Home
Úvodná stránka
Vyhľadávanie
Vyhľadávanie
Forums
Fórum
Your Account
Váš účet
Navigačné menu



Kto je online
Momentálne je 260 návštevník(ov) a 0 člen(ov) online.

Ste anonymný užívateľ. Môžete sa zdarma zaregistrovať tu


Fórum

organisti.sk :: Zobraziť tému - Nový organ /farský kostol Martin-mesto/
FAQ
FAQ
Hľadať
Hľadať
Zoznam užívateľov
Zoznam užívateľov
užívateľské skupiny
užívateľské skupiny
Nastavenie
Nastavenie
Prihlásenie
Prihlásenie
Súkromné správy
Súkromné správy
Obsah fóra organisti.sk » Novostavby píšťalových organov na Slovensku

odoslať novú tému   Odpovedať na tému
Nový organ /farský kostol Martin-mesto/ Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3  Ďalší
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
JozefTimulak
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 28. 01. 2007
Príspevky: 810
Bydlisko: Čaňa

PríspevokZaslal: 19 01, 2011, 10:38    Predmet: Re: Názory pána Kardoša Odpovedať s citátom

JozefMazur napísal:
Dám Vám jeden typ choďte si vypočuť dve organy organára Woehla v Thomaskirche Leipzig a v Dóme sv. Martina v Bratislave a poznáte výrazný rozdiel medzi týmito organmi z jednej dielne. To čo stojí v Lipsku je na chválu, to čo je v Bratislave je len pre organistu ale pre poslucháča je to na ......

To myslíte vážne? Hrali ste vôbec na bratislavskom organe? Koľkokrát ste ho počuli? Je považovaný za najlepší organ na Slovensku a vy tvrdíte, že je "na ......" ? Máte na to aj nejaké podklady alebo je to len váš subjektívny vnem?
_________________
Jozef Timuľák
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
JozefMazur
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 10. 01. 2007
Príspevky: 98

PríspevokZaslal: 19 01, 2011, 11:13    Predmet: Odpovedať s citátom

Pán Timuľák, organ považujem za umelecké dielo, názor na umelecké diela je vždy subjektívny a osobný. Objektívny názor na umenie nejestvuje.
Každá doba, každá skupina a každý jednotlivec majú iné hodnotenie na umelecké diela všeobecne. Čo myslíte pod tým či mám nejaké podklady? Mám svoje hudobné cítenie, hudobný sluch a vlastný názor. Podľa časových a finančných možností navštevujem organové koncerty v Európe. Je veľa ľudí, ktorí nekriticky, alebo z vlastnej neschopnosti, alebo strachu že budú odmietnutí, alebo kritizovaní preberajú a prezentujú "odskúšané", alebo nekritické názory a hodnotenia druhých. Vy osobne, ste bol na koncertoch v Thomaskirche Leipzig? Koľkých organistov ste na Woehlovom organe v Lipsku počul? Čo mám myslieť vážne? Ak napíšem príspevok, tak ho myslím veľmi vážne.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
JozefTimulak
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 28. 01. 2007
Príspevky: 810
Bydlisko: Čaňa

PríspevokZaslal: 19 01, 2011, 11:33    Predmet: Odpovedať s citátom

Myslím to tak, že ak 100 organistov a odborníkov povie, že bratislavský organ je geniálny a jeden povie, že je na nič, tak buď ho ani poriadne nepočul, alebo počul zlého organistu so zlou registráciou, alebo je zaujatý.

Ja poviem otvorene, že inde ako na Slovensku som na koncerte nebol. Ale aj vás sa pýtam, koľkokrát ste ten organ počuli naživo (resp. napíšte koľko minút dokopy) a či ste na ňom hrali.
_________________
Jozef Timuľák
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
JozefMazur
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 10. 01. 2007
Príspevky: 98

