Home
Úvodná stránka
Vyhľadávanie
Vyhľadávanie
Forums
Fórum
Your Account
Váš účet
Navigačné menu



Kto je online
Momentálne je 297 návštevník(ov) a 0 člen(ov) online.

Ste anonymný užívateľ. Môžete sa zdarma zaregistrovať tu


Fórum

organisti.sk :: Zobraziť tému - Tutti
FAQ
FAQ
Hľadať
Hľadať
Zoznam užívateľov
Zoznam užívateľov
užívateľské skupiny
užívateľské skupiny
Nastavenie
Nastavenie
Prihlásenie
Prihlásenie
Súkromné správy
Súkromné správy
Obsah fóra organisti.sk » Organová registrácia v liturgii

odoslať novú tému   Odpovedať na tému
Tutti
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
Tomislav
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 05. 03. 2010
Príspevky: 100
Bydlisko: Smižany

PríspevokZaslal: 25 07, 2010, 22:21    Predmet: Tutti Odpovedať s citátom

Mne napadla trochu hlupa vec. doprevadzat spoločny spev s tutti. iba na odpust)))
co vy nato?
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
MartinPivka
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 02. 01. 2009
Príspevky: 390
Bydlisko: Považská Bystrica

PríspevokZaslal: 25 07, 2010, 23:14    Predmet: Re: Tutti Odpovedať s citátom

Tomislav napísal:
Mne napadla trochu hlupa vec. doprevadzat spoločny spev s tutti. iba na odpust)))
co vy nato?

zalezi od nastroja...ak mas 6 registrovu mechanicku krasku Smile... tak by to mozno aj prezili, ale ak mas >30 reg. masinu, tak by si ich rychlo vyhnal Very Happy...
uplne staci jasna registracia, nie privela "huhnania" a lud sa vedie lahko...ale o tom sa pisalo v inej casti fora...
_________________
Martin Pivka, organista v Považskej Bystrici
----------
Čo pokladali za posvätné generácie pred nami, ostáva posvätné a významné aj pre nás a toto nemožno len tak z ničoho nič navždy zabudnúť alebo sa stať škodlivým...
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
JozefTimulak
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 28. 01. 2007
Príspevky: 810
Bydlisko: Čaňa

PríspevokZaslal: 26 07, 2010, 7:57    Predmet: Odpovedať s citátom

Tomislav, ako píše kolega, ide o organ, akú ma silu a dispozíciu (zoznam registrov). A tiež ide o to, za akým účelom použijeme plný organ. Ak je organ malý a potrebujeme dosiahnúť maximálnu hlasitosť na to, aby sme vedeli udržať dôstojný spev, potom je to istotne správna voľba. Pokiaľ ale máme veľký nástoj a jeho mohutnú silu chceme využiť len na to, aby sme nasilu prehlušili [nesprávny] spev ľudu a takto ich nútili spievať správne, to by bolo trochu nedôstojné a zvlášť pokiaľ ide o odpust. Ľud treba vychovávať postupne a trpezlivo.
Pred odpustom radšej treba prísť skôr a ideálne s podporou pána farára výjsť pred začiatkom slávnosti k ambone a precvičiť si spevy s ľudom.

Viac o registrácii pri liturgii v téme
http://www.organisti.sk/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=107.
_________________
Jozef Timuľák
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
Tomislav
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 05. 03. 2010
Príspevky: 100
Bydlisko: Smižany

PríspevokZaslal: 27 07, 2010, 0:04    Predmet: Odpovedať s citátom

ja nemam rad mechaniku a le mne sa viac paci pneumatika aj ked je oneskorena. mam rad luxus a mechanika je fyzicky naročná. ked mozu s tutti na pute hrat v šašťíne tak prečo by som nemohol v spišskom štiaviku? viem co je dispozicia ale ja som ten organ este nevidel. co ak sa mi nebude pačit?
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
Radka Horakova
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 04. 06. 2007
Príspevky: 213
Bydlisko: Poprad - Veľká

