Home
Úvodná stránka
Vyhľadávanie
Vyhľadávanie
Forums
Fórum
Your Account
Váš účet
Navigačné menu



Kto je online
Momentálne je 348 návštevník(ov) a 0 člen(ov) online.

Ste anonymný užívateľ. Môžete sa zdarma zaregistrovať tu


Fórum

organisti.sk :: Zobraziť tému - Aky mate najvacsi register
FAQ
FAQ
Hľadať
Hľadať
Zoznam užívateľov
Zoznam užívateľov
užívateľské skupiny
užívateľské skupiny
Nastavenie
Nastavenie
Prihlásenie
Prihlásenie
Súkromné správy
Súkromné správy
Obsah fóra organisti.sk » Rôzne témy - nezaradené

odoslať novú tému   Odpovedať na tému
Aky mate najvacsi register
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
mSafo
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 17. 08. 2010
Príspevky: 78
Bydlisko: Nové Zámky

PríspevokZaslal: 31 08, 2010, 21:57    Predmet: Aky mate najvacsi register Odpovedať s citátom

Ahojte chcem sa vas opytat kolko stopovy register mate najvacsi mi mame 16´a hrato celkom slusne. Chcem sa opytat ci je na Slovenku 64´stopovy register lebo v BA v dome sv. Martina kde hrava aj nas Admin mBako Very Happy je 32´ a ten zvuk je krasny . Preto by som si rad vypocul zvuk 64´registra . Dakujem Very Happy
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
M.Maracek
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 28. 07. 2009
Príspevky: 41
Bydlisko: Obyce

PríspevokZaslal: 31 08, 2010, 22:08    Predmet: Odpovedať s citátom

http://www.youtube.com/watch?v=e1rjIRkQWC8&feature=related
názorná ukážka,no nie zo Slovenska
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
mSafo
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 17. 08. 2010
Príspevky: 78
Bydlisko: Nové Zámky

PríspevokZaslal: 31 08, 2010, 23:39    Predmet: Odpovedať s citátom

M.Maracek napísal:
http://www.youtube.com/watch?v=e1rjIRkQWC8&feature=related
názorná ukážka,no nie zo Slovenska


Som videl niekolko krat ale dakujem
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Radka Horakova
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 04. 06. 2007
Príspevky: 213
Bydlisko: Poprad - Veľká

PríspevokZaslal: 01 09, 2010, 10:26    Predmet: Odpovedať s citátom

v Lendaku je Maiorbas 32´ v pedali
_________________
Radka Horáková, organistka v Kostole sv. Cyrila a Metoda v Poprade a sv. Michala v Gánovciach
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail ICQ
Trnovský mág
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 31. 01. 2010
Príspevky: 128
Bydlisko: Lendak

PríspevokZaslal: 01 09, 2010, 14:06    Predmet: Re: Aky mate najvacsi register Odpovedať s citátom

mSafo napísal:
Ahojte chcem sa vas opytat kolko stopovy register mate najvacsi mi mame 16´a hrato celkom slusne. Chcem sa opytat ci je na Slovenku 64´stopovy register lebo v BA v dome sv. Martina kde hrava aj nas Admin mBako Very Happy je 32´ a ten zvuk je krasny . Preto by som si rad vypocul zvuk 64´registra . Dakujem Very Happy


My mame najvyžši v pedáli register 16´subbas a spojku I+IIman. 16´.Počul som ,že bombarde 32´je taký dobrý silný register.

