Home
Úvodná stránka
Vyhľadávanie
Vyhľadávanie
Forums
Fórum
Your Account
Váš účet
Navigačné menu



Kto je online
Momentálne je 456 návštevník(ov) a 0 člen(ov) online.

Ste anonymný užívateľ. Môžete sa zdarma zaregistrovať tu


Fórum

organisti.sk :: Zobraziť tému - Bude sa spievať o 30 rokov? / Cirkev vymiera?
FAQ
FAQ
Hľadať
Hľadať
Zoznam užívateľov
Zoznam užívateľov
užívateľské skupiny
užívateľské skupiny
Nastavenie
Nastavenie
Prihlásenie
Prihlásenie
Súkromné správy
Súkromné správy
Obsah fóra organisti.sk » Rôzne témy - nezaradené

odoslať novú tému   Odpovedať na tému
Bude sa spievať o 30 rokov? / Cirkev vymiera? Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4  Ďalší
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
Fero
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 19. 10. 2006
Príspevky: 1110
Bydlisko: Prešov

PríspevokZaslal: 11 07, 2010, 12:54    Predmet: Odpovedať s citátom

A už sme zasa pri tom... celý hudobný vkus detí zoberú pred 1. sv. prijímaním do rúk iniciatívne gitarové katechétky, ktoré ich naučia zo dve pesničky a ostatné nech si spievajú babky. Zažil som už aj prijímanie, kedy sa pustil playback z magneťáku a detičky si pospievali (každý v svojej tónine) a bolo...ešte ich tak naučia detský kánon a zvyšok omše ich nepočuť nič. A po slávnosti už ústa neotvoria vôbec.

Situácia je veľmi vážna, lebo nejde len o to, že sa nespieva, ale tento stav dospeje do tejto situácie:

1. Organisti mnohých kostolov buď sa zrieknu odmien, alebo budú absentovať, pretože zo strany ľudu nebude záujem ich podporovať

2. Prácu stratia organári, lebo aj pokiaľ sa bude organista snažiť presadiť nejakú opravu, nespievajúci ľud nebude mať pre to pochopenie (veď už aj dnes to tak je)

3. So spevom sa vytratia z kostola aj veriaci.

4. Nový spevník napáchané škody určite nenahradí, lebo väčšina tých, čo ešte do kostola prídu, budú to brať ako folklór, ako tradíciu po rodičoch a tých zopár, čo to myslia úprimne, budú sa báť otvoriť ústa, lebo každý bude po nich pozerať, že čo stvárajú.

Je najvyšší čas zjednať nápravu a vrátiť sa do stavu, aký tu bol najmenej pred 15 rokmi. To čo bolo zlé, treba zrušiť, ale dobré veci treba ponechať a zveľadiť. Ak tento stav bude u nás ešte zopár rokov trvať, celá duchovná hudba sa môže nenávratne zapísať do histórie a s ňou aj povesť o zbožnom slovenskom ľude...
_________________
František Marcin
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
AlbertSobek
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 08. 02. 2009
Príspevky: 237
Bydlisko: Hertník

PríspevokZaslal: 11 07, 2010, 13:39    Predmet: Odpovedať s citátom

Fero napísal:
A už sme zasa pri tom... celý hudobný vkus detí zoberú pred 1. sv. prijímaním do rúk iniciatívne gitarové katechétky, ktoré ich naučia zo dve pesničky a ostatné nech si spievajú babky. Zažil som už aj prijímanie, kedy sa pustil playback z magneťáku a detičky si pospievali (každý v svojej tónine) a bolo...ešte ich tak naučia detský kánon a zvyšok omše ich nepočuť nič. A po slávnosti už ústa neotvoria vôbec.

Situácia je veľmi vážna, lebo nejde len o to, že sa nespieva, ale tento stav dospeje do tejto situácie:

1. Organisti mnohých kostolov buď sa zrieknu odmien, alebo budú absentovať, pretože zo strany ľudu nebude záujem ich podporovať

2. Prácu stratia organári, lebo aj pokiaľ sa bude organista snažiť presadiť nejakú opravu, nespievajúci ľud nebude mať pre to pochopenie (veď už aj dnes to tak je)

3. So spevom sa vytratia z kostola aj veriaci.

4. Nový spevník napáchané škody určite nenahradí, lebo väčšina tých, čo ešte do kostola prídu, budú to brať ako folklór, ako tradíciu po rodičoch a tých zopár, čo to myslia úprimne, budú sa báť otvoriť ústa, lebo každý bude po nich pozerať, že čo stvárajú.

