Home
Úvodná stránka
Vyhľadávanie
Vyhľadávanie
Forums
Fórum
Your Account
Váš účet
Navigačné menu



Kto je online
Momentálne je 330 návštevník(ov) a 0 člen(ov) online.

Ste anonymný užívateľ. Môžete sa zdarma zaregistrovať tu


Fórum

organisti.sk :: Zobraziť tému - Prispospovanie sa ludu (samouk vs. profesional)
FAQ
FAQ
Hľadať
Hľadať
Zoznam užívateľov
Zoznam užívateľov
užívateľské skupiny
užívateľské skupiny
Nastavenie
Nastavenie
Prihlásenie
Prihlásenie
Súkromné správy
Súkromné správy
Obsah fóra organisti.sk » Spev ľudu

odoslať novú tému   Odpovedať na tému
Prispospovanie sa ludu (samouk vs. profesional) Choď na stránku 1, 2, 3, 4, 5  Ďalší
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
Tomislav
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 05. 03. 2010
Príspevky: 100
Bydlisko: Smižany

PríspevokZaslal: 25 07, 2010, 21:59    Predmet: Prispospovanie sa ludu (samouk vs. profesional) Odpovedať s citátom

Dobry den mily kolegovia.

Naposledy upravil Tomislav dňa 04 10, 2010, 20:52, celkovo upravené 1 krát
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
Michael Augustín
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 10. 04. 2007
Príspevky: 663
Bydlisko: Podolie

PríspevokZaslal: 25 07, 2010, 22:08    Predmet: Odpovedať s citátom

od coho odvodzujes ze si profesionalny organista? alebo od coho si to mame odvodit my, tu na fore? od tohto prispevku?
_________________
Michael Augustín, organista v kostole sv. Juraja v Podolí
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail ICQ
Tomislav
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 05. 03. 2010
Príspevky: 100
Bydlisko: Smižany

PríspevokZaslal: 25 07, 2010, 22:25    Predmet: Odpovedať s citátom

Mad

Naposledy upravil Tomislav dňa 04 10, 2010, 20:53, celkovo upravené 1 krát
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
KatarinaHorvathova
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 01. 12. 2007
Príspevky: 14
Bydlisko: Župčany

PríspevokZaslal: 25 07, 2010, 23:06    Predmet: Odpovedať s citátom

nic proti tvojim hudobnym kvalitam, ale tym prispevkom si to snad nemyslel vazne ... Question
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
MartinPivka
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 02. 01. 2009
Príspevky: 390
Bydlisko: Považská Bystrica

PríspevokZaslal: 25 07, 2010, 23:25    Predmet: Re: Prispospovanie sa ludu (samouk vs. profesional) Odpovedať s citátom

Tomislav napísal:
volame ju DOBROKRIVOVIčOVA. okrem toho ze je stara a kriva je aj privelmi tučná a ta lavička sa pod nou prehýba ma bycykel a tiska ho vedla seba

hmmm....dalsie namyslene detsko?
chcel som napisat nieco ostrejsie, ale radsej len poukazujem na miesto, kde by mozno bolo fajn sa zamysliet nad postojom k bliznemu, najma to prehodnotit "krestanskymi ocami"
Tomislav napísal:

PS: vetci stari organisti tak krivo hraju Lebo su SAMOUKOVIA.

no tak toto uz naozaj nema uroven...poznam vela samoukov, ktory su dobrymi organistami...uz sa tesim na fantasticky odohrate, medialne prenasane omse nasho (mladeho?) kolegu...

BTW...gramaticke chyby si radsej nevsimam

no flame war please! Wink
_________________
Martin Pivka, organista v Považskej Bystrici
----------
Čo pokladali za posvätné generácie pred nami, ostáva posvätné a významné aj pre nás a toto nemožno len tak z ničoho nič navždy zabudnúť alebo sa stať škodlivým...
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
peterprielomek
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 26. 07. 2008
Príspevky: 98
Bydlisko: Oravská Jasenica 393

PríspevokZaslal: 26 07, 2010, 6:43    Predmet: Odpovedať s citátom

Ja som tiež skoro samouk, ale čo je dôležité, tak sa snažím stále cvičiť a na sebe pracovať, ak nebudem vedieť, kam z konopí, tak sa prihlásim na jeden-dva roky na ZUŠ-ku, alebo aspoň zájdem na konzultáciu k p. učiteľke, nedelil by som organistov na samouk-profesionál, ale na zlepšujesa-kašlenato. Veď profesionál žije z profesie a to u nás na Slovensku spočíta organistov profesionálov aj malé decko, čo vie narátať do päťdesiat, čo je na dvetisícsedemsto obcí na Slovensku pabiedne, takže momentálne je u nás kantorčina na 99% záležitosť neprofesionálov a ako koníček.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
JozefTimulak
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 28. 01. 2007
Príspevky: 810
Bydlisko: Čaňa

PríspevokZaslal: 26 07, 2010, 7:46    Predmet: Odpovedať s citátom

Porzi, Tomislav, nemal by si takto posmešne písať na fórum. Profesionála nerobí len vzdelanie, ale aj cit a skúsenosti a to nie len v samotnej hre, ale aj vo vystupovaní a jednaní s inými.

