Home
Úvodná stránka
Vyhľadávanie
Vyhľadávanie
Forums
Fórum
Your Account
Váš účet
Navigačné menu



Kto je online
Momentálne je 316 návštevník(ov) a 0 člen(ov) online.

Ste anonymný užívateľ. Môžete sa zdarma zaregistrovať tu


Fórum

organisti.sk :: Zobraziť tému - keď organ hnevá ...
FAQ
FAQ
Hľadať
Hľadať
Zoznam užívateľov
Zoznam užívateľov
užívateľské skupiny
užívateľské skupiny
Nastavenie
Nastavenie
Prihlásenie
Prihlásenie
Súkromné správy
Súkromné správy
Obsah fóra organisti.sk » Rôzne témy - nezaradené

odoslať novú tému   Odpovedať na tému
keď organ hnevá ... Choď na stránku 1, 2  Ďalší
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
dankajakubcova
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 10. 02. 2007
Príspevky: 107
Bydlisko: Pohorelá

PríspevokZaslal: 08 04, 2010, 6:33    Predmet: keď organ hnevá ... Odpovedať s citátom

Kolegovia, prosím vás o radu. Je vás tu viac, ktorí sa naozaj vyznáte...
Ke´d prichádzajú veľké sviatky (Vianoce, Veľká noc), prichádza pre mňa stresujúce obdobie. Organ začína hnevať.
V kostole sa zhromažďuje veľa ľudí, je asi väčšia vlhkosť a od offertória sa začína pre mňa nočná mora. Organ sa "zasekne" - teda tón zostane hrať a
hrá a hrá až do zbláznenia - ťukám naň jemne, prosím ho, hromžím na neho - nedá si povedať. Všetko vypnem, zapnem, niekedy prestane, niekedy nie.
Môže to spôsobovať nadmerná vlhkosť, ktorá sa zráža v píšťalách? Ináč organ ide na to dosť prefíkane - vždy sa "zasekne" iný tón...(Spojek sa v tomto období nedá ani dotknúť)
Viete si predstaviť, ako sa pri tom trápim. Embarassed
Vopred ďakujem za každú radu.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
josta
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 11. 01. 2008
Príspevky: 296
Bydlisko: Radošovce,Vieska

PríspevokZaslal: 08 04, 2010, 6:50    Predmet: Odpovedať s citátom

Škoda, že ti nedokážem poradiť - aspoň ti poprajem úprimnú sústrasť. Very Happy
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
FrantisekBujko
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 12. 01. 2009
Príspevky: 223
Bydlisko: Nižný Hrabovec

PríspevokZaslal: 08 04, 2010, 8:31    Predmet: Re: keď organ hnevá ... Odpovedať s citátom

jakdanka napísal:
Organ sa "zasekne" - teda tón zostane hrať a
hrá a hrá až do zbláznenia - ťukám naň jemne, prosím ho, hromžím na neho - nedá si povedať.


A skúšala si do neho kopnúť? Alebo treba mať poruke sekeru. Very Happy

Ale teraz vážne.Môžem Ťa potešiť akurát v tom ,že nie si sama, kto má takéto problémy.
Chápem všetkých zastancov kráľovkého nástroja ku ktorým určite patrím aj ja,že sa snažia o zachovanie píšťalového organa v kostoloch,no verím tomu, že veľmi rýchlo by sa spamätali,keby mali odohrať takéto slávnotné sv. omše s množstvom ľudí na starých červotočom zožratých haraburdach a prerobených nepodarkoch, kde vám začne hrať hocičo,hocikedy,hocikde...
A po omši vás môže rovno zobrať záchranka.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PeterMedek
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 01. 09. 2007
Príspevky: 52
Bydlisko: Bojná

PríspevokZaslal: 08 04, 2010, 9:02    Predmet: Odpovedať s citátom

U nás je organ v poriadku, hnevá vždy počas sviatkov boží ľud. Akosi nevie pochopiť, že "chór" v kostole je miesto vyhradené chrámovému zboru a nie pár chlapom, ktorý akoby mali toto miesto predplatené. A keď si nemôžu pomôcť, tak počas procesie na Veľkonočnú Vigíliu nadávajú na organistu.
Prepáčte, že som odbočil od témy.
Všetkých Vás pozdravujem.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Bismarck
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 03. 01. 2008
Príspevky: 289

