Home
Úvodná stránka
Vyhľadávanie
Vyhľadávanie
Forums
Fórum
Your Account
Váš účet
Navigačné menu



Kto je online
Momentálne je 432 návštevník(ov) a 1 člen(ov) online.

Ste anonymný užívateľ. Môžete sa zdarma zaregistrovať tu


Fórum

organisti.sk :: Zobraziť tému - Znotovany mladeznicky spevnik.
FAQ
FAQ
Hľadať
Hľadať
Zoznam užívateľov
Zoznam užívateľov
užívateľské skupiny
užívateľské skupiny
Nastavenie
Nastavenie
Prihlásenie
Prihlásenie
Súkromné správy
Súkromné správy
Obsah fóra organisti.sk » Nová duchovná pieseň - mládežnícka hudba

odoslať novú tému   Odpovedať na tému
Znotovany mladeznicky spevnik. Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Ďalší
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
LuMa
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 18. 02. 2008
Príspevky: 88
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: 21 02, 2008, 16:03    Predmet: Odpovedať s citátom

Ahoj Peto,

vdaka za vycerpavajucu odpoved. Smile Vies, ja si myslim, ze popularna hudba v kostole nemusi ludi odvadzat od Krista... Ja milujem Krista. Som konvertita, co si presiel vselicim (aj hlbokou krizou a takmer stratou viery), dlhe roky som mnoho veci v cirkvi nechapala... Ale Jezisa som neprestala milovat, ani pocas tej najhorsej krizi... Mozno prave preto som od Neho vtedy neodisla, lebo Ho milujem...

A milujem aj krestansku popularnu hudbu. A mna ta hudba privadza k Bohu. Ked pocujem niektore jej vydarene kusy, hovorim si: Boze, aky Si uzasny, ze Si stvoril aj popik... Cool Ale hovorim si to, aj ked pocujem hrat v chrame Bacha (teda, ak ho hra nejaky zrucnejsi organista...). Wink

Mna pop nikdy neodvadzal a ani neodvadza od Pana, naopak mnohe veci (napr. niektore skvele texty povedzme od Kompromis-u) ma povzbudzuju v mojom prezivani viery, davaju mi emocionalne (hudbou) a racionalne (textom) stimuly...

Nechcem brat nazor Tebe a vobec nikomu. Myslim si, ze je to trochu aj zalezitost temperamentu cloveka a tiez prostredia, v ktorom vyrastol... Ja som chodila 7 rokov do LSU a napriek tomu mi bol vzdy viac blizky pop...

Ale na nasich mladych v oratku vidim, ze ich pop (a krestansky pop) nesmierne oslovuje, sucasne kapely: Timothy, Credo, Kompromis, Saleziani... V hudbe je ozaj velka sila a pokial ju krestanski umelci vyuziju, mozu uzasne moralne a vobec vychovne vplyvat na nasich mladych...

Viem, ze hudba nie je vsetko. No myslim si, ze ani chodenie mladych na svatu omsu pre nich nemoze byt vsetko. Prosim, nepochop to zle. Myslim tym len fakt, ze ta hodina na svatej omsi ich nevychova. Ako sa hovori, Bozia milost sice prsi, ale do "uzavreteho" bunkra sa asi tazko dostane... Oni potrebuju aj nazorny priklad cloveka, v prvom rade svojich rodicov (a zo skusenosti viem, ze mnohym z nich tento chyba), vychovavatelov a vzorov. Preto existuju napr. salezianske oratka, kde sa animatori a knazi snazia mladym vstepit zdravu vieru a vztah k Jezisovi a zaroven im pomoct hladat odpovede na otazky ci problemy, ktore ich trapia. A napokon, je tu to najdolezitejsie, bez coho ani knazi, ani rodicia, ani vychovavatelia nic nezmozu... Milost Bozia...

Myslim, ze ak taketo zdrave prostredie mladych zdravo formuje (a my sa snazime s mladymi preberat napr. aj temu svatej omse), ked dozrievaju vo viere, casom lepsie chapu aj svatu omsu... Pre takych mladych je krestanska popularna hudba naozaj niecim, co ich privadza k Bohu.

Mam dojem, ze tu funguje to stare zname: kto sa diva "cisto", vidi vsetko ciste... a naopak.

