Home
Úvodná stránka
Vyhľadávanie
Vyhľadávanie
Forums
Fórum
Your Account
Váš účet
Navigačné menu



Kto je online
Momentálne je 308 návštevník(ov) a 0 člen(ov) online.

Ste anonymný užívateľ. Môžete sa zdarma zaregistrovať tu


Fórum

organisti.sk :: Zobraziť tému - Pôstne obdobie
FAQ
FAQ
Hľadať
Hľadať
Zoznam užívateľov
Zoznam užívateľov
užívateľské skupiny
užívateľské skupiny
Nastavenie
Nastavenie
Prihlásenie
Prihlásenie
Súkromné správy
Súkromné správy
Obsah fóra organisti.sk » Prax - Ako hráme/spievame?

odoslať novú tému   Odpovedať na tému
Pôstne obdobie Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4  Ďalší
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
tomaskubica
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 03. 08. 2006
Príspevky: 70
Bydlisko: Trstena

PríspevokZaslal: 12 03, 2007, 23:29    Predmet: Re: Pôst Odpovedať s citátom

RastislavPodpera napísal:

V piesnach by sme sa mali oprostit od nanosov poetiky minulych storoci, ak v nich dominuje afekt[/b] - "Krestania nariekajte, od zialu zamdlievajte...", podobne text v "O, moj Boze laskavy".


Krestania nariekajte je totalny nezmysel. Uznavam. Ale O moj Boze laskavy je nadherna piesen, v ktorej sa text krasne stupnuje. Prve dva verse sice vyznievaju velmi pesimisticky, ale v tretom je na tuto beznadej odpoved...

Samozrejme, vyznam ma len vtedy, ked sa spievaju minimalne tri verse. Inak ta nasa krestanska nadej je v haji...
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail ICQ
MatusCigan
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 25. 02. 2007
Príspevky: 269
Bydlisko: Bratislava / Londyn

PríspevokZaslal: 12 03, 2007, 23:46    Predmet: Odpovedať s citátom

Laughing
Tomas to si vystihol...inac by sme zostali vecnymi pesimistami bez nadeje...a pritom stacilo dospievat 3.slohu.... Laughing
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail MSN Messenger ICQ
tomaskubica
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 03. 08. 2006
Príspevky: 70
Bydlisko: Trstena

PríspevokZaslal: 13 03, 2007, 0:01    Predmet: Odpovedať s citátom

Niekedy vytrhne z biedy uplna malickost Laughing
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail ICQ
Peter Vymazal
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 25. 01. 2007
Príspevky: 1699
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: 13 03, 2007, 16:55    Predmet: Odpovedať s citátom

POLOVICA POSTNYCH PIESNI SU AKURAT "GOLGOTOVE KRVAKY", KTORE VOBEC NEPASUJU K EVANJELIAM JEDNOTLIVYCH NEDIEL.....
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Rudolf Seman
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 12. 11. 2006
Príspevky: 236
Bydlisko: Sokoľany

PríspevokZaslal: 13 03, 2007, 17:17    Predmet: Re: Spievat cokolvek "postne?" Odpovedať s citátom

joozi napísal:
RastislavPodpera napísal:
Pevne verim, priatelia, ze chapete spiritualitu a dramaturgicku liniu postnych tyzdnov, a ze vo Vasich kostoloch tento rok este nezazneli JKS 131, 150, 166.

Aj keď teda všetko chápem(e), dovolím si tvrdiť, že >90% organistov tieto piesne už hralo.
Hej, nie je to ideálne, no nie je reálne hrať ani oných 5 pôvodných JKS-piesní, v ktorých sa nespieva o umučení, plus novú tvorbu alebo spievať špeciálne spevy so zborom alebo mládežou (najmä v menších farnostiach a na dedinách)... Sad

