Home
Úvodná stránka
Vyhľadávanie
Vyhľadávanie
Forums
Fórum
Your Account
Váš účet
Navigačné menu



Kto je online
Momentálne je 459 návštevník(ov) a 0 člen(ov) online.

Ste anonymný užívateľ. Môžete sa zdarma zaregistrovať tu


Fórum

organisti.sk :: Zobraziť tému - 1.1.2011, 11.30 - TRNAVA
FAQ
FAQ
Hľadať
Hľadať
Zoznam užívateľov
Zoznam užívateľov
užívateľské skupiny
užívateľské skupiny
Nastavenie
Nastavenie
Prihlásenie
Prihlásenie
Súkromné správy
Súkromné správy
Obsah fóra organisti.sk » Mediálne prenosy

odoslať novú tému   Odpovedať na tému
1.1.2011, 11.30 - TRNAVA Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
Peter Vymazal
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 25. 01. 2007
Príspevky: 1699
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: 04 01, 2011, 15:02    Predmet: Odpovedať s citátom

joozi napísal:
Veni creator sa mi ohromne páčilo, hlavne vzorové frázovanie. Škoda len, že ľud sa nechytal, hoci - a to je super - mali rozdané papiere s textom a notami.

Pane zmiluj sa - bolo by dobre najprv predohrať, takto pôsobil nástup spevu po predsadení akordu neprofesionálne.

Žalmista mal asi trému. Okrem nepresných tónov je škoda aj to, ako sa tvári pri prednese.

Aleluja sa mi páči.

Spev na obetovanie... Ruku na srdce, speváci musia ešte trochu pocvičiť, bolo to falošné.

Prvá pieseň sv. prijímania: Na toto ľud nie je pripravený. Jednak väčšine je milšia Tichá noc ako tieto prakticky strašidelné moderné skladby. A jednak, aj keby sa im to páčilo, v takomto tempe to ľudia skôr ako o 50 rokov spievať nebudú.

Druhá pieseň: platí to isté. Niečo ľúbozvučnejšie by sa nenašlo?

Tretia pieseň: Konečne niečo ľudu milé. Škodá, že falošné.

Štvrtá pieseň: Tak nakoniec sme sa dočkali aj tradičnej hitovky z JKS. Dobrý výber, pekne zahrané, pekné frázovanie. Z neznámych dôvodov sa ale ľud do spevu nezapojil.

Za plusy považujem veľmi presné frázovanie organistu, odvážne tempo a dodržovanie rytmu.

Za mínusy považujem falošný zbor, zbytočne dlho držané posledné akordy piesní a odpovedí, a dovolím si tvrdiť, že nevýraznú registráciu.


Veni Creator: ľud sa chytal,... celé ozvučenie omše -organ, zbor, ľud - bolo "na kočku"

Spev na obetovanie: katedrála má svoj vlastný zbor cca 5-6 rokov... stále sa máme čo učiť,...
spev na prijímanie: ako si ľudí naučíme, takých ich budeme mať,...
K "nevýraznej registrácií" som sa vyjadril vyššie,....
_________________
Peter Vymazal
www.organista.wbl.sk
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
JozefTimulak
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 28. 01. 2007
Príspevky: 810
Bydlisko: Čaňa

PríspevokZaslal: 04 01, 2011, 16:39    Predmet: Odpovedať s citátom

Peťu, celkovo tvoju hru hodnotím vysoko nadpriemerne ak nie geniálne. Rezervy vidím trochu v niektorých členkách zboru, ktoré ťahali neisto a nečisto, potom celkovo v ľude, že hoc má papieriky, niektorí neotvoria ústa a nakoniec - ale to je čisto subjektívne - v malom použití kolied z JKS. Čo sa týka registrácie, to beriem, mohol by tam byť väčší a pestrejší organ.
_________________
Jozef Timuľák
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
Bismarck
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 03. 01. 2008
Príspevky: 289

PríspevokZaslal: 04 01, 2011, 18:46    Predmet: Odpovedať s citátom

Michael Augustín napísal:
Mám doma celé CD od Sľuk-u s vianočnými koledami, kde je aj spomínaná skladba Veseľ sa ľudské stvorenie.
A podľa prevedenia pesničiek ako Kyrie eleison alebo Narodil sa Kristus Pán v Betleme, ktoré sú na tom CD, a ktoré sú takisto pesničkami JKS si myslím, že posudzovať tieto nahrávky ako smerodajné pre chrámového hudobníka je irelevantné (uvedené skladby nekorešpondujú s notovým zápisom v JKS, sú pozmenené, príp. majú úplne inú melódiu).
Kebyže sa mám riadiť tým, ako Sľuk nahral zopár kolied, tak to by si asi musel prepísať noty v JKS a dovolil by som si vytiahnuť zo šuflíka ľudové pofidérne nápevy rôznych iných piesní (299,242 a pod.)

