Home
Úvodná stránka
Vyhľadávanie
Vyhľadávanie
Forums
Fórum
Your Account
Váš účet
Navigačné menu



Kto je online
Momentálne je 548 návštevník(ov) a 0 člen(ov) online.

Ste anonymný užívateľ. Môžete sa zdarma zaregistrovať tu


Fórum

organisti.sk :: Zobraziť tému - Nová tvorba - advent
FAQ
FAQ
Hľadať
Hľadať
Zoznam užívateľov
Zoznam užívateľov
užívateľské skupiny
užívateľské skupiny
Nastavenie
Nastavenie
Prihlásenie
Prihlásenie
Súkromné správy
Súkromné správy
Obsah fóra organisti.sk » Prax - Čo hráme/spievame?

odoslať novú tému   Odpovedať na tému
Nová tvorba - advent
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
DusanCaja
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 09. 02. 2008
Príspevky: 54
Bydlisko: Cífer

PríspevokZaslal: 23 09, 2010, 15:38    Predmet: Nová tvorba - advent Odpovedať s citátom

Zdravim. Chcel by som sa vas spytat, ci ste niekedy pocas adventu spievali piesne z pripravovaneho spevnika. Napr. tieto: http://www.kbs.sk/ls/nt-piesen-advent.htm. Pacia sa vam? Pacia sa ludom? Alebo ste ich spievali len so zborom?
Pripadne ake mate skusenosti s piesnami z inych obdobi (http://www.kbs.sk/ls/nt-piesen-link.htm, http://www.spevnik.sk/noty20070317.xls).
Dakujem. Smile
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
LL
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 24. 11. 2008
Príspevky: 26

PríspevokZaslal: 23 09, 2010, 22:34    Predmet: Odpovedať s citátom

ahoj,
ja som to urobila tak, ze na kazdu adventnu nedelu som vybrala 1 piesen z novej tvorby, a vytlacila texty spolu na papiere, ktore mali ludia v laviciach......vybrala som piesne/antifony melodickejsie a par krat som vzdy konkretnu piesen prehrala pred omsou....a ludia sa bez problemov vedeli cez omsu zapojit do spevu.....a ak si dobre spominam, tak su to:

Príď, Kriste, príď
Pripravte cestu Pánovi - antifona
Radujem sa
Roste, roste nebesá

.......naozaj...bez problemov..Smile
anka
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
josta
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 11. 01. 2008
Príspevky: 296
Bydlisko: Radošovce,Vieska

PríspevokZaslal: 24 09, 2010, 6:35    Predmet: Odpovedať s citátom

Po Advent som sa ešte nedostal, no používam z novej tvorby spevy na gratiarum JASAJ NA CHVÁLU - oblúbená u ludí a VŠETKO ČO ŽIJE-4-hlas so zborom.

Velmi ma v tom posunula účať na kurze v Terchovej 2009.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Chantal
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 18. 10. 2008
Príspevky: 15
Bydlisko: Spišské Vlachy

PríspevokZaslal: 24 09, 2010, 7:37    Predmet: Odpovedať s citátom

V našej farnosti sme na papier A5 vytlačili rôzne spevy z novej tvorby (na advent, vianoce, pôst atď), každú z nich sme označili číslom od 600 viac (čiže 601, 602, atď), a tento hárok bol usporiadaný tak, že sa zohol na polovicu, čiže každý z ľudí si ho mohol založiť do svojej JKS. Číselné označenie slúži na to, aby si ľudia mohli slová spevu rýchlejšie nájsť - čiže organista zadá číslo klasicky cez číselník.
Tento spôsob sa nám veľmi osvedčil. Ľahšie spevy organista zvykol prehrať a predspievať pred sv. omšou - od organu. Tie zložitejšie sme nacvičovali tak, že spevák ich išiel učiť pred sv. omšou od ambónu (a organista hral). Druhý spôsob nácviku mal samozrejme oveľa väčší efekt - bolo to super, ľuďom sa to páčilo - po sv. omši ma potom dokonca pristavovali a pýtali sa, či dobre spievali. Mali z toho veľkú radosť. Také niečo som nepredpokladala.
Preto sa netreba toho báť. Ak kňaz vo farnosti súhlasí s tým, aby sa tieto spevy "odskúšali" - neváhajte. Smile

