Home
Úvodná stránka
Vyhľadávanie
Vyhľadávanie
Forums
Fórum
Your Account
Váš účet
Navigačné menu



Kto je online
Momentálne je 454 návštevník(ov) a 0 člen(ov) online.

Ste anonymný užívateľ. Môžete sa zdarma zaregistrovať tu


Fórum

organisti.sk :: Zobraziť tému - Rozdelenie pôstu
FAQ
FAQ
Hľadať
Hľadať
Zoznam užívateľov
Zoznam užívateľov
užívateľské skupiny
užívateľské skupiny
Nastavenie
Nastavenie
Prihlásenie
Prihlásenie
Súkromné správy
Súkromné správy
Obsah fóra organisti.sk » Prax - Čo hráme/spievame?

odoslať novú tému   Odpovedať na tému
Rozdelenie pôstu Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3  Ďalší
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
JozefTimulak
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 28. 01. 2007
Príspevky: 810
Bydlisko: Čaňa

PríspevokZaslal: 16 03, 2011, 9:06    Predmet: Odpovedať s citátom

Kolegovia, dovoľe niekoľko postrehov:

1. Hudba v košickom Dóme (a mnohých ďaľších kostoloch): Ak "nadriadený" (teda farár, biskup) povie, že si praje len JKS a žiadne "novoty", odnesie si to nakoniec predsa len organista. To je veľká nespravodlivosť.

2. Zavádzanie nových spevov vo väčších kostoloch, kde účinkujú zbory, nie je taký problém, ako v kostolíkoch, kde zboru niet, kde organ je v nevyhovujúcom stave, kde ľudia prakticky nemajú kontakt s kultúrou, prípadne organista nemá s kým konzultovať.

3. Treba sa pripraviť na to, že pomaly sa v našich kostoloch spievať prestane. 80% ľudu tvoria ľudia, ktorý tu o 20 rokov už nebudú. Kto nám teda bude spievať? Tých 20% ľudí by sme si mali pestovať ako v bavlnke a nie ich odpudiť nápevmi, ktoré sú samotným organistom ťažko prijateľné.
_________________
Jozef Timuľák
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
JozefTimulak
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 28. 01. 2007
Príspevky: 810
Bydlisko: Čaňa

PríspevokZaslal: 16 03, 2011, 9:15    Predmet: Odpovedať s citátom

Vidíme, s akou váhou sa riešia tieto závažné problémy: Že o tom diskutuje 5 nadšencov na internetovom fóre, ďalších 10-20 si to prečíta ale sa ani nevyjadrí. Zvyšok organistov, kňazov, liturgistov - MLČÍ.

Teda sa pýtam: Prečo sa o tom nehovorí cez pastierské listy, cez pravidelné stretávanie organistov, kňazov, liturgistov, prečo sa nedávajú celoplošné a záväzné vyhlásenia zodpovedných?

Prečo sa na to skrátka KAŠLE Question
_________________
Jozef Timuľák
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
Viliam Gurbal
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 21. 04. 2006
Príspevky: 131
Bydlisko: Jantárová 2, Košice

PríspevokZaslal: 16 03, 2011, 9:25    Predmet: Odpovedať s citátom

Dobre teda, neštekajme, nedávajme si dôvody na ďalšie nedorozumenia textami písanými z výšin nášho sebavedomia.

Môj názor na novú tvorbu (veľmi sa ospravedlňujem, že píšem do témy rozdelenia pôstu, ale to súvisí s textom hore a s ľuďmi, ktorí sa tu ocitli) je ten: Na Slovensku je málo kňazov, ktorí vyhľadávajú dobrých spolupracovníkov - organistov, zbormajstrov, spevákov a ktorí sú ochotní takých aj finančne motivovať. Priznám sa, momentálne si nespomínam ani na jedno meno. Problém bude zrejme vo financiách, dobrí organisti nie sú vo všeobecnosti zvlášť vyhľadávaní, nikto sa o nich prakticky nebije, lebo ich nevie/nechce zaplatiť. Táto skutočnosť, žiaľ najviac spôsobuje to, že na Slovensku sa nevyvíjajú osobnosti, nebuduje sa podhubie, z ktorého by neskôr mohli vzísť osobnosti typu Petr Eben! Samozrejme nie je to vina kňazov, je to nevyzretý systém (alebo neochota poučiť sa).