PríspevokZaslal: 08 04, 2010, 10:53    Predmet: re Odpovedať s citátom

Citácia:
Môže to spôsobovať nadmerná vlhkosť


Áno môže. Mám podobný problém a už sa to rieši. Závisí však či máš mechaniku alebo pneumatiku, u mechaniky by som ti mohol dať zopár indícii ako by to bolo možné odstrániť, ale nezaručujem na 100 perc.

keď chceš napíš ss
_________________
Michal Bisaha-exorganista
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Fero
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 19. 10. 2006
Príspevky: 1110
Bydlisko: Prešov

PríspevokZaslal: 08 04, 2010, 11:23    Predmet: Odpovedať s citátom

kolega hovoril o spojkách - tipujem to na pneumatiku - tam robia väčšie problémy. Závisí to od viacerých faktorov, pokiaľ hráš na výpustke, tak je už totálne zrelá na generálku. Pokiaľ hráš na tlakovej pneumatike, tak problém môže byť v samotných spojkách (áno, membránové spojky dokážu narobiť nepríjemnosti práve vtedy, keď sú vypnuté), alebo vo ventilovej komore pod klaviatúrou. V každom prípade nástroj zrelý na generálku. Vlhkosť tieto veci samozrejme ovplyvňuje, avšak je to známka veľkých netesností.

Na záver: zástancovia píšťalových organov: všetci dobre vieme, že pokiaľ by sa každému organu venovala primeraná starostlivosť, tak by to u nás vyzeralo inak. Riešením nie je poukazovať na nevyspytateľnosť organa, ale zjednať nápravu. Tvorcu tejto témy chápem, ale presná odpoveď nie je možná, pretože zadanie bolo postavené asi tak: nesvieti mi lapma pred domom, kde je chyba?
_________________
František Marcin
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
AlbertSobek
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 08. 02. 2009
Príspevky: 237
Bydlisko: Hertník

PríspevokZaslal: 08 04, 2010, 12:03    Predmet: Re: keď organ hnevá ... Odpovedať s citátom

jakdanka napísal:
Kolegovia, prosím vás o radu. Je vás tu viac, ktorí sa naozaj vyznáte...
Ke´d prichádzajú veľké sviatky (Vianoce, Veľká noc), prichádza pre mňa stresujúce obdobie. Organ začína hnevať.
V kostole sa zhromažďuje veľa ľudí, je asi väčšia vlhkosť a od offertória sa začína pre mňa nočná mora. Organ sa "zasekne" - teda tón zostane hrať a
hrá a hrá až do zbláznenia - ťukám naň jemne, prosím ho, hromžím na neho - nedá si povedať. Všetko vypnem, zapnem, niekedy prestane, niekedy nie.
Môže to spôsobovať nadmerná vlhkosť, ktorá sa zráža v píšťalách? Ináč organ ide na to dosť prefíkane - vždy sa "zasekne" iný tón...(Spojek sa v tomto období nedá ani dotknúť)
Viete si predstaviť, ako sa pri tom trápim. Embarassed
Vopred ďakujem za každú radu.


Svojho času som mal podobný problém. Príčina bola v tom, že ventilátor bol umiestnený mimo organa (vo veži resp. v podkroví nad organom). Po preložení ventilátora do organa, problémy boli len sporadické. Celkom vymizli až po generálnej oprave organa(pretesnenie, výmena mieškov a pod.)
Odporúčam poradu s odborníkom na mieste a prehliadku organa minimálne 1x ročne.

Albert
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
MarianFedor
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 15. 04. 2008
Príspevky: 426
Bydlisko: 48°46.16 22°5.1

PríspevokZaslal: 08 04, 2010, 14:12    Predmet: Odpovedať s citátom

Ja som mal podobny problem, mame vypustny hraci stol, mne to sposobovala netesnost, lebo plst a koža na ventiloch v hr. stole bola opotrebena a nie vždy to dobre privrelo, najviac problemov to robilo tiez cez sviatky ked pri velkom upratovani alebo ked zasvietilo slnko prevetrali kostol prievanom ked pootvarali vsetko co sa da...Dalsi problem ako kolega vyssie uvedeneom prispevku duchadlo na povale...ale to nema nejak nikto ochotu mi pomoct premiestnit a sam to vzhladom na hmotnost , velkost a zly pristup sam nedokazem...

