Home
Úvodná stránka
Vyhľadávanie
Vyhľadávanie
Forums
Fórum
Your Account
Váš účet
Navigačné menu



Kto je online
Momentálne je 645 návštevník(ov) a 0 člen(ov) online.

Ste anonymný užívateľ. Môžete sa zdarma zaregistrovať tu


Fórum

organisti.sk :: Zobraziť tému - Hranice modernej organovej hudby v liturgii (?)
FAQ
FAQ
Hľadať
Hľadať
Zoznam užívateľov
Zoznam užívateľov
užívateľské skupiny
užívateľské skupiny
Nastavenie
Nastavenie
Prihlásenie
Prihlásenie
Súkromné správy
Súkromné správy
Obsah fóra organisti.sk » Prax - Čo hráme/spievame?

odoslať novú tému   Odpovedať na tému
Hranice modernej organovej hudby v liturgii (?) Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
Vladimír Kopec
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 20. 09. 2005
Príspevky: 265
Bydlisko: Oponice

PríspevokZaslal: 22 10, 2010, 11:47    Predmet: Odpovedať s citátom

Protistrana sa ale nemýli.
_________________
Mgr. Vladimír Kopec, organista, pedagóg.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Stella
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 05. 08. 2010
Príspevky: 50
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: 22 10, 2010, 12:08    Predmet: Odpovedať s citátom

Vladimír Kopec napísal:
Protistrana sa ale nemýli.

Ahaaa, jasné: lebo...
Hmm, prečo vlastne?

Zvláštne. Také ľahké je to a na viac ako štyroch stranách diskusie nenájdeme žiadne poriadne zdôvodnenie.

Aby sme si rozumeli: protistranou som nemyslela konkrétne p. Baka, ale celú skupinu svojich oponentov v tejto téme.
_________________
neorganistka

"Katolícka Cirkev je nevestou zdravého rozumu." (G.K. Chesterton)
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Stella
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 05. 08. 2010
Príspevky: 50
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: 22 10, 2010, 12:23    Predmet: Odpovedať s citátom

mbako napísal:
1: poprosím pre ostatných účastníkov oficiálnu definíciu krásy.

Najprv sa spýtam - myslíte túto otázku ironicky alebo vážne? Inak povedané, myslíte si, že krása je čisto subjektívna vlastnosť, pri ktorej je absurdné hovoriť o definícii, alebo naozaj chcete počuť "moju" definíciu, aby sme sa ubezpečili, že pojmy, ktoré používame, chápeme rovnako?


mbako napísal:
2: A)Pápež je neomylný v otázka vierouky. Nie v otázkach hudby.

Áno, v otázkach vierouky a ešte mravouky a za predpokladu, že jeho vyhlásenie spĺňa ešte ďalšie podmienky. A? Čo tým chcete povedať? Pápeža treba poslúchať aj v tom, v čom nie je neomylný (to mi radšej uverte, aby som vás nemusela dráždiť ďalšími citátmi).


mbako napísal:
B) ani jeden dokument ktorý ste citovala nesúvisí s tým o čom sa tu bavíme. Ale to by ste musela mať základné znalosti o čase v gregoriánskom chorály(alebo presnejšie o problematike zadelenia času) a poznať dejiny organovej literatúry, najmä tú časť o dejinách talianskej organovej hudby, (žial pre upresnenie použijem termín kostolnej) v čase Pia XI, ale v podstate už od 19. storočia. (a čo možno počuť v niektorých talianskych kostoloch dodnes).

No ale z tohto nie som oveľa múdrejšia. Je taký problém jasne povedať "Pius n-tý chcel povedať to a to a nič iné, čo vieme z toho, že reagoval na tú a tú situáciu a tie a tie problémy."? Nestačí v troch príspevkoch napísať, že nesprávne chápem súvislosti. Stačilo by napísať to v jednom príspevku, ale zato s vysvetlením a zdôvodnením tých správnych súvislostí.

