Home
Úvodná stránka
Vyhľadávanie
Vyhľadávanie
Forums
Fórum
Your Account
Váš účet
Navigačné menu



Kto je online
Momentálne je 520 návštevník(ov) a 0 člen(ov) online.

Ste anonymný užívateľ. Môžete sa zdarma zaregistrovať tu


Fórum

organisti.sk :: Zobraziť tému - Najsvätejšej Trojice
FAQ
FAQ
Hľadať
Hľadať
Zoznam užívateľov
Zoznam užívateľov
užívateľské skupiny
užívateľské skupiny
Nastavenie
Nastavenie
Prihlásenie
Prihlásenie
Súkromné správy
Súkromné správy
Obsah fóra organisti.sk » Prax - Čo hráme/spievame?

odoslať novú tému   Odpovedať na tému
Najsvätejšej Trojice Choď na stránku 1, 2  Ďalší
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
MichalJurecko
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 09. 10. 2008
Príspevky: 89
Bydlisko: Spišské Podhradie

PríspevokZaslal: 18 06, 2011, 13:45    Predmet: Najsvätejšej Trojice Odpovedať s citátom

Zdravím kolegovia!

Chcem sa vás spýtať čo budete zajtra hrať, hlavne omšovú pieseň. Počul som, že vraj je 248 nevhodná pre slová "...Bože, pred tebou kľačíme", lebo na začiatku sv. omše sa stojí, aký je váš názor? Prípadne čo iné vhodné sa dá dať na začiatok sv. omše?

Michal Jurečko
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
TS
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 16. 08. 2009
Príspevky: 58
Bydlisko: horná dolná

PríspevokZaslal: 18 06, 2011, 21:33    Predmet: Odpovedať s citátom



Naposledy upravil TS dňa 10 02, 2012, 20:07, celkovo upravené 1 krát
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Trnovský mág
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 31. 01. 2010
Príspevky: 128
Bydlisko: Lendak

PríspevokZaslal: 18 06, 2011, 22:11    Predmet: Odpovedať s citátom

Ja budem hrat na zaciatok-248
ofert.-248
na prijimanie- 273,297
na konci-221
Tot moja volba na zajtra. Very Happy Very Happy Razz Razz Very Happy
_________________
21r,učiaci sa hru na organe /organista
farnosť Obetovania Pána= S V
farnosť Cyrila a Metoda= T ž


Naposledy upravil Trnovský mág dňa 21 06, 2011, 9:53, celkovo upravené 1 krát
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
stefek
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 29. 05. 2008
Príspevky: 185
Bydlisko: Nová Ľubovňa

PríspevokZaslal: 19 06, 2011, 20:46    Predmet: Odpovedať s citátom

ja uz tiez niekolko rokov hraval, tuto piesen, a zatial s takouto vecou za mnou nikto neprisiel, ludia si i tak nestihnu uvedomit, co sa tam spieva. To len mi, co ,,rozmyslame" nad textom, sa nadtym skutocne zamyslime Smile
_________________
organista v Novej Ľubovni(sčasti v Levoči)
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
juraj zajko
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 08. 03. 2007
Príspevky: 64
Bydlisko: Tlmače

PríspevokZaslal: 19 06, 2011, 21:49    Predmet: Re: Najsvätejšej Trojice Odpovedať s citátom

MichalJurecko napísal:

Počul som, že vraj je 248 nevhodná pre slová "...Bože, pred tebou kľačíme", lebo na začiatku sv. omše sa stojí, aký je váš názor?
Michal Jurečko


tak nech si cez 1. slohu ľudia klaknú a bude to v pohode Very Happy
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
JozefTimulak
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 28. 01. 2007
Príspevky: 810
Bydlisko: Čaňa

PríspevokZaslal: 20 06, 2011, 7:19    Predmet: Odpovedať s citátom

Šak to je choré, argumentovať, že je nevhodná, keď sa tam spieva o kľačaní. Aj v modlitbe "Spomeň si Panna Mária, že nikdy nebolo počuť...." je na konci "pred tebou stojím ako úbohý a kajúci hriešnik." Predtým to bolo "pred tebou kľačím". Ale niekomu sa zdalo, že pred Pannou Máriou sa nekľačí, jedine pred Bohom. Takže keď sa ja túto modlitbu budem modliť napríklad v aute po sediačky, tak sa musím postaviť aby som sa nemodlil blud? Predsa ide o ducha a nie o literu a ako nevzdelaný amatér ostávam udivený nad tým, do akých extrémov to vzdelanci dokážu dotiahnuť.
_________________
Jozef Timuľák
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
ReneHumaj
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 06. 01. 2010
Príspevky: 292
Bydlisko: Nitrica

PríspevokZaslal: 20 06, 2011, 9:21    Predmet: Odpovedať s citátom

Tá pieseň je vhodná, veď začína sa spievať: Ó trojjedinný Bože.... veď počas sv. omše aj kľačíme, takže sa uskutoční aj kľačanie, o ktorom sa spieva na začiatku. Ostatné je len zbytočné filozofovanie.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
andrej
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 15. 08. 2007
Príspevky: 675
Bydlisko: Vrable

