Home
Úvodná stránka
Vyhľadávanie
Vyhľadávanie
Forums
Fórum
Your Account
Váš účet
Navigačné menu



Kto je online
Momentálne je 298 návštevník(ov) a 0 člen(ov) online.

Ste anonymný užívateľ. Môžete sa zdarma zaregistrovať tu


Fórum

organisti.sk :: Zobraziť tému - Prispospovanie sa ludu (samouk vs. profesional)
FAQ
FAQ
Hľadať
Hľadať
Zoznam užívateľov
Zoznam užívateľov
užívateľské skupiny
užívateľské skupiny
Nastavenie
Nastavenie
Prihlásenie
Prihlásenie
Súkromné správy
Súkromné správy
Obsah fóra organisti.sk » Spev ľudu

odoslať novú tému   Odpovedať na tému
Prispospovanie sa ludu (samouk vs. profesional) Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
gabbyka
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 11. 11. 2009
Príspevky: 90

PríspevokZaslal: 02 08, 2010, 14:00    Predmet: Odpovedať s citátom

V kostole sa nie je ako ponahlat, mna pred casom trochu kritizovali ze pretahujem omsu ked cez tyzden hram aj zalm , sanktus, agnus... raz som spravil tak ze som nasadil sviznejsie tempo na JKSkach vsetko sa citalo resp recitovalo a omsa sa skratila zo zvycajnych 40min na 38,5min... stopol som... Cool babky sa po omsi este 4 min vymodluju... Prajem ti vela zdaru v novom posobisku...[/quote]




Pridám svoj názor: Už mám alergiu na slová ľudí, že sa preťahuje, že je to dlho, že netreba toto hrať, netreba toto. Sv. omša je daná ako je ustanovená Cirkvou. Ak ide niekto na omšu, pretože chce byť bližšie pri Bohu, načerpať sily a pomodliť sa, ak niekto miluje omšu a chodí na ňu, pretože to chce, nemôže povedať také slová. Ak tam niekto chodí z iných dôvodov, ktoré sú ďaleko od Boha, vtedy také slová použije.

U nás spievame každý deň a všetko: žalmy, aleluja, sanktus, agnus, dialógy, piesne, niekedy i spievané odpovede spoločných modlitieb... cez týždeň je každý rád, aspoň to tak vyzerá, ale v nedele, keď sú v kostole i tí "menej nábožní" vtedy hundrú, áno, ale to už svedčí o každom človeku aký je. Aj Pán Ježiš povedal, či apoštoli nemohli aspoň hodinu bdieť s ním, určite už vtedy vedel ako to bude teraz vyzerať... Aspoň hodinu ľudia nevydržia Sad je to smutné no, aspoň my vydržme ....
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
AlbertSobek
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 08. 02. 2009
Príspevky: 237
Bydlisko: Hertník

PríspevokZaslal: 02 08, 2010, 14:15    Predmet: Odpovedať s citátom

Veru kolegyňka,
veľmi pravdivé slová. Je to tak na viacerých miestách.


Albert
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
JozefTimulak
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 28. 01. 2007
Príspevky: 810
Bydlisko: Čaňa

PríspevokZaslal: 02 08, 2010, 14:51    Predmet: Odpovedať s citátom

To už je s ľuďmi tak. Všetkým nevyhovieme vari nikdy. Napriklad u nás sú teraz sv. omše o 18:30. Niektoré babky sa začnú schádzať pred kostolom už okolo 17:00. Keď sa potom niektorí veriaci chcú pred omšou vyspovedať a pán farár preto mešká 5-10 minút, väčšina ľudí sa potom rozčuľuje. Alebo sa niekedy rozčuľujú, že dám viac slôh na záver omše a že oni sa ešte musia modliť Anjel Pána.

Nuž tak som nad tým minule uvažoval a zistil som zaujímavý poznatok. Niektorí veriaci sú len spriečni, skrátka im všetko vadí, musia hundrať a zbytočne sa rozčuľovať, keď nie je niečo podľa ich predstáv resp. keď sa musia prispôsobiť niečomu, čo je pre nich nové.

