Home
Úvodná stránka
Vyhľadávanie
Vyhľadávanie
Forums
Fórum
Your Account
Váš účet
Navigačné menu



Kto je online
Momentálne je 387 návštevník(ov) a 0 člen(ov) online.

Ste anonymný užívateľ. Môžete sa zdarma zaregistrovať tu


Fórum

organisti.sk :: Zobraziť tému - Základné spevy pri sv. omši
FAQ
FAQ
Hľadať
Hľadať
Zoznam užívateľov
Zoznam užívateľov
užívateľské skupiny
užívateľské skupiny
Nastavenie
Nastavenie
Prihlásenie
Prihlásenie
Súkromné správy
Súkromné správy
Obsah fóra organisti.sk » Notový materiál

odoslať novú tému   Odpovedať na tému
Základné spevy pri sv. omši
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
ReneHumaj
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 06. 01. 2010
Príspevky: 292
Bydlisko: Nitrica

PríspevokZaslal: 15 05, 2011, 20:05    Predmet: Základné spevy pri sv. omši Odpovedať s citátom

Vážený kolegovia,
ktorí by ste mali záujem o Základné spevy pri sv. omši, tak sú na stiahnutie tu:
http://www.ulozto.sk/8740174/zakladne-spevy-pri-sv-omsi-pdf-pdf
ďalej odporúčam do Vašej pozornosti aj Harmonium-Schule od Fridricha Eckhardta z roku 1940, je na stiahnutie tu:
http://www.ulozto.sk/8269713/harmonium-schule-pdf
a ešte Škola na organ:
http://www.ulozto.sk/4475200/skola-na-organ-pdf

Harmonium-Schule a Škola na organ sú aj v pokladničke.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
TS
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 16. 08. 2009
Príspevky: 58
Bydlisko: horná dolná

PríspevokZaslal: 15 05, 2011, 21:48    Predmet: Odpovedať s citátom

ičiť.

Naposledy upravil TS dňa 10 02, 2012, 20:12, celkovo upravené 1 krát
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
ReneHumaj
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 06. 01. 2010
Príspevky: 292
Bydlisko: Nitrica

PríspevokZaslal: 16 05, 2011, 6:45    Predmet: Odpovedať s citátom

TS napísal:
NEODPORÚČAM používať tento starý spevník!!!!!!!!!!!!!!!!!

Milí kolega,
základné spevy čo ste zavesili na www.ulozto.sk nám slúžili po nežnej, keď sme sa nemohli dostať k inej literatúre a pomáhali keď sme nič iné nemali. V súčasnosti odporúčam z tejto príručky len spev pred prefáciou a zvolanie po premenení.
Nápevy na žalmy a veľkonočné Kyrie sú už prekonané aj organovú harmóniu pre Otče náš zoženiete lepšiu.
Diskutabilný je ešte SANCTUS pôvodne missa mundi ja navrhujem spievať z LSI a tento nápev nechať pre omšu v latinčine.
Akordové značky sú napísané nepresne a zišli by sa prerobiť.
Nahadzovať tón pred spevom kňaza je rušivé a lepšie je spracovať spevy vo všetkých tóninách a nacvičiť.


Ďakujem, súhlasím, ale niečo sa z neho predsa len zíde. Tieto spevy som dostal v B. Bystrici tak pred 5 rokmi.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
RastislavPodpera
administrátor portálu
administrátor portálu


Zaregistrovaný od: 18. 01. 2006
Príspevky: 235
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: 16 05, 2011, 6:51    Predmet: Súhlasím, Odpovedať s citátom

Ten materiál je dávno prekonaný a nepotrebný. V porovnaní s dnešnými štandardmi aj nekvalitne urobený.
_________________
doc. PaedDr. Rastislav Podpera, PhD., muzikológ, pedagóg, člen Hudobnej sekcie Liturgickej komisie KBS.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
patrik509
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 21. 03. 2010
Príspevky: 149

PríspevokZaslal: 16 05, 2011, 12:53    Predmet: Odpovedať s citátom

ale zíde sa
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
Michael Augustín
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 10. 04. 2007
Príspevky: 663
Bydlisko: Podolie

