Home
Úvodná stránka
Vyhľadávanie
Vyhľadávanie
Forums
Fórum
Your Account
Váš účet
Navigačné menu



Kto je online
Momentálne je 659 návštevník(ov) a 0 člen(ov) online.

Ste anonymný užívateľ. Môžete sa zdarma zaregistrovať tu


Fórum

organisti.sk :: Zobraziť tému - Náhrada kráľovského nástroja...??
FAQ
FAQ
Hľadať
Hľadať
Zoznam užívateľov
Zoznam užívateľov
užívateľské skupiny
užívateľské skupiny
Nastavenie
Nastavenie
Prihlásenie
Prihlásenie
Súkromné správy
Súkromné správy
Obsah fóra organisti.sk » Rôzne témy - nezaradené

odoslať novú tému   Odpovedať na tému
Náhrada kráľovského nástroja...?? Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4  Ďalší
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
Pampeliska
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 21. 12. 2007
Príspevky: 40
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: 07 12, 2010, 21:28    Predmet: Odpovedať s citátom

darmo sa tu stale polemizuje ake by to malo byt..realita je stale o inom
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu ICQ
Fero
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 19. 10. 2006
Príspevky: 1110
Bydlisko: Prešov

PríspevokZaslal: 07 12, 2010, 23:12    Predmet: Odpovedať s citátom

Tomislav, prečo píšeš francúzske názvy na jednotlivé časti omše? Ja viem, že je to teraz "in", ale držme sa zaužívaného slovensko/latinského pomenovania Wink

Čo sa týka žalmu, tak to riešenie mi pripadá nesúrodé, pretože už len z technického hľadiska je organ a gitara zvyčajne kdesi mimo s ladením. Druhý problém je, že väčšina žalmov je gregorián a osobne mi taká koláž nepasuje.

O tých bicích pomlčím, vo výnimočných prípadoch môžu byť užitočné, avšak určite treba zvážiť, aký štýl sa použije. Rock do kostola nepatrí. V Tvojom veku som mal podobné názory, no časom som dospel k tomu, že veľa veci som musel prehodnotiť.

A čo je najdôležitejšie - viera nie je produkt, ktorý sa za každú cenu snažíme predať. Cieľom IIVK bolo práve to, aby sa omša priblížila jednoduchému ľudu a neodrádzala od účasti. Výsledok vidíme sami...
_________________
František Marcin
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
MartinPivka
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 02. 01. 2009
Príspevky: 390
Bydlisko: Považská Bystrica

PríspevokZaslal: 08 12, 2010, 1:05    Predmet: Odpovedať s citátom

Tomislav napísal:

Ak chceme aby do kostloa chodili aj deti a mládež, musíme sa im prispôsobiť........

Ak ma mladez chodit do kostola kvoli, alebo vdaka hudbe....to nech tam ani nechodi...
_________________
Martin Pivka, organista v Považskej Bystrici
----------
Čo pokladali za posvätné generácie pred nami, ostáva posvätné a významné aj pre nás a toto nemožno len tak z ničoho nič navždy zabudnúť alebo sa stať škodlivým...
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
andrej
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 15. 08. 2007
Príspevky: 675
Bydlisko: Vrable

PríspevokZaslal: 08 12, 2010, 6:54    Predmet: Odpovedať s citátom

SIMPLiCITY napísal:
Tomislav napísal:

Ak chceme aby do kostloa chodili aj deti a mládež, musíme sa im prispôsobiť........

Ak ma mladez chodit do kostola kvoli, alebo vdaka hudbe....to nech tam ani nechodi...

áno, prilákate ju, to je pravda, ale na ako dlho?
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
peterprielomek
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 26. 07. 2008
Príspevky: 98
Bydlisko: Oravská Jasenica 393

PríspevokZaslal: 08 12, 2010, 12:46    Predmet: Odpovedať s citátom

Niečo je choré v štáte dánskom /Hamlet/, máme kostoly, máme kňazov, ale každý máme svojho boha /zámerne malým začiatočným písmenom/, tak sa nečudujme, že hoci Slovač vydržala 1189 rokov pyskom ryť zem v porobe, a za ďalších 30-40 rokov vymrie v blahobyte.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Bismarck
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 03. 01. 2008
Príspevky: 289

PríspevokZaslal: 09 12, 2010, 6:58    Predmet: re Odpovedať s citátom

Citácia:
Niečo je choré v štáte dánskom /Hamlet/, máme kostoly, máme kňazov, ale každý máme svojho boha /zámerne malým začiatočným písmenom/, tak sa nečudujme, že hoci Slovač vydržala 1189 rokov pyskom ryť zem v porobe, a za ďalších 30-40 rokov vymrie v blahobyte.


trocha poézie Smile
_________________
Michal Bisaha-exorganista
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MartinBako
administrátor portálu
administrátor portálu


Zaregistrovaný od: 23. 08. 2006
Príspevky: 216
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: 09 12, 2010, 13:05    Predmet: Odpovedať s citátom

