Home
Úvodná stránka
Vyhľadávanie
Vyhľadávanie
Forums
Fórum
Your Account
Váš účet
Navigačné menu



Kto je online
Momentálne je 352 návštevník(ov) a 0 člen(ov) online.

Ste anonymný užívateľ. Môžete sa zdarma zaregistrovať tu


Fórum

organisti.sk :: Zobraziť tému - Prispospovanie sa ludu (samouk vs. profesional)
FAQ
FAQ
Hľadať
Hľadať
Zoznam užívateľov
Zoznam užívateľov
užívateľské skupiny
užívateľské skupiny
Nastavenie
Nastavenie
Prihlásenie
Prihlásenie
Súkromné správy
Súkromné správy
Obsah fóra organisti.sk » Spev ľudu

odoslať novú tému   Odpovedať na tému
Prispospovanie sa ludu (samouk vs. profesional) Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5  Ďalší
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
Peter Vymazal
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 25. 01. 2007
Príspevky: 1699
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: 26 07, 2010, 17:01    Predmet: Odpovedať s citátom

joozi napísal:
Peťo, zdá sa, že je tu takých viac Laughing.


na čo narážaš???
_________________
Peter Vymazal
www.organista.wbl.sk
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Fero
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 19. 10. 2006
Príspevky: 1110
Bydlisko: Prešov

PríspevokZaslal: 27 07, 2010, 0:14    Predmet: Odpovedať s citátom

Počul som už všeličo, ale ešte som nikoho nepočul hrať KRIVO. A to je ako? Very Happy
_________________
František Marcin
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
Tomislav
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 05. 03. 2010
Príspevky: 100
Bydlisko: Smižany

PríspevokZaslal: 27 07, 2010, 0:18    Predmet: Odpovedať s citátom

Crying or Very sad

Naposledy upravil Tomislav dňa 04 10, 2010, 20:55, celkovo upravené 1 krát
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
Tomislav
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 05. 03. 2010
Príspevky: 100
Bydlisko: Smižany

PríspevokZaslal: 27 07, 2010, 0:25    Predmet: Odpovedať s citátom

Fero napísal:
Počul som už všeličo, ale ešte som nikoho nepočul hrať KRIVO. A to je ako? Very Happy


Naposledy upravil Tomislav dňa 04 10, 2010, 20:55, celkovo upravené 1 krát
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
Tomislav
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 05. 03. 2010
Príspevky: 100
Bydlisko: Smižany

PríspevokZaslal: 27 07, 2010, 0:35    Predmet: Odpovedať s citátom

joozi napísal:

"Osobne by som odporúčal nájsť si nejaký vzor. To znamená zájsť občas popočúvať do kostola, kde sa hrá vzorne


Naposledy upravil Tomislav dňa 04 10, 2010, 20:55, celkovo upravené 3 krát
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
Tomislav
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 05. 03. 2010
Príspevky: 100
Bydlisko: Smižany

PríspevokZaslal: 27 07, 2010, 0:43    Predmet: Odpovedať s citátom

peterprielomek napísal:
Ja som tiež skoro samouk, ale čo je dôležité, tak sa snažím stále cvičiť a na sebe pracovať, ak nebudem vedieť, kam z konopí, tak sa prihlásim na jeden-dva roky na ZUŠ-ku, alebo aspoň zájdem na konzultáciu k p. učiteľke, nedelil by som organistov na samouk-profesionál, ale na zlepšujesa-kašlenato. Veď profesionál žije z profesie a to u nás na Slovensku spočíta organistov profesionálov aj malé decko, čo vie narátať do päťdesiat, čo je na dvetisícsedemsto obcí na Slovensku pabiedne, takže momentálne je u nás kantorčina na 99% záležitosť neprofesionálov a ako koníček.


Naposledy upravil Tomislav dňa 04 10, 2010, 20:59, celkovo upravené 1 krát
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
Tomislav
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 05. 03. 2010
Príspevky: 100
Bydlisko: Smižany

PríspevokZaslal: 27 07, 2010, 0:46    Predmet: Re: Prispospovanie sa ludu (samouk vs. profesional) Odpovedať s citátom

[quote="SIMPLiCITY
uz sa tesim na fantasticky odohrate, medialne prenasane omse nasho (mladeho?) kolegu...
[/quote]


Naposledy upravil Tomislav dňa 04 10, 2010, 20:59, celkovo upravené 1 krát
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
MartinPivka
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 02. 01. 2009
Príspevky: 390
Bydlisko: Považská Bystrica

PríspevokZaslal: 27 07, 2010, 0:50    Predmet: Re: Prispospovanie sa ludu (samouk vs. profesional) Odpovedať s citátom

Tomislav napísal:

Tie nebudu. a od kedy sme kolegovia?

od okamihu ako si diskutujucich na fore (teda aj mna) pozdravil vo svojom prvom prispevku...
Tomislav napísal:
Dobry den mily kolegovia...

