Home
Úvodná stránka
Vyhľadávanie
Vyhľadávanie
Forums
Fórum
Your Account
Váš účet
Navigačné menu



Kto je online
Momentálne je 450 návštevník(ov) a 0 člen(ov) online.

Ste anonymný užívateľ. Môžete sa zdarma zaregistrovať tu


Fórum

organisti.sk :: Zobraziť tému - Lit. spevník II
FAQ
FAQ
Hľadať
Hľadať
Zoznam užívateľov
Zoznam užívateľov
užívateľské skupiny
užívateľské skupiny
Nastavenie
Nastavenie
Prihlásenie
Prihlásenie
Súkromné správy
Súkromné správy
Obsah fóra organisti.sk » Liturgický spevník

odoslať novú tému   Odpovedať na tému
Lit. spevník II Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3  Ďalší
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
michal62
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 23. 01. 2007
Príspevky: 55
Bydlisko: Dubovce pri Skalici

PríspevokZaslal: 06 07, 2010, 13:56    Predmet: Odpovedať s citátom

Nedá mi nenapísať pár slov o pseudojazykových problémoch v liturgii Smile

Vyslyš mi o nič neprekáža (nevadí) viac ako taký "všehomíra"

Do umeleckého prekladu by som tiež nepúšťal takých puristov, ktorí by z "hlaholu poľnice" spravili "zvuk trúby" - veď už len tých slabík je tam menej Smile

ako spievate litánie, keď je namiesto Bože "Boh", akú dlhú ligatúru potrebujete?

softvér ani mobil v misáli zrejme tak skoro nebude, ale uvidíme a necháme sa prekvapiť, ak by náhodou evanjelium chcel niekto preložiť do modernejšieho jazyka modernými termínmi.... niektoré časti by sa dali preložiť tak, že sa "teleportoval" Smile namiesto zjavil na inom mieste.

Tiež som zvedavý, ako sa opravia vecné chyby ako na "pašienkoch", kde je chybná aj prípona, aj "š".

a až taký purista by som tiež nebol, výraz, ktorého jednoznačný význam je všetkých zrozumiteľný a jasný, netreba nahrádzať niečím, čo sa podobá na tvar, ktorý je kodifikovaný v inom jazyku.

Buďme radi, že neprekladáme "vnímajme" Smile a nevidíme všade vplyv Veľkého brata.

Bold v nových JKS (pre ľudí) je zaujímavý, ale či si ich ľudia otvoria (možno ani ústa).

@Josta - a lesci sa bude kupovat, tak myslite aj na fijalky Smile
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
dankajakubcova
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 10. 02. 2007
Príspevky: 107
Bydlisko: Pohorelá

PríspevokZaslal: 08 07, 2010, 20:21    Predmet: Odpovedať s citátom

Ja som náhodou slovenčinárka a pred slovami vyslyš nás si dovolím umyť ruky ako Pilát a povedať spolu s ním - nenachádzam na tých slovách viny.

Podľa môjho názoru cirkev nie je nejaký dvojtýždňový výtvor a archaické slová sú tam úplne náležité. Veď si predstavte napr. to staré a x-krát používané vzdychnutie - Bože môj (ktoré sa vyskytuje aj vo viacerých piesňach) - a analogicky by to už mala byť "starina" - pretože je to vokatív - u nás už nepoužívaný okrem pár výnimiek - ale tu je to absolútne náležité.
Nože si skúste ku Pánovi vzdychnúť v nominatíve Smile !
Preto podľa mňa aj používanie archaizmov alebo inverzného slovosledu je v jazyku Cirkvi úplne v poriadku. To predsa nie je hovorový súkromný štýl.
To je môj osobný názor, ktorým som sa určite nechcela nikoho dotknúť (nemám patent na rozum). Confused
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Stanley
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 23. 06. 2006
Príspevky: 22
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: 09 07, 2010, 10:02    Predmet: Odpovedať s citátom

Musím k danej téme prispieť svojím názorom:

nie som slovenčinár ani jazykovedec a nie som ani najmladší (55 r.), ale výraz "vyslyš nás" mi od mladosti doteraz " pije krv". Sú niektoré archaizmy, ktoré sa dajú prijať, najmä v básnickom jazyku, pokiaľ to vyzneje nevtieravo, ale myslím, že tento výraz by mal čo najskôr zmiznúť z liturgického jazyka. Veď sa asi používa od čias, keď Ján Kollár napísal "Slávy dcéru". Preto veľmi fandím nemenovanému organistovi z Trnavy, ktorý mal odvahu tento archaizmus zmeniť.
Myslím, že cirkev by mala používať súčasný jazyk a prispôsobiť čo najskôr liturgické texty.

