Home
Úvodná stránka
Vyhľadávanie
Vyhľadávanie
Forums
Fórum
Your Account
Váš účet
Navigačné menu



Kto je online
Momentálne je 647 návštevník(ov) a 0 člen(ov) online.

Ste anonymný užívateľ. Môžete sa zdarma zaregistrovať tu


Fórum

organisti.sk :: Zobraziť tému - Liturgická hudba a pieseň budúcnosti
FAQ
FAQ
Hľadať
Hľadať
Zoznam užívateľov
Zoznam užívateľov
užívateľské skupiny
užívateľské skupiny
Nastavenie
Nastavenie
Prihlásenie
Prihlásenie
Súkromné správy
Súkromné správy
Obsah fóra organisti.sk » Rôzne témy - nezaradené

odoslať novú tému   Odpovedať na tému
Liturgická hudba a pieseň budúcnosti Choď na stránku 1, 2  Ďalší
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
AlbertSobek
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 08. 02. 2009
Príspevky: 237
Bydlisko: Hertník

PríspevokZaslal: 10 07, 2010, 0:40    Predmet: Liturgická hudba a pieseň budúcnosti Odpovedať s citátom

Pozorne sledujem "Program Katolické charismatické konference v Brně 2010",
hlavne prenosy bohoslužieb.
Myslím si, že z nich si možno urobiť približnú predstavu o liturgickej hudbe v blízkej budúcnosti aj u nás, ak nenastanú nepredvidané zmeny v doterajšom vývoji.Zaujímave je sledovať ako sa účastníci tejto konferencie zapájajú do spevu. Celý hudobný doprovod obstaráva jedna kapela (je pravda,že na vysokej úrovni) s nadšenou skupinou spevákov."Krovie" tvorí hopsajúca detská skupina. Organ je tam neznámy (priam zakázaný) pojem.
Väčšinou spievajú rytmicky a melodicky náročné skladby (cudzie nášmu naturelu),ktoré zhromaždenie síce so záujmom sleduje, ale už menej sa zapája do spevu. A to napriek tomu, že je tam prítomná generácia odchovaná od útleho veku na gitarkách a "bijuščich bachšamanoch."(cudzí názov pre bicie)
Na počudovanie prítomní ožijú a je ich počuť pri speve niektorých jednohlasných častí ordinária (Otče náš...) alebo odpovedí celebrantovi, (blízkych nášmu naturelu).
Slávenie sv.omše po hudobnej stránke mi viac pripomína účasť na koncerte populárnej skupiny ako zapájanie sa do spevu veriacich. Tí sú odstavení skupinou zahľadenou do seba na druhú koľaj. Chýbajú tam spevy, ktoré by spájali spoločenstvo.
Tu jasne vidno, kam vedie a končí cesta prešľapávaná mnohými katechétmi aj na Slovensku, ktorí si myslia, že nadbiehaním vkusu mládeže, ich privedieme k väčšej účasti na liturgii.
Opak je pravdou, oni sa nám neskoršie aj tak obrátia chrbtom(ako uvádzajú prieskumy v zahraničí - viď poľské a talianské fórum organistov)
A pri väčších akciách, pútiach sa ukáže, že nestoja o náš liturgicky spev a naďalej si zamyslene pobrnkávajú svojsky vytvorené melódie. A to preto, že k tomu boli od útleho veku vedení a potľapkávaní pri každej príležitosti, ako oživili spevy pri sv. omši. Táto investícia neprináša primeranú úrodu.
Nebyť spevokolov a orchestrov vytvorených špeciálne na tieto slávnostné príležitosti, účastníci bohoslužieb by si len pohmkávali do taktu keybordov.
Ukazuje sa, že kde chýba melodická pieseň v spevníkoch veriacich za vedenia píšťalového organového hlasu, zostáva len paberkovanie a zapájanie božieho ľudu
do spevu je iluzorné. Robením nepodstatných vecí zanedbávame podstatu. Pochutnávame si len na zákuskoch a sladkostiach (ktoré sa nám rýchlo prejedia), ale každodenný chlieb ľudového spevu zanedbávame. Výsledkom je rozčarovanie a nechuť k spevu. Spoločne prežitý zážitok zo spevu, často známy v minulosti, sa vytráca.
Tieto myšlienky mi víria hlavou pri sledovaní TV Noe, našimi moravskými bratmi veľmi pekne zorganizovanej, "Katolické charismatické konference v Brně", s poučnými kázňami a prednáškami, ale s chýbajúcimi krásnymi a nadšenými spevmi moravského ľudu v nedávnej minulosti, ktoré som zažil za mojej vojenskej služby a dodnes si ich pamätám a mám ich zapísané.
Aká budeš liturgická hudba a pieseň v budúcnosti na Slovensku?