PríspevokZaslal: 20 06, 2011, 15:16    Predmet: Odpovedať s citátom

joozi napísal:
Šak to je choré, argumentovať, že je nevhodná, keď sa tam spieva o kľačaní. Aj v modlitbe "Spomeň si Panna Mária, že nikdy nebolo počuť...." je na konci "pred tebou stojím ako úbohý a kajúci hriešnik." Predtým to bolo "pred tebou kľačím". Ale niekomu sa zdalo, že pred Pannou Máriou sa nekľačí, jedine pred Bohom. Takže keď sa ja túto modlitbu budem modliť napríklad v aute po sediačky, tak sa musím postaviť aby som sa nemodlil blud? Predsa ide o ducha a nie o literu a ako nevzdelaný amatér ostávam udivený nad tým, do akých extrémov to vzdelanci dokážu dotiahnuť.

100 bodov Smile súhlasím!!! už od dobroty nevedia čo majú vymýšlať
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
Trnovský mág
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 31. 01. 2010
Príspevky: 128
Bydlisko: Lendak

PríspevokZaslal: 21 06, 2011, 9:48    Predmet: Odpovedať s citátom

Šak to je choré, argumentovať, že je nevhodná, keď sa tam spieva o kľačaní. Aj v modlitbe "Spomeň si Panna Mária, že nikdy nebolo počuť...." je na konci "pred tebou stojím ako úbohý a kajúci hriešnik." Predtým to bolo "pred tebou kľačím". Ale niekomu sa zdalo, že pred Pannou Máriou sa nekľačí, jedine pred Bohom. Takže keď sa ja túto modlitbu budem modliť napríklad v aute po sediačky, tak sa musím postaviť aby som sa nemodlil blud? Predsa ide o ducha a nie o literu a ako nevzdelaný amatér ostávam udivený nad tým, do akých extrémov to vzdelanci dokážu dotiahnuť.

čista pravda Jozef ,niektorí ľudia nevedia alebo nedokážu niečo pochopiť a pritom to je len taka maličkosť.U nás sa spieva od kedy ja žijem tak vždy na tento sviatok 248. Razz
_________________
21r,učiaci sa hru na organe /organista
farnosť Obetovania Pána= S V
farnosť Cyrila a Metoda= T ž
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Fero
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 19. 10. 2006
Príspevky: 1110
Bydlisko: Prešov

PríspevokZaslal: 21 06, 2011, 10:49    Predmet: Odpovedať s citátom

Nechcem šprtať do osieho hniezda, ale najhoršie argumenty sú, že "vždy sa niečo robilo" alebo "toto tu nikdy nebolo". 248 som tohto roku hral aj ja, ale len na jednej omši. Druhá bola latinská, tak na tej som spieval príslušný introit z GR. No myslím si, že k Najsvätejšej Trojici je dosť piesni od č. 220, tak prečo nevybrať niečo z tých? Tiež mi vadí nezrovnalosť textov s liturgickým dianím. Čo sa týka modlitby "Pod tvoju ochranu", tak je to trochu iný prípad, keďže sa túto modlitbu modlíme kedykoľvek a v rôznych situáciách. Prvý verš z 248 sa však spieva asi výlučne na Introit a tam je to už problém.
_________________
František Marcin
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
JozefTimulak
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 28. 01. 2007
Príspevky: 810
Bydlisko: Čaňa

PríspevokZaslal: 21 06, 2011, 13:38    Predmet: Odpovedať s citátom

Ferku, prolém s piesňami od č. 220 je, že ich takmer nik nevie a spievajú sa raz za rok. Takže by boli možnosti buď pred omšou nacvičiť tieto piesne s ľudom, alebo druhá možnosť, organista by mal sólo a ľudia by počúvali. Prvá možnosť je pomerne náročná, druhá až nedôstojná. Tak sa volí tretia, a tou je JKS248.

Moje rozhorčenie vylývalo z toho, že "hudobné autority" pociťujú akési potreby meniť veci z veľmi zlých na trochu menej zlé, robia to často, nesynchronizovane a bez riadnej osvety (keby tak táto energia išla do nového spevníka Rolling Eyes). Potom sa nám dostáva rôznych vydaní JKS s rôznymi "opravami" a nakoniec z dobrého úmyslu vznikne len zmätok.

