Home
Úvodná stránka
Vyhľadávanie
Vyhľadávanie
Forums
Fórum
Your Account
Váš účet
Navigačné menu



Kto je online
Momentálne je 451 návštevník(ov) a 0 člen(ov) online.

Ste anonymný užívateľ. Môžete sa zdarma zaregistrovať tu


Fórum

organisti.sk :: Zobraziť tému - nehrajúci register
FAQ
FAQ
Hľadať
Hľadať
Zoznam užívateľov
Zoznam užívateľov
užívateľské skupiny
užívateľské skupiny
Nastavenie
Nastavenie
Prihlásenie
Prihlásenie
Súkromné správy
Súkromné správy
Obsah fóra organisti.sk » Údržba a starostlivosť o píšťalové organy

odoslať novú tému   Odpovedať na tému
nehrajúci register Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
JanStevuliak
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 07. 04. 2015
Príspevky: 25
Bydlisko: Čimhová

PríspevokZaslal: 09 04, 2015, 11:51    Predmet: Odpovedať s citátom

Také riešenie by možno bolo prístupné lenže potom by sme museli hrať predohry aj na 8' registri... ale to by nevadilo... len teraz počkáme na opravu lebo je tam Principál 8' ktorý sa javí ako dobrá dočasná náhrada... S tesnením problém není, bude to asi prívod vzduchu... Vďaka za radu a postreh Smile
Pekný deň
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
JanStevuliak
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 07. 04. 2015
Príspevky: 25
Bydlisko: Čimhová

PríspevokZaslal: 26 06, 2015, 7:29    Predmet: Odpovedať s citátom

Bourdon 8´ v nedeľu začal zasa fungovať... Neviem čo je s tým organom a ako sa správa, len proste naskočil... Very Happy Po 8smych rokoch je trocha rozladený, ale aj tak sa používa Very Happy A som zvedavý kedy znova vypadne Smile
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
JanStevuliak
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 07. 04. 2015
Príspevky: 25
Bydlisko: Čimhová

PríspevokZaslal: 21 09, 2015, 8:07    Predmet: Odpovedať s citátom

Dávam to sem lebo je to znovu problém s naším organom... V pedáli sa nám zesekáva fis, a počas omše ma to vždy vie poriadne dopáliť... Viem že treba vybrať pedálnicu a prebrúsiť kontakty, ale chcem sa spýtať či môžem čakať nejaké extra problémy... Smile Traktúra pneumatická, robil ju Rieger niekedy od 1915 po 1919... Vďaka za postrehy...
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
FrantišekBeer
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 03. 02. 2013
Príspevky: 126
Bydlisko: Košice/Lübeck

PríspevokZaslal: 21 09, 2015, 17:50    Predmet: Odpovedať s citátom

A aké kontakty chceš na pneumatickom riegerovi brúsiť?

Lepšie bude zavolať organára a nechať to v odborných rukách Wink
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
JanStevuliak
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 07. 04. 2015
Príspevky: 25
Bydlisko: Čimhová

PríspevokZaslal: 21 09, 2015, 21:29    Predmet: Odpovedať s citátom

čo som sa pýtal, tak že treba vybrať pedálnicu a skúsiť to prebrúsiť... nechcem to podložiť a fis nepoužívať... :/
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
JozefTimulak
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 28. 01. 2007
Príspevky: 810
Bydlisko: Čaňa

PríspevokZaslal: 22 09, 2015, 12:16    Predmet: Odpovedať s citátom

Rozdiel je, či:
1. pedál po stlačení sa vráti späť a ostane visieť tón, alebo
2. pedál zostane zatlačený dole a treba ho vytiahnuť rukou alebo mu dopomôcť nejako zboku nohou.

V prvom prípade žiadne brúsenie nepomôže, treba volať organára.

V druhom prípade stačí skúsiť povytiahnuť pedálnicu o pár milimetrov, možno je vrazená príliš hlboko a pedál drhne o konštrukciu hracieho stola.

Ak by sa pedál zasekával aj vo vybratej pedálnici, potom by mohlo pomôcť jeho skrátenie o pár milimetrov, ale nie tak, že príde Lájoš-báči s dlátkom a flexkou a kúsok odštiepi či odfaklí. Takéto úpravy nemôže robiť hocikto, veď ten nástroj má svoju historickú, estetickú a aj kultúrnu hodnotu. O niekoľko rokov by sa niekto mohol chytať za hlavu, keby zistil, koľko podobných neodborných zásahov tam miestni porobili.

Ďalšia vec je otázka, prečo pedál fungoval 100 rokov a teraz drhne. Možno sa uvoľnilo uchytenie alebo sa hrá mokrými topánkami (v zime od snehu a soli), drevo napučalo, kto vie. Odborník by vedel určite.
_________________
Jozef Timuľák
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
JanStevuliak
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 07. 04. 2015
Príspevky: 25
Bydlisko: Čimhová

PríspevokZaslal: 23 09, 2015, 6:28    Predmet: Odpovedať s citátom

Je to 2. možnosť.
aj pána farára som sa pýtal, on vravel že treba čakať na zimu... Very Happy
Ešte som rozmýšľal aj o takej možnosti že ten pedál otvára píšťalu a ešte nieje ani najnižšie, a zasekáva sa na spodku- podložiť tam pár centimetrové drievko, ktoré potom vyberiem, a budem čakať na istú opravu celého organa, schválila ju hospodárska rada a bude sa reštaurovať aj skriňa... ale myslím, že generálka nieje najlepšie riešenie, po pár rokoch sa to všetko zas vráti do starých koľají... A na tej pneumatike sa hrá naozaj strašne... Klávesy hopkajú ako zo želatíny Very Happy Very Happy Very Happy Môžem len dúfať alebo sa modliť o nejakú dobrú mechaniku, neviem, čo s tým chce hospodárska rada urobiť...
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
JozefTimulak
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 28. 01. 2007
Príspevky: 810
Bydlisko: Čaňa

