Home
Úvodná stránka
Vyhľadávanie
Vyhľadávanie
Forums
Fórum
Your Account
Váš účet
Navigačné menu



Kto je online
Momentálne je 455 návštevník(ov) a 0 člen(ov) online.

Ste anonymný užívateľ. Môžete sa zdarma zaregistrovať tu


Fórum

organisti.sk :: Zobraziť tému - Znotovany mladeznicky spevnik.
FAQ
FAQ
Hľadať
Hľadať
Zoznam užívateľov
Zoznam užívateľov
užívateľské skupiny
užívateľské skupiny
Nastavenie
Nastavenie
Prihlásenie
Prihlásenie
Súkromné správy
Súkromné správy
Obsah fóra organisti.sk » Nová duchovná pieseň - mládežnícka hudba

odoslať novú tému   Odpovedať na tému
Znotovany mladeznicky spevnik. Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Ďalší
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
JozefTimulak
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 28. 01. 2007
Príspevky: 810
Bydlisko: Čaňa

PríspevokZaslal: 16 07, 2007, 13:46    Predmet: Odpovedať s citátom

Vlado, tak ja by som ťa poprosil, aby si mi poslal tú diplomku na môj email jozef.timulak@gmail.com. Vopred vďaka.

Ale ešte chcem reagovať na to, čo píšeš, že treba počkať, kým výjde nový schválený spevník. Už sa tu o tom v minulosti objavili informácie, no stále sa to naťahuje a prešlo už niekoľko várok napr. prvoprijímajúcich detí, s ktorými by sme ináč nemali čo spievať.

A ešte ti chcem povedať, že neviem ako je to inde, ale u nás, keď sa chystá povedzme spev s prvoprijímajúcimi deťmi, tak sa piesne vyberajú veľmi starostlivo, schvaľujeme to viacerí. Do finálneho kola postúpi niekoľko piesní a deti dokonca majú možnosť si vybrať, ktorá sa im páči viac. Takže duchovnosť zabezpečí kontrola pánom farárom, umeleckosť hudobníkmi a aktívna účasť je zabezpečená tým, že deti si vyberú, čo sa im páči viac Wink.
_________________
Jozef Timuľák
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
Peter Vymazal
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 25. 01. 2007
Príspevky: 1699
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: 16 08, 2007, 16:36    Predmet: Odpovedať s citátom

joozi napísal:

Ale ešte chcem reagovať na to, čo píšeš, že treba počkať, kým výjde nový schválený spevník. Už sa tu o tom v minulosti objavili informácie, no stále sa to naťahuje a prešlo už niekoľko várok napr. prvoprijímajúcich detí, s ktorými by sme ináč nemali čo spievať.



osobne si myslim, ze aj deti by sme mali ucit spievat JKS a ucit ich laske k tymto piesnam, aby si ich osvojili...
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
JozefTimulak
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 28. 01. 2007
Príspevky: 810
Bydlisko: Čaňa

PríspevokZaslal: 16 08, 2007, 18:54    Predmet: Odpovedať s citátom

Peter Vymazal napísal:
osobne si myslim, ze aj deti by sme mali ucit spievat JKS a ucit ich laske k tymto piesnam, aby si ich osvojili...

Áno, to by bolo super. Lenže deti často nerozumejú ani textom týchto piesní, nehovoriac o tom, že ešte nie sú duševne vyspelé na to, aby chápali a cítili harmóniu JKS piesni. A to platí dokonca nie len pre deti, ale aj pre starších a starých. Tieto piesne majú často starodávny slovosled, alebo ak nie starodávny, tak dosť neštandardný, prebásnený, a často je na prvý pohľad nepochopiteľný. Uvediem príklady:

239: ...zapáľ oheň v nás milosti...
241: Otče, náš dar chleba vína - sa môže ľahko zmýliť s Otče náš, dar chleba vína
: ...prijmi, ktoré ti konáme, ó Bože pobožnosti.
: ...z chleba telo, veríme.
244: ...keď večere Pána slávnej, lásky jeho k svetu dávnej, dnes pamiatku v úcte zjavnej, slávne vykonávame.
245: ...vyslyš naše v potrebe na zemi žiadosti...
263: Teba pozdravujem z srdca celého...
273: ...Ježiš v chleba tu spôsobe...
opakovačka v 287: večný od nás, požehnaj nás...