Plne súhlasim s Joozim. Dokonca si myslim, ze 99,9% organistov hralo tieto piesne. Som zástancom novej tvorby. No nie vzdy sa to dá... Preco tvorcovia nerobia nieco pre to, aby tieto spevy boli uplatnované? Vydanie malých skúsobných spevníckov pre lud, osveta medzi ludom... Co chce organista a predpisy je niekedy malo... Ja sa snazim vyhoviet liturgickym predpisom aspon v nedele (hrám antifóny z nového LS). Ale skúste cez týzden vzdy hrat novú tvorbu (hlavne ked o nej ludia nic nevedia - cia chyba?) Ved ma vyhodia z chóru a upália na hranici Exclamation
A co spolocny spev ludu, ktorý ma vyjadrovat "jednotu veriacich" Question Question Question Question
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Tomas Socha
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 22. 02. 2006
Príspevky: 286
Bydlisko: Kuzmice, Nová 363/ KE Nad Jazerom

PríspevokZaslal: 13 03, 2007, 18:25    Predmet: Odpovedať s citátom

suhlasim

a ak si myslite, ze by pomohlo, ak by som to ludom niekedy v nedelu po oznamox vysvetlil od ambony, tak aj keby som mal naxystane podklady o linii postu a nevhodnosti niektoryx piesni, tak by ma asi nebrali az tak vazne, ved mam 18 rokov a poucal by som ludi starsix aj o 50 rokov odomna... nemal by som nejaky enormny problem vystupit pred zastupom, ale efekt by to nemalo asi ziadny. fakt je potrebne vydat aspon nejake spevy pre lud, nejake male knizocky do lavic. velmi by sa tym ulahcila robota. a BTW ja som tiez uz hral piesne a lla 150.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
RastislavPodpera
administrátor portálu
administrátor portálu


Zaregistrovaný od: 18. 01. 2006
Príspevky: 235
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: 15 03, 2007, 1:00    Predmet: Odpovedať s citátom

Hugo, Joozi...

1) Myslite si, ze neviem, ze mnohi pocas tohto Postu uz spievali tie nevhodne piesne? Moj prispevok nemal za ulohu informovat, co sa spieva. Poziadali ma, aby som uviedol, ktore su nevhodne.

2) Vsetky novoty sa zavadzaju tazko. Vzdy to tak bolo. Ak neverite, precitajte si historiu vzniku a zavadzania JKS. Hoci vtedy bola situacia jednoduchsia...

3) Chyba osveta novej tvorby? Ak to hovoria pouzivatelia internetu, velmi sa cudujem. Nie je kvantum novej tvorby na stiahnutie na webstranke LS? Nemate dokonca "uputavku" na nove spevy vzdy k najblizsej postnej nedeli na hlavnej stranke organisti.sk? Redakcia pripravy LS pravidelne vyzyva ludi z praxe, aby po vyskusani novych spevov vo farnostiach poslali spatnu vazbu napr. e-mailom. Okrem ludi, s ktorymi ma redakcia osobne kontakty, nezareagoval doposial NIKTO (!). Nerobme si iluzie, ze sa najdu financie, aby na kazdu faru prisiel nejaky balicek not novej tvorby spolu s exemplarom nejakeho docasneho spevnika.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
JozefTimulak
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 28. 01. 2007
Príspevky: 810
Bydlisko: Čaňa

PríspevokZaslal: 15 03, 2007, 8:50    Predmet: Odpovedať s citátom

Ja som pochopil tu osvetu tak (a tak si ju i ja predstavujem), že to nebude publikácia nôt pre organistov, ale nejake "spropagovanie" nových spevov (komu, čomu) ľudu.

Prosto povzbudiť ich, aby pochopili, že tieto staré spevy sú už nevyhovujúce, že sa vymýšľajú nové, veľmi dobré. Pretože mám(e) dojem, že ľudia sú už tak navyknutí na staré spevy, že nové budú odmietať, resp. prijímať s prejavmi nevôle alebo minimálne s určitými ťažkosťami...

Tou osvetou - to už niekto spomenul - by mohol byť napr. pastierský list + opakované povzbudenia od miestnych kňazov. Aby ľud videl a pochopil, že nejde len o "maniere" ich organistu, ale že sa to myslí vážne - v rámci celej cirkvi na Slovensku, a že sa to nedeje len v ich kostole, ale všade... To by možno zabralo a organistom by to uľahčilo prácu i život a urýchlilo celý proces zavádzania nových spevov.

