazal
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 25. 01. 2007
Príspevky: 1699
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: 14 03, 2010, 17:20    Predmet: Odpovedať s citátom

SIMPLiCITY napísal:
nema niekto z vas kolegov "aktualizovanu" tabulku odporucanych piesni...taku, co by aspon trochu pasovala k citaniam?..ked sa preberalo direktorium v nejakom vlakne, niekto spominal, ze ma poupravovane...nedalo by sa to zverejnit?



aktualizovana tabulka??? ja mam pocit, ze je len kopirovana z minuleho roku...
_________________
Peter Vymazal
www.organista.wbl.sk
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
MartinPivka
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 02. 01. 2009
Príspevky: 390
Bydlisko: Považská Bystrica

PríspevokZaslal: 14 03, 2010, 20:51    Predmet: Odpovedať s citátom

Peter Vymazal napísal:

aktualizovana tabulka??? ja mam pocit, ze je len kopirovana z minuleho roku...

ved, prave preto sa pytam, ci nemate "aktualizovanu", teda upravenu tabulku, kde by sa vyber piesni aspon priblizoval myslienke dna...
_________________
Martin Pivka, organista v Považskej Bystrici
----------
Čo pokladali za posvätné generácie pred nami, ostáva posvätné a významné aj pre nás a toto nemožno len tak z ničoho nič navždy zabudnúť alebo sa stať škodlivým...
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra organisti.sk » Jednotný katolícky spevník Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Prejdi na:  
Nemôžete odosielať novú správu do tohto fóra
Nemôžete odpovedať na správu v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete hlasovať v tomto fóre

Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
iCGstation v1.0 Template By Ray © 2003, 2004 iOptional -- Ported for PHP-Nuke by nukemods.com
organisti.sk
administrátori: Martin Bako - organy/organológia, Martin Puhovich - Spoločnosť priateľov organov, Rastislav Podpera - teória liturgickej hudby, Marek Klein, Matej Kubeš - technická správa serveru © 2005-2013.

Ad maiorem Dei gloriam!
Odber článkov: rss-091.xml, rss-092.xml, rss-20.xml or atom.xml
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. All Rights Reserved.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.24 sekúnd