Tomislav, píšete, že hudba sa má prispôsobovať mladým. V tomto vidím zásadný omyl. Liturgická hudba, a vôbec Bohoslužba sa nemá prispôsobovať nikomu. A nieje to ani priestor na evanjelizáciu. Je to BOHO-SLUŽBA. Je vyhradená na prinášanie najsv. obete Bohu. Všetko má byť na najvyššej možnej úrovni. Nieje tam priestor pre uspokojovanie individuálnych hudobných chúťok rôznych záujmových skupín. Nehovoriac o tom, že potom tá hudba vyzerá ako festival všeľudového umenia.
Myslím si, že v tomto je nepochopenie reformy druhého vat. koncilu. Išlo o priblíženie liturgie ľudom, no nie zníženie jej úrovne! Ak sa má Bohoslužba podkladať jednoduchému, dovolím si povedať primitívnemu vkusu. Tak to nieje Bohoslužba, ale ľudoslužba. A o to asi v liturgií nejde. Alebo sa mýlim?
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Tomislav
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 05. 03. 2010
Príspevky: 100
Bydlisko: Smižany

PríspevokZaslal: 09 12, 2010, 15:49    Predmet: Odpovedať s citátom

Tak tiež som sa raz pomýlil, to sa môže stať.
_________________
Tomislav Vođaković. Orguljaš


Naposledy upravil Tomislav dňa 09 12, 2010, 17:41, celkovo upravené 1 krát
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
andrej
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 15. 08. 2007
Príspevky: 675
Bydlisko: Vrable

PríspevokZaslal: 09 12, 2010, 17:30    Predmet: Odpovedať s citátom

Tomislav napísal:
Pán Bako! Tak tiež som sa raz pomýlil, to sa môže stať. keď sa liturigická hudba nemá prispôsobovať mladým, prečo na dedinách a organisti prispôsobujú ľuďom, a potom babky tak ťahajú, že až hrôza, ale to je v poriadku, Veď staré babky čo chodia každý deň do kostola už dlho žiť nebudú, ale mladí, ktorí majú život pred sebou, sú pre cirkev potrebný, lebo oni môžu pre Pána Boha urobiť oveľa viac ako starí, starích Pán Boh už čoskoro vezme dúfajme do neba a mladí tu zostanú, a preto im aspoň trochu umožniť rozjímať o Bohu za zvuku gitár keď sa im dobre rozmýšľa. Mne osobne sa rozmýšľa dobre iba pri organe a keď ešte na ňom hrám tak je to ako modlitba, a modlitba je rozhovor Bohom. a navyše, ale to všetci vieme, piesne, antifony a žalmy majú svoj význam a niečo znamenajú, sú teda modlitby. Ťažko sa mladým, ktorý celý čas počúvajú pop, rock a iné súčastné hudobné štýly rozmýšľa pri organovej hudbe.(Ani jednému z mojích spolužiakov a kamarátov sa nepáči organ a liturgická hudba)

Takže čo potom robiť, ako vychovávať mládež v kresťanskom duchu? nepíšem to, že treba zavádzať gitary........ do kostolov, ale ide mi o to ako obrátiť mladých ľudí späť k Bohu a do našej cirkvi. Keď sa im to nedá povedať slovom, možno by sa im to dalo povedať hudbou, hrať to čo chcú. Ale ináč som zásadne len pre organ. No jedna pesnička s gitarami by možno bola takým doplnením liturgie.

Poznám pána, ktorý niekedy chodí hrať do konkatedrály v PP hrať na trúbke. Organ + trúbka je podľa môjho úsudku dobrá kombinácia. A čo by ste povedali na to, keby miesto gitár, synťákov a bubnov, hrala dychovka?.

poviem ti len jedno k tej prvej časti. Spamätaj sa čo rozprávaš! Tí starí môžu spraviť oveľa viac ako my pozri sa, keď sú nevládny čo budú robiť? no budú sa modliť! takže si dávaj bacha čo hovoríš!
...a dychovka hráva aj u nás ale chvála Pánu Bohu len 2x do roka Very Happy
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
LubomirZelenak
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 06. 04. 2009
Príspevky: 112
Bydlisko: Bánovce nad Bebravou

PríspevokZaslal: 09 12, 2010, 18:25    Predmet: Odpovedať s citátom

Nemyslím, že mladí vedia rozjímať pri zvuku gitár a pri zvuku organa nie. Väčšina mladých nechce alebo nevie rozjímať vôbec, a preto je im jedno, na čom sa hrá. Aj keby prišli (keď aj len kvôli gitarovej hudbe) a odsedeli si tam tú omšu, v ich hlavách prebieha úplne niečo iné a vnútorne sú aj tak neprítomní.
_________________
Ľubomír Zelenák
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
PavolT
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 06. 09. 2008
Príspevky: 231
Bydlisko: PB