PríspevokZaslal: 19 01, 2011, 13:25    Predmet: Odpovedať s citátom

Nikde som nenapísal že je "nanič", vy ste tak interpretoval- domyslel si bodky, ktoré som dal na konci vety "ale pre poslucháča je to na ......" (môže sa tak napísať čokoľvek npr. "potešenie")
Ak sa 100 organistom a odborníkom (nepoznám kritérie ich odbornosti) organ páči a je pre nich geniálny je to ich umelecký názor, nič proti nemu. Ale pamätám si ako skoro miliarda ľudí velebila
a oslavovala bývalý režim 1917-1990 a možno 10 000 ho otvorene kritizovala, dnes je bohužiaľ pravda na strane 10 000 kritikov a skoro miliarda len nemo krčí ramenami, alebo poznamená, že taká bola doba.
Organ som počul celkovo 7x . 27.6.2010 inauguračný koncert
3.7.2010 organová noc v Dome
12.8-16.9.2010 festival
Vy ste mi ale na moju otázku ohľadne Vašich návštev na koncertoch v Thomaskirche Leipzig neodpovedal.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
JozefTimulak
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 28. 01. 2007
Príspevky: 810
Bydlisko: Čaňa

PríspevokZaslal: 19 01, 2011, 15:27    Predmet: Odpovedať s citátom

To, že bratislavský organ je najlepší na slovensku je len môj názor. Nechcem vám ani protirečiť ani sa hádať. Úprimne rád by som poznal dôvody, prečo sa vám nepáči. To jest, či je nevhodne intonovaný, disponovaný... Alebo čo? To by ma zaujímalo.

Čo sa týka Thomaskirche, nebol som tam - ako som napísal, že na žiadnom zahraničnom koncerte som nebol. Neviem teda naozaj porovnať a tak by som vám bol vďačný za vaše postrehy.
_________________
Jozef Timuľák
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
JozefMazur
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 10. 01. 2007
Príspevky: 98

PríspevokZaslal: 19 01, 2011, 22:41    Predmet: Odpovedať s citátom

Ja som Woehlov organ v Dóme, dal len ako príklad a nevidím dôvod ďalej túto tému rozvíjať. Písal som o budúcom organe od fy Rieger z Schwarzach-u do Martina. K tomu ešte nepostavenému, ale objednanému som sa vyjadroval kriticky, nie k organu v Bratislave. A reagoval som na príspevok pána Kardoša, ktorý píše, že organára vyberali podľa neho podľa kvality a hodnoty organu. Hodnota je to skutočne vysoká 13 registrov za 240 000 € a následne som uviedol, že aj známi organári môže mať zvukovo a kvalitatívne rozdielne zvukové hodnoty.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
MartinBako
administrátor portálu
administrátor portálu


Zaregistrovaný od: 23. 08. 2006
Príspevky: 216
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: 20 01, 2011, 13:49    Predmet: Odpovedať s citátom

Ja len toľko, že sám G. Woehl sa vyjadril, že organ v Bratislavkej katedrále považuje za zdarilejší ako nástroj v Thomaskirche. Akustika v Thomaskirche nieje zrovna najlepšia (všeobecne známy fakt), na rozdiel od Bratislavkej, i keď aj tá (v BA) má svoje špecifiká a "bledé miesta" (najmä bočné lode pri plnom obsadení kostola /viac ako 400 osôb/). Hlavne však sa jedná o celkom odlišné koncepcie a preto takéto prirovnávanie nieje na mieste. Nástroj v BA bol intonovaný z dola!, teda bol braný ohľad na jeho pôsobenie v priestore a nie na empore. K organu v Thomaskirche ešte dodávam, že to nieje typický Woehl-orgel. Ani z ďaleka. Geraldovmu ideálu je bližší nástroj v BA, alebo Herz-Jesu v Mníchove.

K organu v Martine si dovoľujem poznamenať /teda k téme/: Cena je úmerná kvalite. Radšej menej kvalitných registrov, ako veľa registrov opačného razenia. O trvalosti a kvalite technických a architektonických riešení sa tu nebudem rozpisovať. Veď to dá zdravý rozum. Alebo nie?