Myslim, ze je tu problem vztahu mladych ku "klasike". Zial, to je tazky problem, vieme, aka je situacia napr. v hrani hudobneho repertoaru v radiach... Tazko sa mozno cudovat, ze sa mladi na klasiku nechytia, ked sa im vsade podklada pop a vobec cela dnesna povrchna kultura...
A potom je to asi aj individualny problem urcitych hudobnych schopnosti kazdeho jednotlivca. Ked niekto nema velmi vyvinuty hudobny sluch a cely zivot pocuva komercne radio, asi si nevytvori vztah k narocnej klasike, ani ju nebude schopny ocenit...

Ospravedlnujem sa... aj moja odpoved je dlha. Smile
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
MarekKlein
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 22. 09. 2006
Príspevky: 524
Bydlisko: Košice

PríspevokZaslal: 21 02, 2008, 17:00    Predmet: Odpovedať s citátom

LuMa napísal:
... Tazko sa mozno cudovat, ze sa mladi na klasiku nechytia, ked sa im vsade podklada pop a vobec cela dnesna povrchna kultura...


Tu si zaspievala na moju nôtu Wink. Podkladá sa im všade - aj v kostole - a v tom ja vidím problém. Nie som zásadne proti popu, ani proti kresťanskému; mimochodom vypočul som si pesničky z najnovšieho cd skupiny Kompromis a musím povedať že sa mi páčia... ale Richard Čanaky ich určite nekomponoval ako bohoslužobné spevy a už vôbec nie ako spevy zhromaždenia...

Nie som ani úplne proti zaradeniu "popu" do bohoslužby (ak spĺňa určité kritériá). Čo ma trápi najviac je pomer, v akom sú jednotlivé hudobné žánre zastúpené v našich chrámoch.
_________________
Marek Klein, chrámový spevák - neorganista, Košice, http://gregoriana.sk
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
LuMa
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 18. 02. 2008
Príspevky: 88
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: 21 02, 2008, 17:56    Predmet: Odpovedať s citátom

ahoj Marek,
tesi ma, ze sa zhodneme... Smile Aj v tom, ze popu je ozaj az prilis vela (najma toho menej kvalitneho) a tiez v tom, ze posledny album Kompromisu je fajn.

Ale co sa tyka toho pomeru zanrov v chramoch... Nuz, ja mam prave pocit, ze drvivo prevlada JKS plus LS nad mladeznickou hudbou...

O.k., LS mam rada. Vazne. Som opravdivo nadsena zo zalmov a uz sa velmi tesim, ked budeme zajtra na mladezke a v nedelu na jedenastke spievat zopar bab (5 ks, ostatok ide lyzovat Cool ) nedelny zalm (v refrene 3-hlasny, jednotlive strofy som dala pre istotu len na dva hlasy, vzhladom na nas momentalne zuzeny pocet).

Ale uprimne, z JKS na mna osobne uz posobi malo co... Nemyslim to s despektom, to by som si nedovolila. Myslim si skor, ze viacere kvalitnejsie "mladeznicke" veci su lepsie nez niektore piesne JKS...

Mimochodom, otazka je, ci su vlastne mladeznicke. Nedavno som baby ucila "starinu" od Kompromisu (Cisty dotyk, kde sa spieva o cistote lasky, velmi aktualne pre mladych Smile ) a jedna holka (ma 19 rokov a studuje vo Viedni nejaky manazment, no, hlupa rozhodne nie je...) sa ma opytala, ze co tym chcel basnik povedat... Ze ona nerozumie textu...

Suhlasim, ze treba pozorne dbat o to, kde pocas omse spievat taketo piesne. A s akym textovym vyznamom. Mat po ruke liturgicky kalendar a vediet, ake su v ten den citania, to by pre nas malo byt samozrejmostou.

Lucia Fojtikova
saleziani Bratislava-Trnavka
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
Katarina Sumichrastova
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 31. 10. 2006
Príspevky: 172
Bydlisko: Bratislava/Dubnica nad Vahom

PríspevokZaslal: 22 02, 2008, 9:37    Predmet: Odpovedať s citátom

LuMa napísal:

Ale na nasich mladych v oratku vidim, ze ich pop (a krestansky pop) nesmierne oslovuje, sucasne kapely: Timothy, Credo, Kompromis, Saleziani... V hudbe je ozaj velka sila a pokial ju krestanski umelci vyuziju, mozu uzasne moralne a vobec vychovne vplyvat na nasich mladych...