PríspevokZaslal: 09 12, 2010, 19:56    Predmet: Odpovedať s citátom

Veľmi zaujímavý postoj Tomislav... Poviem ti jedno: Ty sám nevieš aký máš názor! Najprv si riadne rozmysli a zváž na ktorú stranu sa postavíš, nie kľučkovať tým že raz napíše že si za organ a vzápätí za gitaru či dychovku. Ak ty sám nevieš čo je správne, prečítaj si témy v ktorých sa táto problematika už x-krát preberala, či sa spýtaj vzdelaných, rozumných ľudí, ktorých je tu stále menej a menej... Prajem ti aby si sa stal dobrým organistom, no takto to ťažko dosiahneš. Myslím že ak nepochopíš určité veci, to čo máš napísané pod tvojim menom v každom príspevku ti zostane...
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Tomislav
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 05. 03. 2010
Príspevky: 100
Bydlisko: Smižany

PríspevokZaslal: 09 12, 2010, 20:13    Predmet: Odpovedať s citátom

PavolT napísal:
Prajem ti aby si sa stal dobrým organistom, no takto to ťažko dosiahneš. Myslím že ak nepochopíš určité veci, to čo máš napísané pod tvojim menom v každom príspevku ti zostane...


Ďakujem, že mi to praješ.
_________________
Tomislav Vođaković. Orguljaš


Naposledy upravil Tomislav dňa 10 12, 2010, 15:32, celkovo upravené 1 krát
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
PavolT
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 06. 09. 2008
Príspevky: 231
Bydlisko: PB

PríspevokZaslal: 09 12, 2010, 21:42    Predmet: Odpovedať s citátom

Aj keď toto patrí do súkromnej správy, no verejne chcem uviesť na pravú mieru to že som ťa nechcel podceňovať... Skôr išlo o to nabudiť ťa na správne chápanie (čo sa týka témy). Namiesto toho si tu zavesil tieto hrozné videá... Nikto tu nechce nikomu zle. Aj ja som tu zaregistrovaný na to aby som sa dozvedal to čo potrebujem k tomu, aby som bol stále lepší organista. Rozmýšľaj o tom... Verím že časom pochopíš čo je správne... A hlavne sa nepodceňuj!!!
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
peterprielomek
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 26. 07. 2008
Príspevky: 98
Bydlisko: Oravská Jasenica 393

PríspevokZaslal: 12 12, 2010, 20:05    Predmet: Odpovedať s citátom

Každý má svoju cestu k cieľu, napadá ma jeden virtuálny príbeh. Myš mala v čo najkratšom čase prejsť cez pvc hadicu. vstup a výstup hadice bol pre jednoduchšiu kontrolu pri sebe.Z dosť veľa desiatok myší vyhrala tá, ktorej napadlo pri vchode do hadice sa prehrýzť rovno cez steny hadice do východu, teda do cieľa. Tiež sa niekedy pridlho moceme v nepodstatnom bodľačí. Každý nech si z tohto príspevku zoberie čo chce.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
LuMa
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 18. 02. 2008
Príspevky: 88
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: 27 02, 2011, 20:35    Predmet: Odpovedať s citátom

Ja si myslím, že všetko je otázka historického vývoja. Boli časy, keď chrámy organ nepoznali... Potom ho spoznali, doba sa však naďalej vyvíjala a dnes sa už v chráme objavujú aj iné nástroje...

Iste, organ je nádherný nástroj a právom si zaslúži svoj "kráľovský" prívlastok. Wink A neznie nádherne, slávnostne a triumfálne pri rôznych sviatkoch či pri svadobnom pochode? Smile

Prečo by ale mal byť jediným nástrojom, používaným pri liturgickej hudbe? Prečo máte také výhrady voči gitare? Veď všetko záleží od kvality hudby a interpreta. Zažila som, ako v istom kostole spieval nedeľné žalmy z LS pri ambóne istý hudobník a muzikológ, spieval ich s gitarou a bolo to veľmi pekné a jemné. Nič tomu nechýbalo.

Nechcem nikomu brať jeho názor, rešpektujem, ak máte inú mienku. No chýba mi tu viac porozumenia a tolerancie voči mládežníkom, ktorých tu niektorí z vás neustále kritizujú. Pracujme na sebe, na svojich zručnostiach a skúsme byť tolerantní voči "iným prúdom". Najmä pokiaľ sa chceme ako kresťania zjednocovať v jednom spoločenstve.

Lucia Fojtíková
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra organisti.sk » Rôzne témy - nezaradené Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4  Ďalší
Strana 3 z 4

 
Prejdi na:  
Nemôžete odosielať novú správu do tohto fóra
Nemôžete odpovedať na správu v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete hlasovať v tomto fóre

Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
iCGstation v1.0 Template By Ray © 2003, 2004 iOptional -- Ported for PHP-Nuke by nukemods.com
organisti.sk
administrátori: Martin Bako - organy/organológia, Martin Puhovich - Spoločnosť priateľov organov, Rastislav Podpera - teória liturgickej hudby, Marek Klein, Matej Kubeš - technická správa serveru © 2005-2013.

Ad maiorem Dei gloriam!
Odber článkov: rss-091.xml, rss-092.xml, rss-20.xml or atom.xml
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. All Rights Reserved.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.16 sekúnd