Nemyslím si, že by notový zápis strácal zmysel. Rytmus si nemôžem meniť ako sa mi zachce a z polových nôt si budem robiť štvrťové s bodkou alebo dvoma bodkami aby sa hľadala nejaká stredná cesta.
Keď sa raz mení takt, tak ho musím rešpektovať tak ako sa mení. Keď raz alla breve v notovom zápise je napísané, tak budem hrať raz tak rýchlo, ako keby noty mali iba polovicu zo svojej hodnoty v rovnakom tempe a rytme ako predchádzajúcu časť skladby.


Len potom mi taký zápis nedáva zmysel, azda niekto šetril na nákladoch aby nemusel vyplňovať vnútro hlavičky Cool
Citácia:
uvedené skladby nekorešpondujú s notovým zápisom v JKS, sú pozmenené, príp. majú úplne inú melódiu

Ktoré vydanie JKS myslíš? Prípadne z ktorého roku? Lebo ich bolo mnoho a s mnohými rozdielmi.
_________________
Michal Bisaha-exorganista
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Michael Augustín
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 10. 04. 2007
Príspevky: 663
Bydlisko: Podolie

PríspevokZaslal: 04 01, 2011, 19:38    Predmet: Odpovedať s citátom

Citácia:
Ktoré vydanie JKS myslíš? Prípadne z ktorého roku? Lebo ich bolo mnoho a s mnohými rozdielmi.


Nejde teraz o nijaké vydanie JKS. Keď si uvádzal vzorový príklad nahrávku Sľuk-u, ako hrajú pieseň č. 107, tak som len chcel podotknúť že ich nahrávky si nemôže organista brať za príklad, pretože niektoré koledy, ktoré prespievali sú úplne odlišné od notového zápisu v JKS- a ide o markantné rozdiely, kde ročník vydania JKS nehrá úlohu. Ak takto spravili jednu-dve koledy, nemám bohužiaľ dôvod si myslieť že JKS 107 nahrali tiež správne, tak, ako by mala v skutočnosti vyzerať.

Tu by som preto rád opýtal ostatných organistov, aká je prax: Ako hráte pieseň JKS 107 (konkrétne jej druhú časť od zmeny taktu)?
_________________
Michael Augustín, organista v kostole sv. Juraja v Podolí
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail ICQ
MartinPivka
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 02. 01. 2009
Príspevky: 390
Bydlisko: Považská Bystrica

PríspevokZaslal: 04 01, 2011, 20:35    Predmet: Odpovedať s citátom

Michael Augustín napísal:
Ako hráte pieseň JKS 107 (konkrétne jej druhú časť od zmeny taktu)?

Presne tak ako je napisane, so zmenou taktu...akokeby 1/4 noty...
_________________
Martin Pivka, organista v Považskej Bystrici
----------
Čo pokladali za posvätné generácie pred nami, ostáva posvätné a významné aj pre nás a toto nemožno len tak z ničoho nič navždy zabudnúť alebo sa stať škodlivým...
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
juraj zajko
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 08. 03. 2007
Príspevky: 64
Bydlisko: Tlmače

PríspevokZaslal: 08 01, 2011, 14:46    Predmet: Odpovedať s citátom

Ja len ohľadom piesne č. 107- mne osobne absolútne nesedí text s náladou melódie- najmä ten koniec "Radujme sa, veseľme sa v tomto novom roku" v mole...
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
MartinPivka
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 02. 01. 2009
Príspevky: 390
Bydlisko: Považská Bystrica

PríspevokZaslal: 08 01, 2011, 16:28    Predmet: Odpovedať s citátom

juraj zajko napísal:
Ja len ohľadom piesne č. 107- mne osobne absolútne nesedí text s náladou melódie- najmä ten koniec "Radujme sa, veseľme sa v tomto novom roku" v mole...

