Home
Úvodná stránka
Vyhľadávanie
Vyhľadávanie
Forums
Fórum
Your Account
Váš účet
Navigačné menu



Kto je online
Momentálne je 608 návštevník(ov) a 0 člen(ov) online.

Ste anonymný užívateľ. Môžete sa zdarma zaregistrovať tu


Fórum

organisti.sk :: Zobraziť tému - Bude sa spievať o 30 rokov? / Cirkev vymiera?
FAQ
FAQ
Hľadať
Hľadať
Zoznam užívateľov
Zoznam užívateľov
užívateľské skupiny
užívateľské skupiny
Nastavenie
Nastavenie
Prihlásenie
Prihlásenie
Súkromné správy
Súkromné správy
Obsah fóra organisti.sk » Rôzne témy - nezaradené

odoslať novú tému   Odpovedať na tému
Bude sa spievať o 30 rokov? / Cirkev vymiera? Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4  Ďalší
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
peterprielomek
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 26. 07. 2008
Príspevky: 98
Bydlisko: Oravská Jasenica 393

PríspevokZaslal: 15 07, 2010, 8:44    Predmet: Odpovedať s citátom

Neviem, ako to ešte mám napísať, ale nech sa zodpovední ľudia v Cirkvi, čo sú za to nie zle platení konečne zobudia, lebo na Slovensku sa nám z viery stáva folklór pre starších a turistov, pretože ak kňazi vystupujú z pastorácie, majú deti a ženia sa /poznám aspoň dvoch/, tak potom je niečo veľmi-veľmi choré a platy organistov a všetko pre nás zdanlivo podstatné je niekde úplne na konci. Pekne Vás všetkých prosím, aby ste to nebrali ako ohováranie, veľmi mierne hovorím o veciach o ktorých sa už dosť dlho zatiaľ iba šušká. A potom je na mieste aj názov tejto témy o 30 rokov sa možno bude konať referendum o stavbe mešity v Bratislave a možno aj prv. Spomeňte si na tento môj príspevok potom všetci, čo to teraz čítate.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
AlbertSobek
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 08. 02. 2009
Príspevky: 237
Bydlisko: Hertník

PríspevokZaslal: 15 07, 2010, 11:18    Predmet: Odpovedať s citátom

joozi napísal:
Fero napísal:
Je najvyšší čas zjednať nápravu a vrátiť sa do stavu, aký tu bol najmenej pred 15 rokmi. To čo bolo zlé, treba zrušiť, ale dobré veci treba ponechať a zveľadiť.

Čo teda robiť? Minulý týždeň som narazil na svoj vlastný príspevok z roku 2007, kde som rozoberal nejednotnosť JKS. Bolo mi odpísané, že je to bolestný stav, atď., a že onedlho výjde nový spevník. Prešli 3 roky, o novom spevníku nikto nič nevie. Mali by sme niečo robiť. Čo tak nejak verejne dať najavo nespokojnosť organistov? Neviem presne, ktoré všetky spolky a inštitúcie sú zodpovedné za tento biedny stav, ale možno ani o nespokojnosti nevedia alebo vidia, že organisti sú ticho, a preto riešia vari pálčivejšie problémy. Čo tak napísať nejakú petíciu alebo otvorený list, kde by sa podpísali nespokojní organisti Question


Ja by som navrhoval:
- a) poslať list KBS s podpismi organistov, kde by bol popísaný súčasný stav a navrhnuté východiska k náprave liturgickej hudby a spevu na Slovensku, alebo
- b) napísať otvorený list s podobným obsahom ako hore a uverejniť ho napr.
v Katolíckych novinách, Duchovnom Pastieri, Adoramus Te a v časopise Liturgia.
- c) vybrať vhodnú osobu na napísanie takéhoto listu.

Obsah listu sa môže upresniť po širšej diskúsii. Petičnú akciu českých kolegov poznám a podporil som ju, neviem či by sa nám podarilo zorganizovať niečo podobné. Predsa len určité existenčné obavy existujú.

Nevylučujem pri tom iné alternatívy, ale nesmieme mlčať, lebo budeme spoluvinníkmi tejto havarijnej situácie.

