Home
Úvodná stránka
Vyhľadávanie
Vyhľadávanie
Forums
Fórum
Your Account
Váš účet
Navigačné menu



Kto je online
Momentálne je 438 návštevník(ov) a 0 člen(ov) online.

Ste anonymný užívateľ. Môžete sa zdarma zaregistrovať tu


Fórum

organisti.sk :: Zobraziť tému - Ako ludi naucit nove spevy...
FAQ
FAQ
Hľadať
Hľadať
Zoznam užívateľov
Zoznam užívateľov
užívateľské skupiny
užívateľské skupiny
Nastavenie
Nastavenie
Prihlásenie
Prihlásenie
Súkromné správy
Súkromné správy
Obsah fóra organisti.sk » Spev ľudu

odoslať novú tému   Odpovedať na tému
Ako ludi naucit nove spevy...
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
MartinPivka
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 02. 01. 2009
Príspevky: 390
Bydlisko: Považská Bystrica

PríspevokZaslal: 18 10, 2010, 12:12    Predmet: Ako ludi naucit nove spevy... Odpovedať s citátom

Kód:
V prvom rade sa ospravedlnujem, ak podobna tema uz na fore existuje (pomaly zacina byt jeho prehladnost kriticka :) )
V tom pripade ma staci odkazat na dane vlakno, vdaka.


Ale teraz k veci.

Chcem vas, cteni kolegovia, poprosit o radu.

Vzdy ked som chcel ludi naucit spievat nejaky novy sanktus, alebo cokolvek ine, jednoducho som to zacal hrat. Casom sa ludia zacali pridavat, ale nedosiahlo to ziadany efekt...
Preto som sa, aj na odporucanie knaza, rozhodol predstupit pred lud a skusit ich to pred omsou naucit. No, neviem si dat rady, ako by som s nimi mal komunikovat. Neviem ako zacat...

Preto prosim o pomoc tych, ktori to uz praktizuju a maju skusenosti.

Vdaka.
_________________
Martin Pivka, organista v Považskej Bystrici
----------
Čo pokladali za posvätné generácie pred nami, ostáva posvätné a významné aj pre nás a toto nemožno len tak z ničoho nič navždy zabudnúť alebo sa stať škodlivým...
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
ReneHumaj
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 06. 01. 2010
Príspevky: 292
Bydlisko: Nitrica

PríspevokZaslal: 18 10, 2010, 14:18    Predmet: Odpovedať s citátom

Naučiť niečo ľudí je ťažké. Na školeniach nám hovorili, aby sa nové spevy a piesne učili pred sv. omšou, povedať ľuďom, čo sa bude učiť a predspievať im to a nechať zopakovať.
Myslím, že sa o tejto problematike písavalo aj v Adoramuse Te.

Najlepšie je predstúpiť pred nich a vysvetliť, čo sa bude učiť a prečo je dobré sa to naučiť.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
MartinPivka
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 02. 01. 2009
Príspevky: 390
Bydlisko: Považská Bystrica

PríspevokZaslal: 18 10, 2010, 14:41    Predmet: Odpovedať s citátom

Rene napísal:
Naučiť niečo ľudí je ťažké. Na školeniach nám hovorili, aby sa nové spevy a piesne učili pred sv. omšou, povedať ľuďom, čo sa bude učiť a predspievať im to a nechať zopakovať.
Myslím, že sa o tejto problematike písavalo aj v Adoramuse Te.

Najlepšie je predstúpiť pred nich a vysvetliť, čo sa bude učiť a prečo je dobré sa to naučiť.

toho som si vedomi, ze treba predstupit pred nich..no neviem zacat... co mam povedat, dobry den? ideme sa ucit? Very Happy
viem, znie to ako skolacky problem, ale ja vazne neviem ako na nich Very Happy
_________________
Martin Pivka, organista v Považskej Bystrici
----------
Čo pokladali za posvätné generácie pred nami, ostáva posvätné a významné aj pre nás a toto nemožno len tak z ničoho nič navždy zabudnúť alebo sa stať škodlivým...
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
ades
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 18. 01. 2006
Príspevky: 58

PríspevokZaslal: 18 10, 2010, 15:23    Predmet: nacvik spevov Odpovedať s citátom

U nas to predspieval pred omsou s ludmi knaz. On im vysvetlil a predspieval a potom spievali vsetci s doprovodom organa. Chcelo to len dohodnut s knazom.