_________________
Martin Pivka, organista v Považskej Bystrici
----------
Čo pokladali za posvätné generácie pred nami, ostáva posvätné a významné aj pre nás a toto nemožno len tak z ničoho nič navždy zabudnúť alebo sa stať škodlivým...
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Tomislav
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 05. 03. 2010
Príspevky: 100
Bydlisko: Smižany

PríspevokZaslal: 27 07, 2010, 0:58    Predmet: Odpovedať s citátom

Sad

Naposledy upravil Tomislav dňa 04 10, 2010, 20:59, celkovo upravené 1 krát
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
Fero
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 19. 10. 2006
Príspevky: 1110
Bydlisko: Prešov

PríspevokZaslal: 27 07, 2010, 9:09    Predmet: Odpovedať s citátom

Teraz tu pôsobíš štýlom, že každý 50+ je starý dedko, alebo babka, a hrá "krivo" Very Happy. Priateľu, poznám výborného organistu, ktorý organ nikdy neštudoval, ale sa perfektne vypracoval, a napriek tomu, že má vážne zdravotné problémy a 70tku na krku, stále si ho vážim. Bol to on, kto mi dával prvé lekcie, za organom, ešte ako 10 ročnému, má úžasný hlasový rozsah, zaujímal sa o "svoj" organ, dokonca bol tvorcom dispozičných zmien, dva nové registre do tohto organu vyrábali v Poľsku, avšak nenašiel sa nikto, kto by ich bol ochotný doviesť píšťaly na Slovensko a to ešte v čase, kedy sa smel prevážať len tovar do 5000 Sk. Vtedy sadol do auta a riskoval mastnú pokutu, len aby nemusela farnosť platiť clo. Len za posledné roky vychoval asi 5 organistov, bohužiaľ, väčšinu z nich to po krátkom čase prešlo. A on by už veľmi rád prenechal miesto niekomu inému, ale nemá komu, tak sa ďalej obetuje aj napriek nezhodám s farárom (nie sú veľké, ale inému by mohli stačiť na to, aby prestal hrať a odišiel). Toto je podľa mňa skutočný organista, ktorý sa vie pre vec obetovať a vo svojej farnosti, kde hrá už cca 30 rokov, urobil veľmi veľa.
_________________
František Marcin
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
Tomislav
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 05. 03. 2010
Príspevky: 100
Bydlisko: Smižany

PríspevokZaslal: 27 07, 2010, 9:25    Predmet: Odpovedať s citátom

Fero napísal:
Teraz tu pôsobíš štýlom, že každý 50+ je starý dedko, alebo babka, a hrá "krivo" Very Happy. Priateľu, poznám výborného organistu, ktorý organ nikdy neštudoval, ale sa perfektne vypracoval, a napriek tomu, že má vážne zdravotné problémy a 70tku na krku, stále si ho vážim. Bol to on, kto mi dával prvé lekcie, za organom, ešte ako 10 ročnému, má úžasný hlasový rozsah, zaujímal sa o "svoj" organ, dokonca bol tvorcom dispozičných zmien, dva nové registre do tohto organu vyrábali v Poľsku, avšak nenašiel sa nikto, kto by ich bol ochotný doviesť píšťaly na Slovensko a to ešte v čase, kedy sa smel prevážať len tovar do 5000 Sk. Vtedy sadol do auta a riskoval mastnú pokutu, len aby nemusela farnosť platiť clo. Len za posledné roky vychoval asi 5 organistov, bohužiaľ, väčšinu z nich to po krátkom čase prešlo. A on by už veľmi rád prenechal miesto niekomu inému, ale nemá komu, tak sa ďalej obetuje aj napriek nezhodám s farárom (nie sú veľké, ale inému by mohli stačiť na to, aby prestal hrať a odišiel). Toto je podľa mňa skutočný organista, ktorý sa vie pre vec obetovať a vo svojej farnosti, kde hrá už cca 30 rokov, urobil veľmi veľa.