Toľko k tejto odbočke. Poprosím o prinavrátenie sa k téme.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
JozefMazur
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 10. 01. 2007
Príspevky: 98

PríspevokZaslal: 20 01, 2011, 20:08    Predmet: Pán Bako Odpovedať s citátom

Len krátke odbočenie k téme Woehlovho organu v Bratislave. Pán Bako, osvojili ste si hudobné vnímanie Pána Woehela, nič proti tomu. Svedčí o tom aj veta :" Geraldovmu ideálu je ....."
Písať reálne a kriticky o akomkoľvek organe, alebo organovom koncert, končí na tomto fóre zmazaním celej témy. Osobná skúsenosť.(Posledne príspevok pána Vymětla, kde ma pán Kubeš dokonca stotožnil s pánom Vymětalom(údajne podľa dynamickej IP adresy) a to len po výpočte postavených organov,ich cien a výpočítaných 10% z ceny, ktoré umelecky zastrešoval pán Šurin bola téma okamžite zmazaná.) Porovnávanie Woehlových nástrojov, aj keď rozdielnej koncepcie je na mieste. Ak ste bol na koncertoch v Thomaskirche Leipzig a Vami spomenutom ďalšom Woehlovom organom v Herz-Jesu-Kirche Munchen-Neuhausen. Porovnajte pedálové stroje týchto organov s pedálovým strojom v Dóme v Bratislave. Rovnako aj principálové zbory z mixturovým zakončením na spomenutých organoch.

K téme, Cena je úmerná kvalite. Zásadne s týmto názorom nesúhlasím,
podľa informácie o cene v http://www.katedralabb.sk/files/katedrala_kompletna_historia.pdf
organ v blízkej katedrále v B.Bystrici stál 9 mil. Sk/298 000 € čo je len o 58 000 € viac za mechanický trojmanuál s pozitívom v empore a jazykovými registrami na ktorom sa koná každoročný jesenný Organfes. (Aj pôvodný organ v Martine má pozitív v empore a cca 33 reg.) Počas prázdnin v 70-80 rokoch tam hrávala legenda improvizácie a virtuôzity prof. paržskej AMU pán Vodrážka. Chcete tvrdiť, že 13-registrové organ za 240 000 € je o kvalite a trvácnosti? Vy ako organista, aký koncert zahráte na 13-tich registroch? Ak myslíte len na liturgiu, no tak za 240 000€/13 reg. to je poriadne drahá liturgia. Čo si myslieť o firme fy Rieger z Schwarzach-u, ktorá uzavrie zmluvu a žiada od farnosti, aby jej garantovala úver na stavbu organu? Vy by ste si dal postaviť dom firme, ktorá je tak solventná, že jej musíte ručiť za úver na stavbu vlastného domu? Asi by ste ich rýchle poslal preč, keby išlo o vaše financie. V závere píšete o zdravom rozume. Je proti môjmu zdravému rozumu a pochopu, ako ktokoľvek môže súhlasiť s tak premrštenou cenou a tak malým počtom registrov. Na 13 registrov by úplne stačil aj jeden manuál/pedál. To čo idú postaviť v Martine sa silne podobá na House organ http://www.rieger-orgelbau.com/NewsViewFrm.asp?id=135&lang=ENG&pic=1
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
MartinBako
administrátor portálu
administrátor portálu


Zaregistrovaný od: 23. 08. 2006
Príspevky: 216
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: 20 01, 2011, 21:42    Predmet: Odpovedať s citátom