tato piesen je velmi zaujimava svojim textom Wink... staci si precitat vsetky slohy Smile
_________________
Martin Pivka, organista v Považskej Bystrici
----------
Čo pokladali za posvätné generácie pred nami, ostáva posvätné a významné aj pre nás a toto nemožno len tak z ničoho nič navždy zabudnúť alebo sa stať škodlivým...
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
andrej
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 15. 08. 2007
Príspevky: 675
Bydlisko: Vrable

PríspevokZaslal: 08 01, 2011, 22:34    Predmet: Odpovedať s citátom

juraj zajko napísal:
Ja len ohľadom piesne č. 107- mne osobne absolútne nesedí text s náladou melódie- najmä ten koniec "Radujme sa, veseľme sa v tomto novom roku" v mole...

mol neznamená smútok! zober si aj takú 498 je tiež v mol a jaká je slávnostná Smile a vôbec neni smutná
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
JozefTimulak
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 28. 01. 2007
Príspevky: 810
Bydlisko: Čaňa

PríspevokZaslal: 09 01, 2011, 17:07    Predmet: Odpovedať s citátom

Ale priznajme, že texty a harmónie niektorých JKS nezodpovedajú. Vari vrcholným príkladom je pieseň 148, Kresťania nariekajte, ktorá svojou harmóniou pripomína skôr: Kresťania, nalievajte.
_________________
Jozef Timuľák
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
juraj zajko
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 08. 03. 2007
Príspevky: 64
Bydlisko: Tlmače

PríspevokZaslal: 09 01, 2011, 19:53    Predmet: Odpovedať s citátom

andrej napísal:

mol neznamená smútok! zober si aj takú 498 je tiež v mol a jaká je slávnostná Smile a vôbec neni smutná

Že mol znamená smútok, to ja predsa netvrdím, ale jednoducho v 107. mi text + harmónia nesedí Smile ale koniec koncom, to môže byť aj otázka vkusu Smile

joozi napísal:
Ale priznajme, že texty a harmónie niektorých JKS nezodpovedajú

...asi tak
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
PavolT
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 06. 09. 2008
Príspevky: 231
Bydlisko: PB

PríspevokZaslal: 10 01, 2011, 14:14    Predmet: Odpovedať s citátom

joozi napísal:
Ale priznajme, že texty a harmónie niektorých JKS nezodpovedajú. Vari vrcholným príkladom je pieseň 148, Kresťania nariekajte, ktorá svojou harmóniou pripomína skôr: Kresťania, nalievajte.

...veď sa jedná o ľudovečku. Stačí sa opýtať staršej pani, ktorá pôstna pieseň sa jej najlepšie tercuje a cahá...
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
josta
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 11. 01. 2008
Príspevky: 296
Bydlisko: Radošovce,Vieska

PríspevokZaslal: 10 01, 2011, 15:25    Predmet: Odpovedať s citátom

Dúfam, že v novej verzií stránky "organistov" bude posledných cca 10 príspevkov ( aj s mojím) VYMAZANÝCH ! Sú absolutne mimo témy.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
mosad2
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 27. 10. 2008
Príspevky: 15

PríspevokZaslal: 12 01, 2011, 19:24    Predmet: 107 Odpovedať s citátom

Ja zmenu rychlosti zaznacenu nemam, viem, ze tu druhu polku hravaju rychlejsie, tento rok som tahal pomaly Very Happy vsak nieco babky vydrzia. V nasej farnosti ludia pocuvaju a schopni okamzite reagovat. Ktokolvek tam sadne a zahra zakazdym inak, nie je problem. Toto je vyhoda mensich kostolikov kde ten kontakt s ludmi je.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra organisti.sk » Mediálne prenosy Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2
Strana 2 z 2

 
Prejdi na:  
Nemôžete odosielať novú správu do tohto fóra
Nemôžete odpovedať na správu v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete hlasovať v tomto fóre

Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
iCGstation v1.0 Template By Ray © 2003, 2004 iOptional -- Ported for PHP-Nuke by nukemods.com
organisti.sk
administrátori: Martin Bako - organy/organológia, Martin Puhovich - Spoločnosť priateľov organov, Rastislav Podpera - teória liturgickej hudby, Marek Klein, Matej Kubeš - technická správa serveru © 2005-2013.

Ad maiorem Dei gloriam!
Odber článkov: rss-091.xml, rss-092.xml, rss-20.xml or atom.xml
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. All Rights Reserved.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.27 sekúnd