Albert
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
PavolT
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 06. 09. 2008
Príspevky: 231
Bydlisko: PB

PríspevokZaslal: 16 07, 2010, 16:31    Predmet: Odpovedať s citátom

Problém je možno aj v tom, že v niektorých kostoloch sa spievajú dookola tie isté ohraté piesne. Ľudia si povedia: Šak tam hrajú furt to isté a nech si babky spievajú... Nadruhú stranu keď keď v niektorých kostoloch zahrajú novú pieseň (nie prvý krát) spieva málo ľudí, a keď organista napíše na číselník takú 303 idú okná prasknúť... Takže ani z voza ani na voz.
Rozmýšľal som a možno by pomohlo napísať pár pastierskych listov, v ktorých by ľuďom vysvetlili prečo treba spievať. (Jednoducho povedané: Kto spieva 2x sa modlí a každá pieseň z JKS je vlastne určitý druh modlitby. Nie každý si toto uvedomuje. A ktovie, možno to aspoň trochu zaberie.)
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
JozefTimulak
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 28. 01. 2007
Príspevky: 810
Bydlisko: Čaňa

PríspevokZaslal: 17 07, 2010, 10:20    Predmet: Odpovedať s citátom

Podľa mňa pastierske listy veľký účinok - žiaľ - nemajú. Spomínam si len na list, kde sa propagovala Cirkevná škola v našej filialke. Aj tak do prvého ročníka bolo prihlásené len 1 dieťa. Zdá sa, že pastierské listy sú veľmi neosobné, ľudia keď vidia, že sa bude čítať pastiersky list, prevracajú očami a častokrát začinajú merať čas aký je dlhý.
_________________
Jozef Timuľák
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
Fero
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 19. 10. 2006
Príspevky: 1110
Bydlisko: Prešov

PríspevokZaslal: 17 07, 2010, 13:56    Predmet: Odpovedať s citátom

V každej farnosti platí na ľud niečo iné a v niektorých asi nič Sad Ale aj tak je to na farárovi, aby odhadol mentalitu a správnym spôsobom vedel podnietiť ľud. Mnohokrát je to nadľudská úloha.
_________________
František Marcin
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
OndrejHornacek
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 23. 01. 2007
Príspevky: 36

PríspevokZaslal: 19 07, 2010, 15:24    Predmet: Odpovedať s citátom

Fero napísal:
V každej farnosti platí na ľud niečo iné a v niektorých asi nič Sad Ale aj tak je to na farárovi, aby odhadol mentalitu a správnym spôsobom vedel podnietiť ľud. Mnohokrát je to nadľudská úloha.

Nemali by sme všetko bremeno hádzať na kňazov. Kňaz by mal mať vo farosti ľudí, o ktorých sa môže oprieť a na ktorých sa môže spoľahnúť.


Najväčší problém vidím v tom, že Cirkev na Slovensku sa stále zameriavame na kvantitu. Skôr by sme sa mali zamerať na kvalitu, kvalitu kresťanov, inak sa z miesta nepohneme. Kvalite spevu v chrámoch, ani počtu ľudí v kostole nepomôže ani nový spevník, ani zmena hudobného repertoáru, či hudbných nástrojov. Treba začať rozvíjať osobný vzťah každého človeka s Bohom, takisto treba pôsobiť v rodinách, lebo deti vidia svoje vzory v rodičoch. Ak si ľudia nevybudujú osobný vzťah s Bohom, nebudú vidieť zmysel ísť do kostola a už vôbec nie spievať.
Z osobnej skúsenosti viem, že väčšina zo spomínaných mladých do kostola chodí, lebo to od nich vyžadujú rodičia, ktorý tam nechodia už vôbec, alebo raz začas. Myslím, že každý vie, čo sa stane, keď aj týto mladý budú mať deti. Nepošlú ich nikam, lebo v tom nebudú vidieť zmysel.
Neviem, ako vy ostatný, ale ja to vidím iba takto. A treba aj pochopiť, že dnes z tých, čo sú v kostole, nie každému vyhovuje zvuk organa.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
PavolT
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 06. 09. 2008
Príspevky: 231
Bydlisko: PB

PríspevokZaslal: 19 07, 2010, 16:24    Predmet: Odpovedať s citátom

Ondrej77 napísal:
A treba aj pochopiť, že dnes z tých, čo sú v kostole, nie každému vyhovuje zvuk organa.