PríspevokZaslal: 16 05, 2011, 15:28    Predmet: Odpovedať s citátom

patik509 napísal:
ale zíde sa


K čomu sa zíde?! Keď máme liturgický spevník s prehľadnejším notovým zápisom, ktorý je oveľa komplexnejší aj na výber nápevov. Ešte koľko je takých organistov, ktorí musia mať posledné slovo a pravdu, aj za cenu, že povedia úplnú blbosť, bez toho, aby si navyše uvedomili, komu to hovoria?!
_________________
Michael Augustín, organista v kostole sv. Juraja v Podolí
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail ICQ
juraj zajko
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 08. 03. 2007
Príspevky: 64
Bydlisko: Tlmače

PríspevokZaslal: 16 05, 2011, 19:04    Predmet: Odpovedať s citátom

Michael Augustín napísal:
patik509 napísal:
ale zíde sa


Ešte koľko je takých organistov, ktorí musia mať posledné slovo a pravdu


Jaj, len moc nepodpychujte Wink, lebo sa tu začne tvoriť veeľmi dlhý zoznam Very Happy
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
mlamanec
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 04. 11. 2008
Príspevky: 42
Bydlisko: Osikov

PríspevokZaslal: 16 05, 2011, 21:17    Predmet: Odpovedať s citátom

TS napísal:

Nahadzovať tón pred spevom kňaza je rušivé a lepšie je spracovať spevy vo všetkých tóninách a nacvičiť.

Osobne si nemyslím, že je to rušivé, práve naopak. Nahodiť tón pred spevom podľa mňa lepšie, ako chytať sa počas spevu (osobne to takto robím, nakoľko nemám absolútny hudobný sluch). Lebo ak napríklad spievam na úvod pieseň, ktorá končí na c2 tak je mi jasné, že kňaz nebude spievať z c a preto mu udám tón. ak končí napr. aleluja na g1 tak tón neudávam, nakoľko sa kňaz chytí. Totižto aspoň u nás je to tak, že náš farár vždy spieva z iného tónu, napr. ráno z D, Es, večer alebo v nedeľu z E, F a G.
_________________
Maximilián Lamanec, organista vo farskom kostole sv. Michala archanjela v Osikove
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
JozefTimulak
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 28. 01. 2007
Príspevky: 810
Bydlisko: Čaňa

PríspevokZaslal: 17 05, 2011, 9:15    Predmet: Odpovedať s citátom

mlamanec napísal:
Osobne si nemyslím, že je to rušivé, práve naopak. Nahodiť tón pred spevom podľa mňa lepšie, ako chytať sa počas spevu


Vopred sa ospravedlňujem za príspevok mimo hlavnej témy.

Dovolím si tvrdiť, že je naozaj lepšie nacvičiť viacero tónin (ak už nie všetky) a chytať na tichom registri (skúsený organista trafí na 1-2 pokusy), ako "nadiktovať" kňazovi, od čoho má spievať. Je pravda, že pre niektorých kňazov to môže byť aj pomoc, no predstava, že povedzme v Dóme sv. Alžbety bude organista ťukať tón do toho veľkého priestoru je takmer komická a organista potom vyzerá ako amatér. Tým sa nechcem nikoho dotknúť.

Na chytanie tónu určite netreba absolútny sluch. Ak si nie sme istí tónom, môže nám pomôcť ťuknutie kvinty pod tónom. Povedzme, ak si nie sme istí, či kňaz spieva v F alebo Fis, ťukneme si C a Cis a podľa toho prirodzene vycítime. Ak by ani to nepomohlo, platí pravidlo, že treba použiť nižší tón. Ďalej, ak povedzme kňaz spieva od Fis a ja som si ťukol E, mal by som mať tak vycvičený sluch, že ten interval rozpoznám, a teda mi stačí toto jediné ťuknutie (nemusím ťuka E, F, Fis kým sa netrafím). Znova, nejde tu o absolútny sluch, len o relatívne rozpoznávanie intervalov.
_________________
Jozef Timuľák
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
juraj zajko
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 08. 03. 2007
Príspevky: 64
Bydlisko: Tlmače

