Home
Úvodná stránka
Vyhľadávanie
Vyhľadávanie
Forums
Fórum
Your Account
Váš účet
Navigačné menu



Kto je online
Momentálne je 593 návštevník(ov) a 0 člen(ov) online.

Ste anonymný užívateľ. Môžete sa zdarma zaregistrovať tu


Fórum

organisti.sk :: Zobraziť tému - Bude sa spievať o 30 rokov? / Cirkev vymiera?
FAQ
FAQ
Hľadať
Hľadať
Zoznam užívateľov
Zoznam užívateľov
užívateľské skupiny
užívateľské skupiny
Nastavenie
Nastavenie
Prihlásenie
Prihlásenie
Súkromné správy
Súkromné správy
Obsah fóra organisti.sk » Rôzne témy - nezaradené

odoslať novú tému   Odpovedať na tému
Bude sa spievať o 30 rokov? / Cirkev vymiera? Choď na stránku 1, 2, 3, 4  Ďalší
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
JozefTimulak
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 28. 01. 2007
Príspevky: 810
Bydlisko: Čaňa

PríspevokZaslal: 09 07, 2010, 13:19    Predmet: Bude sa spievať o 30 rokov? / Cirkev vymiera? Odpovedať s citátom

Nedávno som mal zaujímavý a dosť závažný rozhovor s kolegom organistom a zaujímal by ma váš názor. Ide o víziu, ako to bude vyzerať v našich kostoloch o niekoľko desaťročí.

Ako model poslúži povedzme náš kostol v Čani. Cez všedný deň príde na sv. omšu cca. 55 ľudí (pričom obec má cca. 3500 katolíkov). Vekové rozdelenie je nasledovné:

0 - 30 rokov: 5 mladých
30 - 60 rokov: 10 stredných
60 - 90 rokov: 40 starých

Situácia o 30 rokov by mohla byť takáto:

0 - 30 rokov: ? nových mladých
30 - 60 rokov: 5 stredných, ktorí sú teraz mladí
60 - 90 rokov: 10 starých, ktorí sú teraz strední

Vidíme, že o 30 rokov by malo byť v kostole cez všedný deň 15 ľudí strednej a starej generácie + niekoľko mladých. Dnešní mladí JKS nespievajú, strední ako-tak áno. Z toho vyplýva otázka, kto nám bude spievať a možno ešte dramatickejšia otázka, či teda cez týždeň vôbec budú sväté omše. Question

Je to len zbytočná panika alebo realita?
_________________
Jozef Timuľák
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
josta
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 11. 01. 2008
Príspevky: 296
Bydlisko: Radošovce,Vieska

PríspevokZaslal: 09 07, 2010, 13:26    Predmet: Odpovedať s citátom

Priateľu, ty budeš hrať ! Laughing
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
juraj zajko
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 08. 03. 2007
Príspevky: 64
Bydlisko: Tlmače

PríspevokZaslal: 09 07, 2010, 13:32    Predmet: Odpovedať s citátom

Tak to ste v tej Čani na tom este celkom dobre... U nas sa tolko mladych nazbiera v nedelu a to sme mesto so 4500 obyvatelmi... Je to tazka tema, asi aj preto, ze nevidime do buducna... Mozno by som len poznamenal, ze opat raz asi zalezi na kvalite, nie na kvantite...
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
MartinPivka
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 02. 01. 2009
Príspevky: 390
Bydlisko: Považská Bystrica

PríspevokZaslal: 09 07, 2010, 13:57    Predmet: Re: Bude sa spievať o 30 rokov? / Cirkev vymiera? Odpovedať s citátom

joozi napísal:
Dnešní mladí JKS nespievajú...

