Home
Úvodná stránka
Vyhľadávanie
Vyhľadávanie
Forums
Fórum
Your Account
Váš účet
Navigačné menu



Kto je online
Momentálne je 455 návštevník(ov) a 0 člen(ov) online.

Ste anonymný užívateľ. Môžete sa zdarma zaregistrovať tu


Fórum

organisti.sk :: Zobraziť tému - Vysoko tam hore na Golgote.
FAQ
FAQ
Hľadať
Hľadať
Zoznam užívateľov
Zoznam užívateľov
užívateľské skupiny
užívateľské skupiny
Nastavenie
Nastavenie
Prihlásenie
Prihlásenie
Súkromné správy
Súkromné správy
Obsah fóra organisti.sk » Notový materiál

odoslať novú tému   Odpovedať na tému
Vysoko tam hore na Golgote. Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3  Ďalší
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
andrej
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 15. 08. 2007
Príspevky: 675
Bydlisko: Vrable

PríspevokZaslal: 17 03, 2010, 19:02    Predmet: Odpovedať s citátom

lukas1055 napísal:
marek.v napísal:
Presne som čakal čo sa bude diať, keď sa tu objavila prosba o noty na túto pieseň..
Tak ako vlani, ked p. Kopec ohodnotil pieseň "Stelesneným gýču".. Ja hodnotím stelesneným gýču tie slávne antifóny-melódie poniektoré ako "mužovia galilejský". To je gýč jak vyšitý...!!! Laughing
U nás sa pieseň Vysoko Kríž na Golgote stojí spieva počas sv. prijímania v poste, aj niekedy na Križovu cestu aspon raz. Dokonca vyšla aj brožura ku krížovej ceste s textom.
Myslím že autor chcel noty, nie naše názory na melódiu...! Aspon počas postu tu neutočme na to čo iní potrebuju zohnat!


pripájam sa aj ja. ked zahrám túto pieseň spieva celý kostol, ale keď dám napríklad 166 tak spievam sám. nevidím nič zlého na tej piesni.

no tak to je veľmi smutné že pieseň 166 sppievaš sám!
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
FilipBaltes
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 01. 02. 2008
Príspevky: 118
Bydlisko: Sokoľany

PríspevokZaslal: 17 03, 2010, 22:08    Predmet: Odpovedať s citátom

Ano presne tak, o chvilu niekto napise ze je to neschvalena piesen,potom niekto ze ved je o Bohu a nie je tam nic zle, potom zacneme citovat liturgicke predpisy a nakoniec skoncime aj tak tam kde sme zacali. Preskocme ten stred a podme rovno na zaver Very Happy . Kto chce, tak tu piesen bude aj tak hrat, ci ho budete presviedcat alebo sa mu vyhrazat. Takato je totiz uroven liturgickej hudby na Slovensku. Ved JKS a organ nam uz nestaci. Vezmime bubny a spievajme "Bol si tam". Miesto papezskej hymny by sme mohli na Slovensku spievat piesen "In the jungle", lebo tak to aj vyzera...
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
dankajakubcova
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 10. 02. 2007
Príspevky: 107
Bydlisko: Pohorelá