PríspevokZaslal: 27 07, 2010, 9:29    Predmet: Odpovedať s citátom

Tomislav napísal:
ja nemam rad mechaniku a le mne sa viac paci pneumatika aj ked je oneskorena. mam rad luxus a mechanika je fyzicky naročná. ked mozu s tutti na pute hrat v šašťíne tak prečo by som nemohol v spišskom štiaviku? viem co je dispozicia ale ja som ten organ este nevidel. co ak sa mi nebude pačit?


Akosi mi nejde dokopy tento názor s profesionálnym organistom... Shocked
_________________
Radka Horáková, organistka v Kostole sv. Cyrila a Metoda v Poprade a sv. Michala v Gánovciach
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail ICQ
Tomislav
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 05. 03. 2010
Príspevky: 100
Bydlisko: Smižany

PríspevokZaslal: 27 07, 2010, 9:42    Predmet: Odpovedať s citátom

Radka Horakova napísal:
Tomislav napísal:
ja nemam rad mechaniku a le mne sa viac paci pneumatika aj ked je oneskorena. mam rad luxus a mechanika je fyzicky naročná. ked mozu s tutti na pute hrat v šašťíne tak prečo by som nemohol v spišskom štiaviku? viem co je dispozicia ale ja som ten organ este nevidel. co ak sa mi nebude pačit?


Akosi mi nejde dokopy tento názor s profesionálnym organistom... Shocked

ale ktory nazor a toho profesionalneho organistu pochote prosim tak ze mam chodim do zuš na organ liturgicka hudba a ze ako jediny s nasej farnosti som organista ktory vie hrat aj pedalmi vie registrovat a ostatne veci co su k tomu


a toho profesionalneho organistu som pouzil na rozlisenie medzi organistom klaviristom a samoukom.

kazdy ma svoje chyby.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
Fero
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 19. 10. 2006
Príspevky: 1110
Bydlisko: Prešov

PríspevokZaslal: 27 07, 2010, 10:01    Predmet: Odpovedať s citátom

Tomislav, možno by bolo lepšie napísať, koľko máš rokov. Na tomto fóre sú skutoční profesionáli - ľudia, ktorí študujú na VŠMÚ, resp. konzervatóriu. Vzdelanie na ZUŠ v odbore hra na organ, resp. cirkevná hudba sa tiež nedá považovať za amaterizmus, avšak úroveň ZUŠ-kára nikdy nedosiahne úroveň konzervatoristu. Ak by sa tak stalo, je niekde chyba. Ďalej - hrať s pedálom - s pedálom hrá množstvo organistov, ale hrať DOBRE pedálom, teda technika špička/päta, legáto, atď, to už zvláda oveľa menej z nich. Vedieť registrovať je tiež problematika dosť otázna. Jedná vec je registrovať JKS, druhá je zasa registrovať organovú literatúru. Ak aj tieto veci vieš, ešte to neznamená, že sa môžeš titulovať ako profesionál.

P.S.: Ak by sme boli kámoši a bývali v jednej, resp. dvoch dedinách, tak by som sa možno z tej starenky zasmial. Možno je to naozaj namyslená amatérska babizňa, ktorá nechce ku organu nikoho pripustiť - s rôznymi obmenami tým prešla väčšina kolegov organistov. Avšak nemyslím si, že niekoho tu na fóre zaujíma, či tlačí bicykel a pod. My Ti s tým nepomôžeme a Ty jej zbytočne ubližuješ. Ešte stále sa smejem z krivého hrania. Ja som doteraz počul len falošné, nerytmické, alebo akordické. Tak ma to zaujalo, že aj ja by som sa chcel naučiť KRIVO hrať Very Happy Ostatní hrajú rovno? Laughing
_________________
František Marcin
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
Tomislav
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 05. 03. 2010
Príspevky: 100
Bydlisko: Smižany