Na Slovensku sa tvorba nového spevníka začína niekde v podobnom prostredí, v akom sa reálne nachádza vyššie načrtnutý vzťah kňazi - organisti. Namiesto vyhľadávania o obťažovania (a zaplatenia, či motivovania) ľudí vyučených, teda skladateľov, sa budeme radšej tváriť, že nám stačí každý "dobrý" nápad zdola a systémom pokus-omyl si tieto nápady budeme (do kedy?) overovať, či sa chytia v praxi. Nepripomína Vám to najriskantnejší možný spôsob? Žiaľ, niekedy sa chytia ....

Dovoľte mi úvahu. Ako si môžem na poste dómskeho organistu takýmto spôsobom (skušobne) overovať, čo bude z predkladaného napokon dobré? a ešte nebodaj, mám si všímať reakcie všetkých ľudí?. Kde akú rolu tu má zohrať moja muzikantská súdnosť? Mám ju potláčať, alebo mám sa riadiť inými intuitívnymi pohnutkami svojho vnútra (niečo som už preskákal v oblasti hudby a poviem Vám, nevymenil by som svoje skúsenosti za doktorát z hudby, pretože ten, čo vyštuduje hudbu, síce má vzácne univerzitné vedomosti, ale potrebuje ich ešte chvíľu uplatňovať v praxi - teda nie nadarmo sa hovorí, že človek sa učí celý život, nie len na fakulte). Nemal by som ja byť vzorom v Dóme sv. Alžbety vzorom nie v tom, že budem uvádzať rad-radom nové skladbičky, ale v prvom rade v tom, že uvediem len to, čo bude Boha naozaj chváliť a ľudí povzbudzovať? Cítim oveľa väčšiu zodpovednosť ako pred mnohými rokmi, keď som hrával V Šarišských Bohdanovciach.

Mám prosbu, bolo by možné všetky potrebné texty na zhudobnenie umiestniť na web, aby boli prístupné online? Bolo by to veľmi potrebné. Dám si tu námahu a budem presviedčať zdatných skladateľov zo svojho okolia, aby boli vo veci komponovania nových spevov nápomocní. Bude to síce trocha trápne, ako každý pracovník aj hudobník si zaslúži svoju odmenu, a ja pri svojom plate naozaj nemôžem príliš vyskakovať.

Poznámka na záver (nemohol som ju odpustiť): Hudobné školstvo na prvom stupni bolo aj pred rokom 1989 spoplatňované (ĽUŠ). Zrejme aj preto, aby sa na štúdium hudby hlásili prevažne tí, ktorí sa dokázali prejaviť aj ako talentovaní ľudia. Vďaka talentu dieťaťa sa oplatilo rodičom za takéto štúdium platiť. Dnes, keď sme svedkami rozdelenia spoločnosti a to aj vďaka financiám (na veľmi bohatých a veľmi, veľmi chudobných) sa stáva, že toto rozdelenie neblaho vplýva (podobne je to v hokeji, že?) na výber študentov v oblasti hudby ... na talent sa pozerá nie ako na nevyhnutnosť, ale skôr ako čosi navyše. Aj to je argument, ktorý pri jednaní a rozhovoroch s kňazmi používam. Nech si všímajú talent samozrejme spojený s usilovnosťou nádejných kantorov, nie len akúsi odvahu na hru, hraničiacu niekde možno až s drzosťou... (tu už ma napadlo aj konkrétne meno).

Prosím, neberte to nikto ako vykrikovanie, vyskakovanie.
Všetkým želám veľmi pekný deň.

Viliam


Naposledy upravil Viliam Gurbal dňa 16 03, 2011, 12:59, celkovo upravené 1 krát
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
AlbertSobek
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 08. 02. 2009
Príspevky: 237
Bydlisko: Hertník

PríspevokZaslal: 16 03, 2011, 9:31    Predmet: Odpovedať s citátom

Pán Podpera napísal:

"už dávno som nabádal, aby niektorí namiesto štekania tu na fóre"...

Skutočne na Slovensku je to boj s veternými mlynmi.
Organisti nech si "len štekajú", veď karavana ide ďalej.

To človek aby sa už obracal len na cudzinu, keď sa chce poradiť.
V Česku, Slovinsku, Poľsku, ešte aj v Lotyšsku sa s vami cez internet
pekne porozprávajú ozajstní nadšení odborníci. No doma je to len
na obtiaž, škoda tratiť s organistom čas.