Ale aby sme odpovedali na tvoju otázku ohľadom prispôsobovania sa ľudu. Do istej miery sa prispôsobiť treba. Osobne by som odporúčal nájsť si nejaký vzor. To znamená zájsť občas popočúvať do kostola, kde sa hrá vzorne. Alebo si stačí cez týždeň pustiť rádio Lumen o 18:00, kde chodia prenosy sv. omší z Dómu sv. Alžbety v KE alebo z Katedrály sv. Františka Xaverského v BB. Do pozornosti dávam archív omší http://www.lumen.sk/live-detail.php?id=11.

Treba však pamätať na to, že ak sú ľudia zvyknutí spievať úplne nerytmicky, nesprávne dýchajú, rozťahujú, atď. (za čo môže predchádzajúci organista), nemôžeme ich preučiť zo dňa na deň. Tento proces môže trvať aj niekoľko rokov. Zo začiatku sa treba prispôsobovať viac a časom "pritvrdzovať". Veľmi efektívne by bolo vysvetliť nové zmeny od ambóny, napr. s podporou pána farára.

Prajem ti veľa trpezlivosti.

PS1: Skúsme si dať viac záležať na gramatike, pokiaľ nevieme pravopis, tak aspoň na prekelpy.
PS2: Názvy tónin sa neskloňujú, čiže tá pani nehrá v C-dure ale v C-dur.
PS3: Skutočný profík o sebe nepovie, že je profík, lebo čím viac toho vie, tým viac zisťuje, koľko ešte musí makať. O profíkovi svedčí jeho výkon a povesť Wink.
_________________
Jozef Timuľák
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
Radka Horakova
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 04. 06. 2007
Príspevky: 213
Bydlisko: Poprad - Veľká

PríspevokZaslal: 26 07, 2010, 8:57    Predmet: Odpovedať s citátom

Už som tu dlho nepísala, a le po prečítaní prvého príspevku v tejto téme mi to nedá... myslím si, že je lepšie byť organistom - samoukom a byť dobrým človekom a kresťanom, ako byť profesionálnym organistom a pohŕdať druhými, vysmievať sa z nich, byť namysleným a ešte neovládať pravopis... Ja by som takého organistu tiež vyhodila...
_________________
Radka Horáková, organistka v Kostole sv. Cyrila a Metoda v Poprade a sv. Michala v Gánovciach
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail ICQ
Chamades
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 11. 08. 2009
Príspevky: 403
Bydlisko: Žilina/Rossenberg

PríspevokZaslal: 26 07, 2010, 12:15    Predmet: Odpovedať s citátom

Láskaví kolegovia a kolegyne.....Dúfam,že môj príspevok nerozbúri toto forum.....

Som hlavným organistom farnosti Ružomberok-Ludrová v ,ktorej máme ešte dve filiálky.....Som organistom vo farskom kostole,ktorý je veľmi veľký a monumentálny.....Študujem hru na organe na konzervatoriu v ZA....

Ak môžem poradiť organistovi Tomislavovi....."svojím spôsobom ťa chápem,aj ja som mal podobný problém.......nemali ma radi /Nemali!!!!!!!/
Ale potom som si uvedomil ,že ludia si nikdy nevyhovejú.....Teraz robím spon dvakrát do roka stretnutie organistov u nas a čosi im poviem občas v nedelu zajdem do filialok a poradím vhodnú registráciu....a štýl hrania....poviem smelo,že ako som nastúpil ja do funkcie/síce som len čerstvý 17- stnik, ale spev v kostole je o 50 percent lepší....ked niečo moji ctení kolegovia potrebujú poradiť vždy som k dispozícií...treba byť len láskavý....neboj aj ja som sa viackrát kopol a teraz to lutujem....ale čo už....Problémom tvbojho prispevku bolo to,že si neuviedol,prečo ťa vyhodili???????Mna si náš Pán Farár váži preto/aspon myslím/ že ked sa jedná o otázku organa,viem mu objektivne poradiť....Pred veľkými sviatkami si sám ladím organ,opravujem zadrhnuté registre/Pozrite na môj organ LUDROVA-v dispozíciách/ a doladujem spadnutú traktúru....Mám v tom menšiu prex od mojho profesora.....jedine takto sa človcek vypracuje....PRACOU

A ešte mimochodom....znevažuješ Tomislav slovo amatér-znamená to milovník bez ktorích by slovenská organová kultura na dedinách asi ani nebola alebo iba v malej miere....Toť moj názor...PAVOL VALÁŠEK
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Michalgregorík
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 09. 09. 2008
Príspevky: 221
Bydlisko: Solčianky 98

