Home
Úvodná stránka
Vyhľadávanie
Vyhľadávanie
Forums
Fórum
Your Account
Váš účet
Navigačné menu



Kto je online
Momentálne je 324 návštevník(ov) a 0 člen(ov) online.

Ste anonymný užívateľ. Môžete sa zdarma zaregistrovať tu


Fórum

organisti.sk :: Zobraziť tému - Piesne po sv. prijímaní
FAQ
FAQ
Hľadať
Hľadať
Zoznam užívateľov
Zoznam užívateľov
užívateľské skupiny
užívateľské skupiny
Nastavenie
Nastavenie
Prihlásenie
Prihlásenie
Súkromné správy
Súkromné správy
Obsah fóra organisti.sk » Teória liturgickej hudby

odoslať novú tému   Odpovedať na tému
Piesne po sv. prijímaní Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4  Ďalší
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
MarioTantos
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 09. 05. 2008
Príspevky: 206
Bydlisko: Svätoplukovo

PríspevokZaslal: 07 10, 2010, 22:34    Predmet: Odpovedať s citátom

Odporúčam používať tabuľku piesní od p. Podperu...sú tam rozobraté piesne od 236 - 259...vhodné strofy na IN, OF a GR...
Piesne 288 a 303 hrávam počas sv. prijímania a nie ako ďakovný chválospev...ako GR hrávam:
268/1
269/1,2
287
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Stella
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 05. 08. 2010
Príspevky: 50
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: 07 10, 2010, 22:50    Predmet: Odpovedať s citátom

Michael Augustín napísal:
Stella napísal:
Tuším založím tému "Mýty naše slovenské", tento omyl tu nevidím prvýkrát.

Prepáčte Very Happy, ale spochybňovanie dokumentov druhého vatikánskeho koncilu je väčší omyl ako možno môj "mýtus". Ja som sa iba držal učenia druhého vatikánskeho koncilu, takže myslím že som nijako nezavádzal, povedal som iba pravdu, ktorú mi potvrdil dokonca p. Podpera. Wink

Vážený pane, kde spochybňujem dokumenty Druhého vatikánskeho koncilu??? Citovaný Enchiridion, ktorý uvádza Anima Christi medzi textami vhodnými na gratiarum, pochádza z roku 1999 a vo svojom príspevku som tento údaj uviedla! Predpokladám, že Ján Pavol II., ktorý ho schválil, poznal koncilové dokumenty.
_________________
neorganistka

"Katolícka Cirkev je nevestou zdravého rozumu." (G.K. Chesterton)
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
RastislavPodpera
administrátor portálu
administrátor portálu


Zaregistrovaný od: 18. 01. 2006
Príspevky: 235
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: 07 10, 2010, 22:52    Predmet: Odpovedať s citátom

Dúfajme Smile
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
RastislavPodpera
administrátor portálu
administrátor portálu


Zaregistrovaný od: 18. 01. 2006
Príspevky: 235
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: 07 10, 2010, 23:01    Predmet: Odpovedať s citátom

Strofy z tzv. omsovych piesni JKS, ktore mozu byt obzvlast vhodne na GRATIARUM:

236/2-3
238/2
238/7
242/2
244/2
244/5
247/2
248/2 - reminiscencia na Vianoce, moze sa hodit aj v kratkom Cezrocnom obdobi po Vianociach
248/5
249/7
251/7
252/6
255/2
256/2
256/5
257/6
258/5

Tento vyber analyzujeme a priebezne vylepsujeme na seminaroch s posluchacmi teologie. Aj ostatnych by som rad povzbudil, aby tabulky nielen pouzivali, ale sa nad ich obsahom zamyslali.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Stella
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 05. 08. 2010
Príspevky: 50
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: 08 10, 2010, 0:00    Predmet: Re: Odpovedať s citátom

RastislavPodpera napísal:
Fíha, váš príspevok zaváňa vedomosťami z prednášok na RKCMBF UK. Wink

Nie, RKCMBF UK je v tom nevinne Wink.


Citácia:
Ale možno z trochu iných predmetov než je tematický záber tohto fóra. Občas sa stane, že si disciplíny vzájomne "lezú do kapusty" a môžu vzniknúť nedorozumenia. Podobne je to s autormi vatikánskych dokumentov.

Váš jemný náznak, že vo Vatikáne ľavá ruka tak celkom nevie, čo robí pravá, je síce zaujímavý, ale patrilo by sa rozobrať ho trochu hlbšie. Dostanem sa k tomu v priebehu príspevku.


Citácia:
Áno, úžasný text Anima Christi má už okolo 700 rokov, ale či je to po stáročia "jedna z najvhodnejších a najodporúčanejších...", to by som sa neodvážil tvrdiť. Skôr jedna z najzaužívanejších - a to je rozdiel. Tradícia a zvyk niekedy prevalcujú aj tie najodôvodnenejšie a najracionálnejšie argumenty.

