Home
Úvodná stránka
Vyhľadávanie
Vyhľadávanie
Forums
Fórum
Your Account
Váš účet
Navigačné menu



Kto je online
Momentálne je 433 návštevník(ov) a 0 člen(ov) online.

Ste anonymný užívateľ. Môžete sa zdarma zaregistrovať tu


Fórum

organisti.sk :: Zobraziť tému - Ako hráte pieseň "JKS18 - Pán Boh všemohúci" ?
FAQ
FAQ
Hľadať
Hľadať
Zoznam užívateľov
Zoznam užívateľov
užívateľské skupiny
užívateľské skupiny
Nastavenie
Nastavenie
Prihlásenie
Prihlásenie
Súkromné správy
Súkromné správy
Obsah fóra organisti.sk » Prax - Ako hráme/spievame?

odoslať novú tému   Odpovedať na tému
Ako hráte pieseň "JKS18 - Pán Boh všemohúci" ?
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
JozefTimulak
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 28. 01. 2007
Príspevky: 810
Bydlisko: Čaňa

PríspevokZaslal: 15 12, 2010, 16:42    Predmet: Ako hráte pieseň "JKS18 - Pán Boh všemohúci" ? Odpovedať s citátom

Kolegovia, kolegyne, ako hráte pieseň č. 18 - Pán Boh všemohúci?

Neviem, či je to tak vo všetkých vydaniach JKS, no v našom sa pieseň začína predtaktím so slovom Pán(1/4 (štvrťová)). Potom je rytmus nasledovný:
Boh(1/4) vše(1/4)-mo(1/4)-hú(1/4)-ciiiii(1/2 + 1/4 (polová s bodkou)). Opäť predtaktie Sud(1/4)- a pokračovanie
-ca(1/4) náš(1/4) bu(1/4)-dú(1/4)-ciiiiiiiiiiiiiii(1/1 (celá)).

V druhej polovici piesne už predtaktia nie sú a rytmus sa mení na:
Po(1/4)-slal(1/4) po(1/4)-sla(1/4) svoooooj(1/2 polová)-ho(1/4),
Po(1/4)-sla(1/4) ne(1/4)-bes(1/4) keeeeee((1/2)-ho(1/4)...
Čo sa mi zdá prirodzenejšie.

Preto mám otázku, či sú predtaktia v prvej polovici správne. Totiž ak by tam neboli, rytmus v prvej aj druhej polovici piesne by bol rovnaký, prirodzenejší vzhľadom na dlhé slabiky a spievalo by sa to prirodzenejšie.
_________________
Jozef Timuľák
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
MarianFedor
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 15. 04. 2008
Príspevky: 426
Bydlisko: 48°46.16 22°5.1

PríspevokZaslal: 15 12, 2010, 21:11    Predmet: Odpovedať s citátom

Doma mam vydanie JKS co z neho hram z r. 1996 tam je predtaktie zrusene a rytmus je vsade rovnaky neparny takt 4 stvrtove parny takt 2 polove, preto to tajk hram lebo som sa to tak naucil...ci je to spravne neviem...
Ludia to u nas pred tym spievali stvrtova+polova asi tak: Pan Booooh vše-moooo hu-ciiii... snazim sa ich to preucit.
_________________
Elektrikár čo fušuje organistom do remesla vo Fekišovciach (okr. Sobrance), a Zavadke (okr. Michalovce)
http://ubrez.fara.sk/
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
PavolT
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 06. 09. 2008
Príspevky: 231
Bydlisko: PB

PríspevokZaslal: 16 12, 2010, 20:45    Predmet: Odpovedať s citátom

Skôr si myslím že lepšie je to s predtaktím, správnosť tu nehrá úlohu, nakoľko sa nedá určiť čo je správne, pretože autor mohol cítiť hudbu inak ako napr. ja. K nejednotnosti Jednotného katolíckeho spevníka sa nemá zmysel vyjadrovať...

Dnes som bol v predajni SSV a predavačka mi potvrdila to čo som sa včera dozvedel z e-mailu, ktorý som adresoval SSV. Skutočne nie je ich chyba že nové vydanie JKS ešte stále nie je. Môžeme za to ďakovať KBS... Asi poviem za všetkých nás: "Ďakujeme vám za to, že hráme z kníh, podobajúcich sa šalátovým listom plných chýb "Smutné... Crying or Very sad
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
MichalSykora
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 31. 10. 2007
Príspevky: 90
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: 18 12, 2010, 11:10    Predmet: Odpovedať s citátom

Mňa trápi, že ľudia nemajú vyhovujúce knižky. Aj znotovaný spevník má zlý formát. Spevník treba minimálne každých 8 rokov zrevidovať - to je čas, kedy sa spevník v kostole neustálym používaním rozpadne. Momentálne má na katolícky spevník monopol SSV a si myslím, že preto sa nič nehýbe dopredu. Keby sa urobil nový kvalitný spevník, myslím, že by bol po ňom obrovský dopyt. Bohužiaľ sa tu roky vydávajú tie isté nevyhovujúce spevníky JKS.
_________________
Michal Sýkora, Kostol sv. Arnolda Janssena v Petržalke
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra organisti.sk » Prax - Ako hráme/spievame? Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Prejdi na:  
Nemôžete odosielať novú správu do tohto fóra
Nemôžete odpovedať na správu v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete hlasovať v tomto fóre

Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
iCGstation v1.0 Template By Ray © 2003, 2004 iOptional -- Ported for PHP-Nuke by nukemods.com
organisti.sk
administrátori: Martin Bako - organy/organológia, Martin Puhovich - Spoločnosť priateľov organov, Rastislav Podpera - teória liturgickej hudby, Marek Klein, Matej Kubeš - technická správa serveru © 2005-2013.

Ad maiorem Dei gloriam!
Odber článkov: rss-091.xml, rss-092.xml, rss-20.xml or atom.xml
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. All Rights Reserved.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.16 sekúnd