Home
Úvodná stránka
Vyhľadávanie
Vyhľadávanie
Forums
Fórum
Your Account
Váš účet
Navigačné menu



Kto je online
Momentálne je 688 návštevník(ov) a 0 člen(ov) online.

Ste anonymný užívateľ. Môžete sa zdarma zaregistrovať tu


Fórum

organisti.sk :: Zobraziť tému - Tradičná omša
FAQ
FAQ
Hľadať
Hľadať
Zoznam užívateľov
Zoznam užívateľov
užívateľské skupiny
užívateľské skupiny
Nastavenie
Nastavenie
Prihlásenie
Prihlásenie
Súkromné správy
Súkromné správy
Obsah fóra organisti.sk » Prax - Čo hráme/spievame?

odoslať novú tému   Odpovedať na tému
Tradičná omša
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
AlbertSobek
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 08. 02. 2009
Príspevky: 237
Bydlisko: Hertník

PríspevokZaslal: 23 07, 2010, 12:10    Predmet: Tradičná omša Odpovedať s citátom

"Kardinál Dario Castrillon Hoyos prohlásil, že papež si přeje, aby tradiční katolická mše byla nabízena ve všech farnostech na světě. Vatikánský kardinál novinářům v Londýně rovněž řekl, že sloužit mši v mimořádné formě římského ritu (někdy nazývané též tridentský ritus) by se měli učit všichni seminaristé.(29.5.2010)"

Chcel by som sa spýtať kompetentných:

a) Uvažuje sa na Slovensku o tejto forme sv.omše?
b) Ktoré spevy prichádzajú v úvahu?


Albert
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
andrej
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 15. 08. 2007
Príspevky: 675
Bydlisko: Vrable

PríspevokZaslal: 23 07, 2010, 12:40    Predmet: Re: Tradičná omša Odpovedať s citátom

asobek napísal:
"Kardinál Dario Castrillon Hoyos prohlásil, že papež si přeje, aby tradiční katolická mše byla nabízena ve všech farnostech na světě. Vatikánský kardinál novinářům v Londýně rovněž řekl, že sloužit mši v mimořádné formě římského ritu (někdy nazývané též tridentský ritus) by se měli učit všichni seminaristé.(29.5.2010)"

Chcel by som sa spýtať kompetentných:

a) Uvažuje sa na Slovensku o tejto forme sv.omše?
b) Ktoré spevy prichádzajú v úvahu?


Albert


Na Slovensku sa slávia takéto sv. omše! Smile žiaľ len v malom počte. U nás keď bola tak sme spievali z JKS... pri tejto svätej omše sa JKS využije v plnej miere Very Happy
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
Fero
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 19. 10. 2006
Príspevky: 1110
Bydlisko: Prešov

PríspevokZaslal: 23 07, 2010, 13:56    Predmet: Odpovedať s citátom

Samozrejme, pri slúžení tejto "tradičnej" omše (presnejší názov je Mimoriadna forma rímskeho rítu) je najprirodzenejší gregorián. Je to však práve tento druh omše, ktorý dáva úžasný priestor liturgickej hudbe. Som zástancom obnovenia tejto formy u nás. Náš kolega, bohoslovec Dionýz sa chystá túto formu študovať, bol by som rád, keby sa vyjadril on, o tejto téme som s ním ešte nerozprával, rád by som počul jeho názor.
_________________
František Marcin
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
andrej
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 15. 08. 2007
Príspevky: 675
Bydlisko: Vrable

PríspevokZaslal: 23 07, 2010, 14:09    Predmet: Odpovedať s citátom

Fero napísal:
Samozrejme, pri slúžení tejto "tradičnej" omše (presnejší názov je Mimoriadna forma rímskeho rítu) je najprirodzenejší gregorián. Je to však práve tento druh omše, ktorý dáva úžasný priestor liturgickej hudbe. Som zástancom obnovenia tejto formy u nás. Náš kolega, bohoslovec Dionýz sa chystá túto formu študovať, bol by som rád, keby sa vyjadril on, o tejto téme som s ním ešte nerozprával, rád by som počul jeho názor.