To je síce niekedy pravda, ale v tomto prípade by som sa to zase ja neodvážila tvrdiť. Tu sa nebavíme o nejakom babičkovskom zvyku, ale o množstve modlitebných kníh s imprimatur, v ktorých sa medzi modlitbami po sv. prijímaní nachádza Anima Christi spravidla na prvom mieste.


Citácia:
(...) Dnes sa v obrade prijímania zdôrazňuje spoločenský rozmer. Platí to pre communio aj pre nový prvok v omši - gratiarum. V tomto zmysle je veľa iných, vhodnejších spevov.
(...)
Logicky je viac spevom na prijímanie ako ďakovným chválospevom po prijímaní. Anima Christi je modlitbou ku Kristovi a communio je úkon, kde je stredobodom Kristus. Nie je vhodnejšie miesto v omši pre túto modlitbu, ako počas prijímania.
(...)
Oproti tomu stojí gratiarum ako nový, samostatný prvok v omši, ktorý treba odlišovať od spevu na prijímanie (...). Smernice sa zmieňujú o ďakovaní len krátko. Z tej malej zmienky vyplýva, že to má byť ďakovanie spoločné (narážam na singulár). Z liturgických komentárov však vieme, že gratiarum má smerovať k Otcovi (napokon ako takmer celá omšová bohoslužba) a jeho obsahom má byť chvála a vďaka. Anima Christi nemá ani jeden z týchto atribútov.
(...)

Mohli by ste prosím tieto tvrdenia podporiť odkazmi na konkrétne autoritatívne vatikánske dokumenty? Uviedla som totiž jeden pomerne nový, ktorý vyvracia Vaše tvrdenia o nevhodnosti Anima Christi na gratiarum, čo by následne spochybnilo aj výroky o problematickosti singuláru a zamerania na Syna.

Udeľovanie odpustkov je dosť zásadná vec a nie je možné, že by ich Cirkev oficiálne udelila za niečo nevhodné.

Isteže, teoreticky sa môže stať, že aj oficiálne dokumenty (tie, ktoré nie sú chránené neomylnosťou) si protirečia, ale v tom prípade sa buď treba riadiť tým dokumentom s vyššou právnou prioritou, alebo neskorším (to v prípade, že sú dané dokumenty rovnocenné), alebo, ak je problém určiť ich hierarchiu, obrátiť sa na kompetentnú autoritu.
_________________
neorganistka

"Katolícka Cirkev je nevestou zdravého rozumu." (G.K. Chesterton)
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
RastislavPodpera
administrátor portálu
administrátor portálu


Zaregistrovaný od: 18. 01. 2006
Príspevky: 235
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: 08 10, 2010, 11:27    Predmet: Odpovedať s citátom

Nebudem sa tu zaoberať odpustkami ani rozvádzať, ako u nás udeľuje imprimatur (asi najúsmevnejším výsledkom týchto praktík bol arcibiskup Sokol, ktorý spravil dosť pre to, aby sa nápevy LS neujímali, hoci spevník nesie jeho autogram).

Na jednej strane si cením niektoré názory Stelly i kultivovanosť jej príspevkov a to, že argumentuje tak zanietene. Prispieva to k cibreniu pohľadov.

Na druhej strane, ak chceme pochopiť princíp správneho výberu spevov k jednotlivým častiam pokoncilovej omše, silno odporúčam študovať zmysel jednotlivých liturgických úkonov a skôr dokumenty o liturgickej hudbe ako smernice o odpustkoch Apoštolskej penitenciárie. Potom budeme vedieť správne aplikovať hudbu do liturgie.

Ako viacerí z vás, aj ja by som sa potešil, keby sa diskutéri neskrývali za pseudonymy, zvlášť ak ide o odbornú debatu a nie nejaký "pokec". Na anonymné príspevky reagovať nebudem.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
JanaKJK
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 28. 08. 2010
Príspevky: 50
Bydlisko: Zlaté Moravce

PríspevokZaslal: 08 10, 2010, 14:22    Predmet: Odpovedať s citátom

či to je jevhodné, alebo nevhodné neviem, názory sú rozne, ale náš pán farár tú pieseň aj sám začína spievať, ked nie je organistka. A či už také názory niekto má rád, alebo nie, tak či tak si myslím že spievať máme v prvom rade srdcom, nielen ústami. Wink
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
FilipBaltes
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 01. 02. 2008
Príspevky: 118
Bydlisko: Sokoľany

PríspevokZaslal: 08 10, 2010, 15:42    Predmet: Odpovedať s citátom

JanaKJK napísal:
či to je jevhodné, alebo nevhodné neviem, názory sú rozne, ale náš pán farár tú pieseň aj sám začína spievať, ked nie je organistka. A či už také názory niekto má rád, alebo nie, tak či tak si myslím že spievať máme v prvom rade srdcom, nielen ústami. Wink


Ešte neznamená, že keď to spieva váš pán farár, tak je to hneď správne. O kňazoch, konkrétne o ich vzťahu k liturgickej hudbe by sa tu dalo veľa napísať...