Albert
_________________
Tu veriacim vyludzuješ tón, vedz, že nehráš len pre seba!
Vždy čisto, prosto, zbožne hraj, tak vznes ich ducha do neba!
(Nápis na starom organe)

Ukáž mi, ako spievajú tvoji veriaci
a ja ti poviem akým si organistom.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
JurajHruby
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 21. 05. 2007
Príspevky: 50
Bydlisko: Uherský Brod 2130, Morava, CZ

PríspevokZaslal: 10 07, 2010, 21:27    Predmet: Odpovedať s citátom

Zajímavá reflexe, osobně za ni děkuji. Na charizmatické konferenci v Brně jsem nikdy nebyl, ani ji nikde nesledoval, o to víc mne to překvapuje - že by bylo potřeba Ducha Sv. nahánět přes tuto hudbu Very Happy (promiňte mi ten výraz). Někdy mám pocit, že než se vzpamatujeme a skutečně dobře rozlišíme která hudba je dobrá i vhodná, bude pozdě. Zajímavý je také příspěvek pana Joozi o pár řádek níž - Bude sa spievať o 30 rokov? Tak nějak to spolu souvisí... Na druhé straně /a možná jiný příklad/ - tím, že se lidé zapojí vnějškově a naplno zpívají, neznamená moc, někdy i nic. Jsou takoví, kteří JEN rádi zpívají, ani neví o čem, a když se jim nabídne liturgický text z Písma, přednesený scholou nebo sborem... ani neví co sbor zpívá, ale je zle (má osobní zkušenost). Dokonce mi řeknou, že krademe sloky písně Confused ačkoliv zpíváme text Božího slova.... Ztišením se sluší Tebe chválit.... se zpívá v kterési písni. Zpěv by prostě neměl být pouze vnější záležitostí, měl by proměnit... ale do jaké míry je to tak skutečně, to je otázka
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
OndrejHornacek
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 23. 01. 2007
Príspevky: 36

PríspevokZaslal: 15 07, 2010, 14:39    Predmet: Odpovedať s citátom

Osobne si myslím, že mladí tie slová z JKS ani nepoznajú, ale pritom majú obrovskú hĺbku. A mnohí mladí ich nespievajú už len preto, lebo sú hrané na organe. Netvrdím, nehrať na organe, skôr by trebalo, aby rodičia viedli deti k spievaniu týchto piesní, aby ich mladí mohli spoznať.
K tým gitarovkám, nie každý dokáže spievať tie piesne vždy v tempe, keďže niektoré sú dosť rýchle.
Na druhej strane, niektoré omšové piesne sa mi zdajú v podaní latinských nápevom v LS I strááášne monotónne. Viem, spievajú sa dobre, ale napr. hneď prvý latinský nápev na Sanctus (Svä - ty -ý, Svä - ty - ý), neviem číslo, strašne nezážvná melódia. Ja hrávam už len tie so slovenskými nápevmi (potom sem dám čísla, neviem ich naspamäť).
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
andrej
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 15. 08. 2007
Príspevky: 675
Bydlisko: Vrable

PríspevokZaslal: 15 07, 2010, 14:53    Predmet: Odpovedať s citátom

Ondrej77 napísal:
Osobne si myslím, že mladí tie slová z JKS ani nepoznajú, ale pritom majú obrovskú hĺbku. A mnohí mladí ich nespievajú už len preto, lebo sú hrané na organe. Netvrdím, nehrať na organe, skôr by trebalo, aby rodičia viedli deti k spievaniu týchto piesní, aby ich mladí mohli spoznať.
K tým gitarovkám, nie každý dokáže spievať tie piesne vždy v tempe, keďže niektoré sú dosť rýchle.
Na druhej strane, niektoré omšové piesne sa mi zdajú v podaní latinských nápevom v LS I strááášne monotónne. Viem, spievajú sa dobre, ale napr. hneď prvý latinský nápev na Sanctus (Svä - ty -ý, Svä - ty - ý), neviem číslo, strašne nezážvná melódia. Ja hrávam už len tie so slovenskými nápevmi (potom sem dám čísla, neviem ich naspamäť).