ale zas potom keď sa celú omšu spieva gregorián tak ľuď je úplne odpísaný... tým nechcem útočiť na gregorián že ho nespievať len treba aj brať trochu ohľad na ľud keď je prítomný na takej omši...
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
Fero
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 19. 10. 2006
Príspevky: 1110
Bydlisko: Prešov

PríspevokZaslal: 23 07, 2010, 20:49    Predmet: Odpovedať s citátom

Pozeral som priamy prenos takejto sv. omše, ktorú vysielal web www.krasaliturgie.cz. Spieval sa čisto gregorián a celé ordinárium spieval ľud, takže je to zasa individuálne. (spievala sa Missa de Angelis)
_________________
František Marcin
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
AlbertSobek
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 08. 02. 2009
Príspevky: 237
Bydlisko: Hertník

PríspevokZaslal: 23 07, 2010, 20:56    Predmet: Odpovedať s citátom

Som tiež odberateľom Krasa liturgie. Musím si to pozrieť.
Ďakujem pekne.

Albert
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
andrej
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 15. 08. 2007
Príspevky: 675
Bydlisko: Vrable

PríspevokZaslal: 23 07, 2010, 21:26    Predmet: Odpovedať s citátom

Fero napísal:
Pozeral som priamy prenos takejto sv. omše, ktorú vysielal web www.krasaliturgie.cz. Spieval sa čisto gregorián a celé ordinárium spieval ľud, takže je to zasa individuálne. (spievala sa Missa de Angelis)

no de angelis by možno aj naše babky zvládli Very Happy a na tej omši boli poväčšinou tí ktorí vedia tridentskú omšu takže tam neni problém... napr. v lendaku (čo mi hovorila radka horáková) že spievajú de angelis bez organistu!!!
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
MartinPivka
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 02. 01. 2009
Príspevky: 390
Bydlisko: Považská Bystrica

PríspevokZaslal: 23 07, 2010, 22:57    Predmet: Odpovedať s citátom

de angelis je naozaj notoricky znama a nevidim problem naucit sa ju, je to velmi jednoduche, ked si v tom clovek najde system... ako priklad... vo fr v notre dame to bezne spieva aj pospolity lud...
_________________
Martin Pivka, organista v Považskej Bystrici
----------
Čo pokladali za posvätné generácie pred nami, ostáva posvätné a významné aj pre nás a toto nemožno len tak z ničoho nič navždy zabudnúť alebo sa stať škodlivým...
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
racional16
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 28. 05. 2010
Príspevky: 13

PríspevokZaslal: 24 07, 2010, 5:52    Predmet: Missa de Angelis . . . Odpovedať s citátom

Mám v blízkosti viacerých ľudí, ktorí sa venujú téme liturgickej hudby. Každý veriaci má povinnosť vedieť spievať niektoré časti (je presne aj uvedené) v latinčine.
Žiaľ, ani to sa niekedy nevysvetlí veriacim. ovocím toho je aj skutočnosť, že keď celebrant chce zaspievať Pater noster, Kyrie či Sanctus a Agnus Dei v latinčine (z Missa de Angelis), kantor na neho napíše oznam na biskupský úrad čo si to ten kňaz dovoľuje a za prispenia ďalších veriacich ho žiadajú preložiť. Košická arcidiecéza!!!
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
mlamanec
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 04. 11. 2008
Príspevky: 42
Bydlisko: Osikov

PríspevokZaslal: 24 07, 2010, 8:31    Predmet: Re: Missa de Angelis . . . Odpovedať s citátom

racional16 napísal:
Mám v blízkosti viacerých ľudí, ktorí sa venujú téme liturgickej hudby. Každý veriaci má povinnosť vedieť spievať niektoré časti (je presne aj uvedené) v latinčine.
Žiaľ, ani to sa niekedy nevysvetlí veriacim. ovocím toho je aj skutočnosť, že keď celebrant chce zaspievať Pater noster, Kyrie či Sanctus a Agnus Dei v latinčine (z Missa de Angelis), kantor na neho napíše oznam na biskupský úrad čo si to ten kňaz dovoľuje a za prispenia ďalších veriacich ho žiadajú preložiť. Košická arcidiecéza!!!