Určite by bolo dobré, keby sa objavila finálna podoba spevníka čím skôr, aby sme ľudu mohli ukázať, o čo konkrétne sa opierame, a aby vyšli aj malé spevníky pre ľud (a asi ideálne by bolo, keby sa to deklarovalo ako záväzné, s nadobudnutím platnosti od dňa D). Ideálne s textom a notami. Pretože ak ja zahrám nový spev, ktorý nik nepozná a ešte im poviem, že je to viac-menej "experimentálne" a ja mám nejakej komisii poslať spätnú väzbu, ako to "dopadlo", tak z toho príliš nadšení nebudú (bohužiaľ).
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
tomaskubica
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 03. 08. 2006
Príspevky: 70
Bydlisko: Trstena

PríspevokZaslal: 15 03, 2007, 9:00    Predmet: Odpovedať s citátom

joozi napísal:
Tou osvetou - to už niekto spomenul - by mohol byť napr. pastierský list + opakované povzbudenia od miestnych kňazov. Aby ľud videl a pochopil, že nejde len o "maniere" ich organistu, ale že sa to myslí vážne - v rámci celej cirkvi na Slovensku, a že sa to nedeje len v ich kostole, ale všade... To by možno zabralo a organistom by to uľahčilo prácu i život a urýchlilo celý proces zavádzania nových spevov.


SUHLASIM. Pastiersky list by bol idealny. Treba navrhnut biskupom Smile
A este aj v dieceznych obeznikoch dat vyzvu knazom...
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail ICQ
Katarina Sumichrastova
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 31. 10. 2006
Príspevky: 172
Bydlisko: Bratislava/Dubnica nad Vahom

PríspevokZaslal: 15 03, 2007, 9:07    Predmet: Odpovedať s citátom

Ja hrávam teď (v prvej polovici pôstu) pôstne piesne ako 151, 167-offert., 177, 311a (výborná - z ponuky "na stiahnutie"),.. a kombinujem ich s cezročnými - na prijímanie dám vždy nejakú prislúchajúcu tomuto úkonu,..
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
Rudolf Seman
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 12. 11. 2006
Príspevky: 236
Bydlisko: Sokoľany

PríspevokZaslal: 15 03, 2007, 15:11    Predmet: Odpovedať s citátom

joozi napísal:
Ja som pochopil tu osvetu tak (a tak si ju i ja predstavujem), že to nebude publikácia nôt pre organistov, ale nejake "spropagovanie" nových spevov (komu, čomu) ľudu.
tak, tak. nejde o organistov. ja to vseetko velmi dobre a plne chapem a stahujem a ucim sa a spievam Very Happy
lenze ludia si myslia ze som prave usiel z psychiatrie Laughing ked spievam tie antifony (ale ja ich aj tak spievam a budem spievat, aspon v nedele-lebo su supeeeeeeer). ludia netusia ze sa pripravuje novy spevnik. a ze niektore spevy z JKS sú staré ako Európa a pre pokoncilovu liturgiu nevyhovujúce. to je na tom najhorsie.
RastislavPodpera napísal:
...spatnu vazbu napr. e-mailom. Okrem ludi, s ktorymi ma redakcia osobne kontakty, nezareagoval doposial NIKTO (!)
ja som poslal... na spevnik(at)spevnik.sk. len neviem ci doslo Embarassed
RastislavPodpera napísal:
Chyba osveta novej tvorby? Ak to hovoria pouzivatelia internetu, velmi sa cudujem.
mne nechyba, ja o nej viem, ludia nie Exclamation
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Peter Vymazal
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 25. 01. 2007
Príspevky: 1699
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: 16 03, 2007, 16:36    Predmet: Odpovedať s citátom

joozi napísal:
Ja som pochopil tu osvetu tak (a tak si ju i ja predstavujem), že to nebude publikácia nôt pre organistov, ale nejake "spropagovanie" nových spevov (komu, čomu) ľudu.

Prosto povzbudiť ich, aby pochopili, že tieto staré spevy sú už nevyhovujúce, že sa vymýšľajú nové, veľmi dobré. Pretože mám(e) dojem, že ľudia sú už tak navyknutí na staré spevy, že nové budú odmietať, resp. prijímať s prejavmi nevôle alebo minimálne s určitými ťažkosťami...