Ale prečo im nevyhovuje zvuk organa? Zdá sa im to nemoderné alebo čo? Keby si tak uvedomili pomer medzi slávnymi gitarami a organom... Čo zahráte na gitare v porovnaní s mohutným zvukom organu??? ...Alebo taký klavír. Ja som chodil do ZUŠ 8 rokov a spolužiaci sa ma pýtali že prečo tam chodím na klavír, čo radšej nejdem na gitaru, alebo bubny... Keby si tak uvedomili čo by bolo keby každý chodí len na trendové nástroje...
S určitosťou môžeme povedať že veľa mladých ľudí zmýšľa takto pribrzdene...
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
JozefTimulak
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 28. 01. 2007
Príspevky: 810
Bydlisko: Čaňa

PríspevokZaslal: 20 07, 2010, 8:43    Predmet: Odpovedať s citátom

PavolT napísal:
S určitosťou môžeme povedať že veľa mladých ľudí zmýšľa takto pribrzdene...

PavolT, tvrdíš, že mladí sú pribrzdení, lebo sa im nepáči organ. Pýtam sa však, či si môžeš dovoliť takéto tvrdenie; veď sa len pozrime, koľkým reprezentantom strednej a starej generácie sa organ páči. Stačí si zájsť na nejaký organový koncert alebo ostať v kostole po skončení liturgie, keď organista ešte niečo hrá a sledovať, koľko a akých ľudí ostane počúvať. Podľa mojich skúseností sú to zväčša ľudia do 30-35 rokov. Takže skôr by som povedal, že starším ľuďom sa nepáči organ, no v žiadnom prípade by som si nedovolil tvrdenie, že z toho dôvodu sú pribrzdení. Veď stačí trochu uvažovať. Povedzme, že niekomu sa páči Bach a Vivaldi, ale má ťažkosti počúvať Regera alebo Messiaena. To neznamená, že je pribrzdený.

A ešte tak trochu z psychológie: mladý človek na hranici dospelosti prijíma všetko prudko kriticky a sleduje ako je prijímaný ostatnými. Takýto kritický človek príde do kostolíka, kde 90% osadenstva sú - povedzme to priamo - staré babky. Začne sa omša. Organista šusterbas nedokáže naplno podať krásu harmónie JKS-iek, rytmicky to celé rozseká, babky to ešte ponaťahujú... Človek potom podvedome získava averziu voči kostolu, viere, Cirkvi, organu. Ak by však hra na organ a spev boli na úrovni, spoločenstvo veriacich by bolo vekovo vyvážené a vládli by v ňom naozaj vzorné vzťahy podľa Evanjelia, situácia by mohla byť oveľa lepšia.

Tým chcem povadať toľko, že "nových" nemôžeme získať, ak naše bohatstvo prezentujeme zdeformované.
_________________
Jozef Timuľák
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
Fero
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 19. 10. 2006
Príspevky: 1110
Bydlisko: Prešov

PríspevokZaslal: 20 07, 2010, 9:57    Predmet: Odpovedať s citátom

V našom kostole máme v nedeľu štyri omše a tá posledná, večerná je naozaj veľakrát omšou bez reakcie ľudu. Tak som na týchto omšiach prestal spievať JKS, teda na úvod a obetovanie ešte zahrám omšovú pieseň, na prijímanie a na záver však využívam skôr inštrumentálne skladby a kupodivu, ostáva počúvať pomerne veľa ľudí. Na ranné omše chodí zasa zvyčajne staršia generácia, ale nezriedka sa stane, že sa zo 30 babičiek "zabudne" a ostane počúvať až do konca. Samozrejme, sú skladby, ktoré sa používajú na urýchlenie vyprázdnenia kostola Very Happy , ale keď sa hrá niečo nevtieravé, väčšina ľudí to prijíma.
_________________
František Marcin
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
PavolT
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 06. 09. 2008
Príspevky: 231
Bydlisko: PB

PríspevokZaslal: 20 07, 2010, 10:12    Predmet: Odpovedať s citátom

joozi napísal:

PavolT, tvrdíš, že mladí sú pribrzdení, lebo sa im nepáči organ.