Je najvyšší čas zjednať nápravu a vrátiť sa do stavu, aký tu bol najmenej pred 15 rokmi. To čo bolo zlé, treba zrušiť, ale dobré veci treba ponechať a zveľadiť. Ak tento stav bude u nás ešte zopár rokov trvať, celá duchovná hudba sa môže nenávratne zapísať do histórie a s ňou aj povesť o zbožnom slovenskom ľude...


Kolega Fero!

To je skutočne pravdivý opis reality. Hovoríš aj mne z duše.

Snáď by som dodal jeden postreh. Asi pred 10-15 rokmi bolo (aspoň u nás) pravidlom, že pri prvom sv.prijímaní spieval detský, alebo mládežnický zbor prvoprijímajúcim deťom. Tie mali hlavnú úlohu - dobre sa sústrediť a v kľude pripraviť na príchod P. Ježiša. Snáď na koniec, alebo na záver niečo krátke zarecitovali, poďakovali, alebo zaspievali. Ináč im spievali staršie deti, mládež aj dospelí.
Teraz však je to postavené na hlavu: prvoprijímajúce deti robia samé celý program - spievajú piesne, žalm, aleluja, robia ukazovačky, recitujú básničky, čítajú prosby, predvádzajú detský kánon, dávajú pozor na horiace sviece, odovzdávajú kvety. A ako na dôvažok, pristupia aj k prvému sv. prijímaniu. Ostatní prítomní v kostole sú nemými účastníkmi slávnosti, trpnúcimi aby ich dieťa neurobilo nejakú chybičku v nabitom programe. Malé chúďatá nevedia čo skôr, ale hnané prísnymi katechétkami, stresované "prežívajú" slávnostnú chvíľu. Nakoniec ešte nasleduje dlhý "obrad" fotografovania. (Samozrejme, že je potrebné).
To už nám zostáva len aby na sobáši nevesta spievala sólo za doprovodu ženícha s keybordom a pri krste nemluvňatá pospevovali uspávanky.
Možno ani iniciatívne katechétky nie sú na vine, keď také majú predpisy a tak sú školené a usmerňované.
Navrhoval by som znova postaviť veci z hlavy na nohy
a začať správne uplatňovať závery II. vat. koncilu v praxi. V Cirkvi ma každý robiť to a len to, čo mu prináleží. Situácia je alarmujúca a nemôžeme zostať ľahostajní.

Albert
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
andrej
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 15. 08. 2007
Príspevky: 675
Bydlisko: Vrable

PríspevokZaslal: 11 07, 2010, 15:15    Predmet: Odpovedať s citátom

asobek napísal:
Fero napísal:
A už sme zasa pri tom... celý hudobný vkus detí zoberú pred 1. sv. prijímaním do rúk iniciatívne gitarové katechétky, ktoré ich naučia zo dve pesničky a ostatné nech si spievajú babky. Zažil som už aj prijímanie, kedy sa pustil playback z magneťáku a detičky si pospievali (každý v svojej tónine) a bolo...ešte ich tak naučia detský kánon a zvyšok omše ich nepočuť nič. A po slávnosti už ústa neotvoria vôbec.

Situácia je veľmi vážna, lebo nejde len o to, že sa nespieva, ale tento stav dospeje do tejto situácie:

1. Organisti mnohých kostolov buď sa zrieknu odmien, alebo budú absentovať, pretože zo strany ľudu nebude záujem ich podporovať

2. Prácu stratia organári, lebo aj pokiaľ sa bude organista snažiť presadiť nejakú opravu, nespievajúci ľud nebude mať pre to pochopenie (veď už aj dnes to tak je)

3. So spevom sa vytratia z kostola aj veriaci.

4. Nový spevník napáchané škody určite nenahradí, lebo väčšina tých, čo ešte do kostola prídu, budú to brať ako folklór, ako tradíciu po rodičoch a tých zopár, čo to myslia úprimne, budú sa báť otvoriť ústa, lebo každý bude po nich pozerať, že čo stvárajú.