Mimochodom, keď pápež reaguje na konkrétnu situáciu, tak to vôbec nemusí znamenať, že jeho dokument sa týka len daného problému a ničoho iného. Dokonca asi väčšina nadčasových a všeobecne platných dokumentov vznikla ako reakcia na konkrétnu situáciu, čo im nadčasovosť a všeobecnú platnosť nijako neberie.
To je nakoniec úplne logické - prečo by mal pápež každých x rokov reagovať na nejakú konkrétnu situáciu, keď môže na základe jednej vydať všeobecnejšie smernice, ktoré eliminujú nielen momentálne problémy, ale aj mnoho potenciálnych.


mbako napísal:
Na doplnenie ešte jedna závažná informácia.

Teraz snáď vy žartujete, keď už sme pri tom humore.
Najprv mi otĺkate o hlavu, že nepatrične citujem (autoritatívne cirkevné) dokumenty - bez toho, aby ste zrozumiteľne vysvetlili, v čom tá nepatričnosť spočíva - a potom ako závažnú informáciu uvediete súkromný (teda naskrze neautoritatívny) názor jedného kardinála?
Žasnem. Takouto logikou by som vám toho dokázala až-až, stačí si vybrať vhodného kardinála.

Ale keď už hráme túto hru, tak dám aj ja jeden citát (nenazvem ho však "závažnou informáciou", iba "pre zaujímavosť"):
"Takzvaná súčasná vážna hudba ("klasika") sa medzitým - okrem výnimiek - vo veľkej miere dostala do elitárskeho geta, do ktorého mohli vstúpiť len odborníci a aj oni možno niekedy so zmiešanými pocitmi." (Ratzinger, J.: Duch liturgie)


mbako napísal:
Milá Stella ospravedlňujem sa, ak som Vám práve nejako vážnejšie naštrbil vaše spochybňujúce dôvody. Hádam sa mi to nepodarilo.

Za to sa ospravedlňovať skutočne nemusíte. Vážnejšie naštrbenie mojich spochybňujúcich dôvodov by som prežila bez akejkoľvek ujmy na fyzickom alebo psychickom zdraví (keďže som od začiatku ochotná zmeniť svoj postoj v prípade dostatočne presvedčivej argumentácie). Zatiaľ sa vám to nepodarilo.
_________________
neorganistka

"Katolícka Cirkev je nevestou zdravého rozumu." (G.K. Chesterton)
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Vladimír Kopec
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 20. 09. 2005
Príspevky: 265
Bydlisko: Oponice

PríspevokZaslal: 22 10, 2010, 14:07    Predmet: Odpovedať s citátom

Milá Stella, vo Vašom príspevku je toľko nepresností, že sa mi zdá až príliš bezbrehé žiadať tu nejaké vysvetľovanie. Jednoducho Vám nie je dané chápať nadprirodzenú krásu, ale iba prirodzenú. Ale to nie je hriech, máte taký názor, nikto Vám ho neberie. Pripadá mi to, ako keby niečo vyčítal atlét, ktorý preskočí 1,5 metra inému atlétovi, ktorý preskočí 2 metre.

A ešte ma zaujala jedna myšlienka o pápežovej neomylnosti, kde tvrdíte, že pápež je neomylný vlastne vo všetkom, nielen v otázkach viery... Tak v prípade Alexandra VI. by som chcel vidieť ako by ste nasledovali jeho príklad.
_________________
Mgr. Vladimír Kopec, organista, pedagóg.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Stella
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 05. 08. 2010
Príspevky: 50
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: 22 10, 2010, 22:32    Predmet: Odpovedať s citátom

Vladimír Kopec napísal:
Milá Stella, vo Vašom príspevku je toľko nepresností, že sa mi zdá až príliš bezbrehé žiadať tu nejaké vysvetľovanie. Jednoducho Vám nie je dané chápať nadprirodzenú krásu, ale iba prirodzenú. Ale to nie je hriech, máte taký názor, nikto Vám ho neberie. Pripadá mi to, ako keby niečo vyčítal atlét, ktorý preskočí 1,5 metra inému atlétovi, ktorý preskočí 2 metre.

Po prvé, ako som už písala aj p. Bakovi, keď aj stokrát napíšete, že sa mýlim, ešte ste tým nič nedokázali. Dokazuje sa totiž argumentáciou, nie opakovaním.