Našou nádejou už len ostáva sv.Otec a jeho pripravované zmeny
v liturgickom živote Cirkvi.

Albert
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
ReneHumaj
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 06. 01. 2010
Príspevky: 292
Bydlisko: Nitrica

PríspevokZaslal: 16 03, 2011, 11:00    Predmet: rozdelenie pôstnych JKS piesní Odpovedať s citátom

lubo1 napísal:
Nemohol by niekto z vás - kompetentných vypísať to rozdelenie pôstnych JKS piesní, príp. aj s časťami omše, kedy ich použiť?


Ja som to dal do pokladničky ešte minulý rok. Dostal som to na školení organistov Nitrianskej diecézy v r. 2000 v Považskej Bystrici.
http://notypreorgan.comehere.cz/Rozdelenie_piesni.pdf
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
ReneHumaj
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 06. 01. 2010
Príspevky: 292
Bydlisko: Nitrica

PríspevokZaslal: 16 03, 2011, 11:10    Predmet: Odpovedať s citátom

joozi napísal:
Vidíme, s akou váhou sa riešia tieto závažné problémy: Že o tom diskutuje 5 nadšencov na internetovom fóre, ďalších 10-20 si to prečíta ale sa ani nevyjadrí. Zvyšok organistov, kňazov, liturgistov - MLČÍ.

Teda sa pýtam: Prečo sa o tom nehovorí cez pastierské listy, cez pravidelné stretávanie organistov, kňazov, liturgistov, prečo sa nedávajú celoplošné a záväzné vyhlásenia zodpovedných?

Prečo sa na to skrátka KAŠLE Question


Plne s tebou súhlasím. To je závažná vec a preto by sa to malo riešiť cestou pastierských listov, stretávaní organistov, kňazov, liturgistov, mali by sa dávať celoplošné a záväzné vyhlásenia zodpovedných, lebo keď začnú o tom hovoriť ľuďom biskupi a kňazi, tak to má väčšiu váhu u ľudí, ako keď by to organista im vysvetľoval sám. Z vlastnej skúsenosti viem, keď som začal hrávať, tak boli ľudia naučený len určité piesne a osvedčené, tie isté nápevy nedeľu čo nedeľu a sviatky. Keď som začal podľa LS I , II tak bolo zle, že len vymýšľam samé árie a pod. No keď im kňaz rázne dohovoril, tak to zobrali inak a naučili sa spievať podľa liturgických spevníkov aj iné piesne z JKS, ktoré nepoznali.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
MartinR
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 16. 04. 2010
Príspevky: 28
Bydlisko: Špačince

PríspevokZaslal: 16 03, 2011, 15:09    Predmet: Odpovedať s citátom

RastislavPodpera napísal:
Spravne vyuzitie JKS na jednotlive slavenia nenajdete tu na fore, ale v Adoramus Te, ktore prave od c.1/2011 ponuka na pokracovanie DIREKTORIUM PRE KANTOROV.


Mňa by zaujímalo, prečo sa toto spomínané DPK vydáva výhradne v časopise Adoramus Te a prečo nie ako nejaká samostatná brožúra, resp. prečo nemôže byť aj na webe ? Príde mi to ako lacná návnada na kúpu spomínaného časopisu. Plne súhlasím s názormi diskutujúcich joozi a Rene.

Rene napísal:
To je závažná vec a preto by sa to malo riešiť cestou pastierských listov, stretávaní organistov, kňazov, liturgistov, mali by sa dávať celoplošné a záväzné vyhlásenia zodpovedných...
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Viliam Gurbal
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 21. 04. 2006
Príspevky: 131
Bydlisko: Jantárová 2, Košice

PríspevokZaslal: 16 03, 2011, 15:39    Predmet: Odpovedať s citátom

Plne súhlasím s užívateľom MartinR.
Ešte raz pripomínam svoj názor: Ak si chcem dať skontrolovať el. rozvody, zavolám elektrikára, ak vodovod, tak vodára, a ak potrebujem zhudobniť text, začnem sa baviť so skladateľom. Tých je určite menej, ako elektrikárov, vodárov.... ale prečo nevyužiť túto možnosť?
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Rudolf Seman
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 12. 11. 2006
Príspevky: 236
Bydlisko: Sokoľany