Je najvyšší čas zjednať nápravu a vrátiť sa do stavu, aký tu bol najmenej pred 15 rokmi. To čo bolo zlé, treba zrušiť, ale dobré veci treba ponechať a zveľadiť. Ak tento stav bude u nás ešte zopár rokov trvať, celá duchovná hudba sa môže nenávratne zapísať do histórie a s ňou aj povesť o zbožnom slovenskom ľude...


Kolega Fero!

To je skutočne pravdivý opis reality. Hovoríš aj mne z duše.

Snáď by som dodal jeden postreh. Asi pred 10-15 rokmi bolo (aspoň u nás) pravidlom, že pri prvom sv.prijímaní spieval detský, alebo mládežnický zbor prvoprijímajúcim deťom. Tie mali hlavnú úlohu - dobre sa sústrediť a v kľude pripraviť na príchod P. Ježiša. Snáď na koniec, alebo na záver niečo krátke zarecitovali, poďakovali, alebo zaspievali. Ináč im spievali staršie deti, mládež aj dospelí.
Teraz však je to postavené na hlavu: prvoprijímajúce deti robia samé celý program - spievajú piesne, žalm, aleluja, robia ukazovačky, recitujú básničky, čítajú prosby, predvádzajú detský kánon, dávajú pozor na horiace sviece, odovzdávajú kvety. A ako na dôvažok, pristupia aj k prvému sv. prijímaniu. Ostatní prítomní v kostole sú nemými účastníkmi slávnosti, trpnúcimi aby ich dieťa neurobilo nejakú chybičku v nabitom programe. Malé chúďatá nevedia čo skôr, ale hnané prísnymi katechétkami, stresované "prežívajú" slávnostnú chvíľu. Nakoniec ešte nasleduje dlhý "obrad" fotografovania. (Samozrejme, že je potrebné).
To už nám zostáva len aby na sobáši nevesta spievala sólo za doprovodu ženícha s keybordom a pri krste nemluvňatá pospevovali uspávanky.
Možno ani iniciatívne katechétky nie sú na vine, keď také majú predpisy a tak sú školené a usmerňované.
Navrhoval by som znova postaviť veci z hlavy na nohy
a začať správne uplatňovať závery II. vat. koncilu v praxi. V Cirkvi ma každý robiť to a len to, čo mu prináleží. Situácia je alarmujúca a nemôžeme zostať ľahostajní.

Albert


súhlas! presne toto sa robí aj u nás! a tá katechetka vás tak zdrapí že až Very Happy skutočne chúdence deti Very Happy
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
peterprielomek
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 26. 07. 2008
Príspevky: 98
Bydlisko: Oravská Jasenica 393

PríspevokZaslal: 11 07, 2010, 18:54    Predmet: Odpovedať s citátom

S nástupom kapitalizmu začal konkurenčný boj o zákazníka. Bolo nám málo dva televízne programy, teraz máme dvesto televízií, nemali sme bicykle, teraz každý mladý chce auto, boli iba pevné linky ,teraz sú mobily a počítače bežné, naši rodičia nevedeli, čo to je dovolenka, dnes sa berie na dovolenku úver. Doba ide dopredu, a mne sa zdá, že cirkev nezachytila drvivý nástup konkurencie slobody a technického pokroku. Ľudia jednoducho nevidia, pre čo by mali chodiť do kostola, keď sa tam za tridsať rokov nič nezmenilo. Chabý pokus o aké-také použitie modernej techniky som zažil vlani na misiách v nemenovanej farnosti. Prednášku mužom mali misionári nahratú na notebooku a púšťali to na plátno 2*1m. Po desiatich minútach som odišiel na pivo. A to som mal úmysel byť tam na celej prednáške.
Neviem, čo by sa malo zmeniť, ale tento bezmocný chaos a zdesenie nad úbytkom ľudí na bohoslužbách je veľmi málo. Sú na to študovaní ľudia, mali by konečne pochopiť, že popularita cirkvi na Slovensku trvalo klesá. Ak sa ešte aj odlúči od štátu, tak to potom bude celkom v háji a z kostolov sa stanú vyhľadávané diskotéky pre zdrogovanú ,opitú a nezamestnanú mládež.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PavolT
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 06. 09. 2008
Príspevky: 231
Bydlisko: PB