PríspevokZaslal: 18 03, 2010, 6:42    Predmet: Odpovedať s citátom

Je dosť smutné, že my, laisci , sa trápime o úroveň liturgickej hudby na Slovensku. Myslím si, že to by mala byť predovšetkým parketa cirkevnej vrchnosti. Ale pozrite sa, prvé "nové spevy" - antifóny - sa začali objavovať okolo roku 2002, na stránke je zapísaných veľa piesní - ale bez notového materiálu - a mám pocit, že posledné 2 roky sa tam nič (alebo skoro nič) nepridalo. A dni bežia, bežia...
Hudobná úroveň liturgie závisí predovšetkým od kňaza vo farnosti. Iste, veci sa nedajú zmeniť zo dňa na deň. Ale keď kňaz vie smer a zdravo tvrdohlavo si vyžaduje určitú úroveň, časom to príde. Organisti nepadajú z neba... Treba si ich vychovať.
Za jeden z najväčších omylov pokladám, keď niekto má 3 roky hudobnej školy, a rodina usúdi, že by bolo in, keby malý - mladý hral. A tak hrá. Pohľadá si zopár pesničiek a bez akýchkoľvek znalostí liturgických predpisov a požiadaviek na hru sa ide...
A čo môže urobiť kňaz? Buď si k nádejnému organistovi sadne a trpezlivo ho učí všetko čo treba, alebo mávne rukou, veď to je všetko na Božiu chválu. Alebo môže nastať aj prípad, že to ani sám nevie...
Tak sa potom nečudujme nad úrovňou liturgickej hudby a spevu v našich chrámoch. Každý sa trápi ako vie a veľa závisí od osobného vkusu, životných skúseností atď. Preto by som chcela VEĽMI POĎAKOVAŤ všetkým, ktorí vymysleli našu pokladničku a prispievajú do nej. Iste, sú v nej veci nerovnakej umeleckej úrovne, ale je na každom z nás, ako k tomu budeme pristupovať. Veď aj s nožom sa dá odkrojiť chlebík, ale aj zabiť.
Pekný deň Vám všetkým.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
FilipBaltes
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 01. 02. 2008
Príspevky: 118
Bydlisko: Sokoľany

PríspevokZaslal: 18 03, 2010, 14:10    Predmet: Odpovedať s citátom

jakdanka napísal:
Myslím si, že to by mala byť predovšetkým parketa cirkevnej vrchnosti.


Mala, ale ked sa o to nestaraju kompetentni (cest vynimkam) tak co mame robit??

jakdanka napísal:
Hudobná úroveň liturgie závisí predovšetkým od kňaza vo farnosti. Iste, veci sa nedajú zmeniť zo dňa na deň. Ale keď kňaz vie smer a zdravo tvrdohlavo si vyžaduje určitú úroveň, časom to príde.


A ked knaz podporuje gitaru,bubny a mladeznicke piesne? Bez podpory knaza sa tazko nieco robi.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
JurajHruby
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 21. 05. 2007
Príspevky: 50
Bydlisko: Uherský Brod 2130, Morava, CZ

PríspevokZaslal: 18 03, 2010, 22:03    Predmet: Odpovedať s citátom

Jak vidím, všude jsou stejné "problémy" s lidovými zpěvy. U nás nedávno začaly zbožné ženy zpívat po mši "Sbohem má radosti..." Text teologicky uplně mimo, hudebně.... Otec prevor to proto "zatrhl". Nekdy to respektují Smile Těžko se jim ale vysvětluje co je hodnotná liturgická hudba, hodnotná skladba atd., když to zpívali od svého mládí. Myslím, že varhaníci by měli být milosrdní a pokud ten text není úplně mimo /tyto písně asi nikdo nepovolil ani nezakázal a hudební stránce se nevyjadřujme/, tak nechat lidi at si zazpívají. Z jejich strany je to od srdce, snad i k oslavě Pána. Dalo by se o tom pochopitelně dlouze diskutovat
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
JozefTimulak
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 28. 01. 2007
Príspevky: 810
Bydlisko: Čaňa

PríspevokZaslal: 19 03, 2010, 13:56    Predmet: Odpovedať s citátom

Neviem, čo je na tomto songu horšie ako napr. na JKS 163 Plačte o anjelia alebo 133 alebo aj suprhit 157. Vrcholom neliturgického textu je asi 148. Všetko harmonicky aj meldicky nádherné piesne, no textovo na tom nie sú lepšie ako spomínaná golgota...
_________________
Jozef Timuľák
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
mlamanec
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 04. 11. 2008
Príspevky: 42
Bydlisko: Osikov

PríspevokZaslal: 19 03, 2010, 21:38    Predmet: Odpovedať s citátom

Citácia:
Neviem, čo je na tomto songu horšie ako napr. na JKS 163 Plačte o anjelia alebo 133 alebo aj suprhit 157.