Keď už sme pri JKS248, tak sa pýtam, či bolo nutné "opravovať" začiatok slohy na offertórim z "Včuľ prijmi" na "Nuž prijmi". Rád by som videl štatistiku, koľko veriacich spieva po novom, plus, koľko ľudí bežne používa slovo "nuž", a koľkým vadí slovo "včuľ". A tiež by ma zaujímalo, kto konkrétne je zodpovedný za tieto "opravy" a prečo sa nespravila riadna osveta v obežníkoch alebo pastierských listoch. To sa asi tak skoro nedozvieme a zostaneme pri pojmoch "oprava" a "hudobné autority" Confused
_________________
Jozef Timuľák
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
andrej
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 15. 08. 2007
Príspevky: 675
Bydlisko: Vrable

PríspevokZaslal: 21 06, 2011, 14:08    Predmet: Odpovedať s citátom

joozi napísal:
Ferku, prolém s piesňami od č. 220 je, že ich takmer nik nevie a spievajú sa raz za rok. Takže by boli možnosti buď pred omšou nacvičiť tieto piesne s ľudom, alebo druhá možnosť, organista by mal sólo a ľudia by počúvali. Prvá možnosť je pomerne náročná, druhá až nedôstojná. Tak sa volí tretia, a tou je JKS248.

Moje rozhorčenie vylývalo z toho, že "hudobné autority" pociťujú akési potreby meniť veci z veľmi zlých na trochu menej zlé, robia to často, nesynchronizovane a bez riadnej osvety (keby tak táto energia išla do nového spevníka Rolling Eyes). Potom sa nám dostáva rôznych vydaní JKS s rôznymi "opravami" a nakoniec z dobrého úmyslu vznikne len zmätok.

Keď už sme pri JKS248, tak sa pýtam, či bolo nutné "opravovať" začiatok slohy na offertórim z "Včuľ prijmi" na "Nuž prijmi". Rád by som videl štatistiku, koľko veriacich spieva po novom, plus, koľko ľudí bežne používa slovo "nuž", a koľkým vadí slovo "včuľ". A tiež by ma zaujímalo, kto konkrétne je zodpovedný za tieto "opravy" a prečo sa nespravila riadna osveta v obežníkoch alebo pastierských listoch. To sa asi tak skoro nedozvieme a zostaneme pri pojmoch "oprava" a "hudobné autority" Confused

ja keď som začal spievať Nuž... tak som bol sprdnutý že čo to je jaké slovo? Že tam má byť včuľ = teraz z toho vyplýva že slovo včuľ nieje až také archaické Cool
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
JozefTimulak
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 28. 01. 2007
Príspevky: 810
Bydlisko: Čaňa

PríspevokZaslal: 21 06, 2011, 16:32    Predmet: Odpovedať s citátom

Hrám na organ 9 rokov a chodievam dosť veľa aj do mesta alebo okolitých dedín a ešte som nepočul spievať "nuž" v 248. Je to max. rok, čo ma jedna horlivá speváčka z nášho chóru napomínala, že v novom spevníku má ona nuž. Tak nakúpme všetkým veriacim nové spevníky (vrátane organistu) a spievajme nuž. Alebo nech celý kostol spieva včuľ a jedna pani bude nuž. Alebo zakúpme farský projektor a plátno a budeme to premietať. Takýto je následok "opravy" "hudobných autorít". Díki, Broňa.
_________________
Jozef Timuľák
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
TS
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 16. 08. 2009
Príspevky: 58
Bydlisko: horná dolná

PríspevokZaslal: 25 06, 2011, 11:42    Predmet: nuž Odpovedať s citátom

Vši

Naposledy upravil TS dňa 10 02, 2012, 20:08, celkovo upravené 2 krát
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
andrej
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 15. 08. 2007
Príspevky: 675
Bydlisko: Vrable

PríspevokZaslal: 25 06, 2011, 12:53    Predmet: Re: nuž Odpovedať s citátom

TS napísal:
Všimol som si pri jednom zastupovaní v nemenovanej farnosti prepísané v kancionáli slovo včúľ na slovo nuž. Z jazykovedného hľadiska by to najlepšie rozobral kolega Vlado Kopec, ale slovo "včúľ "znamená "teraz" slovo teraz a nuž sú úplne iné významové slová.
Bolo by dobré keby sa už konečne niekto s kompetentných rozhýbal a pritlačil človeka, ktorý vlastní práva na JKS.
Bolo by ešte jedno riešenie do všetkých kostolov zaviesť projekciu. Vyzvať veriacich, aby nekupovali JKS a keď nebude odbyt možno dostanú rozum, veď asi polovica JKS je nepoužiteľná

dovolím si malú poznámku, JKS už ani nekupujú Very Happy
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra organisti.sk » Prax - Čo hráme/spievame? Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku 1, 2  Ďalší
Strana 1 z 2

 
Prejdi na:  
Nemôžete odosielať novú správu do tohto fóra
Nemôžete odpovedať na správu v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete hlasovať v tomto fóre

Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
iCGstation v1.0 Template By Ray © 2003, 2004 iOptional -- Ported for PHP-Nuke by nukemods.com
organisti.sk
administrátori: Martin Bako - organy/organológia, Martin Puhovich - Spoločnosť priateľov organov, Rastislav Podpera - teória liturgickej hudby, Marek Klein, Matej Kubeš - technická správa serveru © 2005-2013.

Ad maiorem Dei gloriam!
Odber článkov: rss-091.xml, rss-092.xml, rss-20.xml or atom.xml
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. All Rights Reserved.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.10 sekúnd