Po druhé, vaši kolegovia mi tvrdili, že na pochopenie diskutovanej hudby mi stačí otvoriť uši a srdce, prípadne niečo naštudovať. Podľa vás potrebujem aj zhora danú schopnosť chápať "nadprirodzenú krásu".

Po tretie, tým ste si dali gól do vlastnej bránky. Ak by aj existovala hudba, ktorá sa môže páčiť len elite obdarenej mimoriadnymi schopnosťami, určite by na liturgiu vhodná nebola, keďže liturgia je vždy záležitosťou celej Cirkvi, nie vybranej elity.


Vladimír Kopec napísal:
A ešte ma zaujala jedna myšlienka o pápežovej neomylnosti, kde tvrdíte, že pápež je neomylný vlastne vo všetkom, nielen v otázkach viery... Tak v prípade Alexandra VI. by som chcel vidieť ako by ste nasledovali jeho príklad.

Ani náhodou netvrdím, že pápež je neomylný vlastne vo všetkom. Akým logickým postupom ste niečo také odvodili z môjho príspevku?
Pápeža treba poslúchať vo všetkom, čo z autority svojho úradu prikazuje, aj keby to jeho riešenie nebolo zo všetkých najlepšie (príklad - zrušenie jezuitov v r. 1773 Klementom XIV. nebolo neomylné, ale mal na to právo a celá Cirkev to musela rešpektovať). Jedinou hranicou je, ak by pápež prikazoval niečo proti môjmu svedomiu, ale to sú extra výnimočné (a tejto témy sa netýkajúce) prípady, v ktorých musím mať morálnu istotu, že sa nemýlim a že mám svedomie správne formované.
Súkromný život pápeža s tým nemá absolútne nič spoločné. Ani Alexander VI. predsa nevydal pápežský dokument, v ktorom by prikazoval mať konkubínu alebo objednávať si politické vraždy.


Síce by som bola veľmi nerada, keby sa ľudia na fóre báli pýtať a nechcem pôsobiť ako človek, ktorý každú priznanú medzeru vo vedomostiach svojho oponenta využije proti nemu, ale keďže váš príspevok prekročil isté hranice:
Vážený pane, so značnou sebaistotou (ak nie priam aroganciou) sa vyjadrujete k téme, ktorá sa týka katolíckej liturgie. Katolícka (rímskokatolícka zvlášť) liturgia spadá úplne a priamo do kompetencií pápeža, o ktorých máte evidentne len hmlisté znalosti (pričom ide o veci, ktoré máte vedieť už aj ako dospelý katolík, ktorým predpokladám ste; nieto ešte ako človek venujúci sa liturgickej hudbe). Ani na zlomok sekundy vás nenapadlo, že to môže váš názor deformovať?
_________________
neorganistka

"Katolícka Cirkev je nevestou zdravého rozumu." (G.K. Chesterton)
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Vladimír Kopec
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 20. 09. 2005
Príspevky: 265
Bydlisko: Oponice

PríspevokZaslal: 25 10, 2010, 8:57    Predmet: Odpovedať s citátom

Počas rokov 2008-2010 som spolupracoval na priprave liturgickych slaveni v Bazilike sv. Petra, poznam myslenie Benedikta XVI viac, ako si myslite. Dostavali sme totiz instrukcie priamo od neho. Mila Stella, strielate uplne mimo, ak si myslite, ze pan Bako a ja nevieme o liturgii nic.
_________________
Mgr. Vladimír Kopec, organista, pedagóg.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Filip Kiripolský
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 10. 05. 2007
Príspevky: 90
Bydlisko: Kúpeľná 1, Stupava

