Home
Úvodná stránka
Vyhľadávanie
Vyhľadávanie
Forums
Fórum
Your Account
Váš účet
Navigačné menu



Kto je online
Momentálne je 613 návštevník(ov) a 0 člen(ov) online.

Ste anonymný užívateľ. Môžete sa zdarma zaregistrovať tu


Fórum

organisti.sk :: Zobraziť tému - Piesne na želanie / Hráme jubilantom ?
FAQ
FAQ
Hľadať
Hľadať
Zoznam užívateľov
Zoznam užívateľov
užívateľské skupiny
užívateľské skupiny
Nastavenie
Nastavenie
Prihlásenie
Prihlásenie
Súkromné správy
Súkromné správy
Obsah fóra organisti.sk » Prax - Čo hráme/spievame?

odoslať novú tému   Odpovedať na tému
Piesne na želanie / Hráme jubilantom ? Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3  Ďalší
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
AlbertSobek
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 08. 02. 2009
Príspevky: 237
Bydlisko: Hertník

PríspevokZaslal: 15 04, 2010, 10:40    Predmet: Odpovedať s citátom

jakdanka napísal:
Kolegovci, prosím, odpovedzte mi, to sa spomínané piesne musia hrať na zádušnej omši?

My ich totiž zásadne hráme len na pohrebnej sv. omši - teda v deň pohrebu
nebožtíka - príp. ak bol spopolnený v deň ukladania popola do zeme.
Ak je obetovaná sv. omša za zomrelého - (40 dní po smrti, alebo má nejaké výročie a pod.) hrá sa "normálna" sv. omša , len v prosbách sa spomenie jeho meno.

Vďaka za odpoveď - človek sa celý život učí!


Aj ja takto postupujem. Prípadne na záver omše (po Anjel Pána) zaspievam zo zádušných k P.Máriii (JKS 464,465,470).

Albert
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
AlbertSobek
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 08. 02. 2009
Príspevky: 237
Bydlisko: Hertník

PríspevokZaslal: 15 04, 2010, 10:46    Predmet: Odpovedať s citátom

Joozi napísal:
"ak sme obetovali najvyššiu Kristovu obetu za onú dušu a na sviatok všetkých verných zosnulých sme im pripísali odpustky, tak máme veriť, že sú už v nebi."

Teoretický je to tak, ale skutočný stav vecí pozná len náš Pán, preto dávame odslúžiť sv. omšu aj viackrát.

Albert
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
AlbertSobek
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 08. 02. 2009
Príspevky: 237
Bydlisko: Hertník

PríspevokZaslal: 15 04, 2010, 11:25    Predmet: Odpovedať s citátom

joozi napísal:
To už je na psychiku, lebo to stále prídu ľudia v čiernych oblekoch, pochmúrna atmosféra, slzy a ešte keď povedia: "Ta to bula šumná omša - tak sme sebe poplakali" tak to je vrchol. Pritom môže kňaz márne hovoriť o veľkonočnej nádeji, deti a mládež zostávajú vyhúkaní, čo sa deje a myslím, že takýmito "pochmúrnymi" a často žiaľ "kultúrnymi" udalosťami ich veľmi úspešne a efektívne odrádzame.


Ono je to trošku zložitejšie.
V najnovšej knižke "Pohrebné obrady" sa uvádza:
Pri pohrebe svojich bratov a sestier majú kresťania vyjadriť svoju pevnú nádej na večný život. Zároveň však majú dbať na zmýšľanie svojich súčasníkov a na smútočné zvyky svojej krajiny. Nech vďačne prijímajú, čo je v rodinných tradíciach, v miestnych zvykoch dobré...(str.11).
...Pohrebné obrady dospelých sa vysluhujú zásadne v čiernej alebo fialovej farbe...(str.20,odsek 4.).
My organisti sme z viacerých pohrebov niekedy "otrlí", ale pre pozostalých je to jedinečná udalosť, niekedy traumatizujúca, musíme ich chápať. Sledujme napr. precítené prejavy smútku veriacich v dnešnom Poľsku. Oni predsa majú nádej vo večný život, ale ľudský faktor hrá svoju úlohu.

