Home
Úvodná stránka
Vyhľadávanie
Vyhľadávanie
Forums
Fórum
Your Account
Váš účet
Navigačné menu



Kto je online
Momentálne je 286 návštevník(ov) a 0 člen(ov) online.

Ste anonymný užívateľ. Môžete sa zdarma zaregistrovať tu


Fórum

organisti.sk :: Zobraziť tému - nehrajúci register
FAQ
FAQ
Hľadať
Hľadať
Zoznam užívateľov
Zoznam užívateľov
užívateľské skupiny
užívateľské skupiny
Nastavenie
Nastavenie
Prihlásenie
Prihlásenie
Súkromné správy
Súkromné správy
Obsah fóra organisti.sk » Údržba a starostlivosť o píšťalové organy

odoslať novú tému   Odpovedať na tému
nehrajúci register Choď na stránku 1, 2  Ďalší
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
Chantal
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 18. 10. 2008
Príspevky: 15
Bydlisko: Spišské Vlachy

PríspevokZaslal: 27 08, 2010, 10:34    Predmet: nehrajúci register Odpovedať s citátom

Pozdravujem Vás! Potrebujem radu. Na organe nám prestal hrať jeden register. Chyba je v úniku vzduchu v "skrinke" tesne pod radom píšťal daného registra. Na danej "skrinke" je rozvod do piatich rôznych registrov - také klapky. Čiže ak tú skrinku rozoberiem, zasiahne to asi všetky dané registre. Potrebujem poradiť, s čím sa po rozobratí "skrinky" môžem stretnúť, v čom bude problém, že práve tam už uniká vzduch a keď to zoskrutkujem naspäť, či hrozí riziko, že už nebudú hrať ani tie zvyšné registre?
Prepáčte, že nepoužívam odbornú terminológiu, ale potrebujeme to nejako opraviť (ak sa dá, tak zatiaľ bez organárov). Ten register nám dosť chýba.
Vďaka za radu.

(ide o organ mimo môjho bydliska)
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
JozefTimulak
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 28. 01. 2007
Príspevky: 810
Bydlisko: Čaňa

PríspevokZaslal: 27 08, 2010, 10:58    Predmet: Odpovedať s citátom

Rozoberať "skrinky" je pre neskúseného človeka veľmi nebezpečné, hrozí riziko, že ak je vo vnútri niečo poškodené, môže niečo vyskočiť a už to nebudeš vedieť vrátiť. Tiež hrozí riziko, že porušíš tesnenia a po zmontovaní bude unikať veľa vzduchu alebo to ani nebude fungovať.

Čiže jednoznačne ti odporúčam zavolať buď organára, alebo nejakého známeho organistu, kutila, ktorý má trochu skúsenosti so zásahmi do organu.

Treba pamätať, že organ nie je majetkom organistu a ak ho poškodíš, budú z toho zbytočné nepríjemnosti.
_________________
Jozef Timuľák
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
Chamades
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 11. 08. 2009
Príspevky: 403
Bydlisko: Žilina/Rossenberg

PríspevokZaslal: 27 08, 2010, 11:24    Predmet: Odpovedať s citátom

Amatéri radia amatérom:D Laughing Laughing Laughing
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PavolT
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 06. 09. 2008
Príspevky: 231
Bydlisko: PB

PríspevokZaslal: 27 08, 2010, 12:38    Predmet: Odpovedať s citátom

Evil or Very Mad To od teba nie je pekné Chamades...
Nemýľ si poradiť a hádať sa!!! Aj amatér môže poradiť. Iné je to pri hádaní sa amatéra s profesionálom. V prípade že tu na fóre budú profesionáli zhadzovať amatérov, dopadne to asi tak, že sem bude chodiť 5,5 ľudí...
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Peter Vymazal
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 25. 01. 2007
Príspevky: 1699
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: 27 08, 2010, 12:41    Predmet: Odpovedať s citátom

treba jednoznacne zavolat organara....
_________________
Peter Vymazal
www.organista.wbl.sk
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Trnovský mág
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 31. 01. 2010
Príspevky: 128
Bydlisko: Lendak

PríspevokZaslal: 27 08, 2010, 19:41    Predmet: Odpovedať s citátom

PavolT napísal:
Evil or Very Mad To od teba nie je pekné Chamades...
Nemýľ si poradiť a hádať sa!!! Aj amatér môže poradiť. Iné je to pri hádaní sa amatéra s profesionálom. V prípade že tu na fóre budú profesionáli zhadzovať amatérov, dopadne to asi tak, že sem bude chodiť 5,5 ľudí...