PríspevokZaslal: 26 07, 2010, 12:17    Predmet: Odpovedať s citátom

1. To o tej pani organistke bolo prehnané, súhlasím.
2. K pravopisu: Nechcem sa nikoho dotknúť, ale keď chcem kritizovať pravopis, najskôr sa pozriem na vlastný (detsko- neviem, či to bol úmysel; "ktory su dobrymi") a vlastné preklepy (prekelpy- ak to bolo naschvál, ospravedlňujem sa).
3. Podľa mňa chcel povedať, že ako jediný z ich organistov hru na organe (klavíri?) aj študoval. Tu by som však hovoril skôr o študovanom a neštudovanom organistovi. Za profesionála by som považoval niekoho, kto za organom už niečo preskákal nie len vo svojej farnosti a ešte ho nezrušili (pre objektívne zlú hru).

Samoukov by som tiež rozdelil na dve skupiny: tí, čo vedia hrať a tí, čo si myslia, že vedia hrať- z tých druhých "kouká" katastrofa (nie nevyhnutne).

4. Prispôsobovanie sa organistu: U nás je to tak, že organista ide posvojom, ľudia idú posvojom (a pritom obe skupiny zle). Krásu badám málokedy. Ideál je, že organista by sa mal prispôsobiť, ale len do istej miery. A tú mieru by, podľa mňa, mal každý organista spoznať sám.

Organista potrebuje viac ako ktokoľvek iný trpezlivosť. lebo ak by to organista "zabalil", kto naučí ľudí správne spievať?
_________________
nehrajúci na organe, záujemca o liturgickú a sakrálnu hudbu
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Chamades
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 11. 08. 2009
Príspevky: 403
Bydlisko: Žilina/Rossenberg

PríspevokZaslal: 26 07, 2010, 12:21    Predmet: Odpovedať s citátom

PS1: Skúsme si dať viac záležať na gramatike, pokiaľ nevieme pravopis, tak aspoň na prekelpy.
PS2: Názvy tónin sa neskloňujú, čiže tá pani nehrá v C-dure ale v C-dur.
PS3: Skutočný profík o sebe nepovie, že je profík, lebo čím viac toho vie, tým viac zisťuje, koľko ešte musí makať. O profíkovi svedčí jeho výkon a povesť Wink.[/quote]

Toto si povedal úžasne
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Peter Vymazal
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 25. 01. 2007
Príspevky: 1699
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: 26 07, 2010, 14:47    Predmet: Re: Prispospovanie sa ludu (samouk vs. profesional) Odpovedať s citátom

Tomislav napísal:
u nas v smyzanoch som ja jediny profesionalny organista. ial po pol roku ma vyhodily. PS: vetci stari organisti tak krivo hraju Lebo su SAMOUKOVIA.




hmmmmm... sebavedomie kolegovi naozaj nechyba..... Smile
_________________
Peter Vymazal
www.organista.wbl.sk
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
JozefTimulak
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 28. 01. 2007
Príspevky: 810
Bydlisko: Čaňa

PríspevokZaslal: 26 07, 2010, 15:13    Predmet: Odpovedať s citátom

Peťo, zdá sa, že je tu takých viac Laughing.
_________________
Jozef Timuľák
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
jan1
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 04. 08. 2009
Príspevky: 60
Bydlisko: Bratislava/Wien

PríspevokZaslal: 26 07, 2010, 15:39    Predmet: Odpovedať s citátom

Pochopil by som všetko ale napísať ešte s chybou (hrubicou) mesto v ,,ktorom som hlavním organistom" to už je teda sila.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
andrej
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 15. 08. 2007
Príspevky: 675
Bydlisko: Vrable

PríspevokZaslal: 26 07, 2010, 15:47    Predmet: Odpovedať s citátom

jan1 napísal:
Pochopil by som všetko ale napísať ešte s chybou (hrubicou) mesto v ,,ktorom som hlavním organistom" to už je teda sila.

mali by sme dať nové vybrané slovo po B Very Happy
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra organisti.sk » Spev ľudu Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku 1, 2, 3, 4, 5  Ďalší
Strana 1 z 5

 
Prejdi na:  
Nemôžete odosielať novú správu do tohto fóra
Nemôžete odpovedať na správu v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete hlasovať v tomto fóre

Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
iCGstation v1.0 Template By Ray © 2003, 2004 iOptional -- Ported for PHP-Nuke by nukemods.com
organisti.sk
administrátori: Martin Bako - organy/organológia, Martin Puhovich - Spoločnosť priateľov organov, Rastislav Podpera - teória liturgickej hudby, Marek Klein, Matej Kubeš - technická správa serveru © 2005-2013.

Ad maiorem Dei gloriam!
Odber článkov: rss-091.xml, rss-092.xml, rss-20.xml or atom.xml
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. All Rights Reserved.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.17 sekúnd