P.S. V súčasnosti pripravujeme tlač ďalšej dvojstrany A5 (pretože sú zverejňované postupne ďalšie a ďalšie spevy z novej tvorby - dokopy ich budeme mať takto spracovaných už okolo 40). Takže, úspech a obľúbenosť týchto spevov u ľudí je jasná. Smile
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
dankajakubcova
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 10. 02. 2007
Príspevky: 107
Bydlisko: Pohorelá

PríspevokZaslal: 24 09, 2010, 21:35    Predmet: Odpovedať s citátom

U nás ako počítam už spievame nové spevy 5 rokov a mám pocit, že adventné spevy sú najvydarenejšie a najspevnejšie.
Slová sú skoro vždy totožné s misálom - teda výsostne aktuálne a melódie sú naozaj vydarené. Ľudia sa ich naučili veľmi rýchlo.
Na advent sa tešíme asi najviac ....
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
DusanCaja
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 09. 02. 2008
Príspevky: 54
Bydlisko: Cífer

PríspevokZaslal: 25 09, 2010, 0:28    Predmet: Odpovedať s citátom

Aj mna zaujali prave adventne spevy, pretoze vychadzaju z omsovych textov prislusnych nediel. Ktory napev piesne Dusu dviham k tebe, Pane pouzivate? Jeden zacina ako piesen Priblizil sa den radosti.
Pod nazvom spominanej piesne je napisane, ze napev je adaptabilny na texty Teofila Klasa pre 2., 3., 4. adventnu nedelu. Su tie texty niekde uverejnene?
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
alexudvardy
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 03. 01. 2006
Príspevky: 3
Bydlisko: Halič

PríspevokZaslal: 29 09, 2010, 9:03    Predmet: Odpovedať s citátom

Adventné piesne sú veľmi vydarené a takmer všetky ľudia radi spievajú, srdcovka je Pripravte cestu Pánovi. Počas celého roka sa snažím vybrať vhodné antifóny, niekedy je však problém, že melódie niektorých nápevov sú podľa môjho názoru pre bežných ľudí jednak ťažko zapamätateľné, ale aj ťažko spievateľné. Sú skôr vhodné pre spev so zborom, a teda skôr pre kostoly, kde ľudia nie sú veľmi zvyknutí spievať. Myslím, že by dosť pomohla aj lepšia propagácia týchto spevov napr. vo forme pastierskeho listu, aby ľudia vedeli, že to nie je len výmysel organistu. Chápem aj tvorcov piesní, že sa chcú vrátiť k tradícii gregoriánskeho chorálu a stredovekých cirkevných stupníc, ale sem tam by mohli brať na vedomie aj ducha liturgického obdobia, hlavne Vianoc. Ťažko by som v našom kostole mohol očakávať pochopenie o strany veriacich, keby som namiesto koledy zaradil niektorú z nových vianočných antifón, neviem ako Vám, ale mne prídu melodicky až morbídne pre vianočné obdobie Wink
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra organisti.sk » Prax - Čo hráme/spievame? Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Prejdi na:  
Nemôžete odosielať novú správu do tohto fóra
Nemôžete odpovedať na správu v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete hlasovať v tomto fóre

Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
iCGstation v1.0 Template By Ray © 2003, 2004 iOptional -- Ported for PHP-Nuke by nukemods.com
organisti.sk
administrátori: Martin Bako - organy/organológia, Martin Puhovich - Spoločnosť priateľov organov, Rastislav Podpera - teória liturgickej hudby, Marek Klein, Matej Kubeš - technická správa serveru © 2005-2013.

Ad maiorem Dei gloriam!
Odber článkov: rss-091.xml, rss-092.xml, rss-20.xml or atom.xml
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. All Rights Reserved.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.12 sekúnd