Home
Úvodná stránka
Vyhľadávanie
Vyhľadávanie
Forums
Fórum
Your Account
Váš účet
Navigačné menu



Kto je online
Momentálne je 636 návštevník(ov) a 0 člen(ov) online.

Ste anonymný užívateľ. Môžete sa zdarma zaregistrovať tu


Fórum

organisti.sk :: Zobraziť tému - Piesne na želanie / Hráme jubilantom ?
FAQ
FAQ
Hľadať
Hľadať
Zoznam užívateľov
Zoznam užívateľov
užívateľské skupiny
užívateľské skupiny
Nastavenie
Nastavenie
Prihlásenie
Prihlásenie
Súkromné správy
Súkromné správy
Obsah fóra organisti.sk » Prax - Čo hráme/spievame?

odoslať novú tému   Odpovedať na tému
Piesne na želanie / Hráme jubilantom ? Choď na stránku 1, 2, 3  Ďalší
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
JozefTimulak
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 28. 01. 2007
Príspevky: 810
Bydlisko: Čaňa

PríspevokZaslal: 12 04, 2010, 9:20    Predmet: Piesne na želanie / Hráme jubilantom ? Odpovedať s citátom

Priatelia, kolegovia!

Rád by som poznal váš názor na situácie, kedy si veriaci pri niektorých príležitostiach žiadajú určité piesne. Napr.:

- sviatok Bohorodičky: offertórium JKS 90
- Veľkonočná nedeľa: JKS 210
- výročné omše: prijímanie JKS 280 a záver JKS 475

Včera mi jedna pani povedala, že na výročnú omšu je JKS 475 predpísaná. Na to som jej povedal, že určite predpísaná nie je a cez Veľkú noc ju hrať nebudem. Pani sa nahnevala a uzavrela debatu s tým, že určite predpísaná je, lebo "še hrala furt".

Otázka znie, či sa podobnými "požiadavkami" stretávate aj vy a ako to riešite.
_________________
Jozef Timuľák
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
michal62
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 23. 01. 2007
Príspevky: 55
Bydlisko: Dubovce pri Skalici

PríspevokZaslal: 12 04, 2010, 11:37    Predmet: Odpovedať s citátom

Ak je pieseň vhodná k danej liturgii, resp. uznám, že taká je, tak ju nemám problém zahrať aj na želanie jubilantom Smile

problém nastáva vtedy,
ak ľudia chcú spievať inak, ako mám v notách, že ju chcú spievať na starobylé nápevy (trávnice),
alebo mám o tej piesni inú predstavu, čo sa týka nádychov alebo zhudobnenia,
alebo ak ju ju nakoniec spievam len ja sám.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
stefek
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 29. 05. 2008
Príspevky: 185
Bydlisko: Nová Ľubovňa

PríspevokZaslal: 12 04, 2010, 12:49    Predmet: Odpovedať s citátom

alebo ak ju ju nakoniec spievam len ja sám.[/quote]


mat solo... to som mal viackrat, kedy som dal tmavocervena ruza a ludia mmi nespievalli, lebo nepoznaju slova, napriek tomu mi vsak vraveli, ze ju vedia
_________________
organista v Novej Ľubovni(sčasti v Levoči)
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Peter Vymazal
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 25. 01. 2007
Príspevky: 1699
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: 12 04, 2010, 14:23    Predmet: Odpovedať s citátom

organista má hrať to, čo sa má hrať, a nie to, čo sa chce hrať...
_________________
Peter Vymazal
www.organista.wbl.sk
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
michal62
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 23. 01. 2007
Príspevky: 55
Bydlisko: Dubovce pri Skalici

PríspevokZaslal: 12 04, 2010, 17:34    Predmet: Odpovedať s citátom

Peter Vymazal napísal:
organista má hrať to, čo sa má hrať, a nie to, čo sa chce hrať...


čo nie je zakázané, je dovolené,

hrať sa môže všetko primerane danej príležitosti a časti omši, ak nie je výslovne predpísané niečo iné

ľud je jedným z podnetov organistu pri výbere vhodnej piesne
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Pampeliska
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 21. 12. 2007
Príspevky: 40
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: 12 04, 2010, 22:30    Predmet: Odpovedať s citátom

dovolim si povedat moj nazor. mne to pride ako keby je sväta omsa relacia na lumene - piesne na zelanie...kvoli tomu ze je napr. omsa obetovana za nich pri ich jubileu neznamena ze mozu hovorit do "playlistu"
_________________
Mária Macáková, už ne-organistka, Bratislava - Petržalka
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu ICQ
AlbertSobek
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 08. 02. 2009
Príspevky: 237
Bydlisko: Hertník

PríspevokZaslal: 13 04, 2010, 11:25    Predmet: Odpovedať s citátom

Peter Vymazal napísal:
organista má hrať to, čo sa má hrať, a nie to, čo sa chce hrať...