PríspevokZaslal: 25 10, 2010, 14:58    Predmet: Messiaen Odpovedať s citátom

Na začiatok chcem pozdraviť všetkých prítomných, nakoľko som na tomto fóre nediskutoval cca 1 rok. Keď som si dnes ráno prečítal túto debatu nadobudol som po vééľmi dlhom čase pocit respondovať, nakoľko s Messiaenovou hudbou mám veľmi krásny (dalo by sa povedať intímny) vzťah. Milá Stella môžem na vlastnej koži potvrdiť, že presne tak ako moji kolegovia uvádzajú, Messiaen je "káva ktorá chutí až keď ju zamiešaš". Ja niesom prosím pekne študovaný organista, ale "fanatik "samouk. Keď som sa po prvý krát dostal k organu, nevedel som hrať ani na klavíri, priznávam pár nôt som poznal zo ZŠ. Vtedy som nepoznal skoro žiadne významné organové diela. Vtedy sa celý môj svet točil iba okolo JKS, LS,... Postupne som sa dostal k barokovým dielam, bol som z nich fascinovaný. Vtedy som mal podobný názor ako ty a pár prítomných . Až postupom času (myslím že práve vďaka Martinovi Bakovi, ktorému som pomáhal s registráciou strašne dávno na koncerte v Malackách Smile ) som sa začal zaujímať o romantizmus, konk. Regerove diela vo mne vyvolávali silné emócie. Smial som sa nad tým že pár mesiacov pred tým spomínaným koncertom v Malackách, kde hral Martin Regerovu Toccatu a Fugu na BACH, som romantické diela neznášal a zavrhoval presne ako ty. Táto debata mi tiež pripomenula jeden príspevok od Fera Beera o tom ako raz na konci omše zahral Regera a nejaký pán mu pritom mlátil na dvere od chóru s tým že nechce prísť o sluch Very Happy . No a to stále nie je tá "moderná" hudba ktorú tu zavrhuješ. No ale už k Messiaenovi. Po istom čase som už bol prepočúvaný aj romantizmu a mal som "spadeno" a Messiaena. Nevedel som sa dostať k jeho nahrávkam a chcel som ho počuť, tak som napísal tuto na fórum či mi niekto nevie zohnať noty. Pamätám sa že zrovna Vladimír Kopec mi odpísal že "keď tie noty chcem tak nech si ich kúpim z úcty k autorovi" alebo niečo v tom duchu. Samozrejme mal pravdu lenže ja ešte vtedy mladý študent som bol rád že mám na kofolu Very Happy Very Happy tak som to vzdal. A asi cca po mesiaci som našiel doma list od váženého Ferdinanda Klindu aj s notami (bol to konkrétne Le Banquet Céleste), v ktorom písal že si myslí, že treba šíriť odkaz tak významného autora a že mi praje príjemné hranie "kvapiek" dopadajúcich na pedál. Tá skladba je nádherná a aj keď ju neviem zahrať bez chyby, ten príval emócií ktorý cítim, keď sa to snažím som ešte pri žiadnej skladbe nezažil. Nepoznám hudbu, ktorá by výstižnejšie vyjadrovala slávu nášmu Pánovi. Podotýkam že celé moje hudobné vzdelanie je to, čo som si sám prečítal a sám sa naučil. V Messiaenovej hudbe predsa počuť spev vtákov, vietor, vodu,... stačí tomu otvoriť dušu a nie to neustále odcudzovať. Ja si myslím že liturgia nie je len záležitosť "masy" ako ju ty stále prezentuješ. Podľa mňa zrovna individualita otvára ľuďom srdcia, a to je úloha organistu.

Tak tu máš môj príbeh a teraz sa ťa chcem opýtať: Skúsila si odvtedy, čo si založila túto diskusiu spraviť niečo preto, aby si pochopila tých, ktorí tu Messiaena a "modernú" hudbu obhajujú? Som si istý že nie, tak to skús. Vyprázdni hlavu, skús sa zbaviť myšlienky, že Messiaen ide "proti kráse", pusti si napr. aj Le Banquet Céleste (tu máš aj link: http://www.youtube.com/watch?v=8Pu1AM-BxMQ) a počúvaj ho dušou, nie iba ušami.

