Home
Úvodná stránka
Vyhľadávanie
Vyhľadávanie
Forums
Fórum
Your Account
Váš účet
Navigačné menu



Kto je online
Momentálne je 408 návštevník(ov) a 0 člen(ov) online.

Ste anonymný užívateľ. Môžete sa zdarma zaregistrovať tu


Fórum

organisti.sk :: Zobraziť tému - Ako to myslel vdp.Gavenda?
FAQ
FAQ
Hľadať
Hľadať
Zoznam užívateľov
Zoznam užívateľov
užívateľské skupiny
užívateľské skupiny
Nastavenie
Nastavenie
Prihlásenie
Prihlásenie
Súkromné správy
Súkromné správy
Obsah fóra organisti.sk » Liturgický spevník

odoslať novú tému   Odpovedať na tému
Ako to myslel vdp.Gavenda? Choď na stránku 1, 2  Ďalší
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
dankajakubcova
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 10. 02. 2007
Príspevky: 107
Bydlisko: Pohorelá

PríspevokZaslal: 08 07, 2010, 20:32    Predmet: Ako to myslel vdp.Gavenda? Odpovedať s citátom

V pravde 6.7.2010 na stranách 6-7 ma upútal článok Odluka od štátu najviac oslabí menšie cirkvi . Článok bol akože ináč - o peniazoch.
Najviac ma však upútali slová katolíckeho kňaza a publicistu M.Gavendu : "Veľké platy kňazov sú len mýtus a dlhé roky neboli valorizované. Majetok neprináša veľké zisky, ako si to mnohí myslia" a dodáva, že každá fara má výdavky, pretože sa musí starať o prevádzku kostola či platiť organistu.

o platoch kňazoch som absolútne nekompetentná rozprávať a popravde ma to ani nezaujíma, ale upútali ma slová - platiť organistu. To naozaj organisti na Slovensku tak zaťažujú pokladnice jednotlivých farností?
Ja poznám niekoľko organistov, a tí hrajú za PánBoh zaplať alebo za absolútne minimálny peniaz - lebo to nie je v mnohých prípadoch o peniazoch.
Prečo teda p.Gavenda použil takúto formuláciu? Mne už pár mojich známych povedalo s významne zdvihnutým obočím - no tak ty sa teda máš..Čo si o tom myslíte?
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
racional16
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 28. 05. 2010
Príspevky: 13

PríspevokZaslal: 08 07, 2010, 21:44    Predmet: Organisti platení???? Odpovedať s citátom

- Žiaľ, neznalosť pomerov na Slovensku:

1.) V početných farnostiach nefungujú pastoračné rady a ekonomická rada. Všetky peniaze musia byť evidované a všetky výlohy evidované v účtovníctve!!!
Som na dovolenke u brata v Bardejove. Tamojší farár nezvolal pastoračnú radu už viac ako 3/4 roka. "Nepotrebuje zvolávať pastoračnú farskú radu, lebo všetko funguje a teda niet dôvodu, aby ju zvolal!" - slová farára vdp. Martona.
2.) V Bazilike sv. Egídia nie je kostolník!!! Práce sú podelené a ...
3.) V RKC na Slovensku nie je dodnes vôľa toto riešiť. Pozrite si synodálny dokument Košickej arcidiecézy - systemové riešenie = nula. V dekanských kostoloch funguje hudba so žalostným prejavom; niet odvahy vymiesť hráčov akord hore - akor dole. Kvalifikovaní nesmú tieto miesta zaujať.
Sú farnosti, kde v kostoloch rodiny rozkazujú kto bude hrať , ba dokonca sa volajú regenschori a niet síl to riešiť. 20 rokov po zmene režimu sa situácia často posunula naspäť.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
Michael Augustín
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 10. 04. 2007
Príspevky: 663
Bydlisko: Podolie

PríspevokZaslal: 08 07, 2010, 22:14    Predmet: Re: Organisti platení???? Odpovedať s citátom

racional16 napísal:
- V dekanských kostoloch funguje hudba so žalostným prejavom; niet odvahy vymiesť hráčov akord hore - akor dole. Kvalifikovaní nesmú tieto miesta zaujať.
Sú farnosti, kde v kostoloch rodiny rozkazujú kto bude hrať , ba dokonca sa volajú regenschori a niet síl to riešiť.
.