Asobek: Este sa ta opytam, ked ste premiestnili ventilator k organu nezvysila sa hlucnost?
_________________
Elektrikár čo fušuje organistom do remesla vo Fekišovciach (okr. Sobrance), a Zavadke (okr. Michalovce)
http://ubrez.fara.sk/
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
Fero
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 19. 10. 2006
Príspevky: 1110
Bydlisko: Prešov

PríspevokZaslal: 08 04, 2010, 15:22    Predmet: Re: keď organ hnevá ... Odpovedať s citátom

asobek napísal:
Odporúčam poradu s odborníkom na mieste a prehliadku organa minimálne 1x ročne.

Albert


Tu len upozorniť, že samozrejme, závisí od organára, od rozsahu prác pri GO, ale pokiaľ je organ opravený kvalitne, a nepôsobia tam iné faktory, ako napr. mole, červotoč, živelné udalosti a pod, je u malých a stredne veľkých organoch prehliadka viac ako raz ročne zbytočná.
_________________
František Marcin
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
AlbertSobek
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 08. 02. 2009
Príspevky: 237
Bydlisko: Hertník

PríspevokZaslal: 08 04, 2010, 19:26    Predmet: Odpovedať s citátom

djmayo napísal:

Asobek: Este sa ta opytam, ked ste premiestnili ventilator k organu nezvysila sa hlucnost?


Správna otázka!
Predtým tam bol motor duchadla nejaký "šrotovník", ale po zakupení ventilátora fy Laukhuff je všetko o.k. Vrelo odporúčam, menšiu kvalitu radšej nedávať.
Na premiestnenie odporúčam organára.

Albert
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
FrantisekBujko
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 12. 01. 2009
Príspevky: 223
Bydlisko: Nižný Hrabovec

PríspevokZaslal: 08 04, 2010, 20:34    Predmet: Odpovedať s citátom

Chcel by som sa Ťa spýtať ,že ktorého organára,ak máš samozrejme skúsenosť.Samozrejme aby mi vedel vypočítať aké duchadlo ( vraj je to správny názov ) potrebujem k nášmu organu.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
AlbertSobek
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 08. 02. 2009
Príspevky: 237
Bydlisko: Hertník

PríspevokZaslal: 08 04, 2010, 20:49    Predmet: Odpovedať s citátom

Fero3 napísal:
Chcel by som sa Ťa spýtať ,že ktorého organára,ak máš samozrejme skúsenosť.Samozrejme aby mi vedel vypočítať aké duchadlo ( vraj je to správny názov ) potrebujem k nášmu organu.


Po dobrých skúsenostiach odporúčam fy Bies Poprad.

Albert
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
MarianFedor
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 15. 04. 2008
Príspevky: 426
Bydlisko: 48°46.16 22°5.1

PríspevokZaslal: 08 04, 2010, 23:10    Predmet: Odpovedať s citátom

Spocitat duchadlo som sa dozvedel ze nie je az taky problem. Rozpraval som na tu temu s organarmi a staci poznat objem mecha - da sa odmerat (Širka(m)*Dlžka(m)*Zdvih(m) objem potom vide v m3). Po uzavreti privodu vzduchu (nestaci iba vypnut motor lebo ten dobieha), zapnut vsetky registre a spojky, stlacit akord napr c-dur vsetkymi prstami oboch ruk+ v pedaly C+E a zmerat cas (v sekundach) za aky sa spotrebuje vzduch, t.j. poklesne ton. Potom sa urci prietok vzduchu v m3/min nasledovne (objem/cas)/60 ... tento udaj je uvadzany na kazdom duchadle ako "Wind-leistung", alebo "Wind-production". Takisto treba vziat do uvahy tlak s akym pracuje organ ten sa da odmerat v mm vodneho stlpca a tak to je aj uvcadzane v katalogoch.

http://www.laukhuff.de/images/stories/downloads/katalog/6.pdf
V katalogu od laukhuffa je aj uvedene pre priblizne aky pocet registrov duchadlo staci, ak vsak organ obsahuje sub ci superspojku tak to treba delit cca 1,5 ak ma superspojku a ak ma aj sub aj super tak 2...