A len tak mimochodom nepamätám sa ktorý pápež to bol (dejiny sú moja slabšia stránka), čo si zmyslel že nahé ľudské telo je pohoršujúce, zobral kladivko a všetkým sochám vo Vatikáne (neviem či dokonca nie v celom Ríme) "odklepol" pohlavné orgány. Čo bolo v tomto príklade viac proti kráse? Dnes už ľudia vedia odpoveď na túto otázku...
_________________
Filip Kiripolský- člen SPO, poslucháč Ústavu Hudební Vědy v Brne, organista v kostole sv. Štefana Uhorského kráľa v Stupave
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
BoboM
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 23. 01. 2009
Príspevky: 39
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: 25 10, 2010, 21:05    Predmet: Odpovedať s citátom

mbako napísal:
K výroku BoboM:
"No a? Ja som sa postavil na stranu vsetkych svetovych dirigentov, umelcov a obdivovateľov hudby, ktorý si o tom myslia to, co ja Smile"

Asi by bolo vhodné nám ich predstaviť a svoje tvrdenia nejako podložiť. Mám akútny pocit že ste to "trocha" prestrelili. Len pozor na odrazené strely Very Happy

Ocakavate, ze predlozim menny zoznam? A Vasou odpovedou bude co - dalsi menny zoznam?. Vasa ziadost o podlozenie tvrdeni (mimochodom, ziadne som nenapisal. Ak dokazatelne existuje co i len jeden clovek s takymto nazorom, tak sa neda vylucit, ze ich su miliony) je nelogicka.

mbako napísal:

PS: Chápem že táto hudba nemusí sedieť všetkým. Je to OK, ani to nemôžeme po Vás žiadať. No prosím, tolerujte aj vy tých, ktorým táto hudba niečo - a verte nemálo - hovorí. Ku príkladu uvediem BA. Je tu mnoho kostolov. Takmer vo všetkých sa hrá JKS, LS I, LS II. Sólová inštrumentálna hudba zaznieva už v menej, ale sú aj také, a v každom z nich sa hrá aj Bach a pod. .. Tak nechajme jeden kostol aj pre modernú hudbu. Veď napokon aj v ňom sa hráva Bach, Franck. Máme možnosť výberu aj po tejto stránke. Tak ho využime. Sme predsa slobodný Ľudia. či nie?
Pekný, Messiaenom nerušený večer.

Z akeho mojho vyroku ste dospel k nazoru, ze netolerujem tych, ktorym sa tato hudba paci? Otazka predsa znela "Akú myšlienku majú diela od Messiaena, Ebena atď.? ". Tak som napisal, ze pre mna je to nuda.
Ktovie, naco sa kladu otazky, ked zoznam spravnych odpovedi je dopredu dany.

Nemam nic proti tomu, ked v katolickom chrame zaznie aj ina hudba, ako JKS. Dokonca som jeden z tych, co po skonceni omse zostavaju sediet. Nie, nie je to len kvoli hudbe. Modlim sa. Ale niekedy sa modlit neda, lebo hudba mi stiahne mysel. BTW, ak planujete nejake to Mesiiaenove dielo spropagovat po omsi, rad sa zastavim. Dajte vediet kedy a pridem.
Ozaj, vsimol ste si, ze na Stelline otazky sme odpovedali len my dvaja?

BoboM
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
BoboM
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 23. 01. 2009
Príspevky: 39
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: 25 10, 2010, 21:31    Predmet: Odpovedať s citátom

Vladimír Kopec napísal:
Milá Stella, vo Vašom príspevku je toľko nepresností, že sa mi zdá až príliš bezbrehé žiadať tu nejaké vysvetľovanie. Jednoducho Vám nie je dané chápať nadprirodzenú krásu, ale iba prirodzenú. Ale to nie je hriech, máte taký názor, nikto Vám ho neberie. Pripadá mi to, ako keby niečo vyčítal atlét, ktorý preskočí 1,5 metra inému atlétovi, ktorý preskočí 2 metre.


Tak na tie nepresnosti ukazte. Nenechavajte si to pre seba. Ste studovany a scestovany clovek, poznate sa s ludmi z vysokych kruhov. Ak ale budete argumentovat "nechapanim nadprirodzenej krasy", tak spolahlivo ukoncite kazdu diskusiu.

Vladimír Kopec napísal:

A ešte ma zaujala jedna myšlienka o pápežovej neomylnosti, kde tvrdíte, že pápež je neomylný vlastne vo všetkom, nielen v otázkach viery... Tak v prípade Alexandra VI. by som chcel vidieť ako by ste nasledovali jeho príklad.