Je to veľmi správne povedané.
Ani texty a rubriky sv.omše sa neprispôsobujú želaniu veriacich. Svoj "ľud Boží" musíme o tom trpezlivo poučovať a na tom trvať. Chce to len svoj čas.

Albert
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
AlbertSobek
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 08. 02. 2009
Príspevky: 237
Bydlisko: Hertník

PríspevokZaslal: 13 04, 2010, 22:15    Predmet: Odpovedať s citátom

[quote="Frantisek Beer
Nie je nič horšie, než to, čo sa bežne stáva - v postnej kázni kňaz rozpráva o tom, že post nie je o krvi, o smrti a o mukách, ale je o tom, že Kristus nám dáva novú nádej. A čo sa stane počas offetória ? Bezradný organista nemá na výber a hrá pieseň z JKS s textom, ktorý úplne neguje to, čo práve kňaz povedal.

.[/b][/quote]

To potom skutočne nie je nič horšie. Aby sme vyhoveli "myšlienkovej konštrukcii" pôstneho kazateľa, tak odstráňme v pôstnom čase pobožnosti Krížovej cesty, modlitbu bolestného ruženca, Litánie o presv.Krvi a aj spev Pašii, lebo predsa to všetko je o krvi, smrti a mukách Spasiteľa, ktorý nás za takú cenu spasil. (A nám "moderným, mladým ľuďom to predsa zneje nepríjemne, aká bolesť? bŕŕŕ, máme anestézu, tabletky...)
Myslím, že sme na veľmi tenkom ľade ak kážeme tak ako je to hore uvedené.
Bez Kristovej krvi, smrti a múk, by sme nemali novú nádej. On skutočne trpel a nie akože.
Preto potom väčšina piesní JKS nám nevyhovuje, lebo to neradi počúvame. Naši predkovia a aj maestro Schneider Trnavský verili, že Kristus skutočne trpel, aby sme mohli mať novú nádej.
Väčšina anglosaských chvál mi tiež pripadá takto bezproblémovo: Sláva, chvála, jasaj, plesaj, znej, teš sa, žije... To zodpovedá aj štýlu života moderného človeka.
Ale predsa naďalej sú nemocní a nemocnice, v nich bolesť,utrpenie,krv a smrťˇ. Po nej súd, atď. (viď Evanjelia). Nestrkajme hlavu do piesku.
Veru načim dobre, odborne a poctivo "popracovať" na novom Spevníku.
Myslím, že tu je jadro problému. A ty organista včúl buď múdry a rozhoduj sa dennodenne čo hrať.

Albert
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
Fero
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 19. 10. 2006
Príspevky: 1110
Bydlisko: Prešov

PríspevokZaslal: 14 04, 2010, 0:16    Predmet: Odpovedať s citátom

To je náš slovenský extrémizmus. Je pôst, tak budeme hrať len o utrpení. Na Vianoce len o oslíkoch. Je potrebné si uvedomiť, ako sa orientujú texty sv. omše a nie zaklincovať omšu s kázňou o polepšení človeka piesňou Kresťania nariekajte. Na popolcovú stredu sú akékoľvek spevy o utrpení maximálne nevhodné. Hlavná myšlienka je kajať sa a veriť evanjeliu a uvedomiť si vlastnú pominuteľnosť. Hlavné, že si cez prijímanie zaspievame 142, alebo niečo vyslovene od témy sv. omše.

Antifóny sú ťažko použiteľné, ale cez pôst som cca 4 zaviedol. Len ich treba častejšie spievať a ide to. Samozrejme - treba vedieť vybrať.

Nikto tu nepopiera to, že Kristus trpel. Ide však o to, že ľudia tieto piesne skôr precítia ako "jój, toten Kristus, to bidňatko, jak ho strapeli", ale už väčšina si neuvedomí zmysel jeho konania. Omnoho trefnejšie sú slová antifóny: Božie kráľovstvo je blízko, zanechajme hriech a verme slovu Pána.
_________________
František Marcin
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
dankajakubcova
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 10. 02. 2007
Príspevky: 107
Bydlisko: Pohorelá

PríspevokZaslal: 14 04, 2010, 6:39    Predmet: Odpovedať s citátom

Antifóny sú ťažko použiteľné, ale cez pôst som cca 4 zaviedol. Len ich treba častejšie spievať a ide to. Samozrejme - treba vedieť vybrať.