No my mame teraz srotovnik (duchadlo s kovacskej dielne) na origos vetrak nie su peniaze...preto vaham s prekladkou...
_________________
Elektrikár čo fušuje organistom do remesla vo Fekišovciach (okr. Sobrance), a Zavadke (okr. Michalovce)
http://ubrez.fara.sk/
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
JozefVrabel
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 25. 09. 2006
Príspevky: 50
Bydlisko: Pružina 358

PríspevokZaslal: 10 04, 2010, 10:45    Predmet: Re: keď organ hnevá ... Odpovedať s citátom

jakdanka napísal:
Kolegovia, prosím vás o radu. Je vás tu viac, ktorí sa naozaj vyznáte...
Ke´d prichádzajú veľké sviatky (Vianoce, Veľká noc), prichádza pre mňa stresujúce obdobie. Organ začína hnevať.
V kostole sa zhromažďuje veľa ľudí, je asi väčšia vlhkosť a od offertória sa začína pre mňa nočná mora. Organ sa "zasekne" - teda tón zostane hrať a
hrá a hrá až do zbláznenia - ťukám naň jemne, prosím ho, hromžím na neho - nedá si povedať. Všetko vypnem, zapnem, niekedy prestane, niekedy nie.
Môže to spôsobovať nadmerná vlhkosť, ktorá sa zráža v píšťalách? Ináč organ ide na to dosť prefíkane - vždy sa "zasekne" iný tón...(Spojek sa v tomto období nedá ani dotknúť)
Viete si predstaviť, ako sa pri tom trápim. Embarassed
Vopred ďakujem za každú radu.


Odporúčam informovať o tom kňaza. Podstatné je o tom hovoriť, veď predsa nedá sa hrať na poruchovom nástroji.V spolupráci s kňazom je potrebné skontaktovať dobrého organára, príp. viacerých a vybrať si vyhovujúcu cenovú a technickú ponukuna opravu organa či už GO aĺebo tak, aby bol organ ako tak v poriadku, teda odstrániť najväčšie poruchy. Osloviť sponzorov v obci, vyhlásiť zbierku..., príp. šetriť vo farmosti, povedzme 1 rok, euro k euru a bude to.....
Prajem veľa šťastia...
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Fero
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 19. 10. 2006
Príspevky: 1110
Bydlisko: Prešov

PríspevokZaslal: 10 04, 2010, 18:09    Predmet: Odpovedať s citátom

Z vlastnej skúsenosti však môžem povedať, že sú nástroje, kde sa najväčšie poruchy nedajú odstrániť, lebo ich stav je na hranici existencie. Naposledy v jednej farnosti ma zavolali, aby som im pomohol organ ako tak oživiť, že zopár tónov nehrá a ďalšie zasa visia. Stav nástroja bol však taký, že keď sme prinútili tón zahrať, tak hral aj vtedy, pokiaľ sa stlačili susedné klávesy. Ak organár zanedbá stavbu nástroja, resp. jeho opravu, alebo podcení materiál, tak niečo také ako odstránenie "najväčších" porúch sa nedá bez komplexnej opravy zrealizovať.
_________________
František Marcin
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra organisti.sk » Rôzne témy - nezaradené Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku 1, 2  Ďalší
Strana 1 z 2

 
Prejdi na:  
Nemôžete odosielať novú správu do tohto fóra
Nemôžete odpovedať na správu v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete hlasovať v tomto fóre

Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
iCGstation v1.0 Template By Ray © 2003, 2004 iOptional -- Ported for PHP-Nuke by nukemods.com
organisti.sk
administrátori: Martin Bako - organy/organológia, Martin Puhovich - Spoločnosť priateľov organov, Rastislav Podpera - teória liturgickej hudby, Marek Klein, Matej Kubeš - technická správa serveru © 2005-2013.

Ad maiorem Dei gloriam!
Odber článkov: rss-091.xml, rss-092.xml, rss-20.xml or atom.xml
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. All Rights Reserved.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.17 sekúnd