Máte na mysli konkrétnu farnosť?
_________________
Maximilián Lamanec, organista vo farskom kostole sv. Michala archanjela v Osikove
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
ReneHumaj
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 06. 01. 2010
Príspevky: 292
Bydlisko: Nitrica

PríspevokZaslal: 24 07, 2010, 13:39    Predmet: Re: Missa de Angelis . . . Odpovedať s citátom

racional16 napísal:
Mám v blízkosti viacerých ľudí, ktorí sa venujú téme liturgickej hudby. Každý veriaci má povinnosť vedieť spievať niektoré časti (je presne aj uvedené) v latinčine.
Žiaľ, ani to sa niekedy nevysvetlí veriacim. ovocím toho je aj skutočnosť, že keď celebrant chce zaspievať Pater noster, Kyrie či Sanctus a Agnus Dei v latinčine (z Missa de Angelis), kantor na neho napíše oznam na biskupský úrad čo si to ten kňaz dovoľuje a za prispenia ďalších veriacich ho žiadajú preložiť. Košická arcidiecéza!!!


A sú kňazy, ktorí nechcú latinskú omšu a latinské spevy.Ale ak si to pápež praje, mal by to nariadiť do všetkých farností, lebo nechávať to na vôľu biskupov a kňazov, tak to bude len jeho zbožné prianie.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
Dionyz Takacs
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 18. 06. 2007
Príspevky: 78
Bydlisko: Košice, Kechnec

PríspevokZaslal: 27 07, 2010, 11:39    Predmet: Odpovedať s citátom

Ja súhlasím s názorom sv. Otca Benedikta, a pána kardinála Hoyos, že treba obnoviť postupne tradičnú liturgiu vo všetkých kostoloch.
Ja mám skúsenosť niekoľkých sv. omší v tradičnom ríte, aj iných obradov, ako sobáš, sv. omša Kvetnej nedele, matutínum a laudes na Zelený štvrtok,

Je to nádhera, ani slovami sa vyjadriť a opísať nedá, aká je to dokonalá poklona Bohu, a sprítomnenie obety kríža,
plná symbolov, všetko, každý pohyb kňaza má svoj význam a odkiaľ pochádza, atd.

Oproti tomu, čo je na Slovensku???
Emeritný arcibiskup Tkáč vyhlásil: neželám si, aby v KE arcidiecéze slúžili také sv. omše.
My bohoslovci, ktorí máme záujem, mali sme niekoľkokrát možnosť zažiť túto sv. omšu v Košiciach, ale iba v najskromnejšej forme, Missa recitata, v jednej kaplnke. Vlastne tam som bol prvýkrát na takejto omši.
Už aj pred tým som sa zaujímal, ako to bolo pred DVK,
ale odvtedy intenzívnejšie sa zaujímam, čítam o tom, atd.

Chcem sa naučiť sláviť sv. omšu podľa tradičného obradu, a sláviť, aspoň mesačne raz aj s ľudom, ale určite týždenne súkromne.

Kongregácia Ecclesia Dei dala odpoveď na otázku seminaristov z Ameriky aj z Európy, že ako to je: jasne povedala kongregácia, že každý seminarista na svete má právo dostať dostatočné vzdelanie o starej liturgii komplexne, aby mohol takto sláviť posvätné obrady.

V seminári nás neučia,
iba dohadujeme, čo by bolo, keby sme sa opýtali Gabriela Ragana, že ako to je so starou liturgiou???

A ešte jedna poznámka: novus ordo tiež budem sláviť aspoň raz mesačne po latinsky s ľudom, alebo možno raz týždenne.
Všetko sa dá presadiť rozumne, opatrne, vysvetľujúc všetko veriacim.
ak sa dá ísť liberálnym smerom, a zaviesť všelijaké výmysly „kreatívnych“ kňazov, tak v duplom sa dá ísť cestou tradície Cirkvi, zachovávajúc všetko, čo sv. Cirkev nám predkladá.