S pozdravom:
_________________
21r,učiaci sa hru na organe /organista
farnosť Obetovania Pána= S V
farnosť Cyrila a Metoda= T ž


Naposledy upravil Trnovský mág dňa 04 09, 2010, 16:11, celkovo upravené 2 krát
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
willy
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 19. 10. 2008
Príspevky: 10
Bydlisko: Presov/Martin

PríspevokZaslal: 01 09, 2010, 16:17    Predmet: Odpovedať s citátom

Co sa tyka Slovenska, tak mi je zname, ze 64 stopovy register nemame nikde.
Najvacsie su 32', ako uz bolo spomenute, v BA (Dom, vel. evanj. kostol, Blumental, Rozhlas a Filharmonia), okrem toho co ja viem, tak aj v KE (Dom), BB (far. kostol, katedrala), Sastine (Bazilika), Ziline (sv. Barbora), Kremnici (sv. Katarina). Zvysne doplnte, ak viete o dalsich, urcite su...

Ale pre upresnenie (neviem presne, o co ti ide v otazke, ci chces vediet, ktora pistala je na Slovensku najvacsia alebo ide iba o hlbku vychadzajuceho zvuku)... nie vzdy sa zhoduju zvukova stopaz (cize frekvencia vystupneho zvuku) s metrickou stopazou pistaly (cize jej dlzkou).

V skratke, o co mi ide, (pre zaciatocnikov).

Zoberme si ako priklad 32' register. Jeho najvacsia pistala (C) ma velkost 32x priblizne 30 cm, co je asi 960cm. Znejuci zvuk tejto pistaly ma frekvenciu 16,35Hz, co je na hranici pocutelnosti cloveka (v reali tento zvuk pocuju iba deti, ked este maju pruzny nezaneseny bubienok, popripade aj obdarenejsi dospeli jedinci). Tento zvuk je, ak by sme to prirovnali ku napr. klaviru, o dve oktavy nizsi ako skutocny ton C o frekvencii 65,41Hz (kedze zakladna dlzka organovej C pistaly je 8', ako iste viete).

Mame ale viacero moznosti, ako sa k frekvencii o dve oktavy nizsie dostat:
1. postavime klasicku 32' pistalu, otvorenu
2. postavime krytu 32' pistalu, ktora je laicky povedane, dlzky 16' a ma uzavrety horny koniec (preco je to tak, staci nazriet do ucebnic fyziky, alebo v domacich podmienkach zobrat dutu trubicku a striedavo fukat po okraji pri otvorenom a prstom zakrytom opacnom konci)
3. postavime 32' prefukujucu pistalu, opat laicky, pistalu fyzickej dlzky 64' a do jej presneho stredu navrtame dierku (opat fyzika)... Toto je iba cisto teoreticka moznost, v praxi sa to ale vylucne robi u mensich pistal mensich stopazi na dosiahnutie inej farby zvuku.
4. postavime dvojity register, fyzickej stopaze 16' , ktory bude sucasne spustat zakladny ton a jeho velku kvintu, popripade 2 samostatne registre o stopazi 16' a 10 2/3' ktore sa budu zapinat sucasne. Je to mala fyzikalna finta a hovori sa tomu najcastejsie akusticky bas. Trochu viac o tomto po anglicky napr. na http://www.organstops.org/r/Resultant.html
5. jazykovy register stopaze 32' moze mat kludne aj niekolko desiatok cm, kedze tam nejde o dlzku pistaly (teda vlastne ozvucnice), ale o dlzku kmitajuceho jazycka, a ten velky nie je...

Takze 32' stopove registre mozu kludne byt aj tam, kde by to clovek neckal z roznych dovodov. Napr. v Ziline u sv. Barbory, alebo v Kremnici, kde cely kostol ma vysku okolo 10 metrov a pritom v organe sa nachadza 32' register.
A zase sklamem aj vela fanusikov dedinskych organov, maloktory z nich ma aj naozajstny 16' otvoreny register, cize dlzky najvacsej pistaly cca 480cm. Vacsinou ide o 16' registre Subbas alebo Bourdon, co su registre fyzickej dlzky 8', cize C pistala ma asi 240cm, ale kryte (prvy je obvykle dreveny, druhy kovovy).

