Home
Úvodná stránka
Vyhľadávanie
Vyhľadávanie
Forums
Fórum
Your Account
Váš účet
Navigačné menu



Kto je online
Momentálne je 313 návštevník(ov) a 0 člen(ov) online.

Ste anonymný užívateľ. Môžete sa zdarma zaregistrovať tu


Fórum

organisti.sk :: Zobraziť tému - Pieseň č. 283
FAQ
FAQ
Hľadať
Hľadať
Zoznam užívateľov
Zoznam užívateľov
užívateľské skupiny
užívateľské skupiny
Nastavenie
Nastavenie
Prihlásenie
Prihlásenie
Súkromné správy
Súkromné správy
Obsah fóra organisti.sk » Notový materiál

odoslať novú tému   Odpovedať na tému
Pieseň č. 283 Choď na stránku 1, 2  Ďalší
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
Fero16
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 31. 10. 2007
Príspevky: 7
Bydlisko: Teplička nad Váhom

PríspevokZaslal: 26 08, 2010, 13:01    Predmet: Pieseň č. 283 Odpovedať s citátom

Ako správne začínať tretí verš piesne č. 283 Radosťou oplývam... Sú nezhody vo vydaniach z roku 1990. V malých JKS sa tretí verš začína ,,V tom nebeskom chlebe..." a notovanom JKS ,, Vo víne a chlebe..."
Ď.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
JozefTimulak
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 28. 01. 2007
Príspevky: 810
Bydlisko: Čaňa

PríspevokZaslal: 26 08, 2010, 13:40    Predmet: Odpovedať s citátom

Podobné problémy sa riešili v témach fóra Jednotný katolícky spevník. V skratke sa to dá povedať takto:

Arrow Oficiálne: mal by platiť najnovší text, ktorý je momentálne vo vreckových znotovaných spevníkoch ľudí. Takže mali by sme to spievať "V tom nebeskom chlebe", ako aj v JKS238 by sme miesto "modlí sa tu za svoj blud" mali spievať "odprosuje za svoj blud", v JKS255 by sme miesto "vypočuť s pobožnosťou" mali spievať "prežiť s veľkou zbožnosťou", atď, atď.

Arrow Neoficiálne: Skoro nikto z organistov/kantorov nespieva "po novom", pretože každý sa chce vyhnúť problémom s preúčaním ľudí. Problém totiž je, že väčšina ľudí spieva z pamäti a spevníky ani neotvoria. Ďalší problém je s minimálnou osvetou (blížiacej sa k nule) so strany vydavateľa JKS.
_________________
Jozef Timuľák
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
Trnovský mág
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 31. 01. 2010
Príspevky: 128
Bydlisko: Lendak

PríspevokZaslal: 26 08, 2010, 14:30    Predmet: Odpovedať s citátom

Presne vo vidaní JKS pre lud z roku 1983 presnejšie 18.júla toho roku sa v tej piesni začína 3.verš-Tu v nebeskom chlebe...,a z roku 1969 tak isto.Ja mám kancionál doma asi z roku 1990 a tam ž je po novom-Vo víne a chlebe..Plne súhlasím s tvojím príspevkom Jozef.

S pozdravom: Very Happy Razz Very Happy Razz
_________________
21r,učiaci sa hru na organe /organista
farnosť Obetovania Pána= S V
farnosť Cyrila a Metoda= T ž
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
mSafo
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 17. 08. 2010
Príspevky: 78
Bydlisko: Nové Zámky

PríspevokZaslal: 26 08, 2010, 22:17    Predmet: Odpovedať s citátom

Len podotknem ze toto je moja najoblubenejsia piesen .....!!! Very Happy
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
JozefTimulak
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 28. 01. 2007
Príspevky: 810
Bydlisko: Čaňa

PríspevokZaslal: 27 08, 2010, 8:10    Predmet: Odpovedať s citátom

mSafo napísal:
Len podotknem ze toto je moja najoblubenejsia piesen .....!!! Very Happy

A dúfam, že cez týždeň ju nehrávaš v G-dur Wink
_________________
Jozef Timuľák
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
Fero16
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 31. 10. 2007
Príspevky: 7
Bydlisko: Teplička nad Váhom