Ďalším problémom JKS je tónový rozsah. 9-ročné deti proste nevyspievajú horné es, ani d, aj s c je už problém.

A preto si myslím, že je lepšie naučiť deti piesne jednoduchšie aj textovo, aj melodicky aj rytmicky, a piesne JKS sa im tak či tak vrývajú do pamäti, a keď budú staršie a zrelšie, môžu ich začať spievať.

Tým nehovorím, že deti by nemali spievať JKS. Vyjadrujem len svoj názor, že pre takéto malé deti sú JKS ešte veľmi komplikované.
_________________
Jozef Timuľák
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
Fero
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 19. 10. 2006
Príspevky: 1110
Bydlisko: Prešov

PríspevokZaslal: 16 08, 2007, 23:51    Predmet: Odpovedať s citátom

joozi napísal:
Ďalším problémom JKS je tónový rozsah. 9-ročné deti proste nevyspievajú horné es, ani d, aj s c je už problém.


S tým nesúhlasím. Práve vtedy som mal obrovský tónový rozsah, bez väčšej námahy som vyspieval aj c3!. A teraz mám problém s d2.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
MarekKlein
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 22. 09. 2006
Príspevky: 524
Bydlisko: Košice

PríspevokZaslal: 17 08, 2007, 9:08    Predmet: Odpovedať s citátom

Pre deti je príliš komplikované všetko a nič...
čo sa týka hudby, malé deti nemajú hranice, dokážu v pohode prijímať aj hudbu, ktorú ich okolie prijať nevie... je to len otázka toho, s čím prijdu (častejšie) do styku a ešte aj otázka kvality... Čo sa týka textu, nad tým sa deti poväčšine vôbec nezamýšľajú (a nie len deti) a ak, tak len postupne.

Moje deti, keďže s nami pravidelne navštevujú latinské omše, dokážu zaspievať takmer celé latinské ordinárium a ešte ďalšie spevy a robí im to veľkú radosť. Je úplne samozrejmé, že tomu textu nerozumejú, tak ako státisíce iných nerozumejú piesňam pop music, ktoré si pospevujú...
_________________
Marek Klein, chrámový spevák - neorganista, Košice, http://gregoriana.sk
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
JozefTimulak
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 28. 01. 2007
Príspevky: 810
Bydlisko: Čaňa

PríspevokZaslal: 17 08, 2007, 10:43    Predmet: Odpovedať s citátom

Frantisek a Fero, ja uz mam niekolkorocne skusenosti so spevom tretiakov Smile. Najde sa zopar jedincov, ktori spievaju dobre, a taki sa potom mozu umiestnit v zboroch a pod. Ale ked mate 50-100 deti a chcete s nimi spievat jednotne, tak je to dost tazke. Jednak nevyspievaju melodiu, to, co oni spievaju, to nie su tony, ale nejake stvrt-tony, takze nejake naznaky su, kedy melodia stupa a kedy klesa, ale je to - proste je to tazke. A potom este je problem s rytmom. Ak sa po 4 stvrtinovych notach objavi jedna polova alebo dokonca cela, tak oni akosi nechcu "cakat tak dlho", a skratia ju, a potom sa musi prisposobovat doprovod ich spevu.
A co sa tyka textov: stale si myslim, ze deti skor rozumeju slovam "Vitaj, vitaj, Jezisko", ako tazkopadnym textom so zvlastnym slovosledom, archaizmami a tajomstvami viery, ktore mozu pochopit az vo vyssom veku.

A este 1 perlicku: ked som bol maly, mozno taky tretiacik na ZS, pamatam si, ako som raz bol na omsi v Dome sv. Alzbety. A dodnes si zivo pamatam, ze som mal strasidelne pocity z hudby. A ked to pocujem dnes, tak ma to povznasa. Takze preto si myslim, ze je vhodne detom sa kusok prisposobit a zacat od lahsich piesni.
_________________
Jozef Timuľák
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
Fero
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 19. 10. 2006
Príspevky: 1110
Bydlisko: Prešov

PríspevokZaslal: 17 08, 2007, 12:04    Predmet: Odpovedať s citátom

To, že deti spievať nevedia, nie je ich chyba, ale predovšetkým chyba ich rodičov (ktorí tiež nespievajú) a hudobnej výchovy na ZŠ. Slovenský národ bol typický tým, že bol spevavý. Kde sa stratila spevavosť dnes? Ak detí sú denno-denne krmené rôznymi rockovými a metalovými prúdmi, asi ťažko ich prinútime, aby spievali duchovnú pieseň. Súhlasím s tým, že texty JKS sú ťažké. Existujú brožúrky s textami pre deti, napr.: "Hoc sme ešte deti", kde sú veľmi pekné pesničky.