Jan
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PavolT
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 06. 09. 2008
Príspevky: 231
Bydlisko: PB

PríspevokZaslal: 18 10, 2010, 15:46    Predmet: Odpovedať s citátom

Nemusíš nevyhnutne predstúpiť pred ľudí. Stačí keď si k sebe pozveš pár stálych spevákov, ktorí sa budú zdokonaľovať tak, ako im ty určíš. Popros kňaza nech vyhlási, aby takí prišli. Povedzme aspoň 5-6. Ak to budú oni spievať dobre, ľudia sa pridajú a postupne sa to zlepší.
No ak chceš predstúpiť, je to to najlepšie. Uviedol som len menej radikálny spôsob.
Ak chceš predstúpiť pred ľud začni takto:
1. Pozdrav ľudí (najlepšie Pochválený buď Ježiš Kristus) Smile
2. Vysvetli na čo si tam
3. Povedz čo a kedy ich chceš učiť
4. Popros ich aby spievali a učili sa
A hlavne nebuď strémovaný, popredu si to vyskúšaj a napíš si postup!!!
P.S. Keď im to povieš, nezačínaj ich hneď učiť, povedz kedy začneš. (Napr. o týždeň)
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
ReneHumaj
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 06. 01. 2010
Príspevky: 292
Bydlisko: Nitrica

PríspevokZaslal: 18 10, 2010, 16:23    Predmet: Re: nacvik spevov Odpovedať s citátom

ades napísal:
U nas to predspieval pred omsou s ludmi knaz. On im vysvetlil a predspieval a potom spievali vsetci s doprovodom organa. Chcelo to len dohodnut s knazom.


Jan


Súhlasím, ako to povie kňaz, má to veľkú váhu. Po dohode s kňazom to bude jednoduchšie ľudí učiť. Tiež mám takú skúsenosť.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
Chantal
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 18. 10. 2008
Príspevky: 15
Bydlisko: Spišské Vlachy

PríspevokZaslal: 19 10, 2010, 11:57    Predmet: Odpovedať s citátom

Kedysi sme učili ľudí nové spevy tak, že ich to učil kňaz, a teda organista doprevádzal spev s organom (keďže organ je zvyčajne na opačnej strane kostola).

Vo farnosti, kde pôsobím teraz, to robím v spolupráci s druhým organistom.
Ja pred nedeľnou sv. omšou prídem k ambónu, a postupujem asi takto:
1. Pochválený buď Ježiš Kristus!
2. oznámim im, "čo chcem": "Dnes sa naučíme nový spev, ktorý je pripravovaný do nového liturgického spevníka (resp. sanctus,...), ktorý dnes budeme spievať počas slávenia sv. omše. Najskôr Vám ho predspievam celý, potom sa ho budeme po častiach učiť." (pri tých nových spevoch im vopred rozdám aj texty - ide to potom rýchlejšie; pri sanctus text vedia)
3. "Poprosím o predohru" - a druhý organista mi dá dohodnutú predohru a s organovým sprievodom spev zaspievam.
4. "Teraz sa ho postupne naučíme. Zaspievam určitú časť a vy ju zopakujete."
(zaspievam, oni zopakujú, vyzvem ich "ešte raz" - a oni to zopakujú ešte raz, ak majú neistotu opakujú to na moje vyzvanie aj tretíkrát. Keď už zaspievajú dobre, tak ich pochválim - napr. "výborne, ideme ďalej". Potom zaspievam ďalší úsek a tak to ide dokonca. Napokon to pospájame dokopy)
5. Záver: "Nech aj tento spev prispeje k väčšej oslave Boha. Pán Boh zaplať."