PríspevokZaslal: 23 09, 2015, 10:14    Predmet: Odpovedať s citátom

Podkladať drievka nemá význam, to hneď prestane fungovať, ideálne práve počas najnevhodnejšieho okamihu. Ak drhne káves fis o dosku, ktorá je súčasťou hracieho stola, tak pomôže trochu povytiahnuť pedálnicu. U nás v Čani toto bol problém, keď bola vrazená príliš hlboko. Pár milimetrov stačilo a pedál sa viac nezasekával.

Čo sa týka opravy, nečakaj, že pneumatiku prerobia na mechaniku Smile. Keď sa dobre opraví pneumatika, tak sa to nepokazí za pár rokov. U nás v Čani nastavovali aj ponor klávesov, na to sú štandrardy. Tiež menili staré miešky, opravovali kondukty, takže tam sa už veľmi nemá čo pokaziť. Len treba volať dobrých organárov, nie šuflikantov, čo oblepia píšťaly lepiacou páskou, napichajú diery do konduktov a popodkladajú drievka...
_________________
Jozef Timuľák
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
JanStevuliak
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 07. 04. 2015
Príspevky: 25
Bydlisko: Čimhová

PríspevokZaslal: 23 09, 2015, 11:21    Predmet: Odpovedať s citátom

Tak od drievka upustím Smile

Nemyslel som na výmenu traktúry, myslel som na nový nastroj v skrini... Možno by to bolo možné, len treba začať šetriť... Počul som že takú vec spravili v Oravskom Veselom, a nebolo by zlé viac registfov - organ sa v kostole stráca...
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
MarianFedor
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 15. 04. 2008
Príspevky: 426
Bydlisko: 48°46.16 22°5.1

PríspevokZaslal: 23 09, 2015, 22:43    Predmet: Odpovedať s citátom

Hmm... nový organ to je pekná vec, no keby to bol 1-manual takej veľkosti ako máte teraz od Nemeckého, či Rakuského výrobcu by tam cenovka bola cenovka okolo 80-130 000€, malý 2-manual cca 15 znejúcich registrov 200-250 000€ ak by boli aj jazykové registre tak aj 300 000€ u Maďarov tak o štvrtinu menej, u Slovenského organara tak o tretinu menej... Postavenie nového nástroja do existujúcej skrine nie je nejako výrazne lacnejšie a skôr to obmedzuje pri konštrukcii, ak sa má väčší nástroj napratať do malej skrine, niekedy to ma dôsledok aj na zvuk, robí sa tak spravidla kvôli pamiatkárom.

Seriózna GO toho čo máte by mala vyjsť tak okolo 5-6000€ ak by sa spravil komplet repas hracieho stola, namorenie, výmena mieškov, vyregulovanie, nový ventilátor a intonácia, ak by sa na novo pretesňovali kuželky tak asi o tisícku viac... Takáto oprava pri pravidelnej údržbe nástroja (ladenie, čiestenie, intonácia, regulácia) vydrží aj 50 rokov za predpokladu, že sa to spraví s kvalitného materiálu a nezožerú to myši, červotoč či mole...
_________________
Elektrikár čo fušuje organistom do remesla vo Fekišovciach (okr. Sobrance), a Zavadke (okr. Michalovce)
http://ubrez.fara.sk/
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
JanStevuliak
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 07. 04. 2015
Príspevky: 25
Bydlisko: Čimhová

PríspevokZaslal: 24 09, 2015, 7:42    Predmet: Odpovedať s citátom

Tak ďakujem za doplnenie informácií...
Na nový organ od slovenského výrobcu by sme sa možno poskladali, dopomohol by možno projekt na MK, oslovenie sponzorov, benefičné koncerty a zbierky... Skriňa je upraviteľná, navyše za organom aj v organe je veľa nevyužitého priestoru pod vežou, empora je veľmi široká a je tam priestor aj pre pozitív...(sú to moje predstavy a vízie, ja sa snažím rozprávať s pánom farárom, on do toho vie tiež dosť, je organista Very Happy )

čo sa týka GO neviem... bol som hrať v papradne, tam je organ 5 rokov po generálke.... Presvedčte sa sami... a ladenie sa u nás strašne dlho nekonalo, zapol som nočný roh 2' a bourdon 8' a cítil som strašnú bolesť Very Happy Very Happy
každopádne chcem sa modliť a nechať to na božiu vôľu... Smile
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra organisti.sk » Údržba a starostlivosť o píšťalové organy Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2
Strana 2 z 2

 
Prejdi na:  
Nemôžete odosielať novú správu do tohto fóra
Nemôžete odpovedať na správu v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete hlasovať v tomto fóre

Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
iCGstation v1.0 Template By Ray © 2003, 2004 iOptional -- Ported for PHP-Nuke by nukemods.com
organisti.sk
administrátori: Martin Bako - organy/organológia, Martin Puhovich - Spoločnosť priateľov organov, Rastislav Podpera - teória liturgickej hudby, Marek Klein, Matej Kubeš - technická správa serveru © 2005-2013.

Ad maiorem Dei gloriam!
Odber článkov: rss-091.xml, rss-092.xml, rss-20.xml or atom.xml
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. All Rights Reserved.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.22 sekúnd