PríspevokZaslal: 16 03, 2011, 16:21    Predmet: Odpovedať s citátom

Viliam Gurbal napísal:
Môj názor na novú tvorbu (veľmi sa ospravedlňujem, že píšem do témy rozdelenia pôstu, ale to súvisí s textom hore a s ľuďmi, ktorí sa tu ocitli) je ten: Na Slovensku je málo kňazov, ktorí vyhľadávajú dobrých spolupracovníkov - organistov, zbormajstrov, spevákov a ktorí sú ochotní takých aj finančne motivovať. Priznám sa, momentálne si nespomínam ani na jedno meno. Problém bude zrejme vo financiách, dobrí organisti nie sú vo všeobecnosti zvlášť vyhľadávaní, nikto sa o nich prakticky nebije, lebo ich nevie/nechce zaplatiť. Táto skutočnosť, žiaľ najviac spôsobuje to, že na Slovensku sa nevyvíjajú osobnosti, nebuduje sa podhubie, z ktorého by neskôr mohli vzísť osobnosti typu Petr Eben! Samozrejme nie je to vina kňazov, je to nevyzretý systém (alebo neochota poučiť sa).

100 bodov... A všetci vyštudovaní slovenskí chrámoví hudobníci pôsobia v Rakúsku, Francúzsku, Nemecku..., lebo tu by žili na hranici chudoby!

Na Slovensku je to všetko divné a tak to aj potom vyzerá... Ja som začal s aplikovaním novej tvorby ešte asi r. 2004, postupne som sa snažil nabehnúť na tématické ladenie omše hlavne v advente a pôste (apropo prečo napr. publikácia prof. Konečného Liturgický zmysel omšových spevov nie je všeobecne dostupná???), dúfajúc, že čoskoro bude aj nový spevník, že sa to niekam pohne... No nejako sa to nehýbe. Nevieme v akom štádiu sú práce na spevníku, kedy je predbežný termín vydania, stránka spevnik.sk už poslednú dobu ani nefunguje, posledná antifóna tam pribudla 3/2007, na plenárnom zasadnutí KBS 6/2010 bolo len že
Citácia:
Medzi bodmi programu bol aj stav prípravy nového vydania Jednotného katolíckeho spevníka /JKS/. Aktualizácia bude pozostávať z troch krokov. Nadčasovú melódiu treba zachovať. Prekonané staré texty vylúčiť a nahradiť prebásnenými, alebo novými. A tretím krokom bude doplnenie o úplne nové melódie i texty.
- čo bolo jasné už pri zadávaní spevníka v r. 1998.

Sám si pamätám na kurzy pre organistov, ktoré spontánne skončili bez nejakého záveru (mimochodom tam chodil aj V. Gurbaľ, precvičoval s nami antifóny). Teraz kurzy prebiehajú, málokto o nich vie... A čo aj z nich, keď poväčšina organistov si situáciu uvedomuje, a nemá podporu od kňazov... A poväčšine kňazov je jedno čo sa hrá, ako sa hrá, len nech sa nejako spieva...

Všetko je len akosi na papieri a každý sa tvári že problém vlastne neexistuje, problémom sú organisti - kurzy sú, antifóny sú, stránku máme aktualizovanú (kedy naposledy?). A minule ma ešte aj pobavil článok v KN 10/2011:
Citácia:
Mons. Stolárik navštívil pápežskú kongergáciu
(...)Kardinál (Antonio Cañizares Llovera) pozitívne vníma stav liturgického života na Slovensku a zvlášť ocenil vysokú úroveň sakrálneho spevu, hudby a umenia.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Viliam Gurbal
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 21. 04. 2006
Príspevky: 131
Bydlisko: Jantárová 2, Košice

PríspevokZaslal: 16 03, 2011, 16:52    Predmet: Odpovedať s citátom

A ak aj dostane niekto cenu Fra Angelica od KBS za prínos v oblasti šírenia kresťanskej kultúry na Slovensku (prípad Zboru sv. Cecílie, pri Dóme sv. Alžbety v r. 2009), príde si do BA po - diplom. Cena je čisto morálna. Priznám sa, schválne som to v Košiciach nikomu z nadriadených nehovoril, a čakal, či prídu s nejakou reakciou. Náš pán arcibiskup o tomto našom ocenení KBS vôbec nevedel ani po 2 týždňoch! (až keď som ho začal otravovať o preplatenie cestovného (autobus - 812,-Eur). Organizátori podujatia totiž chceli, aby ocenení účinkovali pri slávnostnej bohoslužbe. To všetko sú fakty - čriepky, z ktorého sa skladá celok - náš slovenský obraz.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
RastislavPodpera
administrátor portálu
administrátor portálu