Prepáč kolega joozi, ale ja si myslim že je maximalne nevhodne porovnavat text JKS 157 ktory ma krasne slova, neporovnatelne s piesnou Vysoko tam hore na Golgote.
_________________
Maximilián Lamanec, organista vo farskom kostole sv. Michala archanjela v Osikove
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
MartinPivka
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 02. 01. 2009
Príspevky: 390
Bydlisko: Považská Bystrica

PríspevokZaslal: 19 03, 2010, 21:44    Predmet: Odpovedať s citátom

...ja si nemozem pomoct, ale JKS 157 sa mi naozaj velmi paci...text je zaujimavy, trochu netradicny...ale ked chceme netradicny text tak potom JKS 135...to je parada...
len tolko z mojho subjektivneho umeleckeho pohladu...

btw..neviem, ci je 157 az taky superhit...u nas ju spievali sporadicky...rozhodne nepadal kostol...
_________________
Martin Pivka, organista v Považskej Bystrici
----------
Čo pokladali za posvätné generácie pred nami, ostáva posvätné a významné aj pre nás a toto nemožno len tak z ničoho nič navždy zabudnúť alebo sa stať škodlivým...
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
FilipBaltes
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 01. 02. 2008
Príspevky: 118
Bydlisko: Sokoľany

PríspevokZaslal: 19 03, 2010, 21:58    Predmet: Odpovedať s citátom

157 je uzasna piesen, neporovnatelna s Vysoko tam hore. Piesen Vysoko tam hore na Golgote mi pripada, ako keby niekto nasilu poskladal nejake slova aby sa to rymovalo,niektore si skratil aby sa zmestili do versa (a nazval ich basnickymi vyrazmi) a k tomu pridal melodiu, ktora vznikla spojenim 3-4 ludovych piesni. JKS157 ma trosku zastaraly text,ale podla mna velmi hodnotny a liturgicky vhodny. A nehovorte mi, ze mozete porovnavat melodiu JKS157 s Vysoko tam hore. Ved to je zlato a hnoj Very Happy Very Happy
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
FrantisekBujko
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 12. 01. 2009
Príspevky: 223
Bydlisko: Nižný Hrabovec

PríspevokZaslal: 20 03, 2010, 20:39    Predmet: Odpovedať s citátom

Kolega,mohol by si sa vo vyjadreniach krotiť.Možno si si to neuvedomil ale vyjadril si sa tak ako keby tí ľudia čo spievajú túto pieseň ( a určite zbožne )na krížových cestách,na omši a neviem kde ešte,kydali na kríž hnoj.Už je nenormálne ,ako sa tu poniektorí vyjadrujete.
Chcel by som poprosiť administrátora,aby túto tému uzamkol.Nevedie to k ničomu.Ďakujem.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
FilipBaltes
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 01. 02. 2008
Príspevky: 118
Bydlisko: Sokoľany

PríspevokZaslal: 20 03, 2010, 20:54    Predmet: Odpovedať s citátom

Neznasam ked sa vyjadrenia prekrucaju podla aktualnej nalady daneho cloveka. Precitajte si to este raz ked budete trochu pokojnejsi. S tym zlatom a hnojom som to myslel ako prirovnanie, aby som lepsie vyjadril svoj nazor na odlisnost melodie tychto piesni. A vy mi tu pisete ze kydam hnoj na kriz. Question Naucte sa citat!
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
FrantisekBujko
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 12. 01. 2009
Príspevky: 223
Bydlisko: Nižný Hrabovec

PríspevokZaslal: 20 03, 2010, 22:53    Predmet: Odpovedať s citátom

Vážený pane,
čítať viem.Treba naozaj niekedy zvážiť vhodnosť slov.K fóru som sadal absolútne pokojný,až to slovo v príspevku ma rozhodilo.Dalo sa to vyjadriť aj ináč napr. ako nebo a zem ,alebo čierna a biela....ale ponížiť pieseň ktorá sa predsa len spieva v kostoloch, na úroveň hnoja,tak to je už vrchol.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
FilipBaltes
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 01. 02. 2008
Príspevky: 118
Bydlisko: Sokoľany

PríspevokZaslal: 20 03, 2010, 23:03    Predmet: Odpovedať s citátom

Tak vy by ste to vyjadrili ako nebo a zem, ja som to vyjadril takto. Kazdy ma svoj nazor. A OPAKUJEM: nedavam tu piesen na uroven hnoja,bolo to prirovnanie, ktorym som chcel poukazat na rozdiel medzi tymi piesnami. A uz sa viac nebudem opakovat. Ked sa vam to slovo nepaci, tak to necitajte.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
AlbertSobek
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 08. 02. 2009
Príspevky: 237
Bydlisko: Hertník

