Home
Úvodná stránka
Vyhľadávanie
Vyhľadávanie
Forums
Fórum
Your Account
Váš účet
Navigačné menu



Kto je online
Momentálne je 455 návštevník(ov) a 0 člen(ov) online.

Ste anonymný užívateľ. Môžete sa zdarma zaregistrovať tu


Fórum

organisti.sk :: Zobraziť tému - oktáva 4´ VS spojka I-I 4´
FAQ
FAQ
Hľadať
Hľadať
Zoznam užívateľov
Zoznam užívateľov
užívateľské skupiny
užívateľské skupiny
Nastavenie
Nastavenie
Prihlásenie
Prihlásenie
Súkromné správy
Súkromné správy
Obsah fóra organisti.sk » Organová registrácia v liturgii

odoslať novú tému   Odpovedať na tému
oktáva 4´ VS spojka I-I 4´ Choď na stránku 1, 2  Ďalší
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
risov-organ
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 28. 12. 2009
Príspevky: 109
Bydlisko: okres senec

PríspevokZaslal: 13 04, 2010, 21:07    Predmet: oktáva 4´ VS spojka I-I 4´ Odpovedať s citátom

dobry den,
neviete niekto, či oktáva 4´ znie tak isto ako spojka I-I 4´

maju oby dva registrte svoje píšťaly?
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
MartinPivka
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 02. 01. 2009
Príspevky: 390
Bydlisko: Považská Bystrica

PríspevokZaslal: 13 04, 2010, 22:28    Predmet: Re: oktáva 4´ VS spojka I-I 4´ Odpovedať s citátom

risov-organ napísal:
dobry den,
neviete niekto, či oktáva 4´ znie tak isto ako spojka I-I 4´

maju oby dva registrte svoje píšťaly?

treba zapnut a pocuvat.. Smile...
_________________
Martin Pivka, organista v Považskej Bystrici
----------
Čo pokladali za posvätné generácie pred nami, ostáva posvätné a významné aj pre nás a toto nemožno len tak z ničoho nič navždy zabudnúť alebo sa stať škodlivým...
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Fero
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 19. 10. 2006
Príspevky: 1110
Bydlisko: Prešov

PríspevokZaslal: 14 04, 2010, 0:05    Predmet: Odpovedať s citátom

superspojka píšťaly nemá. Rovnaký zvuk sa dosiahne len v prípade extenzie oktávy z principálu, avšak od určitého tónu (spravidla f2) už superspojka zvyčajne nemá vybudované ďalšie píšťaly a zvuk sa láme. Pokiaľ je v nástroji extenzia Principál / Oktáva, je použitie superspojky niekedy naozaj odôvodnené. Extenzie sú známe problémami s ladením. Častokrát sa stáva, že píšťala hrá inou výškou tónu v Principáli, a inou v Oktáve. Preto v súrnych prípadoch je dobré naladiť načisto principál a namiesto oktávy použiť superspojku, ale samozrejme, je to len núdzové riešenie. Pokiaľ má oktáva vybudované vlastné píšťaly, je lepšie použiť Oktávu namiesto superspojky.

Môj názor je asi taký, že superspojky najmä u malých organov zvýšia registračné možnosti, ale treba ich užívať primerane.
_________________
František Marcin
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
risov-organ
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 28. 12. 2009
Príspevky: 109
Bydlisko: okres senec

PríspevokZaslal: 14 04, 2010, 10:08    Predmet: Odpovedať s citátom

ja na omšiach ( len cez velkonočne obdobie) používam oktávu 4´ ale zapnem aj spojku I-I 4´ a ked mám zapnutu tuto spojku tak automaticky zapínam aj I-I 16´

registrujem takto: principál8´ oktáva4´ (niekedy namiesto oktavy dam flautu4´) a spojky I-I 4´ a I-I 16´ na uvod omše- mixtura občas mám zapnuty buď salicional alebo kryt ale to uz večšinou nepoužívam lebo ich nepočuť a sa len míňa vzduch v mechu Wink
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Fero
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 19. 10. 2006
Príspevky: 1110
Bydlisko: Prešov

PríspevokZaslal: 14 04, 2010, 19:17    Predmet: Odpovedať s citátom

A hrávate aj s pedálom? Lebo tú subspojku by som si fakt odpustil. Smile
_________________
František Marcin
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
risov-organ
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 28. 12. 2009
Príspevky: 109
Bydlisko: okres senec