Toto je hlboká pravda takmer všade.
Apropos, organisti sú tí poslední, ktorí by farské pokladnice zaťažovali. Jednoducho povedané, vo všeobecnosti nie je peňazí a ak sú tak jedine zo zbierok. Dnes kostolu nikto nič zadarmo nedá.
_________________
Michael Augustín, organista v kostole sv. Juraja v Podolí
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail ICQ
juraj zajko
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 08. 03. 2007
Príspevky: 64
Bydlisko: Tlmače

PríspevokZaslal: 08 07, 2010, 23:48    Predmet: Re: Ako to myslel vdp.Gavenda? Odpovedať s citátom

jakdanka napísal:
V pravde 6.7.2010 na stranách 6-7 ma upútal článok Odluka od štátu najviac oslabí menšie cirkvi . Článok bol akože ináč - o peniazoch.


...keby sa novinari venovali aj otazkam typu napr. preco sa rozpadne kazde druhe manzelstvo?... mozno by sme sa aj niekam realne posunuli smerom dopredu...
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
ades
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 18. 01. 2006
Príspevky: 58

PríspevokZaslal: 09 07, 2010, 8:45    Predmet: plat organistov Odpovedať s citátom

Myslim si, ze vdp. Gavenda vychadza z pomerov v jeho farnosti Bratislava-Devín. Tam si organista nárokuje za 4 (!) omše mesačne v starej mene 2000 Sk !!! čo je anomália. Väčšina organistov, ktorí majú plný uväzok , t.j. 35-40 h. mesačne a ešte vedú spevácky zbor toľko nezarobia!!! Takže v takej malej farnosti je to veľký výdavok. A nikto z kńazov, ktorí tam pôsobili si netrúfol povedať organistovi, že jeho plat je absolútne neadekvátny!!!
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
dankajakubcova
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 10. 02. 2007
Príspevky: 107
Bydlisko: Pohorelá

PríspevokZaslal: 09 07, 2010, 9:46    Predmet: Odpovedať s citátom

František, úplne s tebou súhlasím, organista je (by mal byť vysoko kvalifikovaný človek) určite viac ako elektrikár alebo iný remeselník. Ale tak isto viem, že nie sú ani elementárne snahy aspoň sa pokúsiť ohodnotiť ich. A pritom si zoberme- nič tak nepovznesie úroveň bohoslužby ako kvalitný organista.

Mňa len ohúrili tie slová spolu - prevádzka kostola a plat organistu - veď to sú dve neporovnateľné položky.

A propos ja tiež poznám organistu, ktorý za pohreb berie 20 euro+ účasť na pohrebnom posedení + fľaša alkoholu. Embarassed
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
ades
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 18. 01. 2006
Príspevky: 58

PríspevokZaslal: 09 07, 2010, 11:18    Predmet: Odpovedať s citátom

Opravujem a ospravedlňujem sa za chybu, správne je 1000 Sk, t.j. 250 Sk za omšu, ale ostatne všetko platí.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
JozefTimulak
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 28. 01. 2007
Príspevky: 810
Bydlisko: Čaňa

PríspevokZaslal: 09 07, 2010, 12:52    Predmet: Odpovedať s citátom

Aká-taká štatistika platov organistov je na http://www.organisti.sk/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=719. Keď som si to tak nahrubo spriemernoval, tak podľa toho vychádza priemerný mesačný "plat" organistu na 635 Sk, t.j. 21€. Ak počítame, že organista zahrá jednu omšu každý deň mesiaca, tak za túto omšu mu to vyjde priemerne 21 Sk, t.j. 0,70 €. Idea
_________________
Jozef Timuľák
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
josta
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 11. 01. 2008
Príspevky: 296
Bydlisko: Radošovce,Vieska

PríspevokZaslal: 09 07, 2010, 13:16    Predmet: Odpovedať s citátom

ades napísal:
Opravujem a ospravedlňujem sa za chybu, správne je 1000 Sk, t.j. 250 Sk za omšu, ale ostatne všetko platí.