PríspevokZaslal: 21 03, 2010, 0:10    Predmet: Odpovedať s citátom

Filip Baltes napísal:
157 je uzasna piesen, neporovnatelna s Vysoko tam hore. Piesen Vysoko tam hore na Golgote mi pripada, ako keby niekto nasilu poskladal nejake slova aby sa to rymovalo,niektore si skratil aby sa zmestili do versa(a nazval ich basnickymi vyrazmi) a k tomu pridal melodiu, ktora vznikla spojenim 3-4 ludovych piesni. JKS157 ma trosku zastaraly text,ale podla mna velmi hodnotny a liturgicky vhodny. A nehovorte mi, ze mozete porovnavat melodiu JKS157 s Vysoko tam hore. Ved to je zlato a hnoj Very Happy Very Happy


Organista Baltes!

Môžete uviesť tie 3-4 ľudové piesne ktorých spojením uvedená pieseň ľudovej zbožnosti vznikla?
A vaše prirovnanie v závere je drzosťou najhrubšieho zrna. A že ste to mysleli posmešne, svedčia smejúci sa smajlíci za "prirovnaním". Prílišna bujarosť zvlášť v pôstnom čase nesvedčí.
To je zase môj názor.
Pieseň "Vysoko tam" sa predsa nespieva pri liturgii sv. omše, ale napr. po kríž.ceste, pôstnych kázňach a pobožnostiach popoludní a pod.
Skúste skomponovať "z niekoľkých ľudových piesní" zaujímavú melódiu, "nasilu poskladajte nejake slova aby sa to rymovalo,niektore si skraťte aby sa zmestili do versa" a dajte do pokladničky alebo zašlite priamo LK na schválenie. Pre vás to bude malina.

Albert

P.S.
Mimochodom ste organistom v kláštornom kostole a ja som túto pieseň ešte za totality
dostal od prenasledovaných sestričiek, ktorým bola posilou a ktoré si ju opisovali na preklepovom papieri iste nie preto že to bol ....
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
Fero
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 19. 10. 2006
Príspevky: 1110
Bydlisko: Prešov

PríspevokZaslal: 21 03, 2010, 8:26    Predmet: Odpovedať s citátom

Teraz nechcem podpichovať, ale dostalo sa mi do ruky "vianočné ordinárium", ktoré spôsobom spájania niekoľkých piesni naozaj vzniklo. Je to rytmicky aj hudbobný otras...

Pieseň Vysoko tam hore na Golgote k hnoju prirovnávať nebudem, zastávam však názor, že v dnešnej liturgii nemá miesto a veľa vzdelaných ľudí, ktorí vyučujú hudbu a pôsobia na profesionálnej úrovni ju inak ako gýč nenazve. Pokiaľ si to spievajú ľudia sami, napr. pri pôstnych spevoch pri krížoch po dedine, (to sa u nás ešte praktizuje) je to v poriadku. A piesne ako 166 (seba dal za teba, čo mal viac dať), 157 - trochu patetický text, ale po úprave veľmi hodnotný a úžasná melódia, 150b - melódia a text naozaj korešpondujú, ako aj mnohé iné sú pokladom v JKS.
_________________
František Marcin
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra organisti.sk » Notový materiál Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3  Ďalší
Strana 2 z 3

 
Prejdi na:  
Nemôžete odosielať novú správu do tohto fóra
Nemôžete odpovedať na správu v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete hlasovať v tomto fóre

Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
iCGstation v1.0 Template By Ray © 2003, 2004 iOptional -- Ported for PHP-Nuke by nukemods.com
organisti.sk
administrátori: Martin Bako - organy/organológia, Martin Puhovich - Spoločnosť priateľov organov, Rastislav Podpera - teória liturgickej hudby, Marek Klein, Matej Kubeš - technická správa serveru © 2005-2013.

Ad maiorem Dei gloriam!
Odber článkov: rss-091.xml, rss-092.xml, rss-20.xml or atom.xml
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. All Rights Reserved.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.15 sekúnd