Albert
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
josta
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 11. 01. 2008
Príspevky: 296
Bydlisko: Radošovce,Vieska

PríspevokZaslal: 15 04, 2010, 13:07    Predmet: Odpovedať s citátom

...Pohrebné obrady dospelých sa vysluhujú zásadne v čiernej alebo fialovej farbe...(str.20,odsek 4.).


Minuký rok som sa zúčastnil v jeden den na dvoch pohreboch, na prvom pohrebe som hral- bolo velkonočné obdobie.
Na jednom mal biskup fialové rúcho a na druhom iný biskup mal biele.

Smile
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
dankajakubcova
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 10. 02. 2007
Príspevky: 107
Bydlisko: Pohorelá

PríspevokZaslal: 16 04, 2010, 7:03    Predmet: Odpovedať s citátom

Je síce pravda, že pohrebná sv. omša sa vysluhuje vo fialovej alebo čiernej farbe omšového rúcha, ale nižšie je uvedené:
na výslovné želanie pozostalých si celebrant môže obliecť rúcho bielej farby!
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
AlbertSobek
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 08. 02. 2009
Príspevky: 237
Bydlisko: Hertník

PríspevokZaslal: 16 04, 2010, 12:28    Predmet: Odpovedať s citátom

Áno, je to skutočne tak. Správna pripomienka.
(aj pohreb pokrstených detí sa vysluhuje v bielej farbe, alebo tiež keď si to výslovne želal zosnulý pred smrťou).

Albert
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
andrej
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 15. 08. 2007
Príspevky: 675
Bydlisko: Vrable

PríspevokZaslal: 16 04, 2010, 13:12    Predmet: Odpovedať s citátom

podľa mňa je pohreb v bielej farbe des lebo potom to tak vyzerá že dotyčný človek nemal žiadne hriechy. Jeden kňaz mi hovoril že mu prišli zahlásiť pohreb a pozostalí mu povedali že si prajú aby bol v čiernom že všetci ľudia sú v čiernom a farár jak šašo vo fialovom Very Happy
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
andrej
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 15. 08. 2007
Príspevky: 675
Bydlisko: Vrable

PríspevokZaslal: 16 04, 2010, 13:13    Predmet: Odpovedať s citátom

a aj ja som v stredu zahral jednej pani (bo mala narodeniny) Spievaj Pánovi, duša spievaj a štvrtok mi doniesla čokoládu Very Happy Very Happy Very Happy
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
risov-organ
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 28. 12. 2009
Príspevky: 109
Bydlisko: okres senec

PríspevokZaslal: 16 04, 2010, 14:06    Predmet: Odpovedať s citátom

andrej napísal:
a aj ja som v stredu zahral jednej pani (bo mala narodeniny) Spievaj Pánovi, duša spievaj a štvrtok mi doniesla čokoládu Very Happy Very Happy Very Happy


tak to sa u nás nestane nikdy. ja ked zahrám niečo, jednej tretine sa to luby, druha ma pouča, že ako to treba hrať, a ked im poviem že je to takto v notách, oped je ale takto še to nespivalo.
tá tretia tretina odíde bez komentarov Smile
_________________
Organista vo farnostiach Nový Život - Eliášovce a Senec
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
MartinPivka
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 02. 01. 2009
Príspevky: 390
Bydlisko: Považská Bystrica

PríspevokZaslal: 16 04, 2010, 15:26    Predmet: Odpovedať s citátom

risov-organ napísal:

... ale takto še to nespivalo.

toto su prave komentare, ktore nema cenu si ani vsimat...treba hrat podla not...so vsekymi medzihrami, vyhravkami a podobnymi srandami a babky si zvyknu...budu musiet...
mne sa tiez stalo, ze som zahral mozrabsky napev Modlitby Pana a uz na mna vyskakoval (este pocas omse) jeden pan, ze co som to hral, ze sa ma hrat ine...nastastie mam oporu a jedna babka ho hned uzemnila, ze nech ide teda hrat namiesto mna, ked to vie lepsie Very Happy...
_________________
Martin Pivka, organista v Považskej Bystrici
----------
Čo pokladali za posvätné generácie pred nami, ostáva posvätné a významné aj pre nás a toto nemožno len tak z ničoho nič navždy zabudnúť alebo sa stať škodlivým...
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
risov-organ
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 28. 12. 2009
Príspevky: 109
Bydlisko: okres senec