Tou osvetou - to už niekto spomenul - by mohol byť napr. pastierský list + opakované povzbudenia od miestnych kňazov. Aby ľud videl a pochopil, že nejde len o "maniere" ich organistu, ale že sa to myslí vážne - v rámci celej cirkvi na Slovensku, a že sa to nedeje len v ich kostole, ale všade... To by možno zabralo a organistom by to uľahčilo prácu i život a urýchlilo celý proces zavádzania nových spevov.

Určite by bolo dobré, keby sa objavila finálna podoba spevníka čím skôr, aby sme ľudu mohli ukázať, o čo konkrétne sa opierame, a aby vyšli aj malé spevníky pre ľud (a asi ideálne by bolo, keby sa to deklarovalo ako záväzné, s nadobudnutím platnosti od dňa D). Ideálne s textom a notami. Pretože ak ja zahrám nový spev, ktorý nik nepozná a ešte im poviem, že je to viac-menej "experimentálne" a ja mám nejakej komisii poslať spätnú väzbu, ako to "dopadlo", tak z toho príliš nadšení nebudú (bohužiaľ).






Jozi, nemas pravdu.... propagacia je na dobrej urovni, a z netu si noty mozes lahko stiahnut a uvadzat do praxe..... V direktoriu je o tom tiez co-to napisane.... A poznam kostol, kde sa to postupne zacina skusobne zavadzat....
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
JozefTimulak
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 28. 01. 2007
Príspevky: 810
Bydlisko: Čaňa

PríspevokZaslal: 16 03, 2007, 22:32    Predmet: Odpovedať s citátom

exitus napísal:
Jozi, nemas pravdu.... propagacia je na dobrej urovni, a z netu si noty mozes lahko stiahnut a uvadzat do praxe..... V direktoriu je o tom tiez co-to napisane.... A poznam kostol, kde sa to postupne zacina skusobne zavadzat....

Milý Exitus, neviem, či si ma pochopil správne. Viem, že píšem dlhé príspevky, to preto, aby som sa vyjadril čo najjasnejšie. No asi to nestačí, alebo je to až príliš dlhé, a tak to nečítaš [celé]...

Takže ešte raz stručne: propagovať nie medzi organistami, ale vysvetliť veriacemu ľudu, čo sa chystá, prečo, načo to bude dobré a aby boli pripravení, že ich organisti začnu zavádzať nové spevy... Píšeš, že v direktóriu sa to spomína... Akurát, že veriaci ľud direktórium nemá. A ešte píšeš, že poznáš kostol (teda počet kusov 1), kde sa to začína skúšobne zavádzať. Tak teda nerozumiem, ako môžeš hovoriť o dobrej propagácii a osvete...
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
RastislavPodpera
administrátor portálu
administrátor portálu


Zaregistrovaný od: 18. 01. 2006
Príspevky: 235
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: 17 03, 2007, 0:33    Predmet: Odpovedať s citátom

VRATTE SA K TEME - POSTNE OBDOBIE. Skusenosti a navrhy spojene s novymi spevmi piste do fora Liturgicky spevnik.

Vdaka, admin.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
andrej
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 15. 08. 2007
Príspevky: 675
Bydlisko: Vrable

PríspevokZaslal: 24 01, 2008, 16:40    Predmet: nová Odpovedať s citátom

Je este piesen 158 vhodna KALICH SLUHA PANA VCUL ODOKRIVA
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra organisti.sk » Prax - Ako hráme/spievame? Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4  Ďalší
Strana 2 z 4

 
Prejdi na:  
Nemôžete odosielať novú správu do tohto fóra
Nemôžete odpovedať na správu v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete hlasovať v tomto fóre

Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
iCGstation v1.0 Template By Ray © 2003, 2004 iOptional -- Ported for PHP-Nuke by nukemods.com
organisti.sk
administrátori: Martin Bako - organy/organológia, Martin Puhovich - Spoločnosť priateľov organov, Rastislav Podpera - teória liturgickej hudby, Marek Klein, Matej Kubeš - technická správa serveru © 2005-2013.

Ad maiorem Dei gloriam!
Odber článkov: rss-091.xml, rss-092.xml, rss-20.xml or atom.xml
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. All Rights Reserved.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.38 sekúnd