PríspevokZaslal: 27 08, 2010, 21:56    Predmet: Odpovedať s citátom

Ale áno, aj v týždni ju hrávam v G dur. Hoci moja obľúbená tónina je A.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
FilipBaltes
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 01. 02. 2008
Príspevky: 118
Bydlisko: Sokoľany

PríspevokZaslal: 27 08, 2010, 22:02    Predmet: Odpovedať s citátom

Minule na rannej omsi v sobotu, bolo cca 40 ludi som na konci riskol JKS 411. Je tam ton E a ludia to v pohode zaspievali. Tak neviem preco by som cez tyzden, ked je v kostole okolo 100 ludi nemohol zahrat piesen s D-ckom.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
JozefTimulak
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 28. 01. 2007
Príspevky: 810
Bydlisko: Čaňa

PríspevokZaslal: 08 09, 2010, 9:16    Predmet: Odpovedať s citátom

Filip Baltes napísal:
Je tam ton E a ludia to v pohode zaspievali. Tak neviem preco by som cez tyzden, ked je v kostole okolo 100 ludi nemohol zahrat piesen s D-ckom.

Lebo z tých 100 ľudí ti 80 bude spievať E o oktávu nižšie Smile.
_________________
Jozef Timuľák
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
gabbyka
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 11. 11. 2009
Príspevky: 90

PríspevokZaslal: 08 09, 2010, 13:53    Predmet: Odpovedať s citátom

podľa mňa sa má spievať ako je notový záznam, nie každý zaspieva, ale niekto určite, najkrajšie sú JKS v pôvodných tóninách, netransponované... transponované už nemajú tú správnu atmosféru...
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
PavolT
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 06. 09. 2008
Príspevky: 231
Bydlisko: PB

PríspevokZaslal: 08 09, 2010, 15:51    Predmet: Odpovedať s citátom

Neviem koľko ľudí v kostole vie podľa sluchu rozlíšiť, či hrám v stupnici notového zápisu danej piesne, alebo nie. Idea
Je pravda, že pár piesní v JKS je napísaných príliš vysoko (mohli by sa transponovať, no učiť sa zas to isté v inej stupnici... Vyzeralo by to ako keď sa hrá pieseň 383. Neviem koľkí ju hrajú v D-dure, keď takmer podobný zápis je v C-dure pod č. 359.) V rámci uľahčenia spevu piesní, by som ja doporučil transponovať smerom dole piesne, v ktorých je vyšší tón ako d2, no keď si hocikto zráta tú prácu a učenie... Je to v skutočnosti možné len na digitálnych organoch, kde je funkcia Transpose. ...Alebo si s tým dať robotu. ...Alebo nech sa ľudia potrápia. Wink
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
andrej
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 15. 08. 2007
Príspevky: 675
Bydlisko: Vrable

PríspevokZaslal: 08 09, 2010, 16:29    Predmet: Odpovedať s citátom

PavolT napísal:
Neviem koľko ľudí v kostole vie podľa sluchu rozlíšiť, či hrám v stupnici notového zápisu danej piesne, alebo nie. Idea
Je pravda, že pár piesní v JKS je napísaných príliš vysoko (mohli by sa transponovať, no učiť sa zas to isté v inej stupnici... Vyzeralo by to ako keď sa hrá pieseň 383. Neviem koľkí ju hrajú v D-dure, keď takmer podobný zápis je v C-dure pod č. 359.) V rámci uľahčenia spevu piesní, by som ja doporučil transponovať smerom dole piesne, v ktorých je vyšší tón ako d2, no keď si hocikto zráta tú prácu a učenie... Je to v skutočnosti možné len na digitálnych organoch, kde je funkcia Transpose. ...Alebo si s tým dať robotu. ...Alebo nech sa ľudia potrápia. Wink

zober si takú 270 alebo 278 Es 2 Very Happy no problem Very Happy a napr. 284 je silný extrém tam tie déčka Very Happy no... Very Happy ale aj tak najlepšia je 271 aj keď je tam Es2 dá sa to nádherne vyspievať lebo tá pieseň tam nádherne graduje čiže tam neni problém
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
JozefTimulak
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 28. 01. 2007
Príspevky: 810
Bydlisko: Čaňa

PríspevokZaslal: 09 09, 2010, 16:17    Predmet: Odpovedať s citátom

Ale tu sa bavíme ako kantori, ktorí poväčšine spievame nahlas, uvoľnene. Ale zájdite si do kostola v meste, sadnite si dole medzi ľudí a počúvajte, ako spievajú oni. Len tak popod nos. Potom sa ťažko spieva už aj C. Je málo pravdepodobné, že tých ľudí presvedčíme na hlasitý spev, kedy by zvládli Es či E. Skôr môžeme byť radi, že nie sú úplne ticho. No ak my im zhora do mikrofónu ryčíme E a im je ťažko už aj C, tak pomaly prestanú spievať aj oni.