číslo 602 Wink a možno preto ti príde nezáživný lebo to je no lepšie povedané v dobe predkoncilu bol ako pohrebný a tak isto aj agnus 656
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
MartinPivka
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 02. 01. 2009
Príspevky: 390
Bydlisko: Považská Bystrica

PríspevokZaslal: 15 07, 2010, 15:00    Predmet: Odpovedať s citátom

Ondrej77 napísal:
...ale napr. hneď prvý latinský nápev na Sanctus (Svä - ty -ý, Svä - ty - ý), neviem číslo, strašne nezážvná melódia....

spominany napev je gregoriansky...missa primitiva (alebo missa mundi som niekde videl) velmi jednoduche napevy, napr. aj velmi oblubeny gregoriansky baranok je z tejto zostavy...
ked chces krajsie pozri dalsie gregoriany...niekde v strede..nikdy to neviem najst...missa lux et origo a de angelis...alebo aj orbis factor je dobra..len to uz tusim v spevniku nie je
_________________
Martin Pivka, organista v Považskej Bystrici
----------
Čo pokladali za posvätné generácie pred nami, ostáva posvätné a významné aj pre nás a toto nemožno len tak z ničoho nič navždy zabudnúť alebo sa stať škodlivým...
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
andrej
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 15. 08. 2007
Príspevky: 675
Bydlisko: Vrable

PríspevokZaslal: 15 07, 2010, 15:09    Predmet: Odpovedať s citátom

SIMPLiCITY napísal:
Ondrej77 napísal:
...ale napr. hneď prvý latinský nápev na Sanctus (Svä - ty -ý, Svä - ty - ý), neviem číslo, strašne nezážvná melódia....

spominany napev je gregoriansky...missa primitiva (alebo missa mundi som niekde videl) velmi jednoduche napevy, napr. aj velmi oblubeny gregoriansky baranok je z tejto zostavy...
ked chces krajsie pozri dalsie gregoriany...niekde v strede..nikdy to neviem najst...missa lux et origo a de angelis...alebo aj orbis factor je dobra..len to uz tusim v spevniku nie je

722 je missa de angelis - je to paráda! odporúčam naučiť ľuď babky by si to mali pamätať Smile
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
MartinPivka
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 02. 01. 2009
Príspevky: 390
Bydlisko: Považská Bystrica

PríspevokZaslal: 15 07, 2010, 15:17    Predmet: Odpovedať s citátom

andrej napísal:

722 je missa de angelis - je to paráda! odporúčam naučiť ľuď babky by si to mali pamätať Smile

jj je to parada...teraz to budeme v nedelu spievat...uvidime ako si babky budu pamatat Very Happy...
_________________
Martin Pivka, organista v Považskej Bystrici
----------
Čo pokladali za posvätné generácie pred nami, ostáva posvätné a významné aj pre nás a toto nemožno len tak z ničoho nič navždy zabudnúť alebo sa stať škodlivým...
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
andrej
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 15. 08. 2007
Príspevky: 675
Bydlisko: Vrable

PríspevokZaslal: 15 07, 2010, 16:04    Predmet: Odpovedať s citátom

SIMPLiCITY napísal:
andrej napísal:

722 je missa de angelis - je to paráda! odporúčam naučiť ľuď babky by si to mali pamätať Smile

jj je to parada...teraz to budeme v nedelu spievat...uvidime ako si babky budu pamatat Very Happy...

no tak to by som chcel byť u vás na omši Very Happy je to nádhera a nádhera je aj Credo in unum Deum (myslím že 601)
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
Michalgregorík
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 09. 09. 2008
Príspevky: 221
Bydlisko: Solčianky 98

PríspevokZaslal: 15 07, 2010, 20:08    Predmet: Odpovedať s citátom

No, to by som bol zvedavý na tie babky. Naše si nepamätajú ani Krédo a Pater noster a nieto ešte spievať ord. z "Missa de angelis."

Súhlasím, že Missa de angelis je z pohľadu pomer náročnosť/krása asi najlepší výber z gregoriánu.

Inak, čítam jednu knihu o svätej omši, kde autor (text písal asi krátko po koncile) napísal, že naše spevníky nebudú kompletné, kým sa doň nezaradia patrične upravené a zhudobnené žalmy. Toto je možno aj cesta, ako čím viac ľudí zapojiť do spievania, keďže antifóny sa viackrát opakujú a pokiaľ nie sú nejak zvlášť zložité, ľahko sa naučia a môžu aj osloviť.

Jedna poznámka k JKS. Melódie asi nebudú také nazáživné, lebo môj brat, ktorý nie je nejaký veľký katolík a vôbec, neverím, že v kostole čosi spieva; si píska melódie JKS.
_________________
nehrajúci na organe, záujemca o liturgickú a sakrálnu hudbu
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
MartinPivka
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 02. 01. 2009
Príspevky: 390
Bydlisko: Považská Bystrica

PríspevokZaslal: 15 07, 2010, 22:37    Predmet: Odpovedať s citátom

Michalgregorík napísal:
No, to by som bol zvedavý na tie babky. Naše si nepamätajú ani Krédo a Pater noster a nieto ešte spievať ord. z "Missa de angelis."

Súhlasím, že Missa de angelis je z pohľadu pomer náročnosť/krása asi najlepší výber z gregoriánu.

