Home
Úvodná stránka
Vyhľadávanie
Vyhľadávanie
Forums
Fórum
Your Account
Váš účet
Navigačné menu



Kto je online
Momentálne je 198 návštevník(ov) a 0 člen(ov) online.

Ste anonymný užívateľ. Môžete sa zdarma zaregistrovať tu


Fórum

organisti.sk :: Zobraziť tému - Gregoriansky choral a jeho miesto v "obnovenej" li
FAQ
FAQ
Hľadať
Hľadať
Zoznam užívateľov
Zoznam užívateľov
užívateľské skupiny
užívateľské skupiny
Nastavenie
Nastavenie
Prihlásenie
Prihlásenie
Súkromné správy
Súkromné správy
Obsah fóra organisti.sk » Prax - Čo hráme/spievame?

odoslať novú tému   Odpovedať na tému
Gregoriansky choral a jeho miesto v "obnovenej" li Choď na stránku 1, 2  Ďalší
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
MartinPivka
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 02. 01. 2009
Príspevky: 390
Bydlisko: Považská Bystrica

PríspevokZaslal: 21 08, 2010, 14:04    Predmet: Gregoriansky choral a jeho miesto v "obnovenej" li Odpovedať s citátom

Kamkolvek sa pozriem, ktorykolvek kostol navstivim, vsade sa hraju piesne z JKS. Na tom nie je nic zle (do istej miery), no este nikdy som sa nestretol, ze by bol do liturgie zaradeny gregoriansky choral. Ostava len na vedlajsej kolaji v tzv. latinskych omsiach...pritom, ktorukolvek prirucku si otvorite, ako prvy zdroj spevov sa uvadzaju priamo zborniky s gregorianskym choralom...zakazdym sa vsak vyuzije okrajova moznost "iny vhodny spev".
Preco sa stale rozumie pod aktivnou ucastou veriacich len "buracanie" kostola pri speve z JKS.

Pomaly ale isto sa na gregoriansky choral zabuda...

...aspon tak to vidim ja...

...vas nazor...kolegovia...
_________________
Martin Pivka, organista v Považskej Bystrici
----------
Čo pokladali za posvätné generácie pred nami, ostáva posvätné a významné aj pre nás a toto nemožno len tak z ničoho nič navždy zabudnúť alebo sa stať škodlivým...
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Chamades
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 11. 08. 2009
Príspevky: 403
Bydlisko: Žilina/Rossenberg

PríspevokZaslal: 23 08, 2010, 14:59    Predmet: Odpovedať s citátom

Spôsobom máš pravdu...svatú pravdu-napríklad u nás v Ludrovej som na Ducha svatého na začiatok dal improvizaciu na Veni creator a púotom som so sborom spieval tento chorál-len s mužmi...a na konci omše bola taktiež fuga na Veni creator spiritus....?????

Veriaci boli unesení...je to určite lepšie,lebo po hudobnej stránke tá omša oživne:D

Pavol Valášek
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Fero
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 19. 10. 2006
Príspevky: 1110
Bydlisko: Prešov

PríspevokZaslal: 23 08, 2010, 15:54    Predmet: Odpovedať s citátom

Toto je úplne super... Spraviť improvizáciu na tému a tak nechať spievať a capella gregorián. Má to šťavu Smile
_________________
František Marcin
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
JurajHruby
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 21. 05. 2007
Príspevky: 50
Bydlisko: Uherský Brod 2130, Morava, CZ

PríspevokZaslal: 23 08, 2010, 17:54    Predmet: Odpovedať s citátom

Velmi zajímavé téma. Ty "okrajové možnosti" jsou asi ve všem hodně aktuální. Když zpíváme /a to není často/ se sborem, a tím vlastně "krademe sloky" ze zpěvníku, někdy to i pěkně schytáme, od některých farníků.... Přitom zpívají z kancionálu pořád.
Přemýšlím nad tím, jakou radost museli mít lidé, když sem přišli naši "slovanští apoštolové" Cyril a Metoděj a přinesli slovanskou liturgii. Gregorián byl v našich krajích vždycky dost cizí... a zřejmě stále bude. Na Moravě a na Slovensku při "lidovkách" hřmí kostely, zatím... Wink Myslíte že je to špatně? Co taková liturgie, které málokdo rozumí - latina? Je jasné, že je to modlitba, nemusí mít člověk stále otevřenou hubu aby se modlil Very Happy naopak. A co ten sv. Cyril a Metoděj? Proč tak usilovali o to, aby bylo liturgii dobře rozumět?
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
MartinPivka
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 02. 01. 2009
Príspevky: 390
Bydlisko: Považská Bystrica