Dovolte niekoľko bodov.
A) Tak často spomínaných 10% je len neuveriteľne nemiestne ohováranie a osočovanie na základe nepodložených faktov. Nenapadlo Vás, že sa to môže stať aj predmetom súdneho sporu, ktorý by ste prehrali? /Nakoľko p. Šurin, o ktorého si tak s radosťou obtierate ústa nikdy 10% z ceny organa nezobral. Svoje odmeny ako koordinátor projektov má podložené zmluvne - teda právne preukázateľne/.Mali by ste byť vďačný adminom, že tú tému zmazali.
B) Ak sa organ v Martine postaví, a ak by som mal možnosť na ňom hrať koncert /čo samozrejme nezáleží na mne/, nemám ani najmenší problém zostaviť pre túto dispozíciu akiste zaujímavý program. 13 registrov je už pekná paleta farieb. Hral som 50 minútový koncert aj na 11 (8+2) registrovom I. man. organe bez najmenších komplikácií. Je to len o výbere literatúry a schopnosti registrovať. Reakcie zo strany domácich, ale aj skúsených poslucháčov organovej hudby boli v tomto smere pozitívne.
C) To či na starej haraburde v Martine hrával ten, či onen, nie je rozhodujúce. Nebudeme predsa ochraňovať starý organ v SF, len preto že na ňom hrala napr. M.C. Allain!
D)Pedál v Dóme, rovnako ako principálový zbor sa mi /a nielen mne, ale aj všetkým organistom, ktorí na dómskom organe hrali (a samozrejme svoje registrácie odpočúvali aj priamo v prietore, pri čom som bol prítomný resp. priamo nápomocný)/ zdá byť v poriadku, i keď záleží na tom kde sedíte pri plnej obsadenosti kostola, ale o tom som sa zmieňoval v predchádzajúcom príspevku.
E) Ak máte záujem, moje postoje som Vám ochotný vysvetliť aj osobne. Obdobne som presvedčený, že ak máte nejaké otázky na Mgr. art. Šurina, veľmi rád Vám na ne odpovie do očí. Len či máte na to odvahu? Aspoň tak silnú ako písať polopravdy a lži..
F) K tzv. bankovej garancií. Vy píšete, že farnosť musela garantovať svoj úver. Ale to je vyslovená lož!. Je to presne naopak. Vysvetlím čitateľom na príklade. Cena organa je rozdelená do 4 splátok. 1, a 2. splátka sa platí počas stavby organa vo firme, 3 po dovoze organa do priestoru, 4 po kolaudacií. Je faktom, že keď farnosť zaplatí 1 a 2. splátku, nemá nič - ani organ, lebo ten sa stavia vo firme, a ani peniaze, pretože tie zaplatila firme. Preto je nutná banková garancia na tieto 2 splátky. Ak by firma zhotoviteľa nástroja skrachovala, alebo sa stalo niečo iné, kvôli čomu by nebolo možné nástroj zhotoviť, peniaze ktoré farnosť zaplatila firme, by preplatila banka. A verte mi, že banka hocikomu len tak bankovú garanciu nedá. Sleduje pohyby na účte zhotoviteľa, jeho momentálny stav na účte (podľa toho sa odvíja cena garancie) etc. Náklady spojené s bankovou garanciou znáša zväčša zhotoviteľ a nie objednávateľ, resp. sa splatenie poplatku za bankovú garanciu upravuje zmluvne. - Teda áno, takejto firme by som dal postaviť svoj dom.
G) Príspevok p. Vymětala nebol vymazaný kvôli obsahu recenzie. Bol to jeho osobný názor, a proti nemu, aj keď sa nám nemusí páčiť, my nemáme právo zakročiť. Zmazaný bol kvôli nepodloženému ohováraniu, ktoré bolo v priamom rozpore s pravidlami fóra a autor ho ani napriek upozorneniu neodstránil. Ale toho ste si akiste vedomý.
H)Zrejme tiež veľmi dobre viete že kurz SKK/EuR, bol v dobe stavy organa v Bystrici niekde okolo 39 SKK za 1 Euro... Tak potom váš prepočet láskavo korigujte. Otázkou je, či cena uvedená v dokumente ktorý citujete je aj z DPH.(pokiaľ si správne pamätám celková cena bola cez 10 mil. SKK). Nehovoriac o tom, že idete porovnávať cenu v tej dobe začínajúcej firmy v ČR s cenou prestížneho staviteľa svetového mena. Á propós, keď sme pri "výbornosti organa". Viete prečo sa na hracom stole organa v BB katedrále nenachádza štítok staviteľa?
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
JozefMazur
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 10. 01. 2007
Príspevky: 98