Nemyslím. Ak by kresťanská hudba mladých skutočne vychovávala, tak by nechodili len na mládežnícke sv. omše, ale aj na "organové", lebo z hľadiska podstaty sú to omše rovnocenné. Čo mladých skutočne vychováva je skôr toto:
LuMa napísal:
Ako sa hovori, Bozia milost sice prsi, ale do "uzavreteho" bunkra sa asi tazko dostane... Oni potrebuju aj nazorny priklad cloveka,..
Myslim, ze ak taketo zdrave prostredie mladych zdravo formuje (a my sa snazime s mladymi preberat napr. aj temu svatej omse), ked dozrievaju vo viere, casom lepsie chapu aj svatu omsu...

LuMa napísal:
Pre takych mladych je krestanska popularna hudba naozaj niecim, co ich privadza k Bohu.

Môže byť, ale nie je to to hlavné. Hudba ich skôr zbližuje s ostatnými mladými, je blízka "svetským" štýlom, cez melódiu možno viac citovým prežitím. Preto existujú rôzne festivaly gospelovej hudby, koncerty, za účelom pritiahnuť mladých, a dať im príležitosť evanjelizovať.
Nemám nič proti mládežníckym sv. omšiam, som rada, keď sa mladí takto môžu realizovať, ale vyzdvihovať ju kvôli hudbe pre mladých sa mi zdá neprimerané.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
LuMa
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 18. 02. 2008
Príspevky: 88
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: 22 02, 2008, 10:10    Predmet: Odpovedať s citátom

Katarína Šumichrastová napísal:

Nemyslím. Ak by kresťanská hudba mladých skutočne vychovávala, tak by nechodili len na mládežnícke sv. omše, ale aj na "organové", lebo z hľadiska podstaty sú to omše rovnocenné.


Ahoj Katka. Nuz, ja to vidim tak, ze najvacsim problemom (ked uz sa bavime o mladych) je ich vztah k Bohu. A pre ten naozaj nie je najpodstatnejsia hudba... Hudba ich ovplyvnuje a velmi. To je fakt, co si budeme nahovarat. Ale vztah k Bohu sa predsa neformuje na zaklade len vztahu k hudbe a tym, co pocuvaju (v chrame ci doma).

Takze, ja osobne vidim viacerych mladych z oratka, ktori chodia aj na "organove" omse a to i napriek tomu, ze tam hra organ, ktori oni zrovna nemusia. Takze asi to nebude kvoli hudbe... Ti, co maju uz relativne zrely vztah k Bohu, ti chodia aj cez tyzden (i ked radsej chodia na mladezky, aj to je fakt).

A potom su aj mladi, ktori este nemaju natolko zrely vztah k Bohu a ti (ako by som to povedala), potrebuju skratka urcite stimuly, ktore ich k tej velkej milosti (akou je svata omsa) pritiahnu. Pre nich este Pan nie je tym, cim by mal byt... Ale je to proces rozvoja a trva dlho... Su ako deti, ktore treba vychovavat... Preco Don Bosco zriadil oratko, teda priestor pre mladych? Aby vytvoril priestor, kde sa budu mladi venovat aj inym veciam... nielen modlitbe, aj praci, aj zabave... utuzeniu kamaratstiev... To vsetko vsak moze pozitivne na nich vplyvat a viest ich k Bohu... Aj ta hudba... Je to nieco ako byt vystaveny "duchovnej radioaktivite". Ti mladi casom dozrievaju a dozrieva aj ich vztah k Bohu, u niektorych rychlejsie, u niektorych pomalsie. Moznoze u niektorych nedozrie vobec... Aj to sa zial moze stat. Su veci, ktore nevedia celkom ovplyvnit ani rodicia ci vychovavatelia...

A zase, treba mat na pamati aj uz spomenutu situaciu v kulture. Ak su mladi vystaveni len pocuvaniu popu, potom logicky ten pop maju radsej... Ale tiez sa medzi nimi najdu aj vynimky, neplati to pre vsetkych.
Myslim, ze komplexne to cele popisat je komplikovane a neda sa to vystihnut par vetami.