snad im ku spevu dopomoze dlho pripravovany novy spevnik...len nech uz tu je...
v mestach tu situaciu nevidim az tak cierne, mladeznicke omse pritahuju mladych a castokrat vidim aj zaujem o spev JKS...to vsetko zalezi na tom ci sa clovek chce zapojit alebo nie...ak nema zaujem o prezitie omse ignoruje spevy a pride radsej na mladeznicku omsu, kde ho prilaka rytmicka hudba. ak mlady clovek ma zaujem o slavenie omse, zacne sa zapajat aj do spevu, nie len medispevov a odpovedi, ale aj piesni...
_________________
Martin Pivka, organista v Považskej Bystrici
----------
Čo pokladali za posvätné generácie pred nami, ostáva posvätné a významné aj pre nás a toto nemožno len tak z ničoho nič navždy zabudnúť alebo sa stať škodlivým...
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
JozefTimulak
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 28. 01. 2007
Príspevky: 810
Bydlisko: Čaňa

PríspevokZaslal: 09 07, 2010, 14:21    Predmet: Odpovedať s citátom

Ako povedal Ján Pavol II., mladí sú budúcnosťou Cirkvi.

Zdá sa, že v mestách na internátoch a pod. je sústredených pomerne veľa mladých. Títo mladí však o 30 rokov už nebudú mladí a keď sa z internátov rozídu do svojich dediniek, budú musieť ich pozície zaujať dnešne deti alebo ich deti. Len mi je stále tak smutno, keď vidím, koľko detí k nám chodí do kostola cez týždeň. Je ich presne 0. Ostáva len veriť, že dnešní mladí budú mať dostatok zápalu a milostí, aby svoje dietky viedli k aktívnej viere.
_________________
Jozef Timuľák
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
mariola
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 12. 05. 2008
Príspevky: 36
Bydlisko: kysuce

PríspevokZaslal: 09 07, 2010, 17:37    Predmet: Odpovedať s citátom

Na prvom mieste v zivote krestana, je zivy Kristus v srdci a tym aj ziva viera a prijatie skutocneho premeneneho Krista v chlebe a vo vine vo sviatosti oltarnej pri svatej omsi. Ostatne prvky ako spev a hranie su okrajove a to doslova a do pismena. Ked tu bude skutocna viera, tak budeme aj spievat a hrat.
Zial z kostolov sa nevytraca spev a hra, ale pomaly sa vytracaju ludia s vierou. A to je dosledok vychovy rodicov. Ja som rodic a chcem viest a vediem svoje dieta k viere, hoci ma este len 4 roky a nicomu nerozumie - a to uz len tym, ze ide na sv. omsu do kostola, aby mal nieco v zaklade, a postupne sa rozvijal. To je zaklad. To iste bolo u mna. Do kostola som chodil s mamou a ona ma nenechala, nech si robim co chcem, bud som bol s nou alebo sam, ale vpredu pri oltari na laviciach pre deti. Dnesna situacia je ina, vacsina rodicov nejde do kostola vobec a posielaju svoje deti same, napr. kvoli tomu, co povie babka, alebo do prveho sv. prijimania a nakoniec do birmovky..... . Potom nastane koniec. Dieta je obraz rodica a ked nevidi vztah k Bohu v rodicoch, tak ako ma same nasledovat Krista? Ono v tom veku potrebuje predovsetkym rodicov!!!! . To je viera rodicov. A deti potom na chore diskutuju celu omsu, niektore stoja pred kostolom, alebo sedia niekde na zmrzline a v horsom pripade tie starsie v krcme na kofole. V najhorsom pripade, tie starsie zoberie pod svoje kridla nejaky sektar, ktory nas znalostou sv. pisma strci do vrecka lavou zadnou a vyplni v nich prazdne miesto. Zial toto je realita dneska.
Ja zijem v meste s cca 7. tisic obyvatelmi - 2 kostoly, dohromady 3 sv. omse v nedelu.
Do kostola chodi par deti, neviem presny pocet, ale oproti tomu, ked je dakovna sv. omsa na konci skolskeho roku, su to smeti, lebo inak by mohla byt jedna sv. omsa v nedelu len pre nich.
Mlady ludia do tych 30 rokov, tiez velka bieda.
Ludia od 30 a vyssie zvysok a hlavne osadenstvo su ti starsi cca 70 percent z nich.
Mame velky kostol - najvacsi svojho casu v nitrianskej dieceze a pamatam si, ze za byvaleho rezimu, ludom zakazovali nabozenske aktivity a v kostole bolo na kazdej z dvoch sv. omsi v nedelu plno, ludia sedeli aj stali, tlacili sa,ledva sa dalo dychat a spievalo sa, az som bol z toho vzdy uneseny a kazdu novu nedelu som sa tesil na papezsku hymnu, lebo mi z nej behali zimomriavky po chrbte. To prenasledovanie co malo ludi rozdelit, ich spajalo. To je paradox, lebo kazdy volal po nabozenskej slobode a ked ju dostal, tak si ju nevazi a vzdal sa toho, co bolo jeho najvacsim pokladom. Zato teraz je otrokom televizie a kde coho este co tu nechcem rozpisovat....
Myslel som si, ze do kostola u nas chodi malo ludi,ale presvedcil som sa o opaku. Bol som tento tyzden na dovolenke v jednom cca 38-tisicovom meste, ma 3 kostoly. V nedelu som bol v jednom, ktore je na sidlisku, na jednej sv. omsi bolo tolko ludi co u nas!!!, ludia sa v pohode vosli do lavic, par ludi stalo. Omse boli 3. 38000 a 7000 to je rozdiel. Na druhy den, na sviatok Sv. Cyrila a Metoda som bol v dalsom kostole, pocet ludi v kostole nebolo viac ako 30. To ma dorazilo, lebo je to volny den a u nas je na sv. omsi ludi ako v nedelu. A tam si nedokazali prist uctit dvoch svatcov a podakovat im za to co mame. Ale to asi uz ludia zabudli na co tu prisli tito vierozvestci.

