Home
Úvodná stránka
Vyhľadávanie
Vyhľadávanie
Forums
Fórum
Your Account
Váš účet
Navigačné menu



Kto je online
Momentálne je 450 návštevník(ov) a 0 člen(ov) online.

Ste anonymný užívateľ. Môžete sa zdarma zaregistrovať tu


Fórum

organisti.sk :: Zobraziť tému - Registrácia v Advente
FAQ
FAQ
Hľadať
Hľadať
Zoznam užívateľov
Zoznam užívateľov
užívateľské skupiny
užívateľské skupiny
Nastavenie
Nastavenie
Prihlásenie
Prihlásenie
Súkromné správy
Súkromné správy
Obsah fóra organisti.sk » Rôzne témy - nezaradené

odoslať novú tému   Odpovedať na tému
Registrácia v Advente Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
PavolT
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 06. 09. 2008
Príspevky: 231
Bydlisko: PB

PríspevokZaslal: 05 12, 2010, 20:58    Predmet: Odpovedať s citátom

...no napríklad Mixtúra 5x za omšu... dúfam že ju aspoň nepoužívaš pri doprevádzaní spevu ľudu.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Michael Augustín
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 10. 04. 2007
Príspevky: 663
Bydlisko: Podolie

PríspevokZaslal: 05 12, 2010, 20:58    Predmet: Odpovedať s citátom

Tomislav napísal:
LS1 som čítal už aspoň 5krát.
Čo je na mojej registrácii zle? Trošku skúste konkretizovať. Budem rád ak ma napravíte, koľko ľudí toľko názorov. Ja som skôr za experimentovanie.


1.adventná nedeľa:
Len 8´ registre, v pedáli len 16´
- hrať celú sv. omšu iba na osemstopových registroch môže byť pre ľudský sluch dosť otravné. Pre spev zhromaždenia treba určite pridať 4-stopový register, aby vedenie melódie bolo zreteľné pre ľudí. Čisto pri registrácii Principál 8´ (+ iný 8´ stopový register) melódia môže splývať s ostatnými hlasmi, je to také "uhuhlané"). Nevidím dôvod prečo nepridať do pedála na prvú adventnú nedeľu napr. Oktávbas 8´.

4.adventná nedeľa:
8´+4´+2´+1´(prípande mixtúra), v pedáli 16´+8´+4´
- nedeľou Gaudete je Tretia adventná nedeľa, skúste túto registráciu využiť radšej tam. Samozrejme nie počas celej omše- ako by to vyzeralo- zvuk nesmie prenikavo prehlušiť spev, pri bežnom počte ľudí je absurdné viesť spev na Mixture.

TUTTI- hmm. Tutti na niektorých píšťalových organoch pôsobí príjemne, inde hlučne, piskľavo, inde ťažkopádne, je to veľmi špecifické. Treba si uvedomiť, že tutti obsahuje aj sláčikové registre, ktoré z hľadiska ekonomickosti registrovania na celkovom zvuku organa nič nepridávajú, príp. ho môžu mierne rozladzovať. Som zástancom ekonomického, rozumného registrovania, nie gulášu registrov od 16´ po 1´.
Preto radšej hovorme o Pléne- pléno principálového zboru, pléno s jazykovým registrom v pedáli, pléno mohutnejšie s 16-stopovým registrom, pléno so spojenými manuálmi a pod.
_________________
Michael Augustín, organista v kostole sv. Juraja v Podolí
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail ICQ
Fero
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 19. 10. 2006
Príspevky: 1110
Bydlisko: Prešov

PríspevokZaslal: 05 12, 2010, 22:08    Predmet: Odpovedať s citátom

Citácia:

Tak milí kolega prajem veľa úspechov a nezabudnite nám poslať dispozíciu a pokiaľ možno aj s fotografiou. Som zvedavý aký poklad u Vás postavil p. Žloutek a p. Kubát.


Kubát - Žloutek stavali poctivé nástroje, s veľkým percentom cínových píšťal (áno, aj prospekt), zásuvkovou vzdušnicou a mechanickými traktúrami. Možno nie všetky sú také, ale napr. ten, ktorý je inštalovaný v Snine, stojí za to.

