Home
Úvodná stránka
Vyhľadávanie
Vyhľadávanie
Forums
Fórum
Your Account
Váš účet
Navigačné menu



Kto je online
Momentálne je 449 návštevník(ov) a 0 člen(ov) online.

Ste anonymný užívateľ. Môžete sa zdarma zaregistrovať tu


Fórum

organisti.sk :: Zobraziť tému - Neposvätná hudba v liturgii
FAQ
FAQ
Hľadať
Hľadať
Zoznam užívateľov
Zoznam užívateľov
užívateľské skupiny
užívateľské skupiny
Nastavenie
Nastavenie
Prihlásenie
Prihlásenie
Súkromné správy
Súkromné správy
Obsah fóra organisti.sk » Prax - Čo hráme/spievame?

odoslať novú tému   Odpovedať na tému
Neposvätná hudba v liturgii Choď na stránku 1, 2, 3  Ďalší
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  

Používate v liturgii aj svetskú hudbu/známe svetské témy?
Áno, veď ľuďom sa to páči
4%
 4%  [ 2 ]
Áno, niekedy som k tomu donútený (napr. na sobáši)
24%
 24%  [ 11 ]
Nie a ani som o tom nerozmýšľal
33%
 33%  [ 15 ]
Nie, je to proti Cirkevným dokumentom
37%
 37%  [ 17 ]
Celkom hlasov : 45

Autor Správa
JozefTimulak
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 28. 01. 2007
Príspevky: 810
Bydlisko: Čaňa

PríspevokZaslal: 15 07, 2010, 10:39    Predmet: Neposvätná hudba v liturgii Odpovedať s citátom

Kolegovia, kolegyne, rád by som poznal váš názor na toto:

Stretol som sa s prípadmi, kedy sa na liturgii (sv. omši) hrala svetská hudba, konkrétne:

1. Pri slávnosti Prvého sv. prijímania istý organista na vstup improvizoval na tému hudby z Perinbaby.

2. Istý organista pravidelne po sv. prijímaní (na gratiarum) hrával tému z Ódy na radosť.

3. Na tohtoročnej levočskej púti organista počas sv. omše v improvizácii použil známy motív z filmu Slunce-seno (pá pa pá pa...). Najprv sme si mysleli, že to vari len náhodou, no počas onej improvizácie táto téma odznela 3x.

Zaujímavý je aj fakt, že napr. svadobné pochody, ktoré sa bežne hrávajú, sú vlastne svetské.

Zaujíma ma teda, čo si o tom myslíte, či je to veľký problém alebo je to normálka, prípadne či si takto počínate aj vy.
_________________
Jozef Timuľák
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
Bismarck
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 03. 01. 2008
Príspevky: 289

PríspevokZaslal: 15 07, 2010, 11:54    Predmet: re Odpovedať s citátom

Tie svadobné pochody by nemali byť problémom, predsa to je iná príležitosť a hrajú sa na začiatok a po omši, obrade. Čiže nejako zásadne do liturgie nevstupujú, ohraničujú ju začiatkom a koncom.
_________________
Michal Bisaha-exorganista
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
ReneHumaj
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 06. 01. 2010
Príspevky: 292
Bydlisko: Nitrica

PríspevokZaslal: 15 07, 2010, 13:53    Predmet: Odpovedať s citátom

Keď som bol na školení v Banskej Bystrici a školiteľom bol R. Adamko, tak ten hovoril, že taká hudba, svetská, populárna do kostola nepatrí. Spomínal aj to, že si niektorí zoberú melódiu z nejakej populárnej hudby, vymyslia nábožné slová a spievajú to v kostole. To je tiež nesprávne a do kostola to nepatrí.Súhlasím , že svadobné pochody sú iná príležitosť.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
OndrejHornacek
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 23. 01. 2007
Príspevky: 36

PríspevokZaslal: 15 07, 2010, 14:13    Predmet: Odpovedať s citátom

Myslím, že by bolo dobré poznať názory odborníkov na danú tematiku. V každom prípade, organista by mal byť schopný posúdiť, aká hudba do kostola patrí a aká už nie. Napríklad, ja by som určite vylúčil motív zo série Slunce, seno,..., keďže môže v ľuďoch evokovať scény z daného filmu. Na druhej strane, niektoré svetské piesne majú veľmi pekný obsah a melódiu a môžu do sv. omše veľmi pekne zapadnúť. Ale ako som už napísal, treba byť v tomto smere veľmi citlivý, aby pieseň v človeku nevyevokovala myšlienky alebo spomienky, ktoré by ho odvádzali od podstaty bohoslužby, resp. od samotnej bohoslužby.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
luki93
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 30. 07. 2007
Príspevky: 88
Bydlisko: Prešovský kraj