PríspevokZaslal: 23 08, 2010, 19:05    Predmet: Odpovedať s citátom

Urcite bolo dobre, ze sa liturgia priblizila beznemu cloveku recou ktorej rozumie, no stratila obrovsky diel mystickosti. Ano, ludove piesne z kancionalu su velmi oblubene u veriacich, je to vsak (podla mna) len pozostatok predkoncilovej liturgie, kde to bola jedina moznost ako sa lud mohol zapoojit a nie len necinne sediet a pozerat..ani pocuvanie mu nepomohlo, lebo nerozumel. Avsak, dnes uz su vsetky casti omse dost jasne (a duchovny pastieri sa maju postarat o to aby oboznamovali veriacich s jej castami), myslim, ze je pravy cas pokrocit od ludoveho zbozneho spevu za kvalitou, ktora pretrvala starocia, ktora je pokladom katolickej cirkvi, ktora melodiou i textom dokonale vystihuje dany den, sviatok, obdobie...
_________________
Martin Pivka, organista v Považskej Bystrici
----------
Čo pokladali za posvätné generácie pred nami, ostáva posvätné a významné aj pre nás a toto nemožno len tak z ničoho nič navždy zabudnúť alebo sa stať škodlivým...
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
JurajHruby
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 21. 05. 2007
Príspevky: 50
Bydlisko: Uherský Brod 2130, Morava, CZ

PríspevokZaslal: 23 08, 2010, 19:22    Predmet: Odpovedať s citátom

Souhlasím. Chce to odvahu, hlavně podporu ze strany duchovní správy i ochotné lidi.... Třeba se celkově vztah k latinské liturgii, po postavení se k tomuto Sv. otcem Benediktem, nějak prolomí.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
Chamades
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 11. 08. 2009
Príspevky: 403
Bydlisko: Žilina/Rossenberg

PríspevokZaslal: 23 08, 2010, 22:23    Predmet: Odpovedať s citátom

Fero napísal:
Toto je úplne super... Spraviť improvizáciu na tému a tak nechať spievať a capella gregorián. Má to šťavu Smile


Ako sámé ruky mi šli...bol, som vteda v milosti posvecujúcej vtedy sa mi najlepšie improvizuje....aj fugy-som sa ako tak naučil,lebo na záverečnej skuške 2. ročnika z improvizacie som improvizoval B-A-C-H...prof.vysvetli,aké systémy a už to ako tak ide-mám rád také scherzá,mysterické skladby ale najme rád improvizujem Finally a Tocatty
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Chamades
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 11. 08. 2009
Príspevky: 403
Bydlisko: Žilina/Rossenberg

PríspevokZaslal: 23 08, 2010, 22:27    Predmet: Odpovedať s citátom

A František Beer-sa pýtaš na nahrávku....nenahrávam sa takto,len pri študiu skladby aby som vedel či je to muzikálne a tak,či sú vršky linií neodzobnuté...ale inak na štýl nahrávania,že idem sa nahrať,lebo dobre improvizujem.....na toto si ja nepotrpím,nech ktosi komentuje,kto ma počul improvizovať...napr,ked ma Števo iľaš prišiel pozrieť pred recitálom do Du fatra,ktorý som hral....čo na to hovorí??možno si už ani nepamatám...a som s mojím nápadom spokojný lebo náš chrám má super echo a tak ked som pustil akord s tonmi si zahrajte Fis dur v ľavej v pravej E dur a v púedály tony Fis a e....potom nastúpilo chlapské veni creator spiritus....vyznelo to krásne-pán farár sícečakal dosť dlho-ale bola to slávnosť
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
JozefTimulak
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 28. 01. 2007
Príspevky: 810
Bydlisko: Čaňa