Na zaver chcem povedat, ze sv. otec Jan Pavol II tu zanechal odkaz aj pre mna, kedze som bol vtedy "mlady" clovek a tie slova som si uvedomil az neskor. Ta buducnost Cirkvi je na nas, lebo myslel nas, ze budeme mat deti a mali by sme ich vychovat ako krestanov s vierou v ziveho Jezisa Krista. A ten obraz vidime teraz v kostole presne. Nasi rodicia - starsie generacie chodia do kostola v najvacsom pocte , 30 - ..... to sme my a ta kategoria 0-... bude nasim obrazom a aj tym ako sa bude v buducnosti spievat a hrat.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
dankajakubcova
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 10. 02. 2007
Príspevky: 107
Bydlisko: Pohorelá

PríspevokZaslal: 09 07, 2010, 21:13    Predmet: Odpovedať s citátom

Súhlasím s vami a myslím si, že misie by sa pomaly mali robiť u nás a nielen v Afrike. ľudia chodia do kostola pred 1.sv.prijímaním, pred birmovkou a potom - diera . Istý kňaz to nazval doslova zradou. Pretože títo - najmä mladí - si obnovujú krstné sľuby, sľubujú, že budú dobrými kresťanmi - a týždeň po slávnosti - prázdne lavice.
Začali sa prázdniny - myslíte že je v kostole viac miništrantov? Veď nemajú školské povinnosti, dlho vysedávať nad knihami Laughing
Ale temer všetko ide z rodiny - to je pravda.
Pohľadať ľudí do zvoru na pravidelné skúšky - problém. Prečo? Pretože všetko vyžaduje aspoň minimálne úsilie, niekedy potlačiť svoju pohodlnosť, možno aj lenivosť, obliecť sa a ísť.
Bojím sa... napriek tomu - nebojte sa - ktoré si pripomínam.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
AlbertSobek
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 08. 02. 2009
Príspevky: 237
Bydlisko: Hertník