PríspevokZaslal: 27 07, 2010, 10:22    Predmet: Odpovedať s citátom

Fero napísal:
Tomislav, možno by bolo lepšie napísať, koľko máš rokov. Na tomto fóre sú skutoční profesionáli - ľudia, ktorí študujú na VŠMÚ, resp. konzervatóriu. Vzdelanie na ZUŠ v odbore hra na organ, resp. cirkevná hudba sa tiež nedá považovať za amaterizmus, avšak úroveň ZUŠ-kára nikdy nedosiahne úroveň konzervatoristu. Ak by sa tak stalo, je niekde chyba. Ďalej - hrať s pedálom - s pedálom hrá množstvo organistov, ale hrať DOBRE pedálom, teda technika špička/päta, legáto, atď, to už zvláda oveľa menej z nich. Vedieť registrovať je tiež problematika dosť otázna. Jedná vec je registrovať JKS, druhá je zasa registrovať organovú literatúru. Ak aj tieto veci vieš, ešte to neznamená, že sa môžeš titulovať ako profesionál.

P.S.: Ak by sme boli kámoši a bývali v jednej, resp. dvoch dedinách, tak by som sa možno z tej starenky zasmial. Možno je to naozaj namyslená amatérska babizňa, ktorá nechce ku organu nikoho pripustiť - s rôznymi obmenami tým prešla väčšina kolegov organistov. Avšak nemyslím si, že niekoho tu na fóre zaujíma, či tlačí bicykel a pod. My Ti s tým nepomôžeme a Ty jej zbytočne ubližuješ. Ešte stále sa smejem z krivého hrania. Ja som doteraz počul len falošné, nerytmické, alebo akordické. Tak ma to zaujalo, že aj ja by som sa chcel naučiť KRIVO hrať Very Happy Ostatní hrajú rovno? Laughing


ked chceš hrat krivo tak si daj do manualu 16 stopovy register a pokracuj takto
niektory organisti zacinaju tak ze najprv zahraju sopran a potom spolu ridaju alt tenor a bas v pedali. tak aj ty zacni sopranom ale potom hraj pravou rukou iba tercie a lavou C-dur. a ten C-dur drz celu pesničku a hraj velmi pomaly
neviem aky hlas maš ale začni spievať vysoko a potom uz nevitiahnes. pedal nepotrebuješ.
ostatny hraju rovno pekne podla nôt. a este jedna vec ak mas dvojmanual zapni so na druhom dve 8 kryt a gamba alebo iny slak a zospojkuj ho s prvym.
skus tak zahrat jednu omsu a nahraj ju na video (to nemusis)
a babky ti budu spevať

mam 14 rokov a na konzervatorium nechcem ist lebo ja sa hudbou živiť nechcem.
k organu som sa tiež dostal iba nahodne.
rodičia ma prihlasily na klavir.
a potom sa spoznal organistu v levoči pana Kopnickeho ktory učí v Zuš.
a hlavne teraz koli tomu ze ma podcenovala jedna klaviristka co hra u nas na organe si uz vobec neverim a myslim si ze nechat ma hrat v kostole je trufalosť.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
JozefTimulak
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 28. 01. 2007
Príspevky: 810
Bydlisko: Čaňa

PríspevokZaslal: 27 07, 2010, 10:45    Predmet: Odpovedať s citátom

Tomislav napísal:
ja nemam rad mechaniku a le mne sa viac paci pneumatika aj ked je oneskorena. mam rad luxus a mechanika je fyzicky naročná.