Cirkev neodhodila latinčinu, ten jazyk je naďalej liturgickým jazykom,
len dovolila používanie ľudového jazyka v liturgii slova a inde, kde je to potrebné. Toto je učenie DVK, s ktorým sa stále oháňa. že koncil hovorí neviem čo.
Keby sa všetko striktne dodržiavalo, čo DVK v skutočnosti priniesol, a nie iba demagógia okolo koncilu, tak by nezanikla v takej miere ani latinčina, ani stará sv. omša.

Chápem maximálne tých, ktorí chcú a slávia starú liturgiu, v ktorej objavili ten poklad, ktorý v nej je.

Spevy: jednoznačne gregorián, na proprium buď riadne antifóny z Grad. Triplex, resp. aj Grad. Simplex sa dá predstaviť, plus JKS,
Ordinarium : na počiatku bud De Angelis, alebo Missa Mundi, ktorá je lahšia, jednoduchšia, kratšia.
V Maďarsku videl som prax: Proprium: najprv Antifóna z Graduale Strigonense, potom introit na gregoriánskych motívoch z ÉE v ľudovom jazyku, na obetovanie : Ant greg. lat. plus SZVU verš na obetovanie,
to isté na prijímanie, a pred a po podzvihovaní tiež SzVU o Sv. Oltárnej.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
TLM
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 19. 08. 2008
Príspevky: 13
Bydlisko: zapadne Slovensko

PríspevokZaslal: 14 08, 2010, 15:03    Predmet: Odpovedať s citátom

Dionýz Takács napísal:
Ja súhlasím s názorom sv. Otca Benedikta, a pána kardinála Hoyos, že treba obnoviť postupne tradičnú liturgiu vo všetkých kostoloch.
Ja mám skúsenosť niekoľkých sv. omší v tradičnom ríte, aj iných obradov, ako sobáš, sv. omša Kvetnej nedele, matutínum a laudes na Zelený štvrtok,

Je to nádhera, ani slovami sa vyjadriť a opísať nedá, aká je to dokonalá poklona Bohu, a sprítomnenie obety kríža,
plná symbolov, všetko, každý pohyb kňaza má svoj význam a odkiaľ pochádza, atd.
Cirkev neodhodila latinčinu, ten jazyk je naďalej liturgickým jazykom,
len dovolila používanie ľudového jazyka v liturgii slova a inde, kde je to potrebné. Toto je učenie DVK, s ktorým sa stále oháňa. že koncil hovorí neviem čo.
Keby sa všetko striktne dodržiavalo, čo DVK v skutočnosti priniesol, a nie iba demagógia okolo koncilu, tak by nezanikla v takej miere ani latinčina, ani stará sv. omša.

Chápem maximálne tých, ktorí chcú a slávia starú liturgiu, v ktorej objavili ten poklad, ktorý v nej je.


Siuhlasim s tebou Dionyz...Zial na Slovensku sme v mnohom este pozadu,aby ludia pochopili o co vobec papezovi ide.Aby sa vzdavala ucta a chvala Bohu a nie cloveku.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra organisti.sk » Prax - Čo hráme/spievame? Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Prejdi na:  
Nemôžete odosielať novú správu do tohto fóra
Nemôžete odpovedať na správu v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete hlasovať v tomto fóre

Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
iCGstation v1.0 Template By Ray © 2003, 2004 iOptional -- Ported for PHP-Nuke by nukemods.com
organisti.sk
administrátori: Martin Bako - organy/organológia, Martin Puhovich - Spoločnosť priateľov organov, Rastislav Podpera - teória liturgickej hudby, Marek Klein, Matej Kubeš - technická správa serveru © 2005-2013.

Ad maiorem Dei gloriam!
Odber článkov: rss-091.xml, rss-092.xml, rss-20.xml or atom.xml
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. All Rights Reserved.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.21 sekúnd