PríspevokZaslal: 09 07, 2010, 22:56    Predmet: Odpovedať s citátom

mariola napísal:
Na prvom mieste v zivote krestana, je zivy Kristus v srdci a tym aj ziva viera a prijatie skutocneho premeneneho Krista v chlebe a vo vine vo sviatosti oltarnej pri svatej omsi. Ostatne prvky ako spev a hranie su okrajove a to doslova a do pismena. Ked tu bude skutocna viera, tak budeme aj spievat a hrat.
................ Ludia od 30 a vyssie zvysok a hlavne osadenstvo su ti starsi cca 70 percent z nich.Mame velky kostol - najvacsi svojho casu v nitrianskej dieceze a pamatam si, ze za byvaleho rezimu, ludom zakazovali nabozenske aktivity a v kostole bolo na kazdej z dvoch sv. omsi v nedelu plno, ludia sedeli aj stali, tlacili sa,ledva sa dalo dychat a spievalo sa, az som bol z toho vzdy uneseny a kazdu novu nedelu som sa tesil na papezsku hymnu, lebo mi z nej behali zimomriavky po chrbte. To prenasledovanie co malo ludi rozdelit, ich spajalo. To je paradox, lebo kazdy volal po nabozenskej slobode a ked ju dostal, tak si ju nevazi a vzdal sa toho, co bolo jeho najvacsim pokladom. Zato teraz je otrokom televizie a kde coho este co tu nechcem rozpisovat....
.............Ta buducnost Cirkvi je na nas, lebo myslel nas, ze budeme mat deti a mali by sme ich vychovat ako krestanov s vierou v ziveho Jezisa Krista. A ten obraz vidime teraz v kostole presne. Nasi rodicia - starsie generacie chodia do kostola v najvacsom pocte , 30 - ..... to sme my a ta kategoria 0-... bude nasim obrazom a aj tym ako sa bude v buducnosti spievat a hrat.


Skutočne pravdivý príspevok o smutnej skutočnosti.


Albert
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
Bismarck
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 03. 01. 2008
Príspevky: 289

PríspevokZaslal: 10 07, 2010, 9:16    Predmet: re Odpovedať s citátom

Citácia:
Vidíme, že o 30 rokov by malo byť v kostole cez všedný deň 15 ľudí strednej a starej generácie + niekoľko mladých. Dnešní mladí JKS nespievajú, strední ako-tak áno. Z toho vyplýva otázka, kto nám bude spievať a možno ešte dramatickejšia otázka, či teda cez týždeň vôbec budú sväté omše.


Žial, taká je skutočnosť, o niekoľko desiatok rokov sa môže stať, že v tom najhoršom prípade prídu do kostola 3 ľudia: kňaz, organista, kostolník. (organista nebude hrať na organe, kedže nebude na elektrinu, nebude sa svietiť, kúriť), nakoniec sa môže stať niečo podobné ako v Nemecku, kde sa zatvárajú kostoly a menia sa na krčmy, kulturáky.
_________________
Michal Bisaha-exorganista
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PavolT
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 06. 09. 2008
Príspevky: 231
Bydlisko: PB