PríspevokZaslal: 11 07, 2010, 21:18    Predmet: Odpovedať s citátom

peterprielomek napísal:
S nástupom kapitalizmu začal konkurenčný boj o zákazníka. Bolo nám málo dva televízne programy, teraz máme dvesto televízií, nemali sme bicykle, teraz každý mladý chce auto, boli iba pevné linky ,teraz sú mobily a počítače bežné, naši rodičia nevedeli, čo to je dovolenka, dnes sa berie na dovolenku úver. Doba ide dopredu, a mne sa zdá, že cirkev nezachytila drvivý nástup konkurencie slobody a technického pokroku. Ľudia jednoducho nevidia, pre čo by mali chodiť do kostola, keď sa tam za tridsať rokov nič nezmenilo. Chabý pokus o aké-také použitie modernej techniky som zažil vlani na misiách v nemenovanej farnosti. Prednášku mužom mali misionári nahratú na notebooku a púšťali to na plátno 2*1m. Po desiatich minútach som odišiel na pivo. A to som mal úmysel byť tam na celej prednáške.
Neviem, čo by sa malo zmeniť, ale tento bezmocný chaos a zdesenie nad úbytkom ľudí na bohoslužbách je veľmi málo. Sú na to študovaní ľudia, mali by konečne pochopiť, že popularita cirkvi na Slovensku trvalo klesá. Ak sa ešte aj odlúči od štátu, tak to potom bude celkom v háji a z kostolov sa stanú vyhľadávané diskotéky pre zdrogovanú ,opitú a nezamestnanú mládež.

Súhlasím, ale za socializmu mohol mať každý bicykel (síce iba Ukrajinu) a dovolenku v krajinách ZSSR. Smile
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
JozefTimulak
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 28. 01. 2007
Príspevky: 810
Bydlisko: Čaňa

PríspevokZaslal: 12 07, 2010, 7:32    Predmet: Odpovedať s citátom

Niekoľko postrehov k predchádzajúcim príspevkom:

1. Zúrivé katechétky a nedbalí kňazi: Pozrime sa trochu do hĺbky, koľko času dieťa týždeňne strávi s katechétkou a kňazom? 45 minút na hodine náboženstva a povedzme 45 minút na nedeľnej omši. A teraz sa pozrime, koľko času dieťa trávi doma? Teraz si tento čas doma rozdeľme na čas, ktorý mu venujú rodičia a na čas, ktorý dieťa presedí za internetom. Teda by som chybu nevidel len v katechétkach a kňazoch ale hlavne v rodičoch. Veď pri krste sľúbili, že budú dieťa učiť pravdám viery. Vari kňaz ma deti učiť JKS alebo základné modlitby? A rodičia majú deti len kŕmiť a umožniť im prespať?

2. Preťažené prvoprijímajúce deti: Zopár rôčkov som sa tiež venoval príprave týchto detí, a tak do toho trochu vidím. Problém dnešných detí je, že nedokážu chvíľu obstáť. Najmä ak nie sú zvyknuté chodiť do kostola, potom na onej slávnosti je im hrozne dlho a nudia sa. Preto sa rozmýšľa, ako ich aktívne zapojiť a to sa robí práve spevom, nosením obetných darov, čítaním a pod. Súhlasím však s tým, že okrem detských piesni by sa s nimi mali nacvičiť aj piesne, ktoré by potom spievali spoločne s ľudom (JKS).

3. Konkurenčný boj: Nemyslím si, že úlohou Cirkvi a "sveta" je uloviť si človeka, inými slovami, pretekať sa, kto ho viac zaujme. Predsa kresťan žije vo svete a popri tom má osobný vzťah s Kristom, a tak je soľou zeme a svetlom sveta. Aj ja ako kresťan mám prístup k 200 kanálom, mám auto a môžem ísť na dovolenku ale nemusím na TV čumieť celý voľný ćas, nemusím byť otrokom auta ani sa kvôli dovolenke zadĺžiť. Mám predsa slobodu a rozum, takže sám rozhodnem, či sa nechám alebo nenechám zotročiť svetom a tak isto sám rozhodnem, či príjmem alebo nepríjmem Božie volanie.
_________________
Jozef Timuľák
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
Rudolf Seman
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 12. 11. 2006
Príspevky: 236
Bydlisko: Sokoľany