PríspevokZaslal: 21 01, 2011, 8:17    Predmet: Odpovedať s citátom

Pán Bako, jediná veta v mojom príspevku, aj to mimo tému a ešte v zátvorke a vy na ňu reagujete polovicou príspevku? Len krátko. Nájdite mi v mojich príspevkoch čo len jedinú vetu, kde ohováram a osočujem pána Šurina. Uviesť výpis organov s realizačnými cenami, nie je ani ohováranie, ani osočovanie, je to ekonomická realita. (aj to bolo zmazané) Na všetko ostatné v tejto súvislosti čo ste popísal je škoda reagovať.
K téme Martinskému organu.
Nepochybujem, že sa dá zahrať koncert na 13 reg. organe aj na festivaloch Slovenské historické organy na ktoré rád spomínam a boli tam veľmi pekné koncerty aj na 6 registrových pozitívoch. Samozrejme výber literatúry, ale ja upozorňujem na to, že organ v spomínanej dispozicií/cena výrazne limituje možnosť použitia literatúry a ak sa postaví, toto obmedzenie bude trvať po celú dobu kým bude v kostole čo môže byť aj 100 rokov.(Ten súčasný , tam je už 50 rokov) Takže toto rozhodnutie obmedzuje celé generácie budúcich účastníkov liturgie a prípadných koncertov. Čo pri pomere cena/počet registrov považujem za vážny problém. Veď aj nástroj na ktorom hrávate v Dóme má nižšiu registrovú cenu, tak čo to vlastne obhajujete?
Nikde som nenapísal, že je rozhodujúce, kto na akom organe hral, ale napísať o organe, že je to haraburda vypovedá viac o Vás ako o tomto organe. Doporučoval by som Vám sa krotiť sa vo výrazoch, lebo akým metrom meriate Vy takým bude namerané aj Vám. Ste mladý a za 30 rokov, keď budete čítať takéto hodnotenia na organy, na ktoré hrávate dnes, asi si pomyslíte o budúcich mladých organistoch svoje. O ochrane tohto organa nie je v mojom príspevku ani zmienka.
K zmluve, bod 14 zmluvy:
Na zabezpečenie všetkých nárokov objednávateľa musí zhotoviteľ zaobstarať bankovú záruku vo výške záloh až do uskutočnenia dodávky organu. Banková záruka musí obsahovať neodvolateľný záväzok niektorej rakúskej banky, že poukázanú sumu celkom alebo čiastočne zaplatí, aj za niekoľko pohľadávok v čiastkových sumách objednávateľovi v hotovosti a bez zrážok ihneď za prvú pohľadávku v rámci dohodnutej lehoty. Poplatok za bankovú záruku uhradí zhotoviteľ. Objednávateľ sa zaväzuje, že po písomnej výzve najskôr do 14 dní po riadnej dodávke organa, vráti bankovú záruku zhotoviteľovi.
Ospravedlňujem sa, že text som si neprečítal dôsledne, nie som právnik a s tohto dôvodu som tento text nesprávne interpretoval. Ďakujem za vysvetlenie.
K poslednému bodu, ďakujem za upozornenie na iný kurz. Ak vydelíme spomínanú cenu katedrálneho organu 9 mil. skutočným kurzom z 06/2003 čo je podľa http://www.nbs.sk/sk/statisticke-udaje/kurzovy-listok/kurzovy-listok/mesacny-prehlad-kurzoveho-listka/data-za-zvolene-obdobie/_kl-archiv-hisl0306 41,781 Sk/Euro vyjde suma 215 400€ s DPH, čo je suma o 24 600€ nižšia ako je zmluvná cena Martinského organu. K tomu už vôbec nie je potrebný akýkoľvek komentár.
Uvedený odkaz na cenu je dokumentom biskupského úradu B.Bystrica a táto suma bola aj v oficiálnych (záverečnú faktúru som nevidel) oznamoch, kde bol dovetok včetne podlahy chóru. Uznáte že podlaha nie je organ. Tvrdenie že to bolo 10 mil. čítam prvý krát a považujem túto informáciu za nepravdivú. Nepovažujem vašu ironickú vetu o začínajúcej firme z ČR a prestížneho staviteľa svetového mena za vhodnú a slušnú, voči staviteľom tohto nástroja, osobne som bol na koncerte na jednom z malých nástrojov fy Rieger z Schwarzach-u, môj osobný dojem nie je vhodné publikovať.
K záverečnému :" Á propós, keď sme pri "výbornosti organa". Presne a osobne poznám dôvody, prečo fy. Kánsky&Brachtl nedala firemný štítok na katedrálny organ. Je to ich rozhodnutie a zverejnenie týchto informácií prislúcha buď pánom Kánskemu, Brachtolovi, alebo Ing. Plánskemu.Ironizovať, alebo spochybňovať tým hodnotu nástroja je nemiestne a nevhodné.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
MartinBako
administrátor portálu
administrátor portálu


Zaregistrovaný od: 23. 08. 2006
Príspevky: 216
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: 21 01, 2011, 11:23    Predmet: Odpovedať s citátom