PríspevokZaslal: 15 07, 2010, 15:18    Predmet: re Odpovedať s citátom

Smilea

Naposledy upravil luki93 dňa 15 07, 2010, 22:55, celkovo upravené 1 krát
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
luki93
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 30. 07. 2007
Príspevky: 88
Bydlisko: Prešovský kraj

PríspevokZaslal: 15 07, 2010, 15:25    Predmet: Odpovedať s citátom

Smile

Naposledy upravil luki93 dňa 15 07, 2010, 22:56, celkovo upravené 1 krát
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
JurajHruby
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 21. 05. 2007
Príspevky: 50
Bydlisko: Uherský Brod 2130, Morava, CZ

PríspevokZaslal: 15 07, 2010, 17:56    Predmet: Odpovedať s citátom

myslím, že je potřeba dobře rozlišovat. Jsou i "svetské" skladby ktere je mozne hrat pri liturgii - zvlast ty bez mimohudebního obsahu, napr. nejaka preludia (Buxtehude, Bach....). Určitě ale ne hudbu z filmů, zábavnou, vyloženě světskou atd. Použít hudbu z filmu Slunce seno... je podle mne těžký omyl, ať už tím myslel varhaník co chtěl. Konkrétně tento pořad docela dobře zesměšňuje církev a kněze. Smutné! Crying or Very sad
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
luki93
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 30. 07. 2007
Príspevky: 88
Bydlisko: Prešovský kraj

PríspevokZaslal: 15 07, 2010, 20:43    Predmet: Odpovedať s citátom

myslim si ZE VELA TOHO NETREBA PISAT....Vtedy bol hl.celebrantom FRANTISEK TONDRA a to hovori za vsetko....
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
ludmilag
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 24. 11. 2009
Príspevky: 34
Bydlisko: Lipt. Lúžna

PríspevokZaslal: 15 07, 2010, 22:56    Predmet: Odpovedať s citátom

... slunce seno? a improvizacia v kostole=absolutne totálny nezmysel pride mi to ako zosmiesnovanie cikrevnej hudby, a tak isto preludii voci známim autorom, a ak je to aj ako improvizacia, myslím ze aj ten organista by mal trocha zvázit, co hra, nech uz je to co chce ci stavka alebo to ze mu neveria ze to uróbi, ale aj tak...ak na sv. omsi je p.Tondra...to už hovorí za všetko...
a co sa týka svetskej hudby Very Happy pridavam sa aj ja som bola na školení s pánom Adamkom , bolo to velmi zaujimave, a on toto nazval tkz. ANOMALIE- su to piesne , skladby typu Vdacit ti chcem mama, Malé koníky lubi Boh, Láska je tu s nami...ktore sa do kostola vobec nehodia, no mne konkretne sa nic podobne nestalo, ale casto to pocuvam na detskych sv. omsiach, takže je to také dosť na zamyslenie...no čo my s tým narobime...iba tu na organisti.sk...
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
ReneHumaj
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 06. 01. 2010
Príspevky: 292
Bydlisko: Nitrica

PríspevokZaslal: 16 07, 2010, 5:50    Predmet: Odpovedať s citátom

ludmilag napísal:
... slunce seno? a improvizacia v kostole=absolutne totálny nezmysel pride mi to ako zosmiesnovanie cikrevnej hudby, a tak isto preludii voci známim autorom, a ak je to aj ako improvizacia, myslím ze aj ten organista by mal trocha zvázit, co hra, nech uz je to co chce ci stavka alebo to ze mu neveria ze to uróbi, ale aj tak...ak na sv. omsi je p.Tondra...to už hovorí za všetko...
a co sa týka svetskej hudby Very Happy pridavam sa aj ja som bola na školení s pánom Adamkom , bolo to velmi zaujimave, a on toto nazval tkz. ANOMALIE- su to piesne , skladby typu Vdacit ti chcem mama, Malé koníky lubi Boh, Láska je tu s nami...ktore sa do kostola vobec nehodia, no mne konkretne sa nic podobne nestalo, ale casto to pocuvam na detskych sv. omsiach, takže je to také dosť na zamyslenie...no čo my s tým narobime...iba tu na organisti.sk...



Presne tak. Aj to hovoril p. Adamko, že detské sv.omše je nesprávné pomenované, lebo zo sv. omše nemožno vylučovať ostatných ľudí a že aj na nich by sa malo spievať z JKS, aby sa deti naučili aj tie piesne a ďalej poznamenal, že sa pri det. sv. omšiach spieva dosť nevhodných piesni.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
Michalgregorík
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 09. 09. 2008
Príspevky: 221
Bydlisko: Solčianky 98

PríspevokZaslal: 16 07, 2010, 8:46    Predmet: Odpovedať s citátom

Tým, že do kostola ťaháme populárnu (v zmysle všeobecne známu) hudbu má ďalší negatívny efekt. Pri svätej omši sa máme odpútať od sveta naokolo a naplno prežívať Božiu prítomnosť. Ale toto sa ťažko podarí, ak tam budeme ťahať hudbu z bežného života.