PríspevokZaslal: 12 07, 2010, 19:13    Predmet: Odpovedať s citátom

František (Marcin) a Jozef (Timuľák), krásne postrehy. Hlavne o konkurenčnom boji. Je to na svedomí ľudí, ktorých zachvátila vlna konzumu, doteraz nevídaného.
Je to teda skutočná katastrofa s liturgickou hudbou na Slovensku...
A jeden zo záverov 66. plenárneho zasadania KBS k tomu nejako zvlášť neprispel:
Citácia:
Medzi bodmi programu bol aj stav prípravy nového vydania Jednotného katolíckeho spevníka /JKS/. Aktualizácia bude pozostávať z troch krokov. Nadčasovú melódiu treba zachovať. Prekonané staré texty vylúčiť a nahradiť prebásnenými, alebo novými. A tretím krokom bude doplnenie o úplne nové melódie i texty.

Skutočne prevratné závery, ktoré boli "objavené" už pri zadávaní projektu v r. 1998. Mali na mysli Jednotný katolícky spevník len s aktualizovanými textami, alebo Liturgický spevník aj s novými spevmi? Vyzerá to na 2. alternatívu, ale zrejme bude ponechaný názov... A o termíne ani reči... Samé záhady.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
JozefTimulak
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 28. 01. 2007
Príspevky: 810
Bydlisko: Čaňa

PríspevokZaslal: 13 07, 2010, 7:44    Predmet: Odpovedať s citátom

Fero napísal:
Je najvyšší čas zjednať nápravu a vrátiť sa do stavu, aký tu bol najmenej pred 15 rokmi. To čo bolo zlé, treba zrušiť, ale dobré veci treba ponechať a zveľadiť.

Čo teda robiť? Minulý týždeň som narazil na svoj vlastný príspevok z roku 2007, kde som rozoberal nejednotnosť JKS. Bolo mi odpísané, že je to bolestný stav, atď., a že onedlho výjde nový spevník. Prešli 3 roky, o novom spevníku nikto nič nevie. Mali by sme niečo robiť. Čo tak nejak verejne dať najavo nespokojnosť organistov? Neviem presne, ktoré všetky spolky a inštitúcie sú zodpovedné za tento biedny stav, ale možno ani o nespokojnosti nevedia alebo vidia, že organisti sú ticho, a preto riešia vari pálčivejšie problémy. Čo tak napísať nejakú petíciu alebo otvorený list, kde by sa podpísali nespokojní organisti Question
_________________
Jozef Timuľák
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
Fero
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 19. 10. 2006
Príspevky: 1110
Bydlisko: Prešov

PríspevokZaslal: 13 07, 2010, 7:52    Predmet: Odpovedať s citátom

Je to dobrý nápad. Niečo, ako petícia, ktorú organizovali naši českí kolegovia.
_________________
František Marcin
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
JozefTimulak
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 28. 01. 2007
Príspevky: 810
Bydlisko: Čaňa

PríspevokZaslal: 13 07, 2010, 14:19    Predmet: Odpovedať s citátom

Fero napísal:
Je to dobrý nápad. Niečo, ako petícia, ktorú organizovali naši českí kolegovia.

Takže českí organisti spísali petíciu? Čo bolo jej obsahom a ako to dopadlo?
_________________
Jozef Timuľák
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
michal62
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 23. 01. 2007
Príspevky: 55
Bydlisko: Dubovce pri Skalici

PríspevokZaslal: 14 07, 2010, 14:07    Predmet: Odpovedať s citátom

A ako petícia dopadla?

a čo takto na niektorú nedeľu vyhlásiť štrajk a nehrať? Smile

ale možno by si to aj tak nikto nevšimol... Ak niečo robiť, treba tak, aby si to všimli kompetentní.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Michalgregorík
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 09. 09. 2008
Príspevky: 221
Bydlisko: Solčianky 98

PríspevokZaslal: 14 07, 2010, 14:20    Predmet: Odpovedať s citátom

Kompetentní o tomto probléme vedia. Kdesi som už písal o kázni Mons. S. Stolárika (predseda LK KBS), ktorý napríklad navrhol (niekedy pred rokom), aby Rádio Lumen a TV LUX vysielali v programe piesne z JKS, aby ich častejšie počuli a naučili sa ich spievať.