Katka, mne nejde o nejake vyzdvihovanie popu voci inym hudobnym zanrom. Ja sa len snazim vnimat to, co mladych oslovuje. A pokial maju mladi (a upozornujem, nielen mladi!) radi pop, preco to potom nevyuzit aj na svatej omsi? Podotykam dorazne, ze samozrejme s vkusom, citom a istou mierou! Pripomina mi to trochu vyrok sv. Pavla z Pisma: ... Pre vsetkych som sa stal vsetkym, aby som zachranil aspon niektorych. A vsetko robim pre evanjelium, aby som mal na nom podiel..."

Som presvedcena, ze aj pop sa da vyuzit pri "privadzani" k Panovi, aj pri Jeho uctievani. Ja aspon (myslim si) mam zivu vieru a Pana uctievam aj popom.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
Katarina Sumichrastova
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 31. 10. 2006
Príspevky: 172
Bydlisko: Bratislava/Dubnica nad Vahom

PríspevokZaslal: 22 02, 2008, 11:00    Predmet: Odpovedať s citátom

LuMa napísal:
Takze, ja osobne vidim viacerych mladych z oratka, ktori chodia aj na "organove" omse a to i napriek tomu, ze tam hra organ, ktori oni zrovna nemusia.

Toto mi je dosť zvláštne. Keď mladí ´nemusia´ organ, to znie, akoby radšej prijali tichú omšu, lebo organ ako nástroj sa im nepáči???
LuMa napísal:
A potom su aj mladi, ktori este nemaju natolko zrely vztah k Bohu a ti (ako by som to povedala), potrebuju skratka urcite stimuly, ktore ich k tej velkej milosti (akou je svata omsa) pritiahnu. Pre nich este Pan nie je tym, cim by mal byt... Ale je to proces rozvoja a trva dlho... Su ako deti, ktore treba vychovavat...
Preco Don Bosco zriadil oratko, teda priestor pre mladych? Aby vytvoril priestor, kde sa budu mladi venovat aj inym veciam... nielen modlitbe, aj praci, aj zabave... utuzeniu kamaratstiev... To vsetko vsak moze pozitivne na nich vplyvat a viest ich k Bohu...]

Tu je podstatný rozdiel: oratko a sv. omša sú dva prostriedky. Pochádzam z mesta, kde sú saleziáni a aj hrávam u saleziánov, tak trochu poznám ich charizmu. Áno, oratórium a v podstate všetky mládežnícke akcie sú prispôsobované potrebám mladých, atď.. Čo sa však týka sv. omše, to je posvätná liturgia, ktorá má svoje presné pravidlá. Teda potom sme v rozpore považovať za jeden z hlavných cieľov pritiahnutie mladých k Bohu cez im blízky štýl. To si protirečíme. Keby sme to zobrali do extrému, jeden z dôsledkov by mohol byť, že iní ľudia by sa možno pohoršovali nad tým, čo by mladí robili na omši s čistým úmyslom.

Lucia, súhlasím s Tebou, ako píšeš, uskutočňovať aj mládežnícke omše, ale "s vkusom, citom a istou mierou!"
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
LuMa
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 18. 02. 2008
Príspevky: 88
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: 22 02, 2008, 11:35    Predmet: Odpovedať s citátom

Ahoj Katka.

Ja neviem odpovedat na otazku, ci by mladi prijali radsej tichu omsu, nikdy som sa ich na to nepytala. Priznam sa, ani to neriesim, mne osobne organ nevadi a velmi rada si ho vypocujem (najma, ak je organista zrucnejsi, co zial nie je u nas bezna zalezitost, vsak?). Ja len trochu poznam ich nazory, aka hudba a aky doprovod sa im na omsi paci viac. To je vsetko.
Tym vyrokom (ktory citujes) som len chcela povedat, ze oni idu na tu omsu pre nieco (teda skor pre Niekoho) ineho, nie pocuvat hudbu...

Ked ja tuzim stretnut sa s Panom na omsi, idem na nu kvoli Nemu a poviem Ti, je mi v urcitej chvili uplne fuk, ci v tom chrame hra zly alebo dobry organista (i ked sa pochopitelne snazim chodit ta, kde to mam rada, kde pocujem kvalitnu hudbu a pod.). Pre mna je najpodstatnejsi na omsi BOH, NIE HUDBA! A myslim si, ze presne toto citia aj ti mladi, ktori cez tyzden na omsu idu. Bolo by od nich dost detinske nejst na omsu len preto, ze tam hra organ, ktori oni nemusia, nemyslis? A asi by to aj dost hovorilo o tom, cim im Boh je...