Poznám to z vlastnej skúsenosti, keď zájdem na omšu do Dómu sv. Alžbety alebo do Dominikánskeho kostola v KE. Našťastie miestni organisti (Vilo aj Ferko) transponujú do nižších tónin mnoho vysokých piesní. No keď sa netransponuje, nespievam. Prečo? Široko-ďaleko okolo mňa sú ľudia buď ticho alebo spievajú popod nos. Ak niekto spieva nahlas - ruší. A naozaj je ťažko spievať vysoké tóny, keď spievam potichu.
_________________
Jozef Timuľák
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
andrej
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 15. 08. 2007
Príspevky: 675
Bydlisko: Vrable

PríspevokZaslal: 09 09, 2010, 17:00    Predmet: Odpovedať s citátom

joozi napísal:
Ale tu sa bavíme ako kantori, ktorí poväčšine spievame nahlas, uvoľnene. Ale zájdite si do kostola v meste, sadnite si dole medzi ľudí a počúvajte, ako spievajú oni. Len tak popod nos. Potom sa ťažko spieva už aj C. Je málo pravdepodobné, že tých ľudí presvedčíme na hlasitý spev, kedy by zvládli Es či E. Skôr môžeme byť radi, že nie sú úplne ticho. No ak my im zhora do mikrofónu ryčíme E a im je ťažko už aj C, tak pomaly prestanú spievať aj oni.

Poznám to z vlastnej skúsenosti, keď zájdem na omšu do Dómu sv. Alžbety alebo do Dominikánskeho kostola v KE. Našťastie miestni organisti (Vilo aj Ferko) transponujú do nižších tónin mnoho vysokých piesní. No keď sa netransponuje, nespievam. Prečo? Široko-ďaleko okolo mňa sú ľudia buď ticho alebo spievajú popod nos. Ak niekto spieva nahlas - ruší. A naozaj je ťažko spievať vysoké tóny, keď spievam potichu.

no zas keď ja sa pozriem dole a uvidím tam jednu dve speváčky zo zboru tak viem že vo vrábelskom kostole dnes bude spev! a kludne môže byť aj D2 niekedy stačí aby tých ľudí dakto potiahol oni vedia spievať!
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
MarianFedor
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 15. 04. 2008
Príspevky: 426
Bydlisko: 48°46.16 22°5.1

PríspevokZaslal: 09 09, 2010, 21:53    Predmet: Odpovedať s citátom

Ano ľudia lepšie (halsnejšie) spievajú keď ich nejaký dobrý spevák /čka čo sedí dole medzi nimi "nakopne"...
_________________
Elektrikár čo fušuje organistom do remesla vo Fekišovciach (okr. Sobrance), a Zavadke (okr. Michalovce)
http://ubrez.fara.sk/
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
patrik509
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 21. 03. 2010
Príspevky: 149

PríspevokZaslal: 10 09, 2010, 14:00    Predmet: Odpovedať s citátom

No a ktej piesni Ja ju spievam Tu v nebeskom chlebe
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra organisti.sk » Notový materiál Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku 1, 2  Ďalší
Strana 1 z 2

 
Prejdi na:  
Nemôžete odosielať novú správu do tohto fóra
Nemôžete odpovedať na správu v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete hlasovať v tomto fóre

Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
iCGstation v1.0 Template By Ray © 2003, 2004 iOptional -- Ported for PHP-Nuke by nukemods.com
organisti.sk
administrátori: Martin Bako - organy/organológia, Martin Puhovich - Spoločnosť priateľov organov, Rastislav Podpera - teória liturgickej hudby, Marek Klein, Matej Kubeš - technická správa serveru © 2005-2013.

Ad maiorem Dei gloriam!
Odber článkov: rss-091.xml, rss-092.xml, rss-20.xml or atom.xml
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. All Rights Reserved.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.11 sekúnd