Inak, čítam jednu knihu o svätej omši, kde autor (text písal asi krátko po koncile) napísal, že naše spevníky nebudú kompletné, kým sa doň nezaradia patrične upravené a zhudobnené žalmy. Toto je možno aj cesta, ako čím viac ľudí zapojiť do spievania, keďže antifóny sa viackrát opakujú a pokiaľ nie sú nejak zvlášť zložité, ľahko sa naučia a môžu aj osloviť.

Jedna poznámka k JKS. Melódie asi nebudú také nazáživné, lebo môj brat, ktorý nie je nejaký veľký katolík a vôbec, neverím, že v kostole čosi spieva; si píska melódie JKS.

nepisalo sa o melodiach JKS...tie su prirodzene spevne Smile... kto by si to nepiskal Very Happy...ale uspech bude, ked si mladez bude piskat napevy zalmov, alebo antifon...co nie je az take nemozne Smile...
_________________
Martin Pivka, organista v Považskej Bystrici
----------
Čo pokladali za posvätné generácie pred nami, ostáva posvätné a významné aj pre nás a toto nemožno len tak z ničoho nič navždy zabudnúť alebo sa stať škodlivým...
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
JozefTimulak
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 28. 01. 2007
Príspevky: 810
Bydlisko: Čaňa

PríspevokZaslal: 16 07, 2010, 8:13    Predmet: Odpovedať s citátom

Trochu mimo hlavnej témy, ale keď sme pri melódii a/alebo harmónii Sanctus 602, mne sa ohromne páči. Práve ta neobvyklá jednoduchosť vytvára nezvyčajnú atmosféru mystickosti.
_________________
Jozef Timuľák
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
Fero
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 19. 10. 2006
Príspevky: 1110
Bydlisko: Prešov

PríspevokZaslal: 16 07, 2010, 20:53    Predmet: Odpovedať s citátom

andrej napísal:
SIMPLiCITY napísal:
andrej napísal:

722 je missa de angelis - je to paráda! odporúčam naučiť ľuď babky by si to mali pamätať Smile

jj je to parada...teraz to budeme v nedelu spievat...uvidime ako si babky budu pamatat Very Happy...

no tak to by som chcel byť u vás na omši Very Happy je to nádhera a nádhera je aj Credo in unum Deum (myslím že 601)


Môj dedko má 95 rokov a pred rokom mi spieval Credo 601 úplne zpamäti...
_________________
František Marcin
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
MartinPivka
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 02. 01. 2009
Príspevky: 390
Bydlisko: Považská Bystrica

PríspevokZaslal: 15 08, 2010, 22:17    Predmet: Odpovedať s citátom

..vie mi niekto poslat credo v kvadratickej notacii?...nejak sa k tomu neviem dopatrat...
vdaka Smile
_________________
Martin Pivka, organista v Považskej Bystrici
----------
Čo pokladali za posvätné generácie pred nami, ostáva posvätné a významné aj pre nás a toto nemožno len tak z ničoho nič navždy zabudnúť alebo sa stať škodlivým...
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Michalgregorík
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 09. 09. 2008
Príspevky: 221
Bydlisko: Solčianky 98

PríspevokZaslal: 15 08, 2010, 22:45    Predmet: Odpovedať s citátom

Credo III:

Kód:
http://romaaeterna.jp/liber1/lu0068.html

Asi ste mali na mysli Credo III.

Credo I:

Kód:
http://romaaeterna.jp/liber1/lu0064.html

V lepšej kvalite som narýchlo nenašiel.
_________________
nehrajúci na organe, záujemca o liturgickú a sakrálnu hudbu
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
MarekKlein
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 22. 09. 2006
Príspevky: 524
Bydlisko: Košice

PríspevokZaslal: 16 08, 2010, 9:12    Predmet: Odpovedať s citátom

http://gregoriana.sk/wordpress/wp-content/uploads/Credo1.pdf
http://gregoriana.sk/wordpress/wp-content/uploads/Credo3.pdf

Nabudúce prosím založiť novú tému v patričnom fóre.
_________________
Marek Klein, chrámový spevák - neorganista, Košice, http://gregoriana.sk
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra organisti.sk » Rôzne témy - nezaradené Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku 1, 2  Ďalší
Strana 1 z 2

 
Prejdi na:  
Nemôžete odosielať novú správu do tohto fóra
Nemôžete odpovedať na správu v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete hlasovať v tomto fóre

Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
iCGstation v1.0 Template By Ray © 2003, 2004 iOptional -- Ported for PHP-Nuke by nukemods.com
organisti.sk
administrátori: Martin Bako - organy/organológia, Martin Puhovich - Spoločnosť priateľov organov, Rastislav Podpera - teória liturgickej hudby, Marek Klein, Matej Kubeš - technická správa serveru © 2005-2013.

Ad maiorem Dei gloriam!
Odber článkov: rss-091.xml, rss-092.xml, rss-20.xml or atom.xml
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. All Rights Reserved.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.21 sekúnd