Zaregistrovaný od: 18. 01. 2006
Príspevky: 235
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: 16 03, 2011, 18:21    Predmet: Odpovedať s citátom

1) Direktorium pre kantorov (DPK) bude preto v AT, lebo bolo navrhnute na redakcnej rade AT a stava sa pravidelnou rubrikou casopisu. Po publikovani v AT nic nebude branit jeho volnej dostupnosti napr. na webe. Predpokladam, ze tuto edicnu postupnost chapete a dokazete ju respektovat. S podobnou vecou prisiel napr. kedysi britsky casopis Music and Liturgy.

2) Podstatny dovod zverejnovania DPK v periodiku a nie vo forme (kniznej) jednorazovej publikacie je ten, ze DPK ma byt otvorenym systemom, ktory sa bude doplnat, pripadne upravovat. DPK bude nielen publikovane, ale aj vytvarane POSTUPNE, minimalne dovtedy, kym nepokryje vsetky slavenia liturgickeho roka vo vsetkych troch cykloch ABC.

3) Suhlasil by som s tym, ze je uzitocne mat dostupnu publikaciu A. Konecneho "Liturgicky zmysel omsovych spevov", ale ak budete mat DPK, uz ju nebudete potrebovat. DPK je zalozene na hlbsej analyze liturgickych textov oproti davno prekonanej tabulke na konci direktoria, dokonca aj oproti knihe A. Konecneho. Veci sa vyvijaju a verim, ze skvalitnuju.

4) Stranka Spevnik.sk je od januara 2011 priebezne aktualizovana. V ostatnych tyzdnoch na nej doslo k viditelnym zmenam. Kto tvrdi opak, zrejme ju sam navstivil velmi davno. (Momentalne je nedostupna, ale to by malo trvat len niekolko dni a na veci to nic nemeni.)
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
juraj zajko
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 08. 03. 2007
Príspevky: 64
Bydlisko: Tlmače

PríspevokZaslal: 17 03, 2011, 20:57    Predmet: Odpovedať s citátom

... a keby ste tak ešte vedeli, aká je to liturgická "divočina" v UPC-čkách resp. počas "študentských" sv. omší počas pôstu...
(to len taký postreh na okraj )
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
AlbertSobek
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 08. 02. 2009
Príspevky: 237
Bydlisko: Hertník

PríspevokZaslal: 17 03, 2011, 22:40    Predmet: Odpovedať s citátom

juraj zajko napísal:
... a keby ste tak ešte vedeli, aká je to liturgická "divočina" v UPC-čkách resp. počas "študentských" sv. omší počas pôstu...
(to len taký postreh na okraj )


Veľmi správny postreh patriaci nie na okraj, ale do samého stredu problému.

Chyba je vo výchove. Devalvácia chrámového (duchovného,liturgického) spevu sa
začína už u malých detí, ktoré ich katechetky a učitelia náboženstva krmia "banálnymi"
melódiami a popevkami za sprievodu 3 akordov,(lebo sa to páči deťom).
Keď povyrastú nasleduje "divočina" v UPC-čkách. Na dôvažok ešte aj vychvaľovaná, ako naposledy v Kat. novinách UPC v Prešove a jeho rockové omše.
Keď hovorím o tom s p.kaplánom z UPC, povie že je to "osvieženie"liturgie, aby bola prístupnejšia mladým.
Ako ešte možno viac "osviežiť" obetu P.Ježiša na kríži, aká sama o sebe je.
Tým, že napr. teraz v pôstnom čase rocková kapela zosilni volume a pridá bubny?
Na kalvárii sa triasla zem a zatmelo slnko, neviem o tom aby tam zneli citary, píšťaly
a spievalo sa so zodvihnutými rukami. Matka bolestivá tam stala...
Napr. u našich starších bratov, Židov nie je nijaká špeciálna "detská liturgia",
tá je iba jedna pre všetkých, ako je jeden Talmud a Tóra. A svoju vieru si dokážu neporušenú odovzdávať po tisícročia. "Vylepšovania" vedú k mnohým odštiepeniam.
Chyba je v našich a pastieroch, že nenapomínajú a nevychovávajú im zverené stádo,
ale dávajú sa viesť stádom kade-tade po vyprahlej zemi.
Prestávam tomu všetkému rozumieť a to celý život sa venujem len duchovnej hudbe.
Mnohí teológovia nehovoria o slávení sv.omše kňazom, ale o liturgickom zhromáždení s predsedajúcim. Ale veď všelijakých predsedov je celá kopa v občianskom živote.
Vytráca sa posvätnosť, sacrum. Stredobodom liturgie v mnohých prípadoch nie je Pán Ježiš, ale osoba celebranta (jeho mladosť a šarm), alebo učinkujúca skupina, alebo operný spevák z hlavného mesta, alebo dychovka, alebo vynikajúci koncertný organista, lektori alebo vážení prítomní hostia rôzneho rangu.
Ale podľa slov Pána Ježiša, ....za tým všetkým sa zháňajú aj pohania.... a my máme hľadať niečo viac.
Musel som to napísať, aby ma neskoršie nemrzelo, že som bol ticho.