.[/quote]


Kolegovci, antifóny sú vynikajúco použiteľné - len nie všetky. Spievame ich už asi siedmy rok. Máme ich "živých okolo 50. Teraz už nepotrebujeme na ne ani "debilníček" s textom. A priala by som Vám zažiť ten rozdiel, keď sa spieva pieseň z JKS ( a mňa teda naozaj nikto nemôže obviniť, že nemám rada piesne z JKS) a potom príde antifóna- napr. to bolo teraz na veľkonočný pondelok - Znie vďaky hlas, ty si Mesiáš pravý, tak všetkých spas, čo pri tebe stáli. Kostolom sa rozľahol priam hmatateľný Boží pokoj.To treba zažiť.
Alebo 2. veľkonočná nedeľa a pieseň Aleluja, cirkev spieva - nádherne dopovedala to, čo začaloˇčítanie, pokračovalo v Evanjeliu. A potom znovu antifóna - Bol som mrtvy a hľa žijem na veky vekov ...
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
AlbertSobek
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 08. 02. 2009
Príspevky: 237
Bydlisko: Hertník

PríspevokZaslal: 14 04, 2010, 11:43    Predmet: Odpovedať s citátom

Fero napísal:
To je náš slovenský extrémizmus. Je pôst, tak budeme hrať len o utrpení. Na Vianoce len o oslíkoch. Je potrebné si uvedomiť, ako sa orientujú texty sv. omše a nie zaklincovať omšu s kázňou o polepšení človeka piesňou Kresťania nariekajte. Na popolcovú stredu sú akékoľvek spevy o utrpení maximálne nevhodné. Hlavná myšlienka je kajať sa a veriť evanjeliu a uvedomiť si vlastnú pominuteľnosť. Hlavné, že si cez prijímanie zaspievame 142, alebo niečo vyslovene od témy sv. omše.

Antifóny sú ťažko použiteľné, ale cez pôst som cca 4 zaviedol. Len ich treba častejšie spievať a ide to. Samozrejme - treba vedieť vybrať.

Nikto tu nepopiera to, že Kristus trpel. Ide však o to, že ľudia tieto piesne skôr precítia ako "jój, toten Kristus, to bidňatko, jak ho strapeli", ale už väčšina si neuvedomí zmysel jeho konania. Omnoho trefnejšie sú slová antifóny: Božie kráľovstvo je blízko, zanechajme hriech a verme slovu Pána.


Nevšimol som si aby tu niekto bol spomínal, že na Popolec spieva a hrá JKS 142, 148.
Direktórium odporúča JKS 123,125 (122) a na prijímanie JKS 264. Azda u Vás sa to takto praktizuje?
Takisto si nemyslím, že "väčšina si neuvedomí zmysel jeho konania," keď spieva piesne o Kristovom utrpení.
Napr. omšový Spev na prijímanie v piatok po 5.pôstnej nedeli zneje takto: "Ježiš vzal naše hriechy vo svojom tele na kríž, aby sme odumreli hriechu a žili spravodlivo; jeho krvavé rany nás uzdravili."
A Direktórium hovorí:"Vo Veľkom týždni sv.Cirkev slávi tajomstvá spásy, ktoré uskutočnil Kristus v posledných dňoch svojho života, počnúc vstupom do Jeruzalema." A všetci vieme čo sa s ním dialo od Kvetnej nedele. (jak ho strapeli). Do pôstneho obdobia patria aj antifóny aj piesne o utrpení.
Nevydávajme svoje domnienky za skutočnosť, nepodceňujme a nemýľme iných.

Albert
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
JozefTimulak
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 28. 01. 2007
Príspevky: 810
Bydlisko: Čaňa

PríspevokZaslal: 14 04, 2010, 13:50    Predmet: Odpovedať s citátom

Trochu sme sa vrátili do pôstu, ale nevadí. Vlastne by ma hlavne zaujímalo to, že ak príde babka a povie:

"Jožku, ta neška je vyročna omša za mojeho Pištu, ta nezapomni 475 na koncu." a ja jej ju zahrám... A potom o týždeň príde iná a opäť toto žiada a ja opäť zahrám. Prejde to do štádia, že 475 sa stane štandardom na každej výročnej omši a vyvrcholí to tým, že ľudia žijú v tom, že 475 je dokonca predpísaná a keď ju organista nehrá, tak pohorší pol dediny.

Problém je aj v tom, že ak je cez týždeň 5 omší a z toho 3 sú výročné, tak mám 3x hrať 475 lebo ľudia chcú?

Ak zase na jednej omši zahrám 475, na ďalšej dám mariánsku, tak to babky berú ako urážku, že "Ta Marči zabavel a mne ne. Ta co naša rodzina horša?" Alebo zahrám pozitívnejšiu 468, tak je to podobné, že prečo tým 475 a hentým "len" 468.

Ide o to, že organista sa snaží mať aj dobré vzťahy aj nehrať bludy, ale potom sa to zvrhne do extrému a babky si začnú pískať, čo máme hrať. Tota nemá rada 270, hentej sa zas nepáči 241 a keď je detská omša, tak treba hrať čo najkratšie piesne, aby deťom nebolo dlho.