PríspevokZaslal: 24 08, 2010, 15:40    Predmet: Odpovedať s citátom

SIMPLiCITY napísal:
myslim, ze je pravy cas pokrocit od ludoveho zbozneho spevu za kvalitou, ktora pretrvala starocia, ktora je pokladom katolickej cirkvi, ktora melodiou i textom dokonale vystihuje dany den, sviatok, obdobie...
A kto to bude spievať? Naši gitaroví mladí? Alebo babky, ktoré ani jednoduché ľudovkové JKS poriadne nevedia spievať? Alebo stredná generácia, ktorá ani ústa neotvorí? Prosím, aby ste to nikto nebrali ako útok, len ako prejav obavy, že ten čas ešte nenastal Sad.
_________________
Jozef Timuľák
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
Peter Vymazal
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 25. 01. 2007
Príspevky: 1699
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: 24 08, 2010, 16:30    Predmet: Odpovedať s citátom

joozi napísal:
A kto to bude spievať? Naši gitaroví mladí? Alebo babky, ktoré ani jednoduché ľudovkové JKS poriadne nevedia spievať? Alebo stredná generácia, ktorá ani ústa neotvorí? Prosím, aby ste to nikto nebrali ako útok, len ako prejav obavy, že ten čas ešte nenastal Sad.



tak... a sme práve pri tom, čo Ferko Beer rozpitval v sekcií "pripomienky..." že neškolený organista by mal na tomto fóre konzultovať so školeným... a hľa... Paľko Valášek uviedol do praxe niečo, čo môže byť prínosné, a jožko - organista-klávesák-gitarák už vydal dogmu, že nenastal čas... Jožko, ten čas tu je, a školení organisti sa učia na konzervatóriách uplatniť gregorian v praxi... Gregorian je omnoho cennejší a dokáže pozdvihnúť viac, ako nejaké gitarovky... Naši mladí budú gitaroví dovtedy, dokiaľ ich k tomu bude niekto "viesť"... a ja mám ešte väčšiu obavu, že ešte nenastal čas na skončenie gitaroviek...
_________________
Peter Vymazal
www.organista.wbl.sk
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
MarekKlein
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 22. 09. 2006
Príspevky: 524
Bydlisko: Košice

PríspevokZaslal: 24 08, 2010, 16:49    Predmet: Odpovedať s citátom

Peter Vymazal napísal:
... a ja mám ešte väčšiu obavu, že ešte nenastal čas na skončenie gitaroviek...

Nenapísal si týmto náhodou to isté čo Joozi?
_________________
Marek Klein, chrámový spevák - neorganista, Košice, http://gregoriana.sk
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
JozefTimulak
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 28. 01. 2007
Príspevky: 810
Bydlisko: Čaňa

PríspevokZaslal: 24 08, 2010, 16:57    Predmet: Odpovedať s citátom

Peťu, ospravedlňujem sa, ak moja otázka vyznela ako podpichovanie alebo zadubené obhajovanie gitaroviek a podceňovanie gregoriánu. Samozrejme uznávam, že gregorián je omnoho hodnotnejší jednak po umeleckej stránke, jednak po historickej stránke. O tom sa baviť ani netreba. Len som bol zvedavý na názor kolegu SiMPLICITY resp. vás ďalších, či si myslíte, že naše deti, mladí, stredná a stará generácia sú pripravení prijať to, čo by študovaní organisti mali zavádzať - teda spev gregoriánu. Ja osobne si myslím, že zatiaľ na to pripravení nie sú, a to aj preto, lebo školených organistov, ktorí by to zavádzali je príliš málo. Nehlásam to ani ako dogmu len ako svoj názor a skúsenosť. Práve ako nevzdelaný som otvorený názorom a skúsenostiam vzdelaných. Naozaj ma mrzí, ak moja otázka vyznela podpichovačne.
_________________
Jozef Timuľák
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
Stella
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 05. 08. 2010
Príspevky: 50
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: 24 08, 2010, 20:33    Predmet: Odpovedať s citátom

Výborná téma! Ďakujem zakladateľovi, súhlasím s ním a veľmi ma potešilo, že sú organisti s takýmito názormi. Gregoriánskemu chorálu naozaj patrí prvé miesto v liturgii, ako to potvrdil aj II. vatikánsky koncil.

V pripravenosti ľudí nevidím problém, veď na začiatok treba iba scholu, nie? Alebo dokonca len kantora. A časom sa môžu zapojiť aj ľudia, keď už to budú mať napočúvané.
A asi by bolo dobré vždy vytlačiť noty a dať do lavíc. Podľa možnosti aj s prekladmi, nech sa nikto nemôže obúvať do toho, že ľudia nerozumejú latinčine.
_________________
neorganistka

"Katolícka Cirkev je nevestou zdravého rozumu." (G.K. Chesterton)
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Dionyz Takacs
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 18. 06. 2007
Príspevky: 78
Bydlisko: Košice, Kechnec

PríspevokZaslal: 24 08, 2010, 22:14    Predmet: Odpovedať s citátom

Tak teda, gregorian v liturgii.