Co sa tyka oratka a omse... Ja si myslim (a podla mna o to slo aj Don Boscovi), ze zrely krestan ma chvalit Pana celym svojim zivotom, nielen 50 minut na svatej omsi. O to ide v oratkach, naucit toto mladych.
A co sa tyka liturgie na svatej omsi, nechapem, cim moze pekna krestanska popularna piesen poskvrnovat liturgicke pravidla... Ja predsa netvrdim, ze nemame pestovat v sebe uctu k liturgii!

Co sa tyka svatej omse, myslim si, ze jej podstatou je chvalit Pana a zaroven prezit s Nim celu jej hlbku (teda spritomnenie Kristovej obety na krizi). Ale naucit toto mladych, Katka... Myslim, ze sama vies, aky tazky ciel je to a prave v dnesnej dobe, ked su mladi obklopeni samymi gycami, a to nielen v hudbe ale vo vsetkom.

Preto je dnes tak dolezite, aby cirkev hovorila modernym jazykom, aby vedela svoj poklad viery predostriet generacii (ktora je dnes formovana tak, aby prestavala normalne citit a mysliet) zrozumitelne a vedela tuto generaciu zaroven nadchnut.

Ja suhlasim s Tebou, ze treba ctit a zachovavat urcite liturgicke predpisy. A treba k tomu viest mladych. Ale sama vidim, ake tazke je im tieto veci chapat... Aby sme ich na tejto narocnej ceste neznechutili, je treba im vychadzat v ustrety, podla uz spomenuteho vyroku sv. Pavla...

Z Tvojho posledneho vyroku mam dojem, ze povazujes pop na omsi (napr. cez prijimanie, aby sme boli konkretni) za nespravny a nevkusny. V tom sa nezhodneme, ja to vidim presne opacne. Ale znovu dodam, ze nie hociaka piesen, nie hociaky text.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
Katarina Sumichrastova
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 31. 10. 2006
Príspevky: 172
Bydlisko: Bratislava/Dubnica nad Vahom

PríspevokZaslal: 22 02, 2008, 13:00    Predmet: Odpovedať s citátom

LuMa napísal:
Ja neviem odpovedat na otazku, ci by mladi prijali radsej tichu omsu, nikdy som sa ich na to nepytala.
Pre mna je najpodstatnejsi na omsi BOH, NIE HUDBA! A myslim si, ze presne toto citia aj ti mladi. Bolo by od nich dost detinske nejst na omsu len preto, ze tam hra organ, ktori oni nemusia, nemyslis?

Odhliadnuc od hlavného dôvodu účasti na sv. omši, ktorý nám je obom jasný, išlo mi o to samotné slovné spojenie, že mladí „nemusia organ“. Podľa mňa vôbec nie je pravdivé. Stretávam sa s mladými a ešte nikto sa nevyjadril, že organ „nemusí“ (pokiaľ aj „nemusí“ hru organistu Smile ). Organ prirodzene patrí do liturgie, je typickým nástrojom pre chrámovú hudbu, nie?
LuMa napísal:
Preto je dnes tak dolezite, aby cirkev hovorila modernym jazykom, aby vedela svoj poklad viery predostriet generacii zrozumitelne a vedela tuto generaciu zaroven nadchnut.

Iste. Ale ak ja chcem niekoho nadchnúť pre vieru, a robím to s vedomím, aby skutočne veril (aby neostal len pri nejakom citovom nadchnutí), najúčinnejšia bude moja zhoda so sebou - tým, čo konám, hovorím a verím. Vtedy je človek charakternou osobnosťou, ktorý priťahuje a stáva sa vzorom pre druhých.
A nie niečo v tomto význame: toto robím preto, aby som sa prispôsobila, a toto, lebo som kresťanka. Je to možno extrém, ktorí sa nás netýka, ale tento princíp je zlý... No už odbočujem.
LuMa napísal:
Ja suhlasim s Tebou, ze treba ctit a zachovavat urcite liturgicke predpisy. A treba k tomu viest mladych. Ale sama vidim, ake tazke je im tieto veci chapat... Aby sme ich na tejto narocnej ceste neznechutili, je treba im vychadzat v ustrety, podla uz spomenuteho vyroku sv. Pavla..