Cena organa v dóme bola 1 015 000 € + DPH 192 850€ = 1 207 850 € / 61reg = 198 900 za register. /3 registre na OW boli dodané nad rámec zmluvy, a nerátal som transmisie, a extenzie ktoré nemajú píšťaly navyše (Tuba archiepiscopus 16´ a 4´ IV)/. Teda dóm bol na register drahší. A to som na rozdiel od Vás zarátal aj extenzie. Ak by som to nespravil, tak je cena za register 1 207 850 / 55reg (bez ext) = 21 961 € za reg.
To len pre ilustráciu, aký ste demagóg. Ak máte voči predmetnej zmluve Martinskej farnosti s f. Rieger nejaké výhrady, máte možnosť obrátiť sa na súdy.
A ešte jedna poznámka. Cena menších organov v prepočtoch na register je vždy väčšia ako cena dispozične bohatých nástrojov. Pretože aj pre len niekoľko registrov sa musí vyrobiť mech, traktúry, vzdušnice etc.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Peter Vymazal
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 25. 01. 2007
Príspevky: 1699
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: 21 01, 2011, 21:44    Predmet: Odpovedať s citátom

Martin, nemá význam,aby si tu niečo písal, keď sa tu o stavbe organov bavia slepí s jednookými,a nedajú si povedať od odborníkov... Skutočne, porovnávať organ s Bachovskou koncepciou (Lipsko) a univerzálny organ v Bratislave, na ktorom zahráte čokoľvek, je trošku zúfalé,..
_________________
Peter Vymazal
www.organista.wbl.sk
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
JozefMazur
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 10. 01. 2007
Príspevky: 98

PríspevokZaslal: 22 01, 2011, 10:17    Predmet: Odpovedať s citátom

Pán Bako
obviňujete ma z demagógie (geamgógia = nesvedomité, nevyberanými prostriedkami docieľované úsilie o získanie priazne, prehnaná argumentácia) a opakovane píšete aspoň v polovici príspevky mimo tému, ktorú je Martinský organ, nie Dómsky Bratislavský organ
Najskôr k cene Woehlovho organu. Od začiatku výstavby bola všade v médiach prezentovaná cena 1 mil. € .(Vnímal su ju ako celkovú cenu včetne DPH, ako všetci priamo nezainteresovaní.) Zmluva a záverečný účet nebol zverejnený, preto som vychádzal z tejto sumy. Na týchto stránkach, v časti píšťalové organy na Slovensku, vy uvádzate počet registrov I. etapa 75 reg. II.etapa 88 reg. Vychádzal som s týchto údajov.
1 000 000 € /75 reg. = 13 333 €/reg. čo je menej ako pri Martinskom organe
240 000 €/ 13 reg. = 18 461 €/ reg.
Neviem odkiaľ je informácia o 55 reg. v už spomenutých dispozíciách uvádzate 75 reg.s toho 8 tansm./exten. Potom to vychádza na 66 znejúcich reg. Po Vašom príspevku so si zabezpečil oficiálny dokument:" Požehnanie nového organa v katedrále sv. Martina v Bratislave" vydal Bratislavská arcidieceza, 2010, kde ste uvedený ako odborný spolupracovník. Je tam uvedená cena 1,0015 mil € bez DPH. Čo je 1 001 500 € a s DPH 19% to spolu je 1 191 785 €. (Matematika vám ide asi tak ako mne právo) V počte reg. je informačný zmätok. Spomenutý materiál uvádza I. etapa 75 reg. /97 píšť. radov, II. etapa 91 reg./115 píšť. radov.
Predpokladám, že vy sám ste pôvodcom týchto protirečivých informácií. Tak koľko má vlastne Woehlov organ v Dóme registrov? 55, 66,75? A po dokončení bude mať koľko 88, 91? Potom v dispozíciách treba reg. číslovať a uvádzať počet znejúcich registrov a počet
extenzií a transmisií. Takže si vyprosím, aby Ste ma označoval ako demagóga, nakoľko som vychádzal z len Vašich zmätočných údajov. Keď aj zoberiem cenu s DPH 1 191785 € a poč. reg. 75 ( čo je údaj z oficiálnej publikácie) cena vzchádza 15 890 €/reg. čo je stále viac ako reg. cena Martinské ho organa aj s extenziou 240 000€ /14 reg. =17 142 €/reg. Myslím, že Vaše príspevky a moje odpovede z dôvodu môjho príkladu vôbec nepatria do tejto témy a sú mimo. Ak chcete o tejto téme diskutovať, tak otvorte novú tému. Lebo potom nie je zrejmé o čom diskutujeme či o organe v Dóme, alebo o budúcom organe v Martine.
Konečne k téme.
Odporúčate mi, aby som sa ak mám výhrady obrátil na súdy. Pán Bako to myslíte úplne vážne? Myslíte si, že za nič osobne nezodpovední sudcovia, ktorí vlastné/podplatené názory vyhlasujú za rozsudky SR sú tí najkompetentnejší na posudzovanie píšťalových organov? Obrátiť sa na akéhokoľvek sudcu by dopadlo úplne rovnako ako dať si spraviť npr. odborný posudok ohľadne organu npr. pánu Vymazalovi ktorého argumentácia a odborný názor je vyjadrený: "......keď sa tu o stavbe organov bavia slepí s jednookými......." Neviem koho myslí pán Vymazal tými slepými a jednookými, ale v prípade jeho povolania (ošetrovateľ, čo je samozrejme osožné a potrebné povolanie) a neukončeného konzervatória môžem toto vyjadrenie brať, len ako nemiestnu a nekompetentnú invektívu.
K záverečnej poznámke. Organ bez mechu ( Malý organ zásobný mech mať nemusí, je možné použiť membránový regulátor priamo nainštalovaný na spodnú časť vzdušnice.) , traktúry, vzdušnice, by samozrejme nebol organ. Potom podľa tejto zvláštnej logiky by npr. u automobilu, ktorý tiež musí mať všetky nevyhnutné komponenty, platilo, že čím menší kW výkon tým drahší drahší prepočet na kW výkonu. Nejdem uvádzať podrobnejší výpočet, lebo by sme úplne odišli od témy a začali diskutovať na tému nesúvisiacu s organmi vôbec.