To je úplne OK. My v Čani máme pneu. Mešká, ale ide ľahko. Na mechanike som hral v Klátove a ešte 2 dni potom ma boleli prsty. Potom som hral na elektrike v Dóme v KE. Z toho mi jasne vyšlo, že najlepšia je elektrika. Nebolo to však objektívne, lež subjektívne. Jednak som poznal príliš málo nástrojov a jednak som nemal ani páru o artikulácii. Odvtedy som mal možnosť hrať na veľmi dobrých mechanikách a veľmi sa mi zapáčili. A keď som bol prednedávnom po rokoch hrať v Dóme, zaváňalo mi to tam lacnotou... Takže človek sa mení...

Tomislav napísal:
ja som ten organ este nevidel. co ak sa mi nebude pačit?

Tomislav, to čo je za otázku? Veď sa pýtaš ako malý chlapec. Väčšina organistov si organ nevyberá... Niektorí majú nadherné veľké dvoj-trojmanuály s jazykmi a perfekným katedrálnym dozvukom a niektorí zase polorozladené pozasekávané pneumatiky v malých kostolíkoch s mizernou akustikou. A niektorí rôzne digitálne šumítka. Si treba ubevedomiť, že hráš na Božiu slávu a službu ľudu a nie na to, aby si sa predviedol alebo (len) ulahodil svojim túžbam.
_________________
Jozef Timuľák
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
Tomislav
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 05. 03. 2010
Príspevky: 100
Bydlisko: Smižany

PríspevokZaslal: 27 07, 2010, 11:17    Predmet: Odpovedať s citátom

dakujem neviem ako vy ale ja mam vo zvyku po poslednej pesničke zapnuť tutti. ale neviem či to moze byt improvisovana hudba alebo komponovana skladba. a ked je posledna pesnička v Es-dur tak sa ma pokračovať po zapnuti tutti v Es-dur či može byť aj napr. C-dur??? Question
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
MartinPivka
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 02. 01. 2009
Príspevky: 390
Bydlisko: Považská Bystrica

PríspevokZaslal: 27 07, 2010, 11:35    Predmet: Odpovedať s citátom

Tomislav napísal:
dakujem neviem ako vy ale ja mam vo zvyku po poslednej pesničke zapnuť tutti. ale neviem či to moze byt improvisovana hudba alebo komponovana skladba. a ked je posledna pesnička v Es-dur tak sa ma pokračovať po zapnuti tutti v Es-dur či može byť aj napr. C-dur??? Question

po omsi to moze byt prakticky "cokolvek"...ak to teda nebude nejaka lokalna ludova vypalovacka Very Happy....nieco dostojne sa hodi, ale zas nezapinat po kazdej omsi tutti...to sa tu uz preberalo a velmi rychlo by sa to "opocuvalo"... a tonina?... ked nechces pokracovat v Es-Dur tak si tam hod nejaku jednoduchu modulaciu a pokracuj v com chces... Smile

btw... aj impro na II. man ma svoje caro...ukoncit omsu do ticha je tiez celkom zaujimave...tak isto ako zacinat omsu len na flautach, nemusi ten organ vzdy len "hucat" Smile
_________________
Martin Pivka, organista v Považskej Bystrici
----------
Čo pokladali za posvätné generácie pred nami, ostáva posvätné a významné aj pre nás a toto nemožno len tak z ničoho nič navždy zabudnúť alebo sa stať škodlivým...
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Tomislav
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 05. 03. 2010
Príspevky: 100
Bydlisko: Smižany

PríspevokZaslal: 27 07, 2010, 17:42    Predmet: Odpovedať s citátom

SIMPLiCITY napísal:
Tomislav napísal:
dakujem neviem ako vy ale ja mam vo zvyku po poslednej pesničke zapnuť tutti. ale neviem či to moze byt improvisovana hudba alebo komponovana skladba. a ked je posledna pesnička v Es-dur tak sa ma pokračovať po zapnuti tutti v Es-dur či može byť aj napr. C-dur??? Question