Naposledy upravil Tomislav dňa 04 10, 2010, 20:58, celkovo upravené 1 krát
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
JozefTimulak
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 28. 01. 2007
Príspevky: 810
Bydlisko: Čaňa

PríspevokZaslal: 27 07, 2010, 10:22    Predmet: Odpovedať s citátom

Peter Vymazal napísal:
na čo narážaš???

Na to, že je tu viac kolegov, ktorí si o sebe myslia, že sú majstri sveta, keď sú hlavnými organistami v dedinke s 967 obyvateľmi, hraju Francka a Liszta alebo študovali pedálovú hru u Ivana Sokola Smile.
Ja o sebe tiež môžem povedať, že som hlavný a jediný organistva v obci s 5000 obyvateľmi, sám si doladzujem registre a traktúru, atď. Ale podľa mňa, keď človek je so sebou spokojný a dokonca si myslí, že je lepší od iných, je to začiatok konca. Je to začiatok nefúkanosti, hádok a pokazených vzťahov. A navyše je to trápne chvastanie sa.

Môžem hrať Liszta, keď spievam falošne... Môžem byť geniálny improvizátor, keď nanič frázujem spev JKS. Môžem si doladzovať registre, keď ich potom neviem dobre naregistrovať. Môžem byť študentom Latryho, keď som nafúkanec a neviem sa rozprávať s kňazom a babky (alebo mladí) v kostole sú pre mňa špina, ktorá to všetko len kazí.
_________________
Jozef Timuľák
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
JozefTimulak
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 28. 01. 2007
Príspevky: 810
Bydlisko: Čaňa

PríspevokZaslal: 27 07, 2010, 10:35    Predmet: Odpovedať s citátom

Tomislav, buď chlap! Nenechaj sa odradiť keď to niekto preženie s vyjadrením (o šľapacom harmóniu) alebo keď ťa niekto v dobrom upozorní. Treba veci riešiť a nie pred nimi utekať. Takže smelo vpred. Na začiatok je dobré nezmýšľať o sebe veľa a aj keď máš pocit, že si 100x lepší od niektorého samouka, nedávaj to najavo slovami ale skutkami, teda poriadnou hrou. Dôvod je jednoduchý: ak sa budeš chvastať, aký si dobrý a jedného dňa ťa nejaký samouk predčí v hre, bude to neskutočná hanba. Ak však zmýśľaš o sebe pokorne a uvedomuješ si, čo ešte musíš vylepšovať a pritom ľudia naozaj majú z tvojej hry radosť, potom si ťa budú váži samy, bez toho, aby si sa musel chvastať.
_________________
Jozef Timuľák
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
Tomislav
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 05. 03. 2010
Príspevky: 100
Bydlisko: Smižany

PríspevokZaslal: 27 07, 2010, 11:00    Predmet: Odpovedať s citátom

Sad

Naposledy upravil Tomislav dňa 04 10, 2010, 20:58, celkovo upravené 1 krát
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
JozefTimulak
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 28. 01. 2007
Príspevky: 810
Bydlisko: Čaňa

PríspevokZaslal: 27 07, 2010, 11:15    Predmet: Odpovedať s citátom

Tomislav napísal:
ale ja som ten organ v živote nevidel a nepočul. čo ak sa mi nebude páčiť?

Pýtaš sa to tak akútne, tak si analyticky rozoberme možnosti Very Happy:
1. Prestaneš tam hrať.
2. Zostaneš tam hrať.

Myslím, že veľa možností nie je. Ako píše Fero, s takými vecami ako tlačenie bicykla alebo spokojnosť s organom ti nevieme poradiť. Si slobodný človek, používaj slobodu, rozum a srdce.
_________________
Jozef Timuľák
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra organisti.sk » Spev ľudu Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5  Ďalší
Strana 2 z 5

 
Prejdi na:  
Nemôžete odosielať novú správu do tohto fóra
Nemôžete odpovedať na správu v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete hlasovať v tomto fóre

Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
iCGstation v1.0 Template By Ray © 2003, 2004 iOptional -- Ported for PHP-Nuke by nukemods.com
organisti.sk
administrátori: Martin Bako - organy/organológia, Martin Puhovich - Spoločnosť priateľov organov, Rastislav Podpera - teória liturgickej hudby, Marek Klein, Matej Kubeš - technická správa serveru © 2005-2013.

Ad maiorem Dei gloriam!
Odber článkov: rss-091.xml, rss-092.xml, rss-20.xml or atom.xml
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. All Rights Reserved.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.18 sekúnd