Rozpor je v tom, že na jednej strane má liturgia nejaké pravidlá, ktoré treba rešpektovať a na druhej strane tvrdíš, že mladí sú obklopený gýčmi, a aby sme ich neznechutili, treba im vychádzať v ústrety.
Treba, ale do tej miery, aby sme dodržali aj prvú stranu. Čo presahuje, patrí na iné podujatia, nie do liturgie.
LuMa napísal:
Z Tvojho posledneho vyroku mam dojem, ze povazujes pop na omsi (napr. cez prijimanie, aby sme boli konkretni) za nespravny a nevkusny.

Lucia, nie, nepovažujem, pokiaľ spĺňa pieseň kritéria (ako aj pieseň z JKS – tiež tu nemožno vybrať a hrať hocijakú) a rada sa zúčastňujem aj na „kultivovanej“ mládežníckej omši.
Podotýkam, že sa snažím, aby dôvod mojej účasti nebol v hudbe, ale vyššie..
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
LuMa
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 18. 02. 2008
Príspevky: 88
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: 22 02, 2008, 13:38    Predmet: Odpovedať s citátom

K tomu organu... O.K., mozno som sa nespravne vyjadrila. Myslela som tym najma, ze mladi nemaju velmi radi JKS, aspon u nas mam tu skusenost. Je mozne, ze naozaj nejde o organ, priamo o nom rec nikdy nebola. Vies, tak ti poviem, mne da pracu naucit (najma mladsie) holky, ze vobec zalmy z LS su krasne...

Katarína Šumichrastová napísal:
Ale ak ja chcem niekoho nadchnúť pre vieru, a robím to s vedomím, aby skutočne veril (aby neostal len pri nejakom citovom nadchnutí), najúčinnejšia bude moja zhoda so sebou - tým, čo konám, hovorím a verím. Vtedy je človek charakternou osobnosťou, ktorý priťahuje a stáva sa vzorom pre druhých.


Suhlasim. Sama v tomto citim moralnu zodpovednost (a nielen pred mladymi), aby moje reci boli v zhode so skutkami a vierou... Samozrejme, som len krehky, hriesny clovek, nie superman a zit vieru nie je lahke...
Nastastie, je tu aj Pan. Cool

Katarína Šumichrastová napísal:
A nie niečo v tomto význame: toto robím preto, aby som sa prispôsobila, a toto, lebo som kresťanka. Je to možno extrém, ktorí sa nás netýka, ale tento princíp je zlý...


Tu sa asi navzajom nechapeme. Ja to myslim tak, ze otazka spociva v tom, v com sa prisposobujeme... Nemozno sa prisposobovat a posuvat napr. v hraniciach moralky, v dogmach viery... Napokon, prave toto dnes chce vela "papierovych krestanov"... Ale prave preto, ze viem, ze je tazke vstepit si tieto veci do srdca a zaroven podla nich zit (niekedy trva roky, kym clovek pochopi niektore pravdy cirkvy) a preto, ze si myslim, ze dnesna generacia mladych to ma v istom zmysle tazsie, ako mala ta moja (ich duchovny nepriatel berie na seba rafinovanejsiu podobu - konzum), myslim si, ze je dobre pouzivat PROSTRIEDKY (napr. hudbu) k CIELU (ktorym je samozrejme Kristus) hoci aj z modernej doby, teda aj pop. V tom nevidim nic zle.
Mozno sa len zle vyjadrujem, pretoze je toho vela, co mam na mysli, ale ja v tomto nevidim rozpor.

Katarína Šumichrastová napísal:
Lucia, nie, nepovažujem, pokiaľ spĺňa pieseň kritéria (ako aj pieseň z JKS – tiež tu nemožno vybrať a hrať hocijakú) a rada sa zúčastňujem aj na „kultivovanej“ mládežníckej omši.
Podotýkam, že sa snažím, aby dôvod mojej účasti nebol v hudbe, ale vyššie..