A k tým archaizmom: konečne máme nový text na "Ctíme túto Sviatosť". Prevelebnej tu Sviatosti bol ukážkový prípad "nestráviteľného" textu.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
petoSova
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 24. 08. 2006
Príspevky: 241
Bydlisko: Trenčín-Juh

PríspevokZaslal: 02 09, 2007, 15:48    Predmet: Odpovedať s citátom

Ja prispejem svojim poznatkom k danej téme:

Na to aby sme mohli hrať v kostole je potrebné zvážiť veľa vecí a hlavne by sme si mali pozrieť Musicam sacram z II. Vatikánskeho koncilu pretože ten jasne hovorí niektoré veci, o ktorých sa tu dohaduje. Takmer každý čo tu písal má pravdu len to treba skĺbiť dokopy s dodržaním istých pravidiel, ktoré sú v Musicam Sacram a tie najdôležitejšie sú vlastnosti liturgickej hudby, aspoň podľa mňa a majú niečo do seba:

Vlastnosti liturgickej hudby:

- posvätnosť - iná ako svetská nemá mať prvky komerčnej hudby...
- všeobecnosť - v rámci kultúry blízka všetkým ľuďom...
- dokonalosť - dáva hĺbku, dokonalosť formy, je to umelecky a duchovne hodnotné dielo a nemá sa podobať jednoduchým gýčovkám...
(Kurz pre organistov 1.7. - 7.7. 2007 Terchová)

Každá hudba môže slúžiť na oslavu Boha no nie každá hudba je liturgická. Komercia a podoby komercie zabávajú, kdežto liturgia smeruje človeka k Bohu.

Mimochodom osobne mám veľmi rád všetky mládežnícke a detské piesne vôbec nič proti nim nemám. Ale v liturgii ee. Ako evanjelizačný prostriedok to áno.

Dnes je treba skôr propagovať nový spevník, ktorý by mohol konečne riadne vyjsť a snažiť sa navádzať mladých ľudí k tomuto smeru, pretože ak bude liturgia gýčová unikne celkom jej podstata. JKS tiež nie je najvhodnejšia do Liturgie pretože už nie je dobová a už je takpovediac prežitá, práve preto si myslím, že sa mnohí umelci chopili práce vytvoriť nový spevník. Len škoda, že mnohí z nás ani nevieme o tom, že sa stále pracuje na úplnej obnove Liturgických a duchovných piesní. Tak isto aj ten nový mládežnícky spevník sa snaží práve o to.

Chrámová hudba musí byť vždy iná ako verejná.... Možno nemáte mnohí pre to pochopenie no ale má to logiku len sa treba nad tým riadne zamyslieť. Lebo ani Musicam sacram nepopiera hudbu tvorenú z Ducha lebo nedáva úplne konkrétne smernice. Ale tie nekonkrétne vylučujú množstvo vecí, ktoré do liturgie nepatria. A je nemiestne vravieť, že ľudia, ktorí píšu o tom, že nie je všetko do liturgie vhodné sú neveriaci. Pretože týmto sa zaoberajú ľudia, ktorý hladajú práve zmysel v duchovnom smere a preto tvoria aj takú hudbu akú tvoria a dávajú také podmienky ako dávajú, teda aspoň podľa mňa. Krvopotne presadzovať všetky mládežnícke piesne nie je tiež to najsprávnejšie.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
MarekKlein
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 22. 09. 2006
Príspevky: 524
Bydlisko: Košice

PríspevokZaslal: 03 09, 2007, 16:34    Predmet: Odpovedať s citátom

petoSova napísal:
Vlastnosti liturgickej hudby:

- posvätnosť - iná ako svetská nemá mať prvky komerčnej hudby...
- všeobecnosť - v rámci kultúry blízka všetkým ľuďom...
- dokonalosť - dáva hĺbku, dokonalosť formy, je to umelecky a duchovne hodnotné dielo a nemá sa podobať jednoduchým gýčovkám...
(Kurz pre organistov 1.7. - 7.7. 2007 Terchová)