Ale niektorí majú závažnejší problém. Možno to vyznie znevažujúco alebo nechutne, ale starší ľudia majú problémy s... skrátka potrebujú častejšie na WC. Ak zoberieme do úvahy, že človek príde do kostola hodinu pred omšou, plus nejaký čas trvala cesta, 40 minút omša a potom cesta naspäť, môže to byť aj vyše dvoch hodín.
_________________
Jozef Timuľák
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
Tomislav
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 05. 03. 2010
Príspevky: 100
Bydlisko: Smižany

PríspevokZaslal: 02 08, 2010, 15:32    Predmet: Odpovedať s citátom

Surprised

Naposledy upravil Tomislav dňa 04 10, 2010, 21:13, celkovo upravené 1 krát
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
ReneHumaj
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 06. 01. 2010
Príspevky: 292
Bydlisko: Nitrica

PríspevokZaslal: 02 08, 2010, 16:44    Predmet: Odpovedať s citátom

joozi napísal:
To už je s ľuďmi tak. Všetkým nevyhovieme vari nikdy. Napriklad u nás sú teraz sv. omše o 18:30. Niektoré babky sa začnú schádzať pred kostolom už okolo 17:00. Keď sa potom niektorí veriaci chcú pred omšou vyspovedať a pán farár preto mešká 5-10 minút, väčšina ľudí sa potom rozčuľuje. Alebo sa niekedy rozčuľujú, že dám viac slôh na záver omše a že oni sa ešte musia modliť Anjel Pána.

Nuž tak som nad tým minule uvažoval a zistil som zaujímavý poznatok. Niektorí veriaci sú len spriečni, skrátka im všetko vadí, musia hundrať a zbytočne sa rozčuľovať, keď nie je niečo podľa ich predstáv resp. keď sa musia prispôsobiť niečomu, čo je pre nich nové.

Ale niektorí majú závažnejší problém. Možno to vyznie znevažujúco alebo nechutne, ale starší ľudia majú problémy s... skrátka potrebujú častejšie na WC. Ak zoberieme do úvahy, že človek príde do kostola hodinu pred omšou, plus nejaký čas trvala cesta, 40 minút omša a potom cesta naspäť, môže to byť aj vyše dvoch hodín.


Skutočne,Jožko, ľuďom sa nedá vyhovieť. Máš pravdu.
Keď som pred sv. omšou vysvetloval, že litánie Loretánské budeme spievať tak, ako je to v MK, tak ma babky tými pohľadmi bodali a náš bývalý p. kaplán mi povedal: dobre že ma ortopedickými palicami nezbili.Pritom som nechcel nič, len aby sa správne spievalo.
Ja som za kritiku, ale oprávnenú.
A prečo sa chcú modliť Angelus Domini na konci sv. omše?
U nás sa pomodlia pred sv. omšou aj ruženec, aj Angelus Domini a všetky modlitby.Na konci sa len spieva a nikto sa nesťažuje, lebo je to tak najlepšie.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
JozefTimulak
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 28. 01. 2007
Príspevky: 810
Bydlisko: Čaňa

PríspevokZaslal: 03 08, 2010, 7:24    Predmet: Odpovedať s citátom

Sú to miestne zvyky, dlhoročné dradície v tej-ktorej fanosti resp. kostole. To sa ťažko preúča alebo ruší.
_________________
Jozef Timuľák
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
ReneHumaj
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 06. 01. 2010
Príspevky: 292
Bydlisko: Nitrica

PríspevokZaslal: 04 08, 2010, 9:49    Predmet: Odpovedať s citátom

joozi napísal:
Sú to miestne zvyky, dlhoročné dradície v tej-ktorej fanosti resp. kostole. To sa ťažko preúča alebo ruší.


To sa ťažko preúča alebo ruší, no keď to p. farár vyhlási, že to alebo ono je nesprávné a malo by to byť inak, ľudia sa rýchle prispôsobia a naučia.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
Tomislav
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 05. 03. 2010
Príspevky: 100
Bydlisko: Smižany

PríspevokZaslal: 04 08, 2010, 10:04    Predmet: Odpovedať s citátom

Rene napísal:
joozi napísal:
Sú to miestne zvyky, dlhoročné dradície v tej-ktorej fanosti resp. kostole. To sa ťažko preúča alebo ruší.


To sa ťažko preúča alebo ruší, no keď to p. farár vyhlási, že to alebo ono je nesprávné a malo by to byť inak, ľudia sa rýchle prispôsobia a naučia.


Naposledy upravil Tomislav dňa 04 10, 2010, 21:14, celkovo upravené 1 krát
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
ReneHumaj
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 06. 01. 2010
Príspevky: 292
Bydlisko: Nitrica

PríspevokZaslal: 04 08, 2010, 10:08    Predmet: Odpovedať s citátom

Tomislav napísal:
Rene napísal:
joozi napísal:
Sú to miestne zvyky, dlhoročné dradície v tej-ktorej fanosti resp. kostole. To sa ťažko preúča alebo ruší.