PríspevokZaslal: 16 04, 2010, 16:16    Predmet: Odpovedať s citátom

tak. oporu som aj ja mal ale niektore babky s velkimi ustami vám skáču do roboty aj ked mate oporu aalebo nie.
_________________
Organista vo farnostiach Nový Život - Eliášovce a Senec
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
mlamanec
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 04. 11. 2008
Príspevky: 42
Bydlisko: Osikov

PríspevokZaslal: 16 04, 2010, 21:55    Predmet: Odpovedať s citátom

Ja musím povedať, že mám v tejto oblasti veľmi dobré babky. Ešte ani raz mi žiadna z nich nepovedala, že hrám zle, alebo že sa to tak nikdy nespievalo. Práve naopak. Povzbudzujú ma aby ,, som hral podľa notoch, bo my už sme stare a dakedy plano zacahneme´´ Very Happy
_________________
Maximilián Lamanec, organista vo farskom kostole sv. Michala archanjela v Osikove
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
risov-organ
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 28. 12. 2009
Príspevky: 109
Bydlisko: okres senec

PríspevokZaslal: 16 04, 2010, 21:59    Predmet: Odpovedať s citátom

mlamanec napísal:
Ja musím povedať, že mám v tejto oblasti veľmi dobré babky. Ešte ani raz mi žiadna z nich nepovedala, že hrám zle, alebo že sa to tak nikdy nespievalo. Práve naopak. Povzbudzujú ma aby ,, som hral podľa notoch, bo my už sme stare a dakedy plano zacahneme´´ Very Happy


tak vy tam máte velmi dobre babky Very Happy bolo by dobre keby babky neskakali do roboty organistov.
_________________
Organista vo farnostiach Nový Život - Eliášovce a Senec
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
JozefTimulak
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 28. 01. 2007
Príspevky: 810
Bydlisko: Čaňa

PríspevokZaslal: 19 04, 2010, 13:55    Predmet: Odpovedať s citátom

asobek napísal:
Teoretický je to tak, ale skutočný stav vecí pozná len náš Pán, preto dávame odslúžiť sv. omšu aj viackrát.

Albert

Tak to sa aj spovedajme 2x za sebou - pre istotu... Rolling Eyes
_________________
Jozef Timuľák
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
AlbertSobek
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 08. 02. 2009
Príspevky: 237
Bydlisko: Hertník

PríspevokZaslal: 19 04, 2010, 20:07    Predmet: Odpovedať s citátom

joozi napísal:

Tak to sa aj spovedajme 2x za sebou - pre istotu... Rolling Eyes


To už sme v inom leveli.
Ak nám svedomie vyčíta, že sme v spovedi nevyznali ťažký hriech, tak veru musíme spoveď opakovať.
Apropo, kolega, prečo asi sa v Poľsku slúžilo toľko sv.omší za neb.prezidenta?
Veď podľa tvojej logiky stačila jedna!? Ono totiž, Božie myšlienky nie sú našimi myšlienkami.

Albert
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra organisti.sk » Prax - Čo hráme/spievame? Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3  Ďalší
Strana 2 z 3

 
Prejdi na:  
Nemôžete odosielať novú správu do tohto fóra
Nemôžete odpovedať na správu v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete hlasovať v tomto fóre

Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
iCGstation v1.0 Template By Ray © 2003, 2004 iOptional -- Ported for PHP-Nuke by nukemods.com
organisti.sk
administrátori: Martin Bako - organy/organológia, Martin Puhovich - Spoločnosť priateľov organov, Rastislav Podpera - teória liturgickej hudby, Marek Klein, Matej Kubeš - technická správa serveru © 2005-2013.

Ad maiorem Dei gloriam!
Odber článkov: rss-091.xml, rss-092.xml, rss-20.xml or atom.xml
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. All Rights Reserved.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.10 sekúnd