Na druhej strane treba povedať, že každý človek je ovplyvňovaný hudbou, či už sakrálnou alebo profánnou. Napríklad ja, keď si vymýšľam melódie, vychádzam z toho, čo som už niekedy počul. Nie je to tak aj pri improvizácii organistu?

To, s Mons. Tondrom som nepochopil. To akože on je zodpovedný, čo, kto a ako sa pri svätej omši hrá? Nie je to skôr záležitosť ceremonárov, organizátorov?

K detským omšiam: Správny názov je Omše, za účasti detí.
_________________
nehrajúci na organe, záujemca o liturgickú a sakrálnu hudbu
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
ReneHumaj
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 06. 01. 2010
Príspevky: 292
Bydlisko: Nitrica

PríspevokZaslal: 16 07, 2010, 10:03    Predmet: Odpovedať s citátom

Michalgregorík napísal:
Tým, že do kostola ťaháme populárnu (v zmysle všeobecne známu) hudbu má ďalší negatívny efekt. Pri svätej omši sa máme odpútať od sveta naokolo a naplno prežívať Božiu prítomnosť. Ale toto sa ťažko podarí, ak tam budeme ťahať hudbu z bežného života.

Na druhej strane treba povedať, že každý človek je ovplyvňovaný hudbou, či už sakrálnou alebo profánnou. Napríklad ja, keď si vymýšľam melódie, vychádzam z toho, čo som už niekedy počul. Nie je to tak aj pri improvizácii organistu?

To, s Mons. Tondrom som nepochopil. To akože on je zodpovedný, čo, kto a ako sa pri svätej omši hrá? Nie je to skôr záležitosť ceremonárov, organizátorov?

K detským omšiam: Správny názov je Omše, za účasti detí.



Súhlasím, právny názov je Omše, za účasti detí.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
luki93
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 30. 07. 2007
Príspevky: 88
Bydlisko: Prešovský kraj

PríspevokZaslal: 16 07, 2010, 11:19    Predmet: Odpovedať s citátom

O zodpovednosti biskupov radsej pomlcim....., pretoze asi nitko nevidi to co sa robi v celom svete...
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
Chamades
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 11. 08. 2009
Príspevky: 403
Bydlisko: Žilina/Rossenberg

PríspevokZaslal: 16 07, 2010, 12:01    Predmet: Odpovedať s citátom

Triezvo môžem povedať a tvrdiť,že Slovensko-ako také...-sa môže z tohoto bludného kruhu dostať najskôr za 50 rokov.....za 20 rokov od revolúcie niesú schopní cirkevní hodnostári a kompetentní s týmto neporiadkom urobiť nič,......Štát dal možnost študovať na štátnych konzervatoriách cirkevnú hudbu...v poriadku,lenže každý rok vyjde zo všetkých konzervatorií dajme tomu cca10-15 ludí ktorí sa po vysokej škole nedokážu uplatniť....a v zahraničí /nemecko,Francuzsko/ je im naša cirkevná hudba na nič lebo je to celkom odliušné...
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Chamades
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 11. 08. 2009
Príspevky: 403
Bydlisko: Žilina/Rossenberg

PríspevokZaslal: 16 07, 2010, 12:05    Predmet: Odpovedať s citátom

A ohladom improvizácií.....ja hrávam vo farskom kostole a ešte v dvoch filiálkach....rozhodne niesom za spôsob improvizácie napr.T-S-D-T.ked už tak aspon zájsť do 3.alebo 6.stupňa.....ale volím medzi slohami skôr improvizovanie témy....Velké prelúdií Reger,Franck.....Liszt tie používam len ako predohry pri ozaj velkých sviatkoch.....teda zvačša improvizujem a dakujem Bohu za tento dar.......
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra organisti.sk » Prax - Čo hráme/spievame? Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku 1, 2, 3  Ďalší
Strana 1 z 3

 
Prejdi na:  
Nemôžete odosielať novú správu do tohto fóra
Nemôžete odpovedať na správu v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete hlasovať v tomto fóre

Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
iCGstation v1.0 Template By Ray © 2003, 2004 iOptional -- Ported for PHP-Nuke by nukemods.com
organisti.sk
administrátori: Martin Bako - organy/organológia, Martin Puhovich - Spoločnosť priateľov organov, Rastislav Podpera - teória liturgickej hudby, Marek Klein, Matej Kubeš - technická správa serveru © 2005-2013.

Ad maiorem Dei gloriam!
Odber článkov: rss-091.xml, rss-092.xml, rss-20.xml or atom.xml
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. All Rights Reserved.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.12 sekúnd