O tom, či by to pomohlo je ťažko povedať, ale zaujímalo by ma, či Lumen a LUX k tomuto prístúpili a vskutku púšťajú viacej kanc. piesní (rozumej s doprovodom organu).
_________________
nehrajúci na organe, záujemca o liturgickú a sakrálnu hudbu
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
juraj zajko
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 08. 03. 2007
Príspevky: 64
Bydlisko: Tlmače

PríspevokZaslal: 14 07, 2010, 15:10    Predmet: Odpovedať s citátom

Na Lumene radsej budu hrat "sladke marianske piesne" stale dokola... Najviac ma vie "potesit", ked konci priamy prenos sv. omse, organista konci s piesnou a zacina improvizovat a oni v tej chvili skoncia prenos a pustia spominane odrhovacky...
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
Rudolf Seman
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 12. 11. 2006
Príspevky: 236
Bydlisko: Sokoľany

PríspevokZaslal: 14 07, 2010, 18:49    Predmet: Odpovedať s citátom

Typu Tmavočervená ruža, Ó Matka Pána, a podobné "skvosty" ľudovej zbožnosti v absolútne nevhodnom prevedení... Tie piesne sú často prehnane sentimentálne, staršiu generáciu asi "chytajú za srdce"... Aj keď musím uznať, že napr. Nedeľný aperitív, to je väčšinou kvalita (naposledy túto nedeľu gregoriánske antifóny zo sviatku Navštívenia P.M.)
A keď už sme pri tom, niekedy prenosy omší na rádiu Lumen nemajú ani základnú úroveň, to radšej nech vysielajú recitované... A anitifónu z novej tvorby som tam tuším ani nepočul. Piesne od-buka do-buka, bez akceptácie ich vhodnosti pre pokoncilovú liturgiu, česť výnimkám. Čakal by som od prenosov, že to budú vzorové omše, na vysokej úrovni, hodné nasledovania, "prvé lastovičky", ktoré pohnú zvyškom Slovenska. No často sú to len negatívne príklady...
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MartinPivka
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 02. 01. 2009
Príspevky: 390
Bydlisko: Považská Bystrica

PríspevokZaslal: 14 07, 2010, 23:02    Predmet: Odpovedať s citátom

Rudolf Seman napísal:
Typu Tmavočervená ruža, Ó Matka Pána, a podobné "skvosty" ľudovej zbožnosti v absolútne nevhodnom prevedení... Tie piesne sú často prehnane sentimentálne, staršiu generáciu asi "chytajú za srdce"... Aj keď musím uznať, že napr. Nedeľný aperitív, to je väčšinou kvalita (naposledy túto nedeľu gregoriánske antifóny zo sviatku Navštívenia P.M.)
A keď už sme pri tom, niekedy prenosy omší na rádiu Lumen nemajú ani základnú úroveň, to radšej nech vysielajú recitované... A anitifónu z novej tvorby som tam tuším ani nepočul. Piesne od-buka do-buka, bez akceptácie ich vhodnosti pre pokoncilovú liturgiu, česť výnimkám. Čakal by som od prenosov, že to budú vzorové omše, na vysokej úrovni, hodné nasledovania, "prvé lastovičky", ktoré pohnú zvyškom Slovenska. No často sú to len negatívne príklady...

ale no.. Smile... nedavno som pocul na communio Sprav si ma Pane nastrojom... Smile
_________________
Martin Pivka, organista v Považskej Bystrici
----------
Čo pokladali za posvätné generácie pred nami, ostáva posvätné a významné aj pre nás a toto nemožno len tak z ničoho nič navždy zabudnúť alebo sa stať škodlivým...
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra organisti.sk » Rôzne témy - nezaradené Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4  Ďalší
Strana 2 z 4

 
Prejdi na:  
Nemôžete odosielať novú správu do tohto fóra
Nemôžete odpovedať na správu v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete hlasovať v tomto fóre

Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
iCGstation v1.0 Template By Ray © 2003, 2004 iOptional -- Ported for PHP-Nuke by nukemods.com
organisti.sk
administrátori: Martin Bako - organy/organológia, Martin Puhovich - Spoločnosť priateľov organov, Rastislav Podpera - teória liturgickej hudby, Marek Klein, Matej Kubeš - technická správa serveru © 2005-2013.

Ad maiorem Dei gloriam!
Odber článkov: rss-091.xml, rss-092.xml, rss-20.xml or atom.xml
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. All Rights Reserved.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.26 sekúnd