Stanislav Šedivý
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
AlbertSobek
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 08. 02. 2009
Príspevky: 237
Bydlisko: Hertník

PríspevokZaslal: 09 07, 2010, 12:51    Predmet: Odpovedať s citátom

Stanley napísal:
Preto veľmi fandím nemenovanému organistovi z Trnavy, ktorý mal odvahu tento archaizmus zmeniť.
Myslím, že cirkev by mala používať súčasný jazyk a prispôsobiť čo najskôr liturgické texty.


Pôvodne sa diskusia "točila" okolo otázky, že nemožno svojvoľne meniť schválené liturgické texty. O tom čo zmeniť, alebo "vyhodiť" nech rozhodnú kompetentní. Odvaha nemenovaného organistu z Trnavy pri najlepšej vôli ho neopravňuje meniť predpísané veci.
Aj v bežnom živote platí pravidlo: pokiaľ nie je vydaný nový predpis, platí doterajší, aj keď nám osobne nevyhovuje a máme voči nemu námietky. V opačnom prípade nastáva anarchia.

Albert
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
Stanley
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 23. 06. 2006
Príspevky: 22
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: 09 07, 2010, 13:07    Predmet: Odpovedať s citátom

Myslím, že v tomto prípade to je namieste a nie je to žiadna anarchia. Zdá sa, že liturgická komisia a jej spolupracovníci sa nevedia rozhýbať...napísal som svoj názor a viac sa k téme nebudem vyjadrovať.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Michalgregorík
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 09. 09. 2008
Príspevky: 221
Bydlisko: Solčianky 98

PríspevokZaslal: 09 07, 2010, 16:15    Predmet: Odpovedať s citátom

Ešte dokážem akceptovať úpravy trebárs v prosbách (myslím zenie aklamácie), tam to nie je také striktné. Ale som proti svojvoľným zmenám textov zo Svätého písma, zvlášť, keď majú vlastnú liturgickú predlohu.

Tu už organisti prekračujú svoje kompetencie. V liturgii platí zásada, že každý má v liturgii robiť všetko to a len to, čo mu podľa funkcie náleží.

Ešte sa vrátim k danému organistovi. Nikdy som nebol tak unesený hrou na organe ako na tej omši, bolo to krásne, ale meniť slova by nemal ani organista, ani kňaz, ani iný laik, ak k tomu nemá patričné oprávnenie.

Mimochodom, žalmy prekladali biblisti, nie liturgisti.

Ešte jedna poznámka. Ten zásah je ešte o to citeľnejší, že sa jedná o text poetického charakteru. Skúste v nejakej básni ponahradzovať nejaké slová, že čo to spraví.
_________________
nehrajúci na organe, záujemca o liturgickú a sakrálnu hudbu
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
dankajakubcova
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 10. 02. 2007
Príspevky: 107
Bydlisko: Pohorelá

PríspevokZaslal: 09 07, 2010, 21:17    Predmet: Odpovedať s citátom

Uplne s tebou súhlasím, hovoríš mi z duše.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
andrej
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 15. 08. 2007
Príspevky: 675
Bydlisko: Vrable

PríspevokZaslal: 09 07, 2010, 21:39    Predmet: Odpovedať s citátom

No tak dnes som sa veľmi rozhorčil! V LS II nieje rovnaký text ako v lekcionári
LS: Moje ústa Pane, budú hlásať tvoju spásu
Lekc: Moje ústa Pane budú ohlasovať tvoju slávu
Tak teraz čoho sa mám držať?
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
Michalgregorík
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 09. 09. 2008
Príspevky: 221
Bydlisko: Solčianky 98

PríspevokZaslal: 09 07, 2010, 21:59    Predmet: Odpovedať s citátom

Po prvé: Aký je to Lekcionár? (číslo, rok vydania).
Predpoklad- feriálny lekcionár asi IV- trochu problematické porovnanie.

Po ďalšie: Uvádzate responzum, alebo text zo žalmu? V responzách nevylučujem rozdiely, tie nie sú doslovne vzaté zo SP (často).

Po ďalšie: To NAJHLAVNEJŠIE: Aké sú čísla žalmov? Pretože- citáty zo žalmov:

Ž 71: Responzum "Moje ústa, Pane, budú hlásať tvoju spásu." som našiel ako responzum k žalmu 71.

ž 54: "Moje ústa Pane budú ohlasovať tvoju slávu" toto responzum je vytvorené z textu v 54. žalme, verš 17: "Pane, otvor moje pery a moje ústa budú ohlasovať tvoju slávu."