K posvätnosti - výrazné odlíšenie od svetskej hudby vyžadovali staršie dokumenty, v novších je posvätnosť definovaná oveľa miernejšie...
O všeobecnosti v takomto význame som sa v musicam sacram, ani v inom oficiálnom dokumente nedočítal... osobne si myslím, že taká hudba ani neexistuje.
_________________
Marek Klein, chrámový spevák - neorganista, Košice, http://gregoriana.sk
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
petoSova
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 24. 08. 2006
Príspevky: 241
Bydlisko: Trenčín-Juh

PríspevokZaslal: 03 09, 2007, 20:44    Predmet: Odpovedať s citátom

Citácia:
K posvätnosti - výrazné odlíšenie od svetskej hudby vyžadovali staršie dokumenty, v novších je posvätnosť definovaná oveľa miernejšie...
O všeobecnosti v takomto význame som sa v musicam sacram, ani v inom oficiálnom dokumente nedočítal... osobne si myslím, že taká hudba ani neexistuje.


Tak to potom neviem rád si prečítam nové dokumenty, ale rozoberali sme to na kurze pre organistov v Terchovej, prednášajúci bol Rastislav Adamko, ktorý sa podiala na liturgickej tvorbe. A celý kurz v podstate viedol on. Potom by som aj ja rád vzal do ruky oficiálne dokumenty. Niečo je aj v Rímskom misály.

Posvätnosť, neviem ako je definovaná presne, ale aj tak by sa hudba nemala približovať svetskému štýlu na toľko, aby to bolo nerozoznateľné od komercie.

Čo sa týka všeobecnosti, ide tu o kultúrny vývoj krajiny, poviem príklad: Keby Cirkev v Afrike začala prezentovať JKS piesne medzi domorodcami, určite by sa nedočkali toho, aby sa zapojili do liturgie. Potrebujú mať v liturgii také spevy, ktoré sú im blízke. No aspoň tak nejako nám to vysvetlovali na kurze.

Je to môj názor nechcem sa s nikým hádať. Dúfam, že sa nikto nebude pokúšať o ďalšie hádky lebo k ničomu rozumnému sa nikdy potom nedostaneme. Wink
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
RastislavPodpera
administrátor portálu
administrátor portálu


Zaregistrovaný od: 18. 01. 2006
Príspevky: 235
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: 12 09, 2007, 0:15    Predmet: Odpovedať s citátom

Ospravedlnujem sa, ze nepisem o mladeznickej hudbe, ale reagujem najma na Petra, Mareka a Vlada:

1) Ano, o poziadavke vseobecnosti uz koncil nehovori. Pise o nej Pius X. v Tra le sollecitudini (1903).

2) Instrukcia Musicam sacram (1967) nepatri medzi dokumenty koncilu.

3) Ktore dokumenty formuluju poziadavku posvatnosti "miernejsie"? Prosim konkretne miesta alebo aspon nazvy dokumentov.

4) Vseobecne by bolo osozne zvyknut si uvadzat pramen, ak niecim argumentujete.

5) Veta o banalnej hudbe a "podkladani sa ludom s nerozvinutym vkusom" je od prof. Lexmanna, nie je to dokument Cirkvi, ako pise Vlado. Vaha oficialnych dokumentov Cirkvi je neporovnatelna s autorskymi textami kohokolvek z nasich odbornikov.
_________________
doc. PaedDr. Rastislav Podpera, PhD., muzikológ, pedagóg, člen Hudobnej sekcie Liturgickej komisie KBS.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
MarekKlein
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 22. 09. 2006
Príspevky: 524
Bydlisko: Košice

PríspevokZaslal: 12 09, 2007, 8:59    Predmet: Odpovedať s citátom

RastislavPodpera napísal:
3) Ktore dokumenty formuluju poziadavku posvatnosti "miernejsie"? Prosim konkretne miesta alebo aspon nazvy dokumentov.