Albert
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
MartinR
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 16. 04. 2010
Príspevky: 28
Bydlisko: Špačince

PríspevokZaslal: 17 03, 2011, 23:12    Predmet: Odpovedať s citátom

Nedá mi neodpovedať, v celom rozsahu súhlasím s p. Albertom. Žiaľ, mnohí kňazi tento druh "hudby" sami vyhľadávajú a podporujú. Už to tu bolo rozoberané X-krát (ako aj nový spevník a nielen to...), takže ani sa nečudujem, že tu diskutuje "5 nadšencov", ako tu písal užívateľ joozi.

A ešte mi napadla ďalšia vec - v mnohých dedinách majú cez týždeň omše bez organistu a babky si spievajú čo chcú (a ako chcú) a kňazi namiesto toho, aby riešili, čo spievajú, sú veľmi potešení, aké majú "šikovné" babičky...

PS: Ďakujem p. Podperovi za odpoveď, ak to bude neskôr zverejnené, tak samozrejme beriem späť svoj "útok" na AT, avšak stále si stojím za tým, že by to malo byť riešené cestou past. listov a formou záväzných nariadení. Inak sa len ťažko pohneme ďalej.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PeterLoydl
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 12. 06. 2009
Príspevky: 56
Bydlisko: Petržalka - Lúky

PríspevokZaslal: 17 03, 2011, 23:57    Predmet: Odpovedať s citátom

MartinR napísal:
PS: Ďakujem p. Podperovi za odpoveď, ak to bude neskôr zverejnené, tak samozrejme beriem späť svoj "útok" na AT, avšak stále si stojím za tým, že by to malo byť riešené cestou past. listov a formou záväzných nariadení. Inak sa len ťažko pohneme ďalej.


Mám taký pocit, že záväzné nariadenia nie vždy každý dodržiava. Ako príklad: gregoriánsky spev, spev vlastný rímskej liturgii, má mať pri liturgických úkonoch za rovnakých podmienok prvé miesto.. Aká je u nás realita? Alebo také gratiarum: Je to rovnocenná časť omše ako každá iná a predsa v mnohých prípadoch sa obmedzuje na čakanie ,,kým kňaz dočistí" resp. sa stáva hitparádou nasládlych piesní (ak už neboli na com.). Jednoducho mám pocit, že ani záväzné nariadenie nepomôže, ale zmena (ak má byť úspešná) musí ísť zo základu: vzdelanie a formovanie žiakov a kňazov...
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra organisti.sk » Prax - Čo hráme/spievame? Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3  Ďalší
Strana 2 z 3

 
Prejdi na:  
Nemôžete odosielať novú správu do tohto fóra
Nemôžete odpovedať na správu v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete hlasovať v tomto fóre

Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
iCGstation v1.0 Template By Ray © 2003, 2004 iOptional -- Ported for PHP-Nuke by nukemods.com
organisti.sk
administrátori: Martin Bako - organy/organológia, Martin Puhovich - Spoločnosť priateľov organov, Rastislav Podpera - teória liturgickej hudby, Marek Klein, Matej Kubeš - technická správa serveru © 2005-2013.

Ad maiorem Dei gloriam!
Odber článkov: rss-091.xml, rss-092.xml, rss-20.xml or atom.xml
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. All Rights Reserved.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.22 sekúnd