po omsi to moze byt prakticky "cokolvek"...ak to teda nebude nejaka lokalna ludova vypalovacka Very Happy....nieco dostojne sa hodi, ale zas nezapinat po kazdej omsi tutti...to sa tu uz preberalo a velmi rychlo by sa to "opocuvalo"... a tonina?... ked nechces pokracovat v Es-Dur tak si tam hod nejaku jednoduchu modulaciu a pokracuj v com chces... Smile

btw... aj impro na II. man ma svoje caro...ukoncit omsu do ticha je tiez celkom zaujimave...tak isto ako zacinat omsu len na flautach, nemusi ten organ vzdy len "hucat" Smile

ja mam jeden manual a pedal. je to pneumatika. nachapem prečo tak neznášate pneumatiku ked mechanika je na hru naročna a čím viac registrov mate zapnutych tym ťahšie ide o spojkach ani nehovorim. a kolektiv tutti nema. teda ak chcem tutti tak mozem po jednom zapinat všetky registre je to naročne a spojka nai nehovorim.
pneumatika je sice oneskorena ale ma pevne kombinacie volne kombinacie jednoduche spojky a kolektívy (tutti) a nemusite zapinať registre po jednom. na internete som na youtube videl videa doma vyrobenych organov z dreva dokonca z papiera. všetky mali mechanicku trakturu. a ja teraz staviam papierovy organ (hrá trochu rozladeny ved viete papierove pištaly.) traktura pneumaticka registrova aj tonova. dvoj manualovy s pedalom so 6timi registrami. a niktorym kamaratom niečo take tiež robim.

dufam ze sa mi to podari potom tu dam aj link na foto
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
PavolT
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 06. 09. 2008
Príspevky: 231
Bydlisko: PB

PríspevokZaslal: 27 07, 2010, 19:31    Predmet: Odpovedať s citátom

SIMPLiCITY napísal:
btw... aj impro na II. man ma svoje caro...ukoncit omsu do ticha je tiez celkom zaujimave...tak isto ako zacinat omsu len na flautach, nemusi ten organ vzdy len "hucat" Smile

Nó... toto by bolo celkom zaujímavé v pôstnom období, ale ináč prinajmenšom nevšedné...
P.S. Kto máte k dispozícii digitály bez prídavného ozvučenia (ako ja) ani na niečo takéhoto nepomyslite!!! Smile
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
MartinPivka
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 02. 01. 2009
Príspevky: 390
Bydlisko: Považská Bystrica

PríspevokZaslal: 27 07, 2010, 20:36    Predmet: Odpovedať s citátom

PavolT napísal:

Nó... toto by bolo celkom zaujímavé v pôstnom období, ale ináč prinajmenšom nevšedné...
P.S. Kto máte k dispozícii digitály bez prídavného ozvučenia (ako ja) ani na niečo takéhoto nepomyslite!!! Smile

kludne aj v obdobi cezrok... Smile... nahodou to ma svoje caro...ked sa s tym pohras Smile...
_________________
Martin Pivka, organista v Považskej Bystrici
----------
Čo pokladali za posvätné generácie pred nami, ostáva posvätné a významné aj pre nás a toto nemožno len tak z ničoho nič navždy zabudnúť alebo sa stať škodlivým...
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra organisti.sk » Organová registrácia v liturgii Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Prejdi na:  
Nemôžete odosielať novú správu do tohto fóra
Nemôžete odpovedať na správu v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete hlasovať v tomto fóre

Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
iCGstation v1.0 Template By Ray © 2003, 2004 iOptional -- Ported for PHP-Nuke by nukemods.com
organisti.sk
administrátori: Martin Bako - organy/organológia, Martin Puhovich - Spoločnosť priateľov organov, Rastislav Podpera - teória liturgickej hudby, Marek Klein, Matej Kubeš - technická správa serveru © 2005-2013.

Ad maiorem Dei gloriam!
Odber článkov: rss-091.xml, rss-092.xml, rss-20.xml or atom.xml
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. All Rights Reserved.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.19 sekúnd