Suhlasim, ale ved o to sa snazime aj my... My starsi sa snazime naucit mladsich, aby ich dovod ist na omsu nebol hudba ale Boh. Ale vies, ono sa to lahko povie... Robila si niekedy animatora? Vies, ake tazke je, ked Ti pridu na birmovanecku pripravu chalani, co maju 14 rokov, este ani nezacali premyslat a ich rodicia (ako mas moznost zistit) maju vieru na haku a niekedy aj tie svoje deti? Clovek musi vynalozit vela vynaliezavosti, aby im vsetky tie pravdy (tak narocne a tak vzdialene ich konzumnemu uvazovaniu) dokazal vysvetlit tak, ze to NAOZAJ pochopia a vlozia do srdca. Pretoze oni sa casto len pretvaruju, ze rozumeju...

Pre mna je skratka hudba vyjadrovaci prostriedok, ktorym chvalim Pana... Ak hram pop, oni rozumeju. Je to nieco podobne, ako omsa v latinskom jazyku a v jazyku slovenskom... Nech znie latina akokolvek nadherne a vznesene, ja osobne si vzdy vyberiem slovencinu... Pretoze jej rozumiem a v nej mozem Pana chvalit. V latine to neviem.

Oni rozumeju popu, takze ich viac taha chvalit Pana v pope.

Tusim mame burlivu debatku... Wink
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
petoSova
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 24. 08. 2006
Príspevky: 241
Bydlisko: Trenčín-Juh

PríspevokZaslal: 22 02, 2008, 14:04    Predmet: Odpovedať s citátom

Pre Luciu (samozrejme aj pre všetkých ostatných Smile )

Jasné viem presne rozumiem tomu čo vravíš, lebo poznám mladých ľudí a ja opakujem tiež som mladý a tiež dosť inklinujem k popovej hudbe, ale obľubujem aj organovú hudbu. Plne súhlasím s tým, že mladých viac osloví moderná hudba a mňa tiež moderný gospel vedie ku Kristovi, veď ho veľmi rád počúvam. Ale chcel som viac menej povedať tým príspevkom to, (myslím, že si to tiež spomínala), že mladí nemajú vzťah ku klasike a mnohí si ho ani nikdy nesprevia a myslím, že v cirkvi bude mať o niekoľko desiatok rokov perspektívu hlavne moderná hudba a ako som spomínal organisti padnú do zabudnutia a budú minulosťou Smile. A tiež nevravím, že je to zlé, keď to tak bude...

Možno máš hlavne dobré skúsenosti s popovou hudbou v liturgii, iste aj ja, ale mám aj zlé skúsenosti v tom, že keď to nedávno terajší miestny kňaz chcel obmedziť stretol sa až takmer s chorobnou vzburou mladých a protestom, že nebudú mať prečo chodiť do kostola, keď sa nebude hrávať mládežnícka hudba.... Bolo niekoľko takých jedincov, ktorí narobili ťažkosti aj pánovi farárovi a malo to veľmi zlý vplyv na mnohých ľudí, pretože sa narušilo množstvo vzťahov a zdalo sa, že sa to celé vo farnosti zosype (chvala Bohu dnes je situácia podstatne lepšia)... Ale aj tak si myslím, že postoj k omši je ovplyvnený hlavne pastoráciou mládeže a s mnohými problémami sa stretávame hlavne kvôli tomu, že je pastorácia slabá alebo nesprávna... Ale to už nepatrí do tohoto fóra...

Každopádne popová a rocková hudba má budúcnosť asi aj v liturgii a je vynikajúcim prostriedkom k vedeniu a usmerneniu viery človeka. Len treba si dať pozor aby sa to nezačalo zle chápať a u vás nie je asi taký problém s pastoráciou ako bol u nás tesne po zmene miestneho pána farára.

S pozdravom Peťo
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
LuMa
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 18. 02. 2008
Príspevky: 88
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: 22 02, 2008, 14:14    Predmet: Odpovedať s citátom

Ahoj Peto. Jasne, chapem, ze to v inej farnosti moze byt horsie. Asi sa treba vela za tieto veci modlit, aby sa vyvijali tym spravnym smerom.

Preto bude len dobre, ked sa vytvori ten celoslovensky spevnik, kde sa veci ujednotia (najma podla autorov piesni) a najma, liturgicka komisia schvali, ktora piesen sa hodi na svatu omsu a na ktore miesto.