Ešte jedna vec: Je rozdiel, ak sú rozdielné slová vytlačené a ak si ich organista SÁM VYMYSLÍ. Ale som zvedavý na čísla tých žalmov. Ak by takýto rozdiel v dvoch knihách pri ROVNAKÝCH žalmoch predsa len nastal, osobne by som sa pridŕžal lekcionára (poprípade pozrel do SP).

Takže, aké sú tie čísla?
_________________
nehrajúci na organe, záujemca o liturgickú a sakrálnu hudbu
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
andrej
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 15. 08. 2007
Príspevky: 675
Bydlisko: Vrable

PríspevokZaslal: 09 07, 2010, 22:03    Predmet: Odpovedať s citátom

to musím pozrieť v kostole
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
MartinPivka
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 02. 01. 2009
Príspevky: 390
Bydlisko: Považská Bystrica

PríspevokZaslal: 10 07, 2010, 1:22    Predmet: Odpovedať s citátom

priznam sa, ze som dnes spieval "hlasat tvoju slavu" nakolko mi prislo dodranie posledneho slova dolezitejsie ako hlasat a ohlasovat..co je prakticky totozne...aj ked babky boli hodnu chvilu vyvedene z miery, ze nejaky iny text.. Smile
_________________
Martin Pivka, organista v Považskej Bystrici
----------
Čo pokladali za posvätné generácie pred nami, ostáva posvätné a významné aj pre nás a toto nemožno len tak z ničoho nič navždy zabudnúť alebo sa stať škodlivým...
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Michalgregorík
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 09. 09. 2008
Príspevky: 221
Bydlisko: Solčianky 98

PríspevokZaslal: 10 07, 2010, 11:22    Predmet: Odpovedať s citátom

Priznám sa, uniká mi potom dôvod zmeny. Alebo pomýlené babky považujete za pozitívny efekt? Very Happy
_________________
nehrajúci na organe, záujemca o liturgickú a sakrálnu hudbu
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
MartinPivka
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 02. 01. 2009
Príspevky: 390
Bydlisko: Považská Bystrica

PríspevokZaslal: 10 07, 2010, 13:19    Predmet: Odpovedať s citátom

Michalgregorík napísal:
Priznám sa, uniká mi potom dôvod zmeny. Alebo pomýlené babky považujete za pozitívny efekt? Very Happy

pomylene babky su znacne neziaduci efekt Smile ..priznavam, ale zmena bola nevyhnutna, nakolko ide o rozny text po vyznamovej stranke...
hlasat spasu, a hlasat slavu
_________________
Martin Pivka, organista v Považskej Bystrici
----------
Čo pokladali za posvätné generácie pred nami, ostáva posvätné a významné aj pre nás a toto nemožno len tak z ničoho nič navždy zabudnúť alebo sa stať škodlivým...
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
andrej
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 15. 08. 2007
Príspevky: 675
Bydlisko: Vrable

PríspevokZaslal: 10 07, 2010, 15:34    Predmet: Odpovedať s citátom

a sranda bola že ja som spieval spásu a boží ľuď spieval slávu Very Happy
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
Michalgregorík
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 09. 09. 2008
Príspevky: 221
Bydlisko: Solčianky 98

PríspevokZaslal: 10 07, 2010, 15:39    Predmet: Odpovedať s citátom

Ak som to správne pochopil, spievali ste hlásať (zo žalmu vidím, že ohlasovať by bolo šťastnejšie) slávu.

To slávu je tam správne. Tak neviem, čo ste vlastne zmenili (okrem toho hlásať). Confused
_________________
nehrajúci na organe, záujemca o liturgickú a sakrálnu hudbu
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra organisti.sk » Liturgický spevník Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3  Ďalší
Strana 2 z 3

 
Prejdi na:  
Nemôžete odosielať novú správu do tohto fóra
Nemôžete odpovedať na správu v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete hlasovať v tomto fóre

Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
iCGstation v1.0 Template By Ray © 2003, 2004 iOptional -- Ported for PHP-Nuke by nukemods.com
organisti.sk
administrátori: Martin Bako - organy/organológia, Martin Puhovich - Spoločnosť priateľov organov, Rastislav Podpera - teória liturgickej hudby, Marek Klein, Matej Kubeš - technická správa serveru © 2005-2013.

Ad maiorem Dei gloriam!
Odber článkov: rss-091.xml, rss-092.xml, rss-20.xml or atom.xml
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. All Rights Reserved.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.22 sekúnd