Tu je citácia miesta, ktoré považujem za miernejšiu definíciu:

Posvätná kongregácia obradov v Inštrukcii Musicam Sacram, odsek 4 napísal:
a) A tak za posvätnú sa pokladá tá hudba, ktorá sa utvorila na slávenie Božieho kultu a ktorá vyniká posvätnosťou a ušľachtilosťou foriem.

b) Pod názvom posvätná hudba sa v tomto dokumente rozumie gregoriánsky spev, polyfónna posvätná stará i moderná hudba vo svojich rozmanitých druhoch, posvätná hudba pre organ a iné nástroje prístupné v liturgii a ľudový posvätný spev čiže liturgický a nábožný.

Problém tejto definície je v tom, že je vyložiteľná mnohými spôsobmi - od jedného až k druhému extrému. Okrem toho je ťažké to vôbec považovať za definíciu, keďže sa definovaný pojem niekoľkokrát v samotnej definícii používa.

Mimochodom v bode b) je nesprávne preložené slovo... malo by tam byť zrejme "prípustné", nie "prístupné"...

RastislavPodpera napísal:
Vseobecne by bolo osozne zvyknut si uvadzat pramen, ak niecim argumentujete.

Myslím, že v rámci fóra by bolo dosť nezmyselné každý argument podporovať prameňmi... ak niekoho konkrétny prameň zaujíma, spýta sa...
_________________
Marek Klein, chrámový spevák - neorganista, Košice, http://gregoriana.sk
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
RastislavPodpera
administrátor portálu
administrátor portálu


Zaregistrovaný od: 18. 01. 2006
Príspevky: 235
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: 12 09, 2007, 20:25    Predmet: Odpovedať s citátom

Marek, vdaka za odpoved, ale akosi nenaplnila moje ocakavania. Smile

V 4. clanku Musicam sacram sa vela sklonuje slovo "posvatna". Uz pre tento fakt je zrejme, ze asi nemame do cinenia so serioznou definiciou. Hoci su tam menovane hudobne zanre ci styly posvatnej hudby, clovek sa z vobec nedozvie, ake VLASTNOSTI ta hudba ma mat, aby bola posvatna.

A tak posvatnost v hudbe ostava vecnou temou na debaty... Mozno by sme mohli zalozit o tom temu, bolo by to zaujimave.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
LuMa
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 18. 02. 2008
Príspevky: 88
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: 18 02, 2008, 17:10    Predmet: Odpovedať s citátom

Prajem prijemny den,

toto diskusne forum som objavila az dnes (trochu neskoro Wink ), no chcela by som tiez napisat par slov.

V prvom rade ma trochu mrzi fakt, ktory pozorujem takmer pri vsetkych internetovych (a nielen) debatach: ze sa jej ucastnici nechaju prilis strhnut emociami a gro debaty netravia vymenou nazorov a faktov k teme ale dohaduju sa a neraz aj slovne napadaju.
Myslim, ze je to skoda a ze by to nemuselo byt, je to strata casu. Ale to len na okraj.

Ale k teme: osobne vediem mladeznicky spevokol v salezianskom stredisku Bratislava-Trnavka. Nas spevokol spieva pravidelne v piatky na "mladezkach" a v nedelu na detskych svatych omsiach a okrem ineho aj pocas vacsich sviatkov (sviatok Don Bosca, Velka Noc a pod.). Co sa tyka repertoaru, spievame a hrame novu duchovnu piesen a veci z liturgickeho spevnika.

Najma v poslednom obdobi sa (hovorim za seba a hudobnikov) intenzivnejsie zaoberame problematikou liturgie. Ja osobne citim, ze je velmi dolezite rozumiet svatej omsi a vediet, aka piesen ma kde svoje miesto. Napr. sa v poslednej dobe snazime ucit decka viac zalmov (modernych, napr. od kapely Saleziani ale velmi casto spievame zalmy z LS) a teda spievat na mieste zalmov naozaj zalmy, nie nejake mladeznicke piesne, ako tomu u nas bolo najma v minulosti zvykom.

Preto plne suhlasim s nazorom, ze treba velmi starostlivo studovat pravidla liturgie, precitat si aspon onen spomenuty Musicam Sacram... jednoducho dozrievat v tomto smere. A suhlasim aj s nazorom, ze nie kazda mladeznicka piesen je vhodna na svatu omsu. Ci uz z hladiska nekvalitnej stylizacie textu alebo (co je zavaznejsie) istej kontroverznosti textu (musime si uvedomit fakt, ze nie kazdy ucastnik omse je na stupni vysokeho intelektoveho a duchovne zreleho levelu, takze takyto clovek moze trochu komplikovanejsi text pochopit uplne zle a nevhodne).
Je fakt, ze jedna vec su gospelove koncerty a druha vec svate omse...