A možno aj menej než tých 5,5 ľudí čo si písal. Ako to tak v poslednom čase vidím na tomto fore.Rolling Eyes Wink Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad

Chantal:aj ja by som radšej zavolal organára v tomto prípade.Prajem veľa šťastia.

S pozdravom:
_________________
21r,učiaci sa hru na organe /organista
farnosť Obetovania Pána= S V
farnosť Cyrila a Metoda= T ž
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Fero
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 19. 10. 2006
Príspevky: 1110
Bydlisko: Prešov

PríspevokZaslal: 27 08, 2010, 20:33    Predmet: Odpovedať s citátom

Chantal, prosím Ťa, pošli fotku na fórum, možno budeme vedieť poradiť Wink
_________________
František Marcin
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
Fero16
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 31. 10. 2007
Príspevky: 7
Bydlisko: Teplička nad Váhom

PríspevokZaslal: 27 08, 2010, 22:04    Predmet: Odpovedať s citátom

U nás vo farnosti sme pred nejakým časom mali tiež podobný problém - bývalý organista - 80 ročný amatér (čo sa týka opráv) sa snažil opraviť nehrajúci register a potom mi nehrala vôbec spojka z 2 na 1 manuál. Takže doporučujem jednoznačne profíka od fachu.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
JozefVrabel
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 25. 09. 2006
Príspevky: 50
Bydlisko: Pružina 358

PríspevokZaslal: 28 08, 2010, 8:51    Predmet: Odpovedať s citátom

Odporúčam kontaktovať skúseného organára, napr. Mgr. Petra Franzena. Na požiadanie v ss pošlem tel. číslo.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Fero
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 19. 10. 2006
Príspevky: 1110
Bydlisko: Prešov

PríspevokZaslal: 28 08, 2010, 9:11    Predmet: Odpovedať s citátom

Pokiaľ je závada v hracom stole, tak sa do toho jednoznačne neodporúčam púšťať. To je zaiste prípad tej nefunkčnej spojky. Pokiaľ je závada niekde v skrini, nemusí to byť také nebezpečné. Ideálne však bude, aby sa vymenili aj kožené tesnenia, najmä pokiaľ sú staršie. Ale najprv by som rád videl fotku, čo pán Chantal myslí pod tou "krabičkou". Ak tu budeme vyťahovať len to, čo sa kde stalo, keď sa niekto vrtal v organe a dávať kontakty na organárov, pravdepodobne to problém nevyrieši. Farská rada ako zvyčajne na také veci peniaze nedá a nikto z organárov tam za Pán Boh zaplať nepôjde.
_________________
František Marcin
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
Fero
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 19. 10. 2006
Príspevky: 1110
Bydlisko: Prešov

PríspevokZaslal: 28 08, 2010, 9:13    Predmet: Odpovedať s citátom

P.S.: Chyba môže byť niekde úplne inde, než v tej "skrinke"! Treba lepšie popísať prejavy, typ organu (tlak/výpustka), staviteľa, atď...
_________________
František Marcin
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
Chantal
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 18. 10. 2008
Príspevky: 15
Bydlisko: Spišské Vlachy

PríspevokZaslal: 02 09, 2010, 9:08    Predmet: Odpovedať s citátom

Ďakujem pekne všetkým za radu a ochotu pomôcť. Keby som nerobievala na danom organe drobné opravy, ktoré sa počas môjho pôsobenia v službe organistu na ňom z času na čas vyskytli, tak by som nemala snahu dnes riešiť to, že zrazu prestal hrať jeden register.
Uvedomujem si, že "organ nie je majetkom organistu" - a to zvlášť, keď už ani v danej obci nebývam. Rovnako keby mi na tom nezáležalo, tak neviem, či by som vôbec niečo písala na fórum. Bola som tam práve na dovolenke - v mojom rodisku - a správca farnosti, nakoľko ma pozná - ma prosil, aby som sa na to pozrela. Ani jemu to nie je jedno.
Chyba v hracom stole nie je. Tam je to všetko ok. Únik vzduchu nastáva tesne pod radom píšťal.
Fero - čo sa týka fotky, ak sa mi ju podarí zohnať, pošlem Ti ju (som už totiž naspäť v mieste súčasného bydliska, takže to bude trochu trvať). Na organe je tabuľka, že ide o organ Rieger, ale nie je tomu celkom tak. Rieger len v určitom roku robil jeho čiastočnú prestavbu a dal tam svoju tabuľku - čo všetko tam pomenil a od koho skutočne organ pochádza - pokúsim sa zistiť čo najviac a napíšem. Na organe sa plánuje generálna oprava, len to ešte trochu potrvá, lebo je momentálne rozpracovaných veľa iných vecí na oprave kostola a nejde to robiť všetko naraz.
Mgr. Petra Franzena poznám. Ale zo skúseností posledných dvoch rokov, počas ktorých ho voláme na opravu "drobností" na organe v Spišských Vlachoch a dodnes sa s tým nič neurobilo, mám dojem, že je asi veľmi zaneprázdnený.