Veľmi ľahko sa človek obviní, no ťažšie sa očistí !
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
JakubFazik
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 22. 06. 2008
Príspevky: 180
Bydlisko: Petržalka - Háje

PríspevokZaslal: 10 07, 2010, 14:59    Predmet: Re: Organisti platení???? Odpovedať s citátom

racional16 napísal:
- V dekanských kostoloch funguje hudba so žalostným prejavom; niet odvahy vymiesť hráčov akord hore - akor dole. Kvalifikovaní nesmú tieto miesta zaujať.
Sú farnosti, kde v kostoloch rodiny rozkazujú kto bude hrať , ba dokonca sa volajú regenschori a niet síl to riešiť.
.


Veľmi dobre napísané- a žiaľ nielen v dekanských, ale aj katedrálnych - napr. taká Žilina Laughing
_________________
Smile Smile Smile
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Peter Vymazal
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 25. 01. 2007
Príspevky: 1699
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: 10 07, 2010, 18:23    Predmet: re Odpovedať s citátom

osobne si myslim, ze pri slovenskych pomeroch je organista posledny, kto "vyciciava" farsku pokladnicu.... 3 eura za omsu farsky urad nezruinuju.... to je na posmech....
_________________
Peter Vymazal
www.organista.wbl.sk
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
andrej
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 15. 08. 2007
Príspevky: 675
Bydlisko: Vrable

PríspevokZaslal: 10 07, 2010, 18:51    Predmet: Re: re Odpovedať s citátom

Peter Vymazal napísal:
osobne si myslim, ze pri slovenskych pomeroch je organista posledny, kto "vyciciava" farsku pokladnicu.... 3 eura za omsu farsky urad nezruinuju.... to je na posmech....

Peťo to je veľa 3€! U nás v okolí sú len 2€
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
Fero
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 19. 10. 2006
Príspevky: 1110
Bydlisko: Prešov

PríspevokZaslal: 10 07, 2010, 22:07    Predmet: Odpovedať s citátom

Trochu ma zarazila reakcia, že organista musí byť omnoho viac kvalifikovaný človek, ako elektrikár, alebo iný remeselník...

Vzdelanie napr. elektrikára na učňovke je 3 ročné, na priemyslovke 4 ročné. Po maturite musí adept na elektrikára vykonať skúšku z odbornej spôsobilosti a nadobudnutý doklad mu platí 2 roky. Aj tak má však dané obmedzenia a napriek svojmu vzdelaniu nesmie ešte pracovať samostatne. Na každý vyšší stupeň spôsobilosti musí dokladovať prax a vykonať predpísané skúšky.

Chcel som len poukázať, že ak sa pomýli organista, tak si to mnoho ľudí niekedy ani nevšimne. Ak sa pomýli elektrikár, tak to môže mať fatálne následky.

Automechanik tiež nemusí mať vysokú školu, ale musí byť dobrý odborník. Jednoducho - sú to zamestnania, kde sa chyba nepripúšťa. Organista je človek zaťažený najmä po psychickej stránke, ale prakticky nenesie zodpovednosť za životy a majetok ostatných (ak si odmyslíme prípadné infarktové stavy ľudí, ktorí nie sú spokojní s jeho výkonom).

A keď sme už pri tom, tak ešte stále sú servisy, kde pracujú za 12 E s DPH za hodinu a doteraz mám len pozitívne skúsenosti.