Len si to vytrhol z kontextu Wink
Druhý krát si lepšie prečítaj to, na čo ideš reagovať joozi.
...A vžiadnom prípade som nechcel povedať že každý komu sa nepáči organ je pribrzdený... - ak to niekto nepochopil z predchádzajúceho príspevku
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
MartinPivka
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 02. 01. 2009
Príspevky: 390
Bydlisko: Považská Bystrica

PríspevokZaslal: 20 07, 2010, 10:57    Predmet: Odpovedať s citátom

joozi napísal:
... Ak by však hra na organ a spev boli na úrovni, spoločenstvo veriacich by bolo vekovo vyvážené a vládli by v ňom naozaj vzorné vzťahy podľa Evanjelia, situácia by mohla byť oveľa lepšia...

Zial, coraz viac si vsimam ako nasa cirkev upada po kvalitativnej stranke... vela ludi chodi do kostola len z donutenia, necudujem sa, ze nespievaju... knazi sa nasilu snazia dostat mladych do kostolov prisposobovanim ich mentalite...myslim, ze ked pocas stareho ritu (trident) nebola potreba vnasat do liturgie svetske prvky preco je to zrazu treba teraz?... mlady sa musia formovat vo viere v Boha, ta ich musi drzat v kostole, nie hudba...nech je "akakolvek"... ak bude clovek chodit do kostola z presvedcenia, bude sa aj zapajat do spevu...
treba sa vratit naspat a zamyslat sa preco mladych nezaujima kostol, treba prehlbit vyucbu nabozenstva...

ano, ako vzdy spominas...mladi su buducnost...ale nie ked sa im bude prisposobovat vsetko... ked si to tak uvedomim, liturgicku hudbu ovlada ta svetska... niekde za "velkou mlakou" si vymysleli novy sposob ako oslavovat Boha a mi sme to prebrali a nasilu prisposobili do nasich kostolov, ale na obrovske kulturne dedicstvo sme zabudli, ved v kolkych kostoloch na slovensku sa este spieva gregorian (okrem gregorianskej zostavy a spevov knaza)...ved koncilom sa nic z toho nezrusilo, ani latincina ani gregoriansky choral neboli zrusene, alebo nahradene... preco sa teda nespieva?... taktiez, preco sa vlastne knazi otocili celom k ludu...to sa tiez v dokumentoch nespomina...a je to aj liturgicky nespravne..nakolko vsetky modlitby prednasane knazom a ludom maju byt smerovane na vychod a v novostavbach, kde to nedovoluju podmienky, na kriz, ktory ma byt stredobodom oltara... ani jedno z toho som nevidel dodrzane a pritom riadky hore su prafrazou z knihy samotneho Benedikta XVI.

podla mna musi byt dost jasne stanovena hranica medzi hudbou liturgicou a svetskou... aby naozaj bolo citit, ze nie sme na diskoteke, alebo nepocuvame radio, ale ze sme v Bozom chrame a prezivame velke zazraky...
_________________
Martin Pivka, organista v Považskej Bystrici
----------
Čo pokladali za posvätné generácie pred nami, ostáva posvätné a významné aj pre nás a toto nemožno len tak z ničoho nič navždy zabudnúť alebo sa stať škodlivým...
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
andrej
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 15. 08. 2007
Príspevky: 675
Bydlisko: Vrable

PríspevokZaslal: 20 07, 2010, 12:28    Predmet: Odpovedať s citátom

SIMPLiCITY napísal:
joozi napísal:
... Ak by však hra na organ a spev boli na úrovni, spoločenstvo veriacich by bolo vekovo vyvážené a vládli by v ňom naozaj vzorné vzťahy podľa Evanjelia, situácia by mohla byť oveľa lepšia...