Ale to neznamená, že keď spievame srdcom, tak môžme spievať hocičo. Máme sa stále snažiť o to, aby bola hudba, ktorú hráme a texty piesní, ktoré spievame, čo najvhodnejšie a najpriliehavejšie k danému sláveniu.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
JanaKJK
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 28. 08. 2010
Príspevky: 50
Bydlisko: Zlaté Moravce

PríspevokZaslal: 08 10, 2010, 18:02    Predmet: Odpovedať s citátom

a slová "telo Kristovo spas ma, krv Kristova napoj ma..." už aký presnejší čas by mali mať, ako ten, keď sme ho práve prijali....?
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
FilipBaltes
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 01. 02. 2008
Príspevky: 118
Bydlisko: Sokoľany

PríspevokZaslal: 08 10, 2010, 20:03    Predmet: Odpovedať s citátom

Presnejší čas Question No veď predsa prijímanie Exclamation

"Okrem toho však má duchovná hudba aj podnietiť a umožniť individuálne rozjímanie veriacich pri ich najvnútornejšom spojení s Kristom." (LS1, str. 25)

Počas ďakovného chválospevu po prijímaní (gratiarum) máme v piesni ďakovať Bohu-Otcovi za dar, ktorý nám dáva v sviatosti, za jeho Syna. Pre mňa za mňa sa v duchu modlime aj Tichú noc, ale to, čo sa má spievať na Gratiarum je myslím jasne dané. Ak aj nadaľej budete tvrdiť, že máme spievať zo srdca Duša Kristova a ignorovať pri tom predpisy, tak sa nedopracujeme k žiadnemu pokroku a zlepšeniu liturgickej hudby na Slovensku.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
JanaKJK
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 28. 08. 2010
Príspevky: 50
Bydlisko: Zlaté Moravce

PríspevokZaslal: 08 10, 2010, 20:10    Predmet: Odpovedať s citátom

je niekde nejaký predpis, ktorý túto pieseň zakazuje?
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Bismarck
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 03. 01. 2008
Príspevky: 289

PríspevokZaslal: 08 10, 2010, 20:12    Predmet: Odpovedať s citátom

JanaKJK napísal:
a slová "telo Kristovo spas ma, krv Kristova napoj ma..." už aký presnejší čas by mali mať, ako ten, keď sme ho práve prijali....?



Pred tým, ako sme ho prijali( nie keď sú všetci po) Smile
_________________
Michal Bisaha-exorganista
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
FilipBaltes
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 01. 02. 2008
Príspevky: 118
Bydlisko: Sokoľany

PríspevokZaslal: 08 10, 2010, 20:16    Predmet: Odpovedať s citátom

JanaKJK napísal:
je niekde nejaký predpis, ktorý túto pieseň zakazuje?


Nie, ale je niekde nejaký predpis, ktorý hovorí jasne o tom, čo máme hrať. Tak prečo ho ignorujete?

Hráme všetko to, čo nie je zakázané, alebo to, čo je vhodné a niekedy dokonca aj prikázané Question
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
JanaKJK
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 28. 08. 2010
Príspevky: 50
Bydlisko: Zlaté Moravce

PríspevokZaslal: 09 10, 2010, 9:25    Predmet: Odpovedať s citátom

A keď sme ho prijali, tým to všetko končí? a nemalo by pôsobenie Krista v nás práve začínať?
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
JanaKJK
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 28. 08. 2010
Príspevky: 50
Bydlisko: Zlaté Moravce

PríspevokZaslal: 09 10, 2010, 10:00    Predmet: Odpovedať s citátom

ďakujem za všetky rady, veľa z tých piesní, ktoré ste niektorí uviedli, sa u nás nehrávalo, väčšinou sa spievalo niečo, čo nie je v JKS ...
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra organisti.sk » Teória liturgickej hudby Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4  Ďalší
Strana 2 z 4

 
Prejdi na:  
Nemôžete odosielať novú správu do tohto fóra
Nemôžete odpovedať na správu v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete hlasovať v tomto fóre

Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
iCGstation v1.0 Template By Ray © 2003, 2004 iOptional -- Ported for PHP-Nuke by nukemods.com
organisti.sk
administrátori: Martin Bako - organy/organológia, Martin Puhovich - Spoločnosť priateľov organov, Rastislav Podpera - teória liturgickej hudby, Marek Klein, Matej Kubeš - technická správa serveru © 2005-2013.

Ad maiorem Dei gloriam!
Odber článkov: rss-091.xml, rss-092.xml, rss-20.xml or atom.xml
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. All Rights Reserved.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.14 sekúnd