PríspevokZaslal: 17 05, 2011, 9:23    Predmet: Odpovedať s citátom

joozi napísal:

Na chytanie tónu určite netreba absolútny sluch. Ak si nie sme istí tónom, môže nám pomôcť ťuknutie kvinty pod tónom. Povedzme, ak si nie sme istí, či kňaz spieva v F alebo Fis, ťukneme si C a Cis a podľa toho prirodzene vycítime. Ak by ani to nepomohlo, platí pravidlo, že treba použiť nižší tón. Ďalej, ak povedzme kňaz spieva od Fis a ja som si ťukol E, mal by som mať tak vycvičený sluch, že ten interval rozpoznám, a teda mi stačí toto jediné ťuknutie (nemusím ťuka E, F, Fis kým sa netrafím). Znova, nejde tu o absolútny sluch, len o relatívne rozpoznávanie intervalov.


... a nie je oveľa jednoduchšie "ťuknúť" ten isty tón namiesto kvinty? Smile Teda napr. spieva od G, tak ťuknem G...
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
JozefTimulak
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 28. 01. 2007
Príspevky: 810
Bydlisko: Čaňa

PríspevokZaslal: 17 05, 2011, 16:18    Predmet: Odpovedať s citátom

juraj zajko napísal:
... a nie je oveľa jednoduchšie "ťuknúť" ten isty tón namiesto kvinty? Smile Teda napr. spieva od G, tak ťuknem G...

Samozrejme, že je Smile. Ale niekedy spieva kňaz tak, že to nie je ani Fis ani G, ale čosi medzitým, prípadne osciluje. Inokedy môže byť akustika v kostole taká, že ťuknutý tón jednoducho nepočujem. Platí to najmä ak organista sedí ďaleko od píšťaly, ktorá daný tón zahrá (môže byť na opačnej strane chóru). Vtedy si môžem zapnúť buď silnejší register alebo ťuknúť kvintu.

Ťukanie kvinty som - mimochodom - odkukal práve v Dóme sv. Alžbety a kým som to neskúsil, prišlo mi to divné. No v praxi sa mi to veľmi osvedčilo Smile.
_________________
Jozef Timuľák
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
Viliam Gurbal
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 21. 04. 2006
Príspevky: 131
Bydlisko: Jantárová 2, Košice

PríspevokZaslal: 23 05, 2011, 8:52    Predmet: Odpovedať s citátom

Ja používam kvartu nadol Smile a niekedy aj veľkú terciu nad, ak som dezorientovaný, ale ako si správne podotkol, Jožko, treba si najprv napočúvať a zvyknúť si na tichý súzvuk takto vzdialených dvoch tónov. Prajem všetkým veľmi pekný deň.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
JozefTimulak
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 28. 01. 2007
Príspevky: 810
Bydlisko: Čaňa

PríspevokZaslal: 24 05, 2011, 7:35    Predmet: Odpovedať s citátom

Viliam Gurbal napísal:
Ja používam kvartu nadol Smile

Asi som myslel to isté, teda že kvarta nadol je kvinta nahor posunutá o oktavu dole Very Happy. Čiže k F to je C. Skúšal som aj terciu nadol, teda sextu nahor posunutú o oktavu dole a to je tiež veľmi dobré. Čiže k F je to D.
_________________
Jozef Timuľák
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra organisti.sk » Notový materiál Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Prejdi na:  
Nemôžete odosielať novú správu do tohto fóra
Nemôžete odpovedať na správu v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete hlasovať v tomto fóre

Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
iCGstation v1.0 Template By Ray © 2003, 2004 iOptional -- Ported for PHP-Nuke by nukemods.com
organisti.sk
administrátori: Martin Bako - organy/organológia, Martin Puhovich - Spoločnosť priateľov organov, Rastislav Podpera - teória liturgickej hudby, Marek Klein, Matej Kubeš - technická správa serveru © 2005-2013.

Ad maiorem Dei gloriam!
Odber článkov: rss-091.xml, rss-092.xml, rss-20.xml or atom.xml
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. All Rights Reserved.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.17 sekúnd