PríspevokZaslal: 10 07, 2010, 15:09    Predmet: Odpovedať s citátom

V kostole kde hrávam, chodí na nedeľné omše pomerne dosť ľudí, nato že je to filiálka. Zo 600 obyvateľov zhruba necelá polovica. Niektorým nevyhovuje čas omše, moderný kostol, kňaz, možno aj ja organista a preto chodia do Farského kostola. Mladých ľudí je v kotole pomerne dosť, ale málo z nich vedia načo tam idú. Keď idem na prijímanie, vidím ako sa 10 puberťákov opiera o zábradlie na schodoch a debatujú (pravdepodobne nie o duchovných veciach). Ale čo, idem druhou stranou a vidím to isté. Čiže +-20 ľudí, ktorí sú v kostole, sú tam zbytočne. To ale nerátam akých, čo sú pred kostolom a vedľa neho. Myslím, že by urobili lepšie, keby idú na kofolu do neďalekej krčmy ako otrávene trpieť hodinu týždenne v kostole.
Toto je realita. A pravdepodobne ak nie aj horšie naša budúcnosť.
...Ale aj tak mi nedá nezamyslieť sa nad tým, prečo nechcú spievať, modliť sa, zapájať sa... Hanbia sa? Nechce sa im? Neviedia?
Ale... treba to na niekoho zhodiť... rodina, farár, kamoši...
Ako riešenie problému by som navrhoval kňazom, aby sa začali venovať už malým deťom, robili si stretnutia, výlety, športové podujatia... (niektorý to už praktizujú a výsledky sú prekvapivo dobré) Toto ľudí pritiahne, ale stále výčitky a nespokojnosť... Postupom času rozumný človek príde nato, prečo chodí kostola, ale niektorých len treba postrčiť...
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
stefek
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 29. 05. 2008
Príspevky: 185
Bydlisko: Nová Ľubovňa

PríspevokZaslal: 10 07, 2010, 20:37    Predmet: Re: Bude sa spievať o 30 rokov? / Cirkev vymiera? Odpovedať s citátom

SIMPLiCITY napísal:
joozi napísal:
Dnešní mladí JKS nespievajú...

snad im ku spevu dopomoze dlho pripravovany novy spevnik...len nech uz tu je...


a naco ti je dalsi spevnik, zbytocne sa ucit ,,preklepi" atď. Treba mladych, ktori sa ehanbia.
_________________
organista v Novej Ľubovni(sčasti v Levoči)
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MartinPivka
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 02. 01. 2009
Príspevky: 390
Bydlisko: Považská Bystrica

PríspevokZaslal: 10 07, 2010, 21:15    Predmet: Re: Bude sa spievať o 30 rokov? / Cirkev vymiera? Odpovedať s citátom

stefek napísal:

a naco ti je dalsi spevnik, zbytocne sa ucit ,,preklepi" atď. Treba mladych, ktori sa ehanbia.

naco mi je novy spevnik?... napr. aby sa konecne v kostole zacalo spievat liturgicky spravne... ak si pozries, v misali su na kazdu nedelu vlastne antifony na vstup, obetovanie, prijimanie... to su spevy co sa maju spievat...lenze je tu zadrhel, ze po 2. vat. koncile nevysiel ziadny poriadny spevnik, v ktorom by toto bolo obsiahnute...
verim, ze ak bude novy spevnik spracovany putavo a moderne..aspon tak ako medzispevy, alebo ukazka niektorych prac z novej tvorby antifon...myslim, ze to mladych oslovi a zapoja sa do liturgie...a ked spievaju responza a antifony, to je len krocik od duchovnych piesni, novy spevnik nebude len o novych textoch piesni...teda...dufam Smile... bola by to dost chyba
_________________
Martin Pivka, organista v Považskej Bystrici
----------
Čo pokladali za posvätné generácie pred nami, ostáva posvätné a významné aj pre nás a toto nemožno len tak z ničoho nič navždy zabudnúť alebo sa stať škodlivým...
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
PavolT
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 06. 09. 2008
Príspevky: 231
Bydlisko: PB

PríspevokZaslal: 10 07, 2010, 22:34    Predmet: Re: Bude sa spievať o 30 rokov? / Cirkev vymiera? Odpovedať s citátom

stefek napísal:

a naco ti je dalsi spevnik, zbytocne sa ucit ,,preklepi" atď. Treba mladych, ktori sa ehanbia.