Avsak po precitani celej debaty mam pocit, ze niektori z vas tu novu duchovnu piesen trochu podcenujete. Nehovorim, ze vsetky "NDP" su naozaj kvalitne. Myslim si vsak, ze clovek si moze vybrat aj lepsie veci. Konkretne, povazujem za velmi slusne napr. piesne od skupiny Kompromis. Myslim, ze maju duchovne velmi hlboke a celkom dobre nastylizovane texty a zaujimavu hudbu s obstojnou narocnostou akordov.
A najma v poslednej dobe sa mi zda, ze krestanske kapely sa pomaly a iste zlepsuju. Uz to nie je tak hrozne, ako boli niektore tie "feelingove" piesne z 90-tych rokov...

A este jedna vec: to, ze mladych (vacsinou) uz hudba typu JKS neoslovuje, to je skratka drsny fakt, ci sa to niekomu paci a ci nie. Hovorim to ako clovek, ktory u salezianov vyrastol a ktory sa medzi mladymi neustale pohybuje. Priznam sa, ze ani mna osobne velmi JKS neoslovuje a neoslovilo (az na par kuskov typu: Hostiu vitajme..., Klaniam sa Ti vrucne..., Tebe zijem Jezis moj...). Osobne sa mi frazovanie spevu zda zastarale, o tom, ze piesne su velmi utahane ani nehovoriac. A niektore texty su dost "nasladle" a napisane sposobom, ktory ludom uz nic nehovori.

Rozoberat tu priciny, preco mladych oslovuje popularna hudba, to by asi bolo na dlhsiu debatu a povolanejsi je urcite Rasto Podpera... Cool Ale pre mna, salezianskeho spolupracovnika je to dolezity fakt: a ak chcem mladych ludi oslovit a pritiahnut k Bohu, musim sa zamyslat, co mi v tom moze pomoct... Aktualna hudba a aktualnym sposobom tvorene texty ich urcite pritiahnu k aktualnemu prezivaniu viery viac ako nieco, co ich neoslovuje.

Lucia Fojtikova
salezianske stredisko Bratislava-Trnavka

[/i][/u]
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
petoSova
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 24. 08. 2006
Príspevky: 241
Bydlisko: Trenčín-Juh

PríspevokZaslal: 21 02, 2008, 14:05    Predmet: Odpovedať s citátom

Ahoj Lucia je to reakcia hlavne na Tvoj príspevok....

Je to tak máš úplnú pravdu, mladí ľudia sa nikdy nezačnu chytať na hudbu, ktorá je postavená na rôznych umelkecky vysokých prvkoch. Každý mladí človek je viac nadchnutí pre omšu viac, keď príde do kostola (napr. na birmovku lebo musí) a odrazu tam vidí kopec mladých ako hrajú na gitare, bicích, synťáku celkom kvalitnú modernú hudbu... Lenže plne chápem ustanovenia liturgickej komisie a štýl hudby, ktorí presadzujú pretože má svoje opodstatnenie hlavne v tom, že liturgia nie je miesto, ktoré má byť lichotivé pre oči a uši (celkovo pre zmysli) ale hlavne pre dušu. Keby to tak bolo kňaz by mohol tiež spraviť z omše úplnú šou. Mladých treba priťahovať modernou hudbou ale nie na omši pretože tam si má človek podľa mňa uvedomiť, že prišiel do iného prostredia a vstúpil do prítomnosti niekoho iného...

Je však pravdou, že ja som tiež mladý a tiež sa mi veľmi páčilo, keď sa u nás hrali perfekté pesničky blízke bežnému štýlu hudby, na ktorý som bol navyknutý, štýl, ktorý mal v sebe elán....Ale zasa sa stávajú aj také veci, že mnohí mladí ľudia menej zrelý v duchovnom živote vidia zmysel len v hudbe a v tom, že tam stretáva perfektných ľudí čo majú radi rytmus a silu vyjadrenú práve prvkami komercie a zabúdajú na tú podstatu, často to vedie k menšej úcte Eucharistii a posvätnému tichu v kostole, ktoré síce nie je moderné, ale je veľmi potrebné...A keď nehrajú mladí tak ani oni do kostola nejdú (tak ako sa to vraví) trapošiť.