PríspevokZaslal: 14 04, 2010, 19:36    Predmet: Odpovedať s citátom

s pedálom sa este učím(kludne mi TY-kajte- mám14 rokov) ale robievam to tak, že si nacvičím nohamy piesne ktoré budem hrat a vtedy pravdaze subspojku nezapnem.. ale na to zase nemám tolko casu cvicit.. ale akovidím už sa zlepšujem takže časom začnem subspojku nepouzivat Smile
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
MarianFedor
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 15. 04. 2008
Príspevky: 426
Bydlisko: 48°46.16 22°5.1

PríspevokZaslal: 14 04, 2010, 22:38    Predmet: Odpovedať s citátom

Neviem, mozno sa zda ze pri principale8 Kryt8 nepocut, ale zapol by som aj ten, lebo doda hutnejsiu farbu, mozno to blizko pri organe nepocut ale dolu v kostole moze byt rozdiel pocutelny, salicional zbytocne zapinat.

Ked P8+superspojka zneje uplne rovnako ako P8+O4 tak sa asi jedna o organ s extenziou.... Ked sa zapne sub aj super spojka tak fakt moze mat organ problem stihat zo vzduchom, pokial nieje dobre nadimenzovane vzduchove hospodarstvo. V susednej dedine co som hral sobas tak pri pochode na uvod uz v 3 tom takte bolo pocut ako na drzanom tone to klesa (pritom som nemal tuti iba P8, O4, mixtura + spojky)...
_________________
Elektrikár čo fušuje organistom do remesla vo Fekišovciach (okr. Sobrance), a Zavadke (okr. Michalovce)
http://ubrez.fara.sk/
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
FrantisekBujko
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 12. 01. 2009
Príspevky: 223
Bydlisko: Nižný Hrabovec

PríspevokZaslal: 14 04, 2010, 23:39    Predmet: Odpovedať s citátom

Akí odborníci navrhujú tie dúchadlá?
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
risov-organ
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 28. 12. 2009
Príspevky: 109
Bydlisko: okres senec

PríspevokZaslal: 15 04, 2010, 13:11    Predmet: Odpovedať s citátom

djmayo napísal:


Ked P8+superspojka zneje uplne rovnako ako P8+O4 tak sa asi jedna o organ s extenziou.... Ked sa zapne sub aj super spojka tak fakt moze mat organ problem stihat zo vzduchom, pokial nieje dobre nadimenzovane vzduchove hospodarstvo. V susednej dedine co som hral sobas tak pri pochode na uvod uz v 3 tom takte bolo pocut ako na drzanom tone to klesa (pritom som nemal tuti iba P8, O4, mixtura + spojky)...


Principal8´+superspojka nezneje rovnako ako P8´+oktava4´

dakujem za radu. kryt budem pouzivat Smile nadalej
na našom organe ked zapnem sub aj super spojky tak neni problem zo vzduchom... všimol som si to len na tutti ale to hrávam malokedy.
a neviete niekto, že či je normálne že čert ( ta palička,čo ukazuje množstvo vzduchu) vyjde len do polovice stupnice, aj ked motor beží,a nehrá sa.
neviem, že či je to chyba,že sa nenafukne celi mech.
mže mi to vysvetlit niekto?
dakujem
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
MarianFedor
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 15. 04. 2008
Príspevky: 426
Bydlisko: 48°46.16 22°5.1

PríspevokZaslal: 15 04, 2010, 16:07    Predmet: Odpovedať s citátom

neviem ako to je skalibrovane, ale je ista uroven kedy je mech v kludovej polohe v ktorej regulator priskrti privod vzduchu, cize keby tam nebol regulator mozno by sa dal nafukat este o cosi viac. U nas je okruhly manometer tiez ked fuka motor vide tak akoby po 7-8 hodinu na cifernioku hodin, ale ked sa fuka nozne tak sa da nafukat az do 10 hodiny(potom zacne vypustat pretlakova membrana alebo co to je aby sa mech nepreplnil), Organ neklesa na tone pokial ukazuje viac ako 4 hodiny...