Ešte k otázke registrácie a TUTTI:

Organista by určite nemal robiť z organu "kalendár". Celý advent registrovať striedmejšie (ale zasa tak, aby to splnilo účel), výnimkou nech je práve tretia adventná nedeľa a slávnosti a namiesto rozmanitosti registrácie radšej vynechať inštrumentálnu hudbu (ja osobne sa síce tiež prikláňam k triezvemu zváženiu tohto zákazu, ale nič tým nepokazíš). A keby som ja zapol na polnočnú tutti pri doprovode spevu, tak bezpečne ľudí vyženiem z kostola. Robili sme večer skúšku a tutti bolo počuť ešte dobrých 70 m od kostola. Na hranici znesiteľnosti by to možno bolo s vypnutými jazykmi, ale jednoducho to treba tiež rozumne zvážiť. V mojej rodnej dedine je zasa hra na tutti pri polnočnej omši doslova nutnosť.
_________________
František Marcin
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
Tomislav
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 05. 03. 2010
Príspevky: 100
Bydlisko: Smižany

PríspevokZaslal: 06 12, 2010, 11:30    Predmet: Odpovedať s citátom

Ferko, si môj človek. Ale najradšej tú mixtúru. Ano, používam mixtúru pri doprevádzaní spevov (Gloria). čo sa týka tých jazykov, keď mám možnosť, tak ich využívam na sólové party(improvizácie). Ale v spojení s mixtúrami sú skutočne pekné. Neviem ako vy, ale ja som za mixtúry aj na sprevádzanie spevov, alebo aspoň častí. To s tým kalendárom bolo trefné. Ale prečo nie?
TUTTI: Veď aj Ferko Beer v šaštíne hrá na tutti. Ja som doteraz hral na organoch kde bolo tutti pekné, celkom príjemná atmosféra. Ja práveže utekám z kostola keď hrajú iba principály. Ale pri mixtúre sa aj celkom dobre uvažuje a rozjíma. Aspoň mne. U nás v Smižanoch vo farskom kostole hrá organista iba na Principály 8´. A babky spievajú, popravde ich to ani nezaujíma aké registre sa používajú. Veď tomu ani nerozumejú.
_________________
Tomislav Vođaković. Orguljaš
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
patrik509
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 21. 03. 2010
Príspevky: 149

PríspevokZaslal: 06 12, 2010, 18:42    Predmet: Odpovedať s citátom

A čo majú robiť tí ktorý nemajú TUTTI.Hm ?
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
Tomislav
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 05. 03. 2010
Príspevky: 100
Bydlisko: Smižany

PríspevokZaslal: 06 12, 2010, 20:05    Predmet: Odpovedať s citátom

Tak zapnú všetky registre ktoré majú ručne.
_________________
Tomislav Vođaković. Orguljaš
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
MartinPivka
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 02. 01. 2009
Príspevky: 390
Bydlisko: Považská Bystrica

PríspevokZaslal: 06 12, 2010, 21:03    Predmet: Odpovedať s citátom

patik509 napísal:
A čo majú robiť tí ktorý nemajú TUTTI.Hm ?

tak takuto dobru hlasku som uz dlho nepocul...prepac... tutti je (po taliansky myslim) oznacenie pre vsetko... cize zapnes vsetko a je tutti...
_________________
Martin Pivka, organista v Považskej Bystrici
----------
Čo pokladali za posvätné generácie pred nami, ostáva posvätné a významné aj pre nás a toto nemožno len tak z ničoho nič navždy zabudnúť alebo sa stať škodlivým...
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Fero
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 19. 10. 2006
Príspevky: 1110
Bydlisko: Prešov

PríspevokZaslal: 06 12, 2010, 22:39    Predmet: Odpovedať s citátom

SIMPLiCITY napísal:
patik509 napísal:
A čo majú robiť tí ktorý nemajú TUTTI.Hm ?

tak takuto dobru hlasku som uz dlho nepocul...prepac... tutti je (po taliansky myslim) oznacenie pre vsetko... cize zapnes vsetko a je tutti...