Zial, coraz viac si vsimam ako nasa cirkev upada po kvalitativnej stranke... vela ludi chodi do kostola len z donutenia, necudujem sa, ze nespievaju... knazi sa nasilu snazia dostat mladych do kostolov prisposobovanim ich mentalite...myslim, ze ked pocas stareho ritu (trident) nebola potreba vnasat do liturgie svetske prvky preco je to zrazu treba teraz?... mlady sa musia formovat vo viere v Boha, ta ich musi drzat v kostole, nie hudba...nech je "akakolvek"... ak bude clovek chodit do kostola z presvedcenia, bude sa aj zapajat do spevu...
treba sa vratit naspat a zamyslat sa preco mladych nezaujima kostol, treba prehlbit vyucbu nabozenstva...


MOJA REČ úplne s tebou súhlasím vo všetkom!!!! Wink
ano, ako vzdy spominas...mladi su buducnost...ale nie ked sa im bude prisposobovat vsetko... ked si to tak uvedomim, liturgicku hudbu ovlada ta svetska... niekde za "velkou mlakou" si vymysleli novy sposob ako oslavovat Boha a mi sme to prebrali a nasilu prisposobili do nasich kostolov, ale na obrovske kulturne dedicstvo sme zabudli, ved v kolkych kostoloch na slovensku sa este spieva gregorian (okrem gregorianskej zostavy a spevov knaza)...ved koncilom sa nic z toho nezrusilo, ani latincina ani gregoriansky choral neboli zrusene, alebo nahradene... preco sa teda nespieva?... taktiez, preco sa vlastne knazi otocili celom k ludu...to sa tiez v dokumentoch nespomina...a je to aj liturgicky nespravne..nakolko vsetky modlitby prednasane knazom a ludom maju byt smerovane na vychod a v novostavbach, kde to nedovoluju podmienky, na kriz, ktory ma byt stredobodom oltara... ani jedno z toho som nevidel dodrzane a pritom riadky hore su prafrazou z knihy samotneho Benedikta XVI.

podla mna musi byt dost jasne stanovena hranica medzi hudbou liturgicou a svetskou... aby naozaj bolo citit, ze nie sme na diskoteke, alebo nepocuvame radio, ale ze sme v Bozom chrame a prezivame velke zazraky...
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
stefek
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 29. 05. 2008
Príspevky: 185
Bydlisko: Nová Ľubovňa

PríspevokZaslal: 20 07, 2010, 12:38    Predmet: Re: Bude sa spievať o 30 rokov? / Cirkev vymiera? Odpovedať s citátom

PavolT napísal:
stefek napísal:

a naco ti je dalsi spevnik, zbytocne sa ucit ,,preklepi" atď. Treba mladych, ktori sa ehanbia.

Nó... máš pravdu o tom hanbení, Ale, o tom novom spevníku... kto ti toto povedal. Že "načo"??? Very Happy Opýtam sa ťa: si spokojný s terajšou situáciou ohľadom spevníkov? ...Lebo každý normálny človek asi nieje. Wink

Mladí nezačnú spievať kôli moderným spevníkom, ale je to krok správnym smerom.
...Ale zase všetci mladí takí nie sú, len škoda že očividne prevažujú tí...
Možným riešením tohto problému by boli projektory. Určite by nebolo zlé zvážiť výrobu spevníka aj v elektronickej podobe. Hlavne v dnešnej dobe "Digitálnio-plastovej" Možno by sme tým ukázali mladým ľuďom, ktorý sa cítia byť supermoderní, že aj kostol kráča s dobou.