Ja nezatracujem mládežnícku hudbu mám ju veľmi rád veď aj hrávam spolu s našou kvázy kapelou, ale často vidím aj to, že plynú z toho veľké problémy medzi mladými ľuďmi a chýba im zrelosť.... Nechcem tým povedať, že ja som nejaký extra zrelý (každý máme stále čo so sebou robiť), ale myslím skôr to, že kostol u nás prestáva byť často kostolom a je halou rámusu a hluku... A nie domom modlitby.... Ja by som mládežnícku hudbu zaradil mimo omše, veľmi dobré bývajú napríklad modlitby chvál a koncerty, festivali, duchovné obnovy a čo ja viem čo všetko......

Ale pri tých modlitbách chvál zasa napríklad sa často stáva, že mladí ľudia nechodia na omšu a na chválach ich je plný kopec... Čo tiež nie je veľmi správne...Mladých ľudí treba motivovať hlavne k zodpovednosti, úcte a základným dobrým morálny zásadám, aby sa dosiahla aj úcta k svätej omši.... Len chápem a úplne tomu rozumiem, že sa to pekne píše a ľahko rozpráva, ale v skutočnosti to fakt nie je také jednoduché a realita je iná lebo mladí človek dnes chce žiť, byť pný elánu okrem iného zabávať sa, čo by nič z toho nebolo zlé len to treba správne usmerniť. A to usmernenie je zložité....

Faktom je, že hudba často najviac ovplyvňuje postoj mladých ku kostolu...A zasa mladým viac sedí keď je na omši atmosféra uvolnenejšia ako taká mŕtva a kamenná a mnohých to vedie aj k správnemu duchovnému životu.Ale mnohých aj nie. Všetko sa dá využiť a správne zakomponovať len treba, aby neunikla hlavná myšlienka celého kresťanského života a tou je osobný život s Ježišom Kristom a jeho blízkosť a cesta do neba....Možno sa stane časom, že my organisti budeme už len rarita alebo minulosť a Cirkev bude v kostoloch živšia, bude sa na omši tancovať, ktovie, len aby to bol tanec s lásky ku Kristovi a aby tá láska vychádzala s úplneho vnútra človeka. A hlavne aby to bolo tak ako to bude správne a pred Bohom sväté a čisté...

Je to môj názor, ktorý sa často mení, hlavne pre to, že som organista a aj pre to, že sa pohybujem stále medzi rovesníkmi a aj mladšími (birmovanci a spol...)a vidím, že organ zaujíma málo koho. V našej farnosti je aktívnych mladých ľudí okolo 100 a na organe sa učí hrať iba jedna kamarátka a asi 20-30 sa ich venuje rozvoju chvál mládežníckemu zboru a kapele... Čo ja ako jeden organista zmôžem, keď taká hudba mladých jednoducho nebaví a zdá sa im predpotopná... Keby začnem hrať na organe taký rock hneď by sa im to zaľúbilo... Je to tak taká je realita a nemusí to byť vôbec zlé, len sa nesmieme dostať k tomu aby sme vytlačili Krista zo svojho života.....

Ospravedlňujem sa za taký dlhý príspevok, dúfam, že nikoho z vás neunavilo jeho čítanie, chcel som to tak kompletizovane predložiť všetkým tak ako to chápem a vnímam... Smile

Príjemný deň
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra organisti.sk » Nová duchovná pieseň - mládežnícka hudba Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Ďalší
Strana 5 z 7

 
Prejdi na:  
Nemôžete odosielať novú správu do tohto fóra
Nemôžete odpovedať na správu v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete hlasovať v tomto fóre

Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
iCGstation v1.0 Template By Ray © 2003, 2004 iOptional -- Ported for PHP-Nuke by nukemods.com
organisti.sk
administrátori: Martin Bako - organy/organológia, Martin Puhovich - Spoločnosť priateľov organov, Rastislav Podpera - teória liturgickej hudby, Marek Klein, Matej Kubeš - technická správa serveru © 2005-2013.

Ad maiorem Dei gloriam!
Odber článkov: rss-091.xml, rss-092.xml, rss-20.xml or atom.xml
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. All Rights Reserved.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.17 sekúnd