Organove duchadla su tym drahsie cim su vecsie, preto sa casto stava ze je to dimenzovane na tesno, keby to navrhovali rusi tak hmm. spocitane 9m3/min dame pre istotu 12-13m3 motor ... a slovaci ...juv ta drahy , musi aj ten najlacnejsi 7 vydrzat sak naj tolko toho nezapina... U nas je duchadlo srotovnik, ale ton neklesnol aj ked sme stlacili klavesy a pedale dvaja...Takisto moze byt aj to ze ked bol organ novy a vsetko tesnilo ako ma tak duchadlo staci, ked je unik vzduchu tak uz nie - poderavi sa mech, cervotoc pozere vzduchovody a pod... Takisto moze byt malo vzduchu ked to nejaky organar nastavy na vyssi tlak ako bolo povodne, zle nastaveny regulator...
_________________
Elektrikár čo fušuje organistom do remesla vo Fekišovciach (okr. Sobrance), a Zavadke (okr. Michalovce)
http://ubrez.fara.sk/
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
risov-organ
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 28. 12. 2009
Príspevky: 109
Bydlisko: okres senec

PríspevokZaslal: 15 04, 2010, 16:25    Predmet: Odpovedať s citátom

a ako by sa to mohlo napraviť? chcem sa tym spítat že ako zistím že jak je nastaveny ten tlak?
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
MarianFedor
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 15. 04. 2008
Príspevky: 426
Bydlisko: 48°46.16 22°5.1

PríspevokZaslal: 15 04, 2010, 18:02    Predmet: Odpovedať s citátom

Tlak sa da odmerat, ale ked stlacis nejaky akord na dlhsu dobu a zvuk neklesa tak ma dost vzduchu a je to dobre nastaveve. Skor treba zistit hodnotu vzduchu kedy to zacina klesat, napr vypnes motor a drzis akord a zapametas si polohu v ktorej klesne ton a to znaci ze dochadza vzduch... Jednoducho nemusi byt vyuzity cely rozsah stupnice a je to v poriadku...
_________________
Elektrikár čo fušuje organistom do remesla vo Fekišovciach (okr. Sobrance), a Zavadke (okr. Michalovce)
http://ubrez.fara.sk/
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
risov-organ
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 28. 12. 2009
Príspevky: 109
Bydlisko: okres senec

PríspevokZaslal: 15 04, 2010, 19:04    Predmet: Odpovedať s citátom

dobre dakujem.. a ako sa meria ten tlak? je na to nejaky specialny tlakomer?
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
MarianFedor
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 15. 04. 2008
Príspevky: 426
Bydlisko: 48°46.16 22°5.1

PríspevokZaslal: 15 04, 2010, 21:44    Predmet: Odpovedať s citátom

Nemeraj... mera sa tak ze sa spravi diera do drevenej casti mehu vopcha hadicka, ta sa kolmok zemi sturi do vedra vody az kym neprestane bublat, ked prestane , tak sa zmeria komko mm je vo vode a mas tlak v mm vodneho stlpca... Je to zbytocne merat pokial vsetko funguje ako ma...
_________________
Elektrikár čo fušuje organistom do remesla vo Fekišovciach (okr. Sobrance), a Zavadke (okr. Michalovce)
http://ubrez.fara.sk/
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
risov-organ
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 28. 12. 2009
Príspevky: 109
Bydlisko: okres senec

PríspevokZaslal: 16 04, 2010, 10:44    Predmet: Odpovedať s citátom

djmayo napísal:
Nemeraj... Je to zbytocne merat pokial vsetko funguje ako ma...


ale ja práveže neviem či to funguje ako má, lebo ked dám tutti, po 4-5sekundach má organ prázdny mech. a ani neviem, ze ci mozem nastavit ten tlak na trocha viac, či tým neuškodím organu.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra organisti.sk » Organová registrácia v liturgii Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku 1, 2  Ďalší
Strana 1 z 2

 
Prejdi na:  
Nemôžete odosielať novú správu do tohto fóra
Nemôžete odpovedať na správu v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete hlasovať v tomto fóre

Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
iCGstation v1.0 Template By Ray © 2003, 2004 iOptional -- Ported for PHP-Nuke by nukemods.com
organisti.sk
administrátori: Martin Bako - organy/organológia, Martin Puhovich - Spoločnosť priateľov organov, Rastislav Podpera - teória liturgickej hudby, Marek Klein, Matej Kubeš - technická správa serveru © 2005-2013.

Ad maiorem Dei gloriam!
Odber článkov: rss-091.xml, rss-092.xml, rss-20.xml or atom.xml
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. All Rights Reserved.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.17 sekúnd