Veru, je ťažké - a asi najmä na dedinách - mať aj dobré vzťahy s veriacimi ale udržať si aj autoritu. Zvlášť ak je organista mladý chlapec/dievča, ktorého/ktorú všetci poznajú, zdravia si a tykajú mu.
_________________
Jozef Timuľák
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
PavolT
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 06. 09. 2008
Príspevky: 231
Bydlisko: PB

PríspevokZaslal: 14 04, 2010, 14:49    Predmet: Odpovedať s citátom

Keď organista nemá rozhodujúce slovo, je len taký ťuťko, čo lieta, kde sa mu zavelí.
Ja som rád, keď niekomu môžem zahrať na želanie, určite na tom nie je nič zlé, ale nemôže to byť vo veľkom rozpore s liturgiou a mojim štýlom.
Jednoducho, keď sa mi niečo nezdá, poviem: Nie!
Je už len na ľuďoch či sa zachovajú ako inteligentní, alebo sa urazia ako hlupáci.
Moja rada: Hrajte na želanie, predsa ste tam pre ľudí, ale nezabudnite kde sú hranice, ktoré si sami určíte.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
dankajakubcova
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 10. 02. 2007
Príspevky: 107
Bydlisko: Pohorelá

PríspevokZaslal: 15 04, 2010, 6:43    Predmet: Odpovedať s citátom

Kolegovci, prosím, odpovedzte mi, to sa spomínané piesne musia hrať na zádušnej omši?

My ich totiž zásadne hráme len na pohrebnej sv. omši - teda v deň pohrebu
nebožtíka - príp. ak bol spopolnený v deň ukladania popola do zeme.
Ak je obetovaná sv. omša za zomrelého - (40 dní po smrti, alebo má nejaké výročie a pod.) hrá sa "normálna" sv. omša , len v prosbách sa spomenie jeho meno.

Vďaka za odpoveď - človek sa celý život učí!
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
JozefTimulak
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 28. 01. 2007
Príspevky: 810
Bydlisko: Čaňa

PríspevokZaslal: 15 04, 2010, 9:03    Predmet: Odpovedať s citátom

Frantisek Beer napísal:
Jožku vadí Ti, že sa repertoár JKS obmedzí na to, že sa bude na konci každej zádušnej hrať JKS 475 ?

Vieš prečo mi to vadí, Ferku? Lebo sa mi tá pieseň sprotivila. A nielen kvoli tomu, že je veľmi tragická, ale najmä kvoli zadubenosti ľudí, ktorí vygenerujú veru "ta to muši byc predpisané, bo to še furt hralo".

Frantisek Beer napísal:
Alebo tento problém nebudeš musieť riešiť, lebo ak máte tak často zádušné vaša farnosť bude čoskoro prázdna Very Happy

Našťastie nie každý tyždeň je situácia taká, ale občas sa to stane. To už je na psychiku, lebo to stále prídu ľudia v čiernych oblekoch, pochmúrna atmosféra, slzy a ešte keď povedia: "Ta to bula šumná omša - tak sme sebe poplakali" tak to je vrchol. Pritom môže kňaz márne hovoriť o veľkonočnej nádeji, deti a mládež zostávajú vyhúkaní, čo sa deje a myslím, že takýmito "pochmúrnymi" a často žiaľ "kultúrnymi" udalosťami ich veľmi úspešne a efektívne odrádzame.

Myslím si, že naša viera by bola omnoho lákavejšia vtedy, keby sme na takých omšiach spievali veľkonočné alebo iné radostné piesne (viď ako radostne Bach napísal BWV643 - Alle menschen mussen sterben) a hovorilo by sa aj o tom, že ak sme obetovali najvyššiu Kristovu obetu za onú dušu a na sviatok všetkých verných zosnulých sme im pripísali odpustky, tak máme veriť, že sú už v nebi.
_________________
Jozef Timuľák
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra organisti.sk » Prax - Čo hráme/spievame? Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku 1, 2, 3  Ďalší
Strana 1 z 3

 
Prejdi na:  
Nemôžete odosielať novú správu do tohto fóra
Nemôžete odpovedať na správu v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete hlasovať v tomto fóre

Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
iCGstation v1.0 Template By Ray © 2003, 2004 iOptional -- Ported for PHP-Nuke by nukemods.com
organisti.sk
administrátori: Martin Bako - organy/organológia, Martin Puhovich - Spoločnosť priateľov organov, Rastislav Podpera - teória liturgickej hudby, Marek Klein, Matej Kubeš - technická správa serveru © 2005-2013.

Ad maiorem Dei gloriam!
Odber článkov: rss-091.xml, rss-092.xml, rss-20.xml or atom.xml
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. All Rights Reserved.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.16 sekúnd