Az Vas zase zaujme nieco z historie, tak doporucujem pouzit aspon kamarata Googla. Spominate nepresnosti u diskutujucich a neviete, ze dogmu o neomylnosti papeza nemozno spajat s Alexandrom VI, pretoze tieto dve entity deli zhruba 400 rokov. Mohol ste zacat napr. rovno prvym papezom - svatym Petrom. Viete, ako ho oznacil sam Jezis... A predsa - je svaty.
Co je valstne za problem s Alexandrom VI? Hadam ste sa nedal zmiast Francuzkou revoluciou, humanistami a legendami luteranov z 19. storocia? Smile

Bobo M
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Stella
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 05. 08. 2010
Príspevky: 50
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: 25 10, 2010, 23:00    Predmet: Odpovedať s citátom

BoboM napísal:
a neviete, ze dogmu o neomylnosti papeza nemozno spajat s Alexandrom VI, pretoze tieto dve entity deli zhruba 400 rokov. Mohol ste zacat napr. rovno prvym papezom - svatym Petrom. Viete, ako ho oznacil sam Jezis... A predsa - je svaty.

Eee, nie celkom... každá dogma vrátane neomylnosti platí od vzniku Cirkvi až do konca sveta, bez ohľadu na to, kedy bola definovaná. Sv. Peter aj Alexander VI. boli neomylní (hovoriac "ex cathedra" vo veciach viery a mravov) rovnako ako bl. Pius IX. a Benedikt XVI.

Nepresnosti boli inde:
- Neomylnosť je jedna vec a najvyššia jurisdikcia vec druhá. Pápež má právo zaväzovať aj v tom, v čom nie je neomylný.

- Alexander VI. bol úplne zlý príklad. Oddeliť súkromný život pápežovej osoby od vykonávania pápežského úradu je ani nie prvý, ale nultý krok k správnemu pochopeniu poslušnosti pápežovi. Akurát Alexander VI. úradné kiksy nerobil, na to by sa dalo nájsť zopár iných príkladov, keby sme už veľmi chceli (námatkovo Štefan VI, Inocent IV., samozrejme všetko vo veciach, v ktorých neboli chránení neomylnosťou).


BoboM napísal:
Co je valstne za problem s Alexandrom VI? Hadam ste sa nedal zmiast Francuzkou revoluciou, humanistami a legendami luteranov z 19. storocia? Smile

Very Happy Wink Cool


P.S.: To je len rýchly vstup, ďalej sa budem snažiť odpovedať zaradom, zvlášť Františkovi Beerovi už nejaký čas dlhujem reakciu.
_________________
neorganistka

"Katolícka Cirkev je nevestou zdravého rozumu." (G.K. Chesterton)
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MartinBako
administrátor portálu
administrátor portálu


Zaregistrovaný od: 23. 08. 2006
Príspevky: 216
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: 30 10, 2010, 22:15    Predmet: Odpovedať s citátom

píšem cez telefon. tak sa vopred ospravedlnujem za chyby. bobo to ps bolo myslené všeobecne k téme a jej ucelu - teda odsúdiť hudbu 20. stor.

kdeze ide len o toto a nie o fundovanu debatu oppúšťam túto tému a ponechávam ju odborníkom. určite sa zhodnete. a možno sa stane zázrak a stela pochopí že ona by mala dokazovať nám že sa mýlime (čo je ale objektívne nedokázateľne) . ale o tom pri jej zaslepenosti pochybujem. z bohom
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
RastislavPodpera
administrátor portálu
administrátor portálu


Zaregistrovaný od: 18. 01. 2006
Príspevky: 235
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: 31 10, 2010, 10:21    Predmet: Tip na studium... Odpovedať s citátom

Andrew Shenton (ed.): Messiaen the Theologian. Ashgate, 2010. 310 s.