Modlime sa za to, aby to dobre dopadlo. A aby sa v tomto diele snubila ziva viera so zdravym konzervativizmom (ktory ma za ulohu brzdit prilisne ulety... Smile )
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
petoSova
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 24. 08. 2006
Príspevky: 241
Bydlisko: Trenčín-Juh

PríspevokZaslal: 22 02, 2008, 14:18    Predmet: Odpovedať s citátom

Tak, tak... Treba sa hlavne modliť aby všetko čo robíme slúžilo na Boží zámer a účel, aby sa s kresťanov nestali ufóni, ktorí hovoria cudzím jazykom a ľudia sa im začnú radšej vyhýbať lebo im nebudú rozumieť, všetko treba aby to malo medze odtial potial....
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
MarekKlein
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 22. 09. 2006
Príspevky: 524
Bydlisko: Košice

PríspevokZaslal: 22 02, 2008, 15:04    Predmet: Odpovedať s citátom

LuMa napísal:
Nech znie latina akokolvek nadherne a vznesene, ja osobne si vzdy vyberiem slovencinu... Pretoze jej rozumiem a v nej mozem Pana chvalit. V latine to neviem.

To zrejme ani netušíš o čo všetko sama seba oberáš...
_________________
Marek Klein, chrámový spevák - neorganista, Košice, http://gregoriana.sk
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
LuMa
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 18. 02. 2008
Príspevky: 88
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: 22 02, 2008, 15:11    Predmet: Odpovedať s citátom

No, Marek, to je mozne... Tak ako by bolo uzasne aj studovat teologiu... Obavam sa, ze aj niekolko inych uzasnych veci na tomto svete mi ujde... Smile Ale ja mam tolko inej prace (a este tolko cielov pred sebou), ze prosto nemam cas sa ucit latincinu. Smola.

Ale poviem Ti, ze ak sa mi bude darit coraz dokonalejsie sa spajat s Kristom na slovenskej svatej omsi, bude mi to bohate stacit. Smile
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
MarekKlein
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 22. 09. 2006
Príspevky: 524
Bydlisko: Košice

PríspevokZaslal: 22 02, 2008, 15:50    Predmet: Odpovedať s citátom

LuMa napísal:
No, Marek, to je mozne... Tak ako by bolo uzasne aj studovat teologiu... Obavam sa, ze aj niekolko inych uzasnych veci na tomto svete mi ujde... Smile Ale ja mam tolko inej prace (a este tolko cielov pred sebou), ze prosto nemam cas sa ucit latincinu. Smola.

Ale poviem Ti, ze ak sa mi bude darit coraz dokonalejsie sa spajat s Kristom na slovenskej svatej omsi, bude mi to bohate stacit. Smile

Ver tomu, že Boh na komunikáciu s tebou nepotrebuje ani slovenčinu, ani latinčinu... jazyky potrebujú ľudia.
Ťažko ti môžem vysvetliť, čo ti môže latinská liturgia dať aj keď po latinsky nevieš. Rímska liturgia sa vyvíjala veľa storočí s latinčinou... vernakulárne sa vyvíja iba niekoľko desaťročí... ver mi, že to je cítiť.

Ak poznáš omšové texty (v akomkoľek jazyku), aj bez znalosti latinčiny budeš vedieť čo sa tam deje a o čom sa práve hovorí... Treba len dať latinčine šancu...
_________________
Marek Klein, chrámový spevák - neorganista, Košice, http://gregoriana.sk
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra organisti.sk » Nová duchovná pieseň - mládežnícka hudba Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Ďalší
Strana 6 z 7

 
Prejdi na:  
Nemôžete odosielať novú správu do tohto fóra
Nemôžete odpovedať na správu v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete hlasovať v tomto fóre

Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
iCGstation v1.0 Template By Ray © 2003, 2004 iOptional -- Ported for PHP-Nuke by nukemods.com
organisti.sk
administrátori: Martin Bako - organy/organológia, Martin Puhovich - Spoločnosť priateľov organov, Rastislav Podpera - teória liturgickej hudby, Marek Klein, Matej Kubeš - technická správa serveru © 2005-2013.

Ad maiorem Dei gloriam!
Odber článkov: rss-091.xml, rss-092.xml, rss-20.xml or atom.xml
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. All Rights Reserved.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.22 sekúnd