Dúfam, že aj vrátane tremola Very Happy
_________________
František Marcin
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
MartinPivka
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 02. 01. 2009
Príspevky: 390
Bydlisko: Považská Bystrica

PríspevokZaslal: 06 12, 2010, 23:36    Predmet: Odpovedať s citátom

Fero napísal:
SIMPLiCITY napísal:
patik509 napísal:
A čo majú robiť tí ktorý nemajú TUTTI.Hm ?

tak takuto dobru hlasku som uz dlho nepocul...prepac... tutti je (po taliansky myslim) oznacenie pre vsetko... cize zapnes vsetko a je tutti...


Dúfam, že aj vrátane tremola Very Happy

jasne, aj crescendo, rozne "vtacie" efekty a podobne.. Very Happy...

jasne, ze bez tremola a podobnych srand....
_________________
Martin Pivka, organista v Považskej Bystrici
----------
Čo pokladali za posvätné generácie pred nami, ostáva posvätné a významné aj pre nás a toto nemožno len tak z ničoho nič navždy zabudnúť alebo sa stať škodlivým...
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Tomislav
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 05. 03. 2010
Príspevky: 100
Bydlisko: Smižany

PríspevokZaslal: 07 12, 2010, 11:11    Predmet: Odpovedať s citátom

TUTTI znamená po taliansky všetky(TUTTO-všetko). Takže tlačidlo TUTTI je len hracia pomôcka aby sme nemuseli všetky registre zapínať ručne. Samozrejme bez tých "zvukových hračiek." Niektoré organy napr. v dominikánskom kostole v KE má tlačidlo Fortefortesimo alebo niečo také a to je vlastne TUTTI.

A ešte jedna vec. Možno skutočne je Mixtúra veľmi silná ale napr. taký Cimbál alebo Akúta je celkom tichá a pekne zosúzvučí s napr. Krytom alebo Flautou. Ale ani Kornet nieje od veci ak nieje silný. Ale keď malé organy majú akurát Mixtúru.
_________________
Tomislav Vođaković. Orguljaš
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
FilipJankovič
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 31. 05. 2010
Príspevky: 30
Bydlisko: Trnava/Špačince

PríspevokZaslal: 09 12, 2010, 13:27    Predmet: Odpovedať s citátom

Tomislav napísal:
Mixtúra je rigister, bez ktorého by som neprežil. Organ, ktorý nemá Mixtúru, pre mňa ani nieje organ. Používam ju asi 5-krát za omšu. A keď aj v Notre-Dame de Paris hrajú na Mixtúre, vlastne na Fourniture aj v Advente, tak prečo by sme nemohli aj my?


No tak to sa podľa mňa veľmi mýliš. Sú organy na ktorých Mixtúru nemajú a omše fungujú normálne aj bez nej-hoc je málo takých organov.

A keď sme už pri katedrále Noter- Dame, tak si musíš uvedomiť, že tam organ má 120 (tuším) registrov a tu majú organy v priemere 20-čiže to je veľký rozdiel.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
Tomislav
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 05. 03. 2010
Príspevky: 100
Bydlisko: Smižany

PríspevokZaslal: 09 12, 2010, 15:09    Predmet: Odpovedať s citátom

Dobre, ale v Notre dame sú dva organy a cez týždeň sa hrá na malom organe. a ten má kolo 20-30 ale neviem to presne. (Dvojmanuál v presbyteriu).
Aj u nás v smižanoch je organ bez mixtúry. a nemá ani 2´, takž e keď chce organista pléno musí zapnúť 8´+4´+ oktavkopulu.
_________________
Tomislav Vođaković. Orguljaš
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra organisti.sk » Rôzne témy - nezaradené Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2
Strana 2 z 2

 
Prejdi na:  
Nemôžete odosielať novú správu do tohto fóra
Nemôžete odpovedať na správu v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete hlasovať v tomto fóre

Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
iCGstation v1.0 Template By Ray © 2003, 2004 iOptional -- Ported for PHP-Nuke by nukemods.com
organisti.sk
administrátori: Martin Bako - organy/organológia, Martin Puhovich - Spoločnosť priateľov organov, Rastislav Podpera - teória liturgickej hudby, Marek Klein, Matej Kubeš - technická správa serveru © 2005-2013.

Ad maiorem Dei gloriam!
Odber článkov: rss-091.xml, rss-092.xml, rss-20.xml or atom.xml
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. All Rights Reserved.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.21 sekúnd