Nó... máš pravdu o tom hanbení, Ale, o tom novom spevníku... kto ti toto povedal. Že "načo"??? Very Happy Opýtam sa ťa: si spokojný s terajšou situáciou ohľadom spevníkov? ...Lebo každý normálny človek asi nieje. Wink

Mladí nezačnú spievať kôli moderným spevníkom, ale je to krok správnym smerom.
...Ale zase všetci mladí takí nie sú, len škoda že očividne prevažujú tí...
Možným riešením tohto problému by boli projektory. Určite by nebolo zlé zvážiť výrobu spevníka aj v elektronickej podobe. Hlavne v dnešnej dobe "Digitálnio-plastovej" Možno by sme tým ukázali mladým ľuďom, ktorý sa cítia byť supermoderní, že aj kostol kráča s dobou.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
AlbertSobek
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 08. 02. 2009
Príspevky: 237
Bydlisko: Hertník

PríspevokZaslal: 11 07, 2010, 0:25    Predmet: Re: Bude sa spievať o 30 rokov? / Cirkev vymiera? Odpovedať s citátom

[quote="PavolT Určite by nebolo zlé zvážiť výrobu spevníka aj v elektronickej podobe. Hlavne v dnešnej dobe "Digitálnio-plastovej" Možno by sme tým ukázali mladým ľuďom, ktorý sa cítia byť supermoderní, že aj kostol kráča s dobou.[/quote]

Pán kolega!
To je nápad za milion. V Poľsku tvoria tiež nový liturgický spevník, ktorý bude v elektronickej forme. Organisti el.poštou posielajú do centra svoje návrhy a pripomienky. Myslím, že v dnešnej dobe, by to mala byť normálna vec. Len čo na to povedia rôzne vydavateľstva a kamenné predajne.

Albert
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
MarianFedor
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 15. 04. 2008
Príspevky: 426
Bydlisko: 48°46.16 22°5.1

PríspevokZaslal: 11 07, 2010, 12:32    Predmet: Odpovedať s citátom

Neviem ako u vas ale v našich končinách sa na naboženstve v sučasnosti vyučuje iba podla knižiek náboženstva a asi nič viac. Nikedy za starého p. farára okrem učiva sme sa na začiatku hodiny vždy modlili (niekedy aj spevom Otče náš, Sláva či Verím). Každý sa základné modlidby vedel pomodliť viedia to aj všetky dnešné deti? Potom nasledoval spev responzoria žalmu čo sa bude spievať v nedelu ak bol ľahší (ťažšie sa nespievali). Pred koncom hodiny vždy prišla na rad nejaká pieseň a tak sa u mladých pestovala láska či výchova aj k liturgickej hudbe a tie najznámejšie piesne "hitovky" (236,247,255,257,270,291,300,303,332,394 atd...) poznal každý a večšina mojích rovesníkobv v kostole aj spievala. Ako miništranti sme dokonca mali za "povinnosť" nosiť JKSku a spievať, hoci ja som dlho neminištroval, lebo asi od 11 do 15 som sedával pri organistovi a "pomáhal" mu spievať až kým neprišiel ďalší organista, ktorému som bol nežiadúci (chcel za každú cenu ženú - speváčku - samozrejme nijaku nenašiel) aj keď veľký spevák zrovna nebol...
_________________
Elektrikár čo fušuje organistom do remesla vo Fekišovciach (okr. Sobrance), a Zavadke (okr. Michalovce)
http://ubrez.fara.sk/
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra organisti.sk » Rôzne témy - nezaradené Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku 1, 2, 3, 4  Ďalší
Strana 1 z 4

 
Prejdi na:  
Nemôžete odosielať novú správu do tohto fóra
Nemôžete odpovedať na správu v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete hlasovať v tomto fóre

Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
iCGstation v1.0 Template By Ray © 2003, 2004 iOptional -- Ported for PHP-Nuke by nukemods.com
organisti.sk
administrátori: Martin Bako - organy/organológia, Martin Puhovich - Spoločnosť priateľov organov, Rastislav Podpera - teória liturgickej hudby, Marek Klein, Matej Kubeš - technická správa serveru © 2005-2013.

Ad maiorem Dei gloriam!
Odber článkov: rss-091.xml, rss-092.xml, rss-20.xml or atom.xml
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. All Rights Reserved.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.17 sekúnd