A nakoniec co sa tyka 64' registrov. Je to skor taka hracka ako bezne pouzivany register. Fyzika jednoducho nepusti, C pistala ma v tomto pripade o 3 oktavy nizsi zvuk, co je frekvencia 8.18Hz, a to clovek jednuducho nepocuje (Vlastne, ak mam byt presny, zakladnu frekvenciu, tych 8Hz skor citi ako vibraciu a pocuje vyssie alikvotne tony pistaly, kedze ziadna pistala nema iba jednu frekvenciu). Ja osobne nevidim realne vyuzitie takychto stopazi, mozno ak na zdoraznenie posledneho akordu.
Vacsinou sa takejto stopaze robia jazykove registre (pozri bod 5), popripade kryte registre. Je naozaj len velmi malo organov, ktore maju 64' register aj v plnej dlzke (cize 64x30cm co je okolo 19m)
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu ICQ
Bismarck
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 03. 01. 2008
Príspevky: 289

PríspevokZaslal: 01 09, 2010, 18:14    Predmet: re Odpovedať s citátom

pekne vysvetlené Cool
_________________
Michal Bisaha-exorganista
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
patrik509
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 21. 03. 2010
Príspevky: 149

PríspevokZaslal: 01 09, 2010, 18:21    Predmet: Odpovedať s citátom

my máme 16´ v pedáli Subbas
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
mSafo
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 17. 08. 2010
Príspevky: 78
Bydlisko: Nové Zámky

PríspevokZaslal: 01 09, 2010, 18:47    Predmet: Odpovedať s citátom

patik509 napísal:
my máme 16´ v pedáli Subbas


Nápodobne.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
PavolT
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 06. 09. 2008
Príspevky: 231
Bydlisko: PB

PríspevokZaslal: 02 09, 2010, 20:36    Predmet: Odpovedať s citátom

16' register nie je nič výnimočné Wink ...hlavne ak sa jedná o pedál Smile
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Fero
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 19. 10. 2006
Príspevky: 1110
Bydlisko: Prešov

PríspevokZaslal: 02 09, 2010, 20:45    Predmet: Odpovedať s citátom

Pre doplnenie: u jazykov počuť v týchto polohách takmer výhradne parciálne tóny - teda "klepanie". Aby sa to obmedzilo, tak sa púzdra veľkých oktáv podlepujú kožou, aby nenarážal kov o kov. V hlbokých polohách sa však tomu zabrániť nedá.

V Prešove bola 32´ bombarda v organe u františkánov - túto informáciu mi potvrdili traja rôzni ľudia. Tento register bohužiaľ po prestavbe a zväčšení nástroja zmizol bez stopy...
_________________
František Marcin
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
Bismarck
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 03. 01. 2008
Príspevky: 289

PríspevokZaslal: 04 09, 2010, 9:23    Predmet: Odpovedať s citátom

Citácia:
V Prešove bola 32´ bombarda v organe u františkánov - túto informáciu mi potvrdili traja rôzni ľudia. Tento register bohužiaľ po prestavbe a zväčšení nástroja zmizol bez stopy...
______


niekomu sa veľmi hodil:-)
_________________
Michal Bisaha-exorganista
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra organisti.sk » Rôzne témy - nezaradené Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Prejdi na:  
Nemôžete odosielať novú správu do tohto fóra
Nemôžete odpovedať na správu v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete hlasovať v tomto fóre

Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
iCGstation v1.0 Template By Ray © 2003, 2004 iOptional -- Ported for PHP-Nuke by nukemods.com
organisti.sk
administrátori: Martin Bako - organy/organológia, Martin Puhovich - Spoločnosť priateľov organov, Rastislav Podpera - teória liturgickej hudby, Marek Klein, Matej Kubeš - technická správa serveru © 2005-2013.

Ad maiorem Dei gloriam!
Odber článkov: rss-091.xml, rss-092.xml, rss-20.xml or atom.xml
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. All Rights Reserved.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.10 sekúnd