V kostole, kde teraz hrávam, sme my organisti platení rovno z omšového milodaru. Podľa počtu odohraných omší, sobášov a iných vecí sa pohybuje výplata pre všetkých organistov v rozmedzí 150 - 250 Eur mesačne. Mesačne sa odohrá približne 80 omší. Keď vyplatím kolegov, ostane mi 50 - 100 Eur a to mi stačí zhruba na benzín.
_________________
František Marcin
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
MarianFedor
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 15. 04. 2008
Príspevky: 426
Bydlisko: 48°46.16 22°5.1

PríspevokZaslal: 10 07, 2010, 22:18    Predmet: Odpovedať s citátom

Fero napísal:

Vzdelanie napr. elektrikára na učňovke je 3 ročné, na priemyslovke 4 ročné. Po maturite musí adept na elektrikára vykonať skúšku z odbornej spôsobilosti...

Chcel som len poukázať, že ak sa pomýli organista, tak si to mnoho ľudí niekedy ani nevšimne. Ak sa pomýli elektrikár, tak to môže mať fatálne následky.

Esteže sme elektrikáry... Wink
Fero napísal:

A keď sme už pri tom, tak ešte stále sú servisy, kde pracujú za 12 E s DPH za hodinu a doteraz mám len pozitívne skúsenosti.

Aj ja mam dobru skusenost s kamosom co sa za mechanika nikdy neucil, ale na autach opravuje bezne veci ako vymena brzd, tlmicov, kvapalin, sviecok, filtrov, opravy karoserie (lemy baltniky po korozii, tukancoch a pod.) spraví lepsie nez jeden vzdelany podnikatel od nas co si za to iste da zaplatit 3 zazi viac a este za nim musis doriahnut vsetky sroby aby ti daco neodpadlo...a jeho niektory zakaznici k nemu chodia castejsie nez do kostola Very Happy (Vymena sviecok = tu jednu co je zla vymeni ostatne necha stare a zaplatit da za vsetky nove auto o mesiac nejde... a ide piesen dokola...)

Co sa tyka odmien pre oganistu, tak doma neberem nic a hram na Boziu slavu a zopar ludi mi este robi prieky... V ostatnych kostoloch vo farnosti ked hram (vzdialenych cca 7 km) mi davaju na "benzin", tolko isto kolko davali druhemu organistovi ked hral u nas t.j. 5€, na svadbe ci pohrebe obcas aj 10€ lebo to nejde zo zvonceka... Som za to aby sa zaviedlo, ked sa sluzi sv. omsa za umysel niekoho aby sa okrem poplatku za odsluzenie omse hradila aj cast "almuzny" pre organistu.
_________________
Elektrikár čo fušuje organistom do remesla vo Fekišovciach (okr. Sobrance), a Zavadke (okr. Michalovce)
http://ubrez.fara.sk/
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
dankajakubcova
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 10. 02. 2007
Príspevky: 107
Bydlisko: Pohorelá

PríspevokZaslal: 11 07, 2010, 19:23    Predmet: Re: re Odpovedať s citátom

Peter Vymazal napísal:
osobne si myslim, ze pri slovenskych pomeroch je organista posledny, kto "vyciciava" farsku pokladnicu.... 3 eura za omsu farsky urad nezruinuju.... to je na posmech....


Ja som mojím príspevkom myslela presne to isté čo Peter - že to menovanie organistu v jednej vete s prevádzkou kostola bolo absolútne nenáležité!!!
Zhodli sme sa asi na tom všetci.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra organisti.sk » Liturgický spevník Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku 1, 2  Ďalší
Strana 1 z 2

 
Prejdi na:  
Nemôžete odosielať novú správu do tohto fóra
Nemôžete odpovedať na správu v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete hlasovať v tomto fóre

Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
iCGstation v1.0 Template By Ray © 2003, 2004 iOptional -- Ported for PHP-Nuke by nukemods.com
organisti.sk
administrátori: Martin Bako - organy/organológia, Martin Puhovich - Spoločnosť priateľov organov, Rastislav Podpera - teória liturgickej hudby, Marek Klein, Matej Kubeš - technická správa serveru © 2005-2013.

Ad maiorem Dei gloriam!
Odber článkov: rss-091.xml, rss-092.xml, rss-20.xml or atom.xml
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. All Rights Reserved.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.18 sekúnd