My, košicky bohoslovci, sa snažíme, aby to tam bolo.
Ako príklad pripájam nahrávku našej Turičnej Vigilii,
ktorá bola slávená v slovenskom jazyku, bola večer asi o 20:30,

Kvalita chorálu na tejto nahrávke zanecháva voči sebe mnoho mnoho požiadaviek, ale ako tak aspon to tam je. Okolo 16. minuty je "improvizacia" na Veni Creator, a potom samotny choral, veľmi kockato, atd. ale je to tam...

Potom v Sekvencii nastala jednota nejednotného Katolíckeho Spevníka...
ale sme to prežili... nejak.

okolo 1. hodiny 38 minuty zaznie na offertorium antifóna Veni Sancte Spiritus...

Ja, ako vedúci Schóly v Košiciach, sa snažím tak zostaviť spevy hlavne nedelnej a slávnostnej liturgii,
aby tam bola nová tvorba, nové slovenské antifóny a spevy, plus Choral z Graduale Simplex. (gitarové sa nejak nespiavjú - ani sa nebudú spievať, kým som tam)

Graduale Romanum resp. Triplex nespievame preto, lebo asi mesiac by sme cvičili jednu antifónu, alebo koľko, lebo naši chlapci z dobrej vôle prídu na schólu, nacvičia, čo môžu, ale my, Knazský seminár nie sme škola na spev, ale na kňazskú formáciu, a schólu tvoria väčšinou ludia, ktorí noty nepoznajú... takže tak.

Dá sa gregorián používať v liturgii, len treba s tým začať, smelo, a prakticky. nie iba o to hovoriť dookola.

Participatio actuosa znamená, že ludia sú prítomný aj duchom na liturgii, nie len telom, a nemusia nič pri tom robiť. len byť otvorený a prijímať, čo sv. liturgia ponúka a chce dať.


http://audio.lumen.sk/download.php?subor=oukd_22_5_2010.mp3
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
MartinPivka
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 02. 01. 2009
Príspevky: 390
Bydlisko: Považská Bystrica

PríspevokZaslal: 24 08, 2010, 22:18    Predmet: Odpovedať s citátom

Ako prve... vdaka Stella... Smile..potesi, ked niekto zdiela moj nazor Smile

Budem reagovat na cast Jozefovho prispevku...kto to bude spievat...
pokial mam dobre informacie, spevy ktore mam namysli nikdy neboli urcene na spev s ludom...ty ide prave o ten stav, kedy ucastnik sv. omse vie ocenit umelecku hodnotu a kvalitu spevu na ukor, ze on sam sa do spevu nezapoji...preto som aj pisal, ze aktivna ucast ludu nie je len o speve...

a druhy bod... uz ma prosim nevolajste SIMPLiCITY Very Happy... naco mam to meno v podpise Very Happy...vdaka Smile
_________________
Martin Pivka, organista v Považskej Bystrici
----------
Čo pokladali za posvätné generácie pred nami, ostáva posvätné a významné aj pre nás a toto nemožno len tak z ničoho nič navždy zabudnúť alebo sa stať škodlivým...
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra organisti.sk » Prax - Čo hráme/spievame? Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku 1, 2  Ďalší
Strana 1 z 2

 
Prejdi na:  
Nemôžete odosielať novú správu do tohto fóra
Nemôžete odpovedať na správu v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete hlasovať v tomto fóre

Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
iCGstation v1.0 Template By Ray © 2003, 2004 iOptional -- Ported for PHP-Nuke by nukemods.com
organisti.sk
administrátori: Martin Bako - organy/organológia, Martin Puhovich - Spoločnosť priateľov organov, Rastislav Podpera - teória liturgickej hudby, Marek Klein, Matej Kubeš - technická správa serveru © 2005-2013.

Ad maiorem Dei gloriam!
Odber článkov: rss-091.xml, rss-092.xml, rss-20.xml or atom.xml
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. All Rights Reserved.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.10 sekúnd