A hneď to použijem na sv. omši - a potom aj cez týždeň, aby sa to cibrilo.

Vyzerá to síce ako na hodine hud. výchovy - ale ... funguje nám to veľmi dobre. Efekt je perfektný - ľudia to hneď vedia.

Odvahu! Stojí to za to - predstúpiť pred ľudí!

P.S. Keď som ich išla učiť nové spevy poprvýkrát, nikto sa nečudoval, čo sa deje - nebolo im treba ani prostredníctvom kňaza niečo vysvetľovať. Hneď to prijali.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Tatiana
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 22. 08. 2005
Príspevky: 15
Bydlisko: Kysak

PríspevokZaslal: 21 10, 2010, 6:33    Predmet: Odpovedať s citátom

Súhlasím so Chantal, ja to robím podobne a naozaj to pomáha. Ak máš trému, kľudne im to povedz, ľudia sa usmejú, a tým Ťa povzbudia. Držím palce Smile
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
Tomislav
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 05. 03. 2010
Príspevky: 100
Bydlisko: Smižany

PríspevokZaslal: 22 10, 2010, 19:51    Predmet: Odpovedať s citátom

Súhlasím s Chantalom. Treba si však uvedomiť že v mnohých farnostiach je len jeden organista. Môže byť, že kňaz nevie spievať, takže nemôže pomôcť.
A keď už organista musí učiť ľudí sám, musí si nikoho zavolať na pomoc(kamarátaktorý vie spievať a urobiť s neho kantora.). Je veľmi dobré ak okrem organistu je aj kantor. Kantor teda bude s ľudmi komunikovať a organita bude hrať, keď že organ vo väčšine kostolov je na chóre. (vynimka je štrbske pleso) musí tam byť spolupráca. podľa by sme mali ľudí učiť spievať s organom. lebo niktoré sanktusy sa ináč hrajú ako spievajú
toť môj názor.
_________________
Tomislav Vođaković. Orguljaš
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
grinc
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 10. 09. 2010
Príspevky: 5
Bydlisko: Kotrčiná Lúčka 152

PríspevokZaslal: 31 10, 2010, 14:44    Predmet: Odpovedať s citátom

Ja to praktizujem tak, že oslovím ľudí priamo z chóru. Prakticky to samé ako od ambóny, ale z hora. Nemám totiž možnosť využiť druhého organistu na predspev, resp. doprovod. Efekt je dobrý. A čo sa týka trémy - je to predsa pre trémistu o niečo lepšie ako od ambóny. Podľa mňa sa to dá aj takto.
_________________
organista farnosti Teplička nad Váhom
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
Tatiana
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 22. 08. 2005
Príspevky: 15
Bydlisko: Kysak

PríspevokZaslal: 31 10, 2010, 18:52    Predmet: Odpovedať s citátom

Lenže keď ľudí oslovíš z chóru a tak im predspevuješ, nepočuješ či všetci dobre spievajú. Ja som tiež sama organistka a radšej idem dolu pred nich a keď sú niektoré pasáže ťažšie opakujeme a opakujeme, prípadne upozorním a zaspievam, čo zle spievajú a ešte raz.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra organisti.sk » Spev ľudu Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Prejdi na:  
Nemôžete odosielať novú správu do tohto fóra
Nemôžete odpovedať na správu v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete hlasovať v tomto fóre

Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
iCGstation v1.0 Template By Ray © 2003, 2004 iOptional -- Ported for PHP-Nuke by nukemods.com
organisti.sk
administrátori: Martin Bako - organy/organológia, Martin Puhovich - Spoločnosť priateľov organov, Rastislav Podpera - teória liturgickej hudby, Marek Klein, Matej Kubeš - technická správa serveru © 2005-2013.

Ad maiorem Dei gloriam!
Odber článkov: rss-091.xml, rss-092.xml, rss-20.xml or atom.xml
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. All Rights Reserved.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.15 sekúnd