Kto ma pochybnosti o existencii modernej posvatnej hudby, mal by si to precitat a diskutovat az potom. Najma, ak sa tu niektori tvaria, ze diskutuju na odbornej urovni.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Viliam Gurbal
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 21. 04. 2006
Príspevky: 131
Bydlisko: Jantárová 2, Košice

PríspevokZaslal: 19 03, 2011, 14:56    Predmet: Odpovedať s citátom

Pekne zdravím všetkých,
pri čítaní všetkých príspevkov tejto témy, som veľmi vzrušujúco očakával hromadenie argumentov na oboch stranách. Diskutujúci prešli snáď všetkými farbami dúhy (sarkazmu a zlosti nevynímajúc...ako inak Smile.)
Ak má niekto osobnú (intímnu?) skúsenosť s veľmi komplikovaným jazykom (kvôli účinnosti si predstavujem veľmi vzdialený jazyk tomu nášmu) a po jeho viac-menej dôkladnom poznaní sa tu snaží niekomu vysvetliť jeho krásu (alebo ani nesnaží, len o ňom hovorí ako o krásnom), môže diskusia odrážať nie samotnú tému, ale skôr sympatie diskutujúcich strán. Netajím sa tým, že som "nedozrel" do štádia, aby som vnímal hudbu O. Messieana ako hudbu "vlastnú liturgii", aj keď v nej bude citovať gr. chorál neviem koľkokrát a tvrdiť, že jeho improvizácia vychádza z citovaného chorálu, vždy to pre mňa budú dve hudobne i "ako predmet na rozjímanie" celkom odlišné veci: Inými slovami, chorál ma neubíja.
Obdivujem obe diskutujúce strany, pretože na jednej strane je iba moje srdce a druhú obdivuje iba môj um.
Myslím si, že ak sa pri počúvaní hudby O. Messieana dotýkame niečoho mimoriadne kvalitného (ako to tvrdia obdivovatelia jeho hudby), zaslúžila by si táto debata pokračovanie a väčšiu snahu "zabojovať" za objasnenie jej hudobnej nadčasovosti i za jej všeobecné povedomie. Viem, poviete si - je dosť odborných kníh i analýz tejto jeho hudby, ale nie každý má k takýmto odborným publikáciám prístup, čo tak teda prispieť aspoň niečim z ich bohatstva od tých, ktorým takéto knihy ležia na stole?
Moje srdce sa teší, ak počuje v piesni "hlas domova", nie preto, lebo iné nechcem počuť, práve naopak, deje sa to po počutí toho "iného, cudzieho...". Cítim, ako sa vnútorne teším (alebo až chvejem..?), keď po (niekedy) dlhých cestách v cudzine (u mňa to boli najmä roky 90-té), si môžem do sýtosti vychutnať tóny materinskej reči, materinskej hudby...(aj slovenské dievčatá mi prídú ako najkrajšie!). Za veľmi mnoho patrí veľká vďaka hudobnému štúrovcovi - M. Sch.-Trnavskému a spevavému ľudu slovenskému. Nie je to moja oslava jeho/ich neomylnosti, ale toho, že zachoval (alebo v minimálnej miere "zdeformoval" ľudovosť.) Nie, nesmejte sa tomu Smile, inú ľudovú pieseň už mať nebudeme, môžeme mať však množstvo Senzusov, ktorí ju budú deformovať a podávať ďalej ako falošné dedičstvo. Berte to ako moje vyznanie.
P.S.: Dúfam, že v nebi bude ticho a ak mi to bude dopriate, vybavím si to s Oliverom.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra organisti.sk » Prax - Čo hráme/spievame? Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5
Strana 5 z 5

 
Prejdi na:  
Nemôžete odosielať novú správu do tohto fóra
Nemôžete odpovedať na správu v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete hlasovať v tomto fóre

Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
iCGstation v1.0 Template By Ray © 2003, 2004 iOptional -- Ported for PHP-Nuke by nukemods.com
organisti.sk
administrátori: Martin Bako - organy/organológia, Martin Puhovich - Spoločnosť priateľov organov, Rastislav Podpera - teória liturgickej hudby, Marek Klein, Matej Kubeš - technická správa serveru © 2005-2013.

Ad maiorem Dei gloriam!
Odber článkov: rss-091.xml, rss-092.xml, rss-20.xml or atom.xml
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. All Rights Reserved.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.11 sekúnd