Naposledy upravil JozefMazur dňa 22 01, 2011, 13:23, celkovo upravené 1 krát
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
Peter Vymazal
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 25. 01. 2007
Príspevky: 1699
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: 22 01, 2011, 12:23    Predmet: Odpovedať s citátom

JozefMazur napísal:
Neviem koho myslí pán Vymazal tými slepými a jednookými, ale v prípade jeho povolania a neukončeného konzervatória môžem toto vyjadrenie brať, len ako nemiestnu a nekompetentnú invektívu.



Pán Mazúr, k mojim štúdiám sa prosím nevyjadrujte, lebo do toho nevidíte, a ani k môjmu súčasnému zamestnaniu... A čo sa týka organa v Bratislavskom Dóme, rímsko-katolícka cirkev urobila veľmi dobre, že zverila projekt stavby organa práve S. Šurinovi, nakoľko v otázke odbornosti a dôslednosti pri výbere firmy by sa nenašiel nikto lepší a schopnejší, a v prvom rade nestrannejší...
_________________
Peter Vymazal
www.organista.wbl.sk
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
MartinBako
administrátor portálu
administrátor portálu


Zaregistrovaný od: 23. 08. 2006
Príspevky: 216
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: 22 01, 2011, 14:32    Predmet: Odpovedať s citátom

Napísal som že máte možnosť obrátiť sa na súd. Nič viac, nič menej. Čo si Vy myslíte o súdoch je už iná téma.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra organisti.sk » Novostavby píšťalových organov na Slovensku Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3  Ďalší
Strana 2 z 3

 
Prejdi na:  
Nemôžete odosielať novú správu do tohto fóra
Nemôžete odpovedať na správu v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete hlasovať v tomto fóre

Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
iCGstation v1.0 Template By Ray © 2003, 2004 iOptional -- Ported for PHP-Nuke by nukemods.com
organisti.sk
administrátori: Martin Bako - organy/organológia, Martin Puhovich - Spoločnosť priateľov organov, Rastislav Podpera - teória liturgickej hudby, Marek Klein, Matej Kubeš - technická správa serveru © 2005-2013.

Ad maiorem Dei gloriam!
Odber článkov: rss-091.xml, rss-092.xml, rss-20.xml or atom.xml
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. All Rights Reserved.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.17 sekúnd