Ešte raz všetkým vďaka.

P.S. Pokora je to, čo ku službe organistu patrí. ... no asi sa nám v nej treba ešte veľa veľa cvičiť.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
marek.v
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 11. 06. 2007
Príspevky: 140
Bydlisko: Skalica

PríspevokZaslal: 02 09, 2010, 16:00    Predmet: Odpovedať s citátom

Chamades napísal:
Amatéri radia amatérom:D Laughing Laughing Laughing
Tak drahy kolegovia, toto bola názorná ukážka ako sa prejavuju "inteligentny vzdelany" organisti, primitívnym výsmechom.. Neviem načo píšete,keď ste nechceli poradiť...
_________________
Marek Vyskoč, Farnosť sv. Michala archanjela Skalica
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
JanStevuliak
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 07. 04. 2015
Príspevky: 25
Bydlisko: Čimhová

PríspevokZaslal: 08 04, 2015, 16:44    Predmet: Odpovedať s citátom

Práve som chcel napísať že nám nejde osemstopový Bourdon... Vidím že ma predbehla susedka... Je to naozaj škoda, bol veľmi používaný... Môžem povedať že pri zapnutí spomínaného registra sa ozve hromadné klapnutie ako pri zapnutí všetkých ostatných registrov, aj pri "hraní" sa ozývajú klapnutia a únik vzduchu ktorý akoby prúdil do píšťaly. Lenže píšťala nehrá- chyba nieje v hracom stroji. Nástroj je pneumatický, a doplním info ktoré Chantal chcela napísať: 1818: Martin Pažický postavil 11 registrový 2-manuálový organ, (podľa zmluvy v kánon. vizitácii, ale pravdepodobne bola prekrútená), o 90r neskôr v opusovom registri rieger uvádza opravu, v roku 1944 do kostola trafila guľa z dela a poškodila len organ, ktorý opravil v roku 1946 (možno sa pletiem) Július Guna z Prešova/Popradu. Skriňa zázrakom zostala. Ku ,,krabičke" ak je to ono, nachádza sa za prospektom (Oktáva 4´), malá krabička odkiaľ sa ozývajú klapnutia pri zapnutí registrov. Naše manubrie sú sklápacie (či ako to nazvať, viď foto). Organ sa už blíži k oprave, práve sa prerába hl. oltár, a nástroj potrebuje opravu, lebo píska (raz za čas) Kvinta 2 2/3´ a Salicionál 8´. Viem že sa trošku nevyznám, práve začínam. Pekný Deň
Fotografia do súkromnej správy,
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
MarianFedor
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 15. 04. 2008
Príspevky: 426
Bydlisko: 48°46.16 22°5.1

PríspevokZaslal: 08 04, 2015, 21:20    Predmet: Odpovedať s citátom

Keby ste obišli ovládacie relé a niečim mechanicky podložili resp. stlačili (neviem ako je vyhotovený - aký má smer pohybu to by ste zistili podľa ostatných čo fungujú) priamo ten ventil čo napúšťa vzduch do vzdušnice príslušného registra, aby bourdon8 hral trvale, podľa mňa by vadilo menej, ako keď nehrá vôbec, je to nosný register, ktorý dáva zvuku "hĺbku".
Ak však bude počuť po otvorení únik vzduchu je to netesnosť vo vzdušnici nepomôže nič iné iba to dať organarovi opraviť.
_________________
Elektrikár čo fušuje organistom do remesla vo Fekišovciach (okr. Sobrance), a Zavadke (okr. Michalovce)
http://ubrez.fara.sk/
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra organisti.sk » Údržba a starostlivosť o píšťalové organy Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku 1, 2  Ďalší
Strana 1 z 2

 
Prejdi na:  
Nemôžete odosielať novú správu do tohto fóra
Nemôžete odpovedať na správu v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete hlasovať v tomto fóre

Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
iCGstation v1.0 Template By Ray © 2003, 2004 iOptional -- Ported for PHP-Nuke by nukemods.com
organisti.sk
administrátori: Martin Bako - organy/organológia, Martin Puhovich - Spoločnosť priateľov organov, Rastislav Podpera - teória liturgickej hudby, Marek Klein, Matej Kubeš - technická správa serveru © 2005-2013.

Ad maiorem Dei gloriam!
Odber článkov: rss-091.xml, rss-092.xml, rss-20.xml or atom.xml
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. All Rights Reserved.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.22 sekúnd