1.V SL kostole sv. Petra a Pavla je taka moznost, je tam platno a organista dava cislo piesne a potom da slova... velmi sa mi to pacilo.
2.Preco som napisal naco? pretoze aspon mi doma mame 10 spevnikov, kazdy z ineho obdobia a v kazdom je nieco napisane inac, keby sa vykupovali stare spevniy a davali sa niekde do zberu, ze by sa z nich urobili nove, tak ludia by zarobili, najmä nas kostol, ktoy ich ma okolo 30.
_________________
organista v Novej Ľubovni(sčasti v Levoči)
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
JozefTimulak
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 28. 01. 2007
Príspevky: 810
Bydlisko: Čaňa

PríspevokZaslal: 20 07, 2010, 13:05    Predmet: Odpovedať s citátom

Navrhoval by som z Pavlovej vety vypustiť slovo "mladých" a zmierniť slovo "pribrzdene", a potom by to bolo bližšie pravde:

"S určitosťou môžeme povedať že veľa ľudí zmýšľa takto neusmernene..."
_________________
Jozef Timuľák
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
AlbertSobek
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 08. 02. 2009
Príspevky: 237
Bydlisko: Hertník

PríspevokZaslal: 20 07, 2010, 13:21    Predmet: Odpovedať s citátom

SIMPLiCITY napísal:

Zial, coraz viac si vsimam ako nasa cirkev upada po kvalitativnej stranke... vela ludi chodi do kostola len z donutenia, necudujem sa, ze nespievaju... knazi sa nasilu snazia dostat mladych do kostolov prisposobovanim ich mentalite...myslim, ze ked pocas stareho ritu (trident) nebola potreba vnasat do liturgie svetske prvky preco je to zrazu treba teraz?... mlady sa musia formovat vo viere v Boha, ta ich musi drzat v kostole, nie hudba...nech je "akakolvek"... ak bude clovek chodit do kostola z presvedcenia, bude sa aj zapajat do spevu...
treba sa vratit naspat a zamyslat sa preco mladych nezaujima kostol, treba prehlbit vyucbu nabozenstva...

ano, ako vzdy spominas...mladi su buducnost...ale nie ked sa im bude prisposobovat vsetko... ked si to tak uvedomim, liturgicku hudbu ovlada ta svetska... niekde za "velkou mlakou" si vymysleli novy sposob ako oslavovat Boha a mi sme to prebrali a nasilu prisposobili do nasich kostolov, ale na obrovske kulturne dedicstvo sme zabudli, ved v kolkych kostoloch na slovensku sa este spieva gregorian (okrem gregorianskej zostavy a spevov knaza)...ved koncilom sa nic z toho nezrusilo, ani latincina ani gregoriansky choral neboli zrusene, alebo nahradene... preco sa teda nespieva?... taktiez, preco sa vlastne knazi otocili celom k ludu...to sa tiez v dokumentoch nespomina...a je to aj liturgicky nespravne..nakolko vsetky modlitby prednasane knazom a ludom maju byt smerovane na vychod a v novostavbach, kde to nedovoluju podmienky, na kriz, ktory ma byt stredobodom oltara... ani jedno z toho som nevidel dodrzane a pritom riadky hore su prafrazou z knihy samotneho Benedikta XVI.

podla mna musi byt dost jasne stanovena hranica medzi hudbou liturgicou a svetskou... aby naozaj bolo citit, ze nie sme na diskoteke, alebo nepocuvame radio, ale ze sme v Bozom chrame a prezivame velke zazraky...


Kolega Simplicity
skutočne pekne a múdro píšeš, vrele s Tebou súhlasím.
Zároveň Ti verejne ďakujem za Tvoju aktivitu a snaženie.

Albert
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra organisti.sk » Rôzne témy - nezaradené Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4  Ďalší
Strana 3 z 4

 
Prejdi na:  
Nemôžete odosielať novú správu do tohto fóra
Nemôžete odpovedať na správu v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete hlasovať v tomto fóre

Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
iCGstation v1.0 Template By Ray © 2003, 2004 iOptional -- Ported for PHP-Nuke by nukemods.com
organisti.sk
administrátori: Martin Bako - organy/organológia, Martin Puhovich - Spoločnosť priateľov organov, Rastislav Podpera - teória liturgickej hudby, Marek Klein, Matej Kubeš - technická správa serveru © 2005-2013.

Ad maiorem Dei gloriam!
Odber článkov: rss-091.xml, rss-092.xml, rss-20.xml or atom.xml
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. All Rights Reserved.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.10 sekúnd