To sa ťažko preúča alebo ruší, no keď to p. farár vyhlási, že to alebo ono je nesprávné a malo by to byť inak, ľudia sa rýchle prispôsobia a naučia.


treba kostol otvoriť desať minút pred omšou Anjel pána sa môžu modliť aj inde. pan farar je pre ludí tak ako organista a len tažko niečo smôže sám proti dvadsiatim babkam. A musia ssa to skutočne modliť až po omši? ja vždy po poslednej pesničke zapnem tutti a babky si nevšímam lebo omša sa končí idte v mene božom. Keby sa anjel pána modlili ešte pred poslednou piesňov tak by to bolo úžasné lebo by do nikoho nerýpaly. vo farskom kostole v smižanoch to tak funguje.


U nás sa tiež modlili po omši, ale bývalý p. farár im jasne povedal prečo je to nesprávné a nechce aby sa modlili po omši. Ver, že sa babky veľmi rýchlo preučili a pred omšou stihnú sa pomodliť všetko, čo chcú.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
Tomislav
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 05. 03. 2010
Príspevky: 100
Bydlisko: Smižany

PríspevokZaslal: 04 08, 2010, 10:10    Predmet: Odpovedať s citátom

Rene napísal:
Tomislav napísal:
Rene napísal:
joozi napísal:
Sú to miestne zvyky, dlhoročné dradície v tej-ktorej fanosti resp. kostole. To sa ťažko preúča alebo ruší.


To sa ťažko preúča alebo ruší, no keď to p. farár vyhlási, že to alebo ono je nesprávné a malo by to byť inak, ľudia sa rýchle prispôsobia a naučia.


treba kostol otvoriť desať minút pred omšou Anjel pána sa môžu modliť aj inde. pan farar je pre ludí tak ako organista a len tažko niečo smôže sám proti dvadsiatim babkam. A musia ssa to skutočne modliť až po omši? ja vždy po poslednej pesničke zapnem tutti a babky si nevšímam lebo omša sa končí idte v mene božom. Keby sa anjel pána modlili ešte pred poslednou piesňov tak by to bolo úžasné lebo by do nikoho nerýpaly. vo farskom kostole v smižanoch to tak funguje.


U nás sa tiež modlili po omši, ale bývalý p. farár im jasne povedal prečo je to nesprávné a nechce aby sa modlili po omši. Ver, že sa babky veľmi rýchlo preučili a pred omšou stihnú sa pomodliť všetko, čo chcú.


tak to je zázrak.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
JozefTimulak
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 28. 01. 2007
Príspevky: 810
Bydlisko: Čaňa

PríspevokZaslal: 04 08, 2010, 12:49    Predmet: Odpovedať s citátom

Chlapci, netreba citovať citáciu citácie ktorá cituje citáciu. Pri odpovedi na predchadzajúci príspevok hádam netreba citovať vôbec a ak už citujeme, tak citujme len kľúčové časti príspevku, na ktorý chceme reagovať. Dlhými citáciami citácii, ktoré citujú citácie sa stráca to, na čo vlastne reagujeme a zbytočne je potom v teme veľa strán a málo nových poznatkov Idea
_________________
Jozef Timuľák
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
Rudolf Seman
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 12. 11. 2006
Príspevky: 236
Bydlisko: Sokoľany

PríspevokZaslal: 05 08, 2010, 18:38    Predmet: Odpovedať s citátom

gabbyka napísal:
Pridám svoj názor: Už mám alergiu na slová ľudí, že sa preťahuje, že je to dlho, že netreba toto hrať, netreba toto. Sv. omša je daná ako je ustanovená Cirkvou. Ak ide niekto na omšu, pretože chce byť bližšie pri Bohu, načerpať sily a pomodliť sa, ak niekto miluje omšu a chodí na ňu, pretože to chce, nemôže povedať také slová. Ak tam niekto chodí z iných dôvodov, ktoré sú ďaleko od Boha, vtedy také slová použije.

(...)Aspoň hodinu ľudia nevydržia Sad je to smutné no, aspoň my vydržme ....

To bolo trefné!
Niekedy je problém obetovať z tých 24. aspoň 1 celú hodinu Bohu...
Len aby sa na omši niečo nezaspievalo navyše, a nenaťahovalo sa zbytočne...
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra organisti.sk » Spev ľudu Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5
Strana 5 z 5

 
Prejdi na:  
Nemôžete odosielať novú správu do tohto fóra
Nemôžete odpovedať na správu v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete hlasovať v tomto fóre

Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
iCGstation v1.0 Template By Ray © 2003, 2004 iOptional -- Ported for PHP-Nuke by nukemods.com
organisti.sk
administrátori: Martin Bako - organy/organológia, Martin Puhovich - Spoločnosť priateľov organov, Rastislav Podpera - teória liturgickej hudby, Marek Klein, Matej Kubeš - technická správa serveru © 2005-2013.

Ad maiorem Dei gloriam!
Odber článkov: rss-091.xml, rss-092.xml